logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / آرتروز

آرتروز

آرتروز

آرتروز واژه بسیار کلی در مورد هر فرسایش در مفاصل را شامل می شود. از عوامل تشدید کننده آرتروز می توان، اضافه وزن، کم تحرکی ، فشار وارده بر مفاصل، عدم استفاده صحیح از مفاصل را نام برد اما نکته مهم اینست که فرسایش قسمت اصلی زندگی ما بوده و جزء لاینفک آن می باشد. به عبارتی نمی توان به طور قطع آن را درمان نمود ولی می توان سرعت آن را به تعویق انداخت و یا حتی علائم را که می تواند شامل درد، تورم ، التهاب ، ناتوانی حرکتی می باشد را کاهش داده و یا از بین برد.

 آرتروز :

آرتروز یا استئوارتریت به معنای ساییدگی مفصل و تخریب سطح مفصلی و بدنبال آن تغییر شکل، درد و محدودیت حرکت در مفصل است.دراین بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و كمكم از بین میرود.آرتروز ممكن است هر مفصلی را درگیر كند اما مفاصل بزرگ كه وزن بدن را تحمل میكنند مثل مفصل زانو بیشتر در معرض ابتلا هستند . این بیماری عموما افراد بالای 50 سال را هدف قرار می دهد، با این همه در هر سنی احتمال ابتلا به آرتروز وجود دارد. آرتروز زانو رایج ترین نوع آرتروز به شمار می رود و در حقیقت تخریب و فرسایش مزمن غضروف مفصلی اطراف زانو است.  غضروف مفصلی روی استخوان های مفصل زانو (پشت کشک زانو، پایین استخوان ران و بالای استخوان درشت نی) را می پوشاند.

 

اصلیترین علائم ارتروز چیست؟

اولی خشكی پس از استراحت است،به این معنی كه گاهی اوقات وقتی مفصل به مدت طولانی بی حركت مانده باشد و بخواهد فعالیت كند درد خواهد داشت.بیماران مبتلا به آرتروز زانو صبحها كه از خواب بیدار میشوند به سختی راه میروند اما بعد از مدتی كمكم راه رفتنشان به حالت عادی بازمیگردد. دومین علامت كاهش دامنه حرکتی است؛به همین دلیل بیماران مبتلا به آرتروز نمیتوانند به راحتی زانوی خود را خم و راست كنند. سومین علامت درد و تغیر شکل مفاصل است.

 

عوامل تشکیل و پیشرفت آرتروز چیست؟

 

 

مهمترین اقدامات برای کنترل و درمان آرتروزچیست؟

 پیشگیری از آرتروز بسیار مورد اهمیت است زیرا درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و فقط با موارد زیر میتوان باعث کاهش پیشرفت ، درد و تورم شد :

 

  

درمان فیزیوتراپی در ارتروز چگونه است؟

 در این روش از امواج مافوق صوت برای درمان آسیب دیدگی ها استفاده می شود. این روش از رایج ترین روش های مورد استفاده در فیزیوتراپی زانو است 

 در این روش از جریان سیگنال تولید شده توسط یک میدان مغناطیسی برای درمان استفاده می شود

لیز ردرمانی درد و تورم مفصلهای آسیب دیده را کاهش میدهد و برای بیماران مبتلا به آرتروز مزمن و هم برای ورزشکاران دچار کشیدگی عضلانی یا مفصل حاد سودمند است

 فیزیوتراپیست می تواند نیاز شما به فعالیت ها و حرکات اصلاحی خاص شامل فعالیت هایی که بر وضعیت زانو تاثیر می گذارد را مشخص کند. 

 

حرکات اصلاحی جهت بهبود آرتروز کدام است؟

پیاده روی در درمان آرتروز موثر است حتی اگر زانو سفت و یا  همراه با درد باشد پیاده روی می تواند یک تمرین بزرگ باشد که  سبب کاهش درد مفاصل، تقویت ماهیچه های پا میشود .

 ورزش های دیگر مانند دوچرخه سواری، شنا بجز کرال از پشت، ایروبیک و ورزش در آب یا حتی راه رفتن در آب مفید می باشد. هنگام انجام ورزش ها برخی از دردهای عضلانی خفیف طبیعی هستند لذا در روزهای اول،زمان و تعداد حرکات کم باشد و رفته رفته بیشتر شود 

  امید است تا با انجام این حرکت ها و نکاتی که ذکر گردید بتوان نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به این عارضه دردناک ایجاد نمود.

سایر بیماریها

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.