logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی / افزایش دامنه حرکتی مفاصل

افزایش دامنه حرکتی مفاصل

افزایش-دامنه-حرکتی-مفاصل

CPM یا continuous passive motion نام دستگاهی در بخش درمانی فیزیو تراپی است که با بهبود عملکرد مفاصل و تسریع روند بهبودی به بیمار کمک میکند. این دستگاه بهترین روش درمان توانبخشی بعد از عمل جراحی زانو می باشد . دستگاه CPM دستگاهی است که بدون نیاز به حرکت بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.دستگاه CPMاز طریق تحریک ترمیم بافت مفصل و گردش مایع مفصل باعث حفظ و بازگرداندن دامنه حرکتی مفاصل می شود . همچنین از چسبندگی و خشکی مفاصل ، کوتاهی و تخریب غضروف جلوگیری می کند . این دستگاه برای اندام های لگن ، زانو ، مچ پا ، شانه ، آرنج و مچ دست مورد استفاده می باشد .

 

 

آیا CPM ضروری است؟

بازیابی تحرک طبیعی مفصل بعد از عمل می تواند یک چالش بسیار مهم برای بیمار باشد . سفتی مفصل می تواند عارضه ای باشد که دامنه حرکتی را محدود و باعث درد شود. پس از جراحی برای تعویض مفصل زانو ، جراحی رباط صلیبی (ACL )و جراحی شانه منجمد( frozen shoulder)،مفصل که برای مدتی بی حرکت مانده سفت می شود . بنابراین ، برخی از جراحان از CPM برای بهبود تحرک مفصل استفاده می کنند.
این دستگاه در صورتی که در یک الگوی صحیح حرکتی، به شکل مداوم و با تکرار ،با سرعت حرکتی ثابت برای مدت زمان مشخص و در دامنه حرکتی تعیین شده کار کند و دارای یک بورد الکتریکی برای تنظیم دامنه و سرعت باشد استاندارد است . دستگاه در محلی در امتداد مفصل آسیب دیده به وسیله استرپ های ولکرو نگه داشته شده و از یک بخش الکتریکی برای تنظیم دامنه و سرعت حرکت استفاده می شود. تنظیم دامنه حرکتی اولیه بر اساس راحتی بیمار و سایر فاکتور هایی که ارزیابی می شود تعیین شده و افزایش دامنه حرکتی به میزان ۳ تا ۵ درجه در روز با توجه به تحمل بیمار صورت می گیرد.‌

 

 

از مزایایCPM میتوان به این موارد اشاره کرد که :
1- امکان استفاده زود هنگام از این وسیله در دوره بهبودی پس از عمل جراحی ‌
۲)-گرم و‌ در حالت کشش نگه داشتن ناحیه مفصلی که منجر به افزایش جریان خون و انعطاف پذیری بیشتر محل می شود در نتیجه بیمار سریع تر حرکاتش را باز می یابد.‌
۳- کاهش درد و ادم‌ بیمار به میزان قابل توجه
۴- کاهش مدت زمان بهبودی به‌ مدت حداقل دو ماه و در نتیجه فراهم آوردن امکان بازگشت سریع فرد به زندگی معمولی خود. موارد منع استفاده از‌CPM شامل موقعیت های زیر است:
‌ شکستگی های بدون ثبات ‌،
‌ آرتروز های حاد مفاصل ‌،
‌ در شرایطی که فقدان حس وجود دارد ‌و
‌ عفونت های کنترل نشده و درمان نشده و ...زمان استفاده از دستگاه از یک هفته بعد از جراحی میباشد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.