logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / آسیب های لگن

آسیب های لگن

آسیب-های-لگن

لگن ثبات ستون فقرات را بوجود می آورد و به عبارت دیگر تکیه گاه آن محسوب می شود.از اختلالات لگن می توان دررفتگی مادرزادی لگن نوزادان تا ناهنجاریهای لگن مادر حین زایمان بعلت انبساط لگن را اشاره نمود. همچنین اختلال کمر نیز می تواند تاثیرگذار در حرکت لگن باشد. راستای بد و استفاده ناصحیح اندام ها می تواند ریتم لگن را برهم زده و باعث اختلالات بد راستایی و نهایتا دردهای انتشاری در لگن و اندام های تحتانی و پاها شود که در معاینات این ناحیه می توان این اختلالات و راستای ناصحیح را تشخیص داده و درمان نمود.

لگن یا لگن خاصره  یک ساختمان استخوانی حلقوی است که از سمت بالا به ستون مهره و از پایین به استخوان های ران متصل میشود.حلقه استخوانی لگن از دو استخوان بزرگ و قرینه تشکیل شده که به آنها استخوان های بی نام Innominate bone میگویند. این دو استخوان در قسمت جلو به یکدیگر متصل میشوند ولی در قسمت پشت، در بین آنها یک استخوان مثلثی شکل به نام استخوان خاجی یا ساکروم Sacrum قرار دارد.

آسیب های لگن معمولادر سنین جوانی  ممکن است در اثر تصادف و یا پریدن از ارتفاع اتفاق بیفتد و در سنین بالاتر به دلیل پوکی استخوان  . در اثر شکستگی لگن ممکن است بافت ها و اندام های داخلی آن نیز آسیب ببیند .جدی‌ بودن‌ این‌ آسیب‌ از آن‌ جهت‌ است‌ که‌ دو انتهای‌ استخوان‌ شکسته‌ شده‌ می‌توانند رگ‌های‌ خونی‌ اصلی‌ را سوراخ‌ کرده‌ و خونریزی‌ ایجاد کنند و احتمال‌ بروز شوک‌ وجود دارد. 

مهمترین و شایعترین  عوارض آسیب های لگن عبارتند از :

 

از علائم آسیب های لگن می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

 

سایر بیماریها

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.