logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی / افزایش دامنه حرکتی مفاصل

افزایش دامنه حرکتی مفاصل

افزایش-دامنه-حرکتی-مفاصل

یکی از مشکلات بیماران ایجاد خشکی های مفصلی به خصوص پس از جراحی ها یا شکستگی ها می باشد که در کلینیک های فیزیوتراپی پیشرفته استفاده از دستگاه ها و تجهیزات مهمی می تواند کمک کننده باشد یکی از دستگاه های بسیار مهم سی پی ام CPM می باشد که در کلینیک فیزیوتراپی شریعتی برای انواع خشکی های مفصلی به کار برده میشود و نتایج قابل قبولی در درمان انواع خشکی های مفصلی به دست آمده است.

 

 

 

CPM یا continuous passive motion نام دستگاهی در بخش درمانی فیزیو تراپی است که با بهبود عملکرد مفاصل و تسریع روند بهبودی به بیمار کمک میکند. این دستگاه بهترین روش درمان توانبخشی بعد از عمل جراحی زانو می باشد . دستگاه CPM دستگاهی است که بدون نیاز به حرکت بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه CPM از طریق تحریک ترمیم بافت مفصل و گردش مایع مفصل باعث حفظ و بازگرداندن دامنه حرکتی مفاصل می شود. همچنین از چسبندگی و خشکی مفاصل ، کوتاهی و تخریب غضروف جلوگیری می کند. این دستگاه برای اندام های لگن ، زانو ، مچ پا ، شانه ، آرنج و مچ دست مورد استفاده می باشد .

 

 

 

 

 

آیا CPM ضروری است؟

 

بازیابی تحرک طبیعی مفصل بعد از عمل می تواند یک چالش بسیار مهم برای بیمار باشد. سفتی مفصل می تواند عارضه ای باشد که دامنه حرکتی را محدود و باعث درد شود. پس از جراحی برای تعویض مفصل زانو ، جراحی رباط صلیبی (ACL ) و جراحی شانه منجمد( frozen shoulder) ، مفصل که برای مدتی بی حرکت مانده سفت می شود . بنابراین ، برخی از جراحان از CPM برای بهبود تحرک مفصل استفاده می کنند.
این دستگاه در صورتی که در یک الگوی صحیح حرکتی ، به شکل مداوم و با تکرار ، با سرعت حرکتی ثابت برای مدت زمان مشخص و در دامنه حرکتی تعیین شده کار کند و دارای یک بورد الکتریکی برای تنظیم دامنه و سرعت باشد استاندارد است . دستگاه در محلی در امتداد مفصل آسیب دیده به وسیله استرپ های ولکرو نگه داشته شده و از یک بخش الکتریکی برای تنظیم دامنه و سرعت حرکت استفاده می شود. تنظیم دامنه حرکتی اولیه بر اساس راحتی بیمار و سایر فاکتور هایی که ارزیابی می شود تعیین شده و افزایش دامنه حرکتی به میزان ۳ تا ۵ درجه در روز با توجه به تحمل بیمار صورت می گیرد.‌

 

 

 

 

 

از مزایای CPM میتوان به این موارد اشاره کرد که :


1- امکان استفاده زود هنگام از این وسیله در دوره بهبودی پس از عمل جراحی ‌
۲)-گرم و‌ در حالت کشش نگه داشتن ناحیه مفصلی که منجر به افزایش جریان خون و انعطاف پذیری بیشتر محل می شود در نتیجه بیمار سریع تر حرکاتش را باز می یابد.‌
۳- کاهش درد و ادم‌ بیمار به میزان قابل توجه
۴- کاهش مدت زمان بهبودی به‌ مدت حداقل دو ماه و در نتیجه فراهم آوردن امکان بازگشت سریع فرد به زندگی معمولی خود.

 

caution

 

 

موارد منع استفاده از‌ CPM شامل موقعیت های زیر است:

 

 

 

زمان استفاده از دستگاه یک هفته بعد از جراحی میباشد

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.