logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / درمان شکستگی و پیشگیری پوکی استخوان+میدانهای مغناطیسی و مگنت

درمان شکستگی و پیشگیری پوکی استخوان+میدانهای مغناطیسی و مگنت

شکستگی-و-پوکی-استخوان

اکثر انسان ها در طول زندگی خود حداقل یک بار تجربه شکستگی را داشته اند. اغلب شکستگی ها نیاز به حداقل 4 هفته بی حرکتی دارند. این بی حرکتی می تواند باعث خشکی مفصلی و ضعف عضلانی شود. از عوارض شکستگی ها تاخیر در جوش خوردن ، بد جوش خوردن ، چسبندگی، محدودیت های حرکتی و درد و التهاب ناشی از آن می باشد. یکی دیگر از معضلات جامعه شهری و بی فعالیتی پوکی استخوان است. که در خانم های مسن و لاغر اندام و سفید پوست بیشتر دیده می‌شود.

 
 
 

شکستگی و پوکی استخوان Osteopenia , osteoporosis and fracture

 
یکی از اختلالات امروزه جوامع بشری عدم استفاده صحیح از اندام ها و به تبع آن زندگی ماشینی و کم تحرک  میباشد. بدن به صورت نرمال با سازگار کردن خود در استرس ها و شرایط محیطی با کاهش میزان مواد معدنی در بافت استخوانی که می تواند ناشی از کم تحرکی اختلالات هورمونی جنسیت و ژنتیک شخص را مستعد پوکی استخوان نماید.
 
 
 
 
 
 

اما پوکی استخوان چیست؟

 
بافت استخوانی مقدار مشخصی از مواد معدنی mineral را در خود انباشته می نماید که این مواد معدنی می‌تواند باعث استحکام بافت استخوان شده و در مقابل ضربات از شکسته شدن استخوانها جلوگیری نماید از عوامل بسیار مهمی که می تواند باعث تجمع این مواد معدنی شود انجام فعالیت های منظم ورزشی روزانه Regular physical activity و تغذیه صحیح مانند مواد لبنی و حاوی کلسیم calcium Ca می باشد. با گذر زمان و ورود به سن میانسالی به خصوص در خانم هایی با پوست روشن و لاغر اندام که فعالیت بدنی منظم نیز ندارند و رژیمهای سخت را برای لاغری انجام می دهند شخص مستعد پوکی استخوان خواهد شد و به عبارتی توانایی استخوان ها در برابر نیروهای وارده کم شده و یا ممکن است حتی در موارد خاصی شکننده شوند.
 
تکنیک های مختلفی برای تعیین میزان ریسک بالای این گونه افراد وجود دارد اما یکی از روش های بسیار دقیق استفاده از BMD , Bone mass densitometry می باشد که در آن میزان تراکم استخوانی توسط دستگاه تعیین می شود در مواردی که نیاز به مداخلات درمانی و یا مکملهای حاوی کلسیم و ویتامین د ۳ , D3 باشد پزشک متخصص با ارائه راهکارهای مذکور و همچنین ارجاع به کلینیک های فیزیوتراپی مانند فیزیوتراپی مرکزی شریعتی و مشورت با فیزیوتراپیست متخصص برای جلوگیری و یا درمان موارد شکستگی می تواند اقدام نماید.
در کلینیک های فیزیوتراپی این گونه افراد با انجام تست های مربوط شناسایی می شوند.استفاده از میدانهای مغناطیسی مانند مگنت magnetic field می تواند باعث استحکام بیشتر استخوان ها و یا حتی در موارد شکستگی تسریع در جوش خوردن آنها شود.
 
در موارد شکستگی ها پزشک متخصص ارتوپدی با ارائه پلن درمانی treatment plan که می‌تواند از جااندازی بسته Reduction و یا در موارد نیاز به جراحی open surgery انجام عمل های جراحی اصلاحی و سپس ارجاع به کلینیک های فیزیوتراپی مانند فیزیوتراپی مرکزی شریعتی تحت نظارت مستقیم دکتر رضایی برای بهبود دامنه حرکتی کاهش یافته اقدام نماید. در کلینیک های فیزیوتراپی استفاده از دستگاه های تسریع دهنده فرایند ترمیم بافت استخوان می توان نقش بسیار مهمی را در بهبود جوش خوردگی کاهش عوارض ناشی از شکستگی ها منجمله دامنه حرکتی محدود شده ROM range of Motion limited و با انجام تکنیک های مختلف دستی و موبیلیزاسیون Mobilization درمان بیماران را انجام می دهند.
 
 
 
 

پیشگیری از پوکی استخوان :

 
 داشتن رژیم غذایی مناسب، زندگی سالم از جمله سیگار نکشیدن و پرهیز از نوشیدن زیاد مشروبات الکلی و فعالیت کافی برای استخوان ها مفید است، همچنین ورزش قسمت مهمی از برنامه درمانی پوکی استخوان محسوب می شود؛ فعالیت بدنی برای ساخته شدن و حفظ استخوان از کودکی تا سنین بالا ضرورت دارد. 
 
 
 لطفا جهت اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید
 

آسیب ها و شکستگی های لگن و درمان آن با فیزیوتراپی

 
 
 

سایر بیماریها

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.