logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / فیزیوتراپی در سکته های مغزی

فیزیوتراپی در سکته های مغزی

CVA-physical-therapy

نقش فیزیوتراپی و درمانهای تکمیلی در بهبود علائم بیماران سکته های مغزی

یکی از اختلالات مهمی که در سیستم اعصاب مرکزی به وجود می‌آید درگیری های عروقی مغزی به نام cerebrovascular accident یا همان CVA می باشد که در آن اختلالات عروقی می تواند شامل انسداد عروقی یا ترومبوز و یا تخریب و پارگی دیواره عروق یا هموراژ باشد در حقیقت تفاوت اصلی این دو در نحوه آسیب می باشد که هر دو می توانند منجر به اختلالات عملکردی در مغز شود اما در مورد اختلال عروقی با منشأ ترومبوز علائم پایدارتر بوده ولی احتمال فوت کمتر می باشد و در اختلال هموراژیک احتمال فوت بیشتر بوده ولی در صورت کنترل بیماری پایداری اختلال کمتر است.

 

 

 

فیزیوتراپی در سکته های مغزی چگونه عمل می کند؟

در حقیقت متخصص فیزیوتراپی با ارائه راهکارهای جدیدی که در حیطه کاری متخصصین فیزیوتراپی می باشد می تواند عضلات و اعصاب را از طریق تحریک الکتریکی وادار به فعالیت نموده و این گونه فعالیت ها منجر به بازسازی مسیرهای عصبی مجدد می شود. که نتیجه آن می‌تواند به افزایش بهبود عملکردی بیمار در توانایی کارهای روزمره یا activity daily living ADL شود.

 

آیا تمرینات فیزیوتراپی در سکته های مغزی مهم است؟

یکی از بخش ها و روش های درمان در فیزیوتراپی بیماران سکته مغزی استفاده از تمرینات ورزشی طبی که با عملکرد تقویت عضلات و تعادل و توانایی کارهای روزمره می تواند باعث بهبود بیماران شود در حقیقت تمرینات می تواند باعث تقویت عضلات رفع کوتاهی های عضلانی و بهبود تعادل بیمار از طریق تمرینات تعادلی و بالانس شود.

 

آیا استفاده دارو در فیزیوتراپی بیماران سکته مغزی ضرورت دارد؟

پزشک متخصص مغز و اعصاب داروهای مورد نظر را از جمله در موارد اختلالات انسدادی یا ترومبوز عروقی و یا هموراژیک تجویز می نماید که هر کدام از این دسته داروها در بعضی از موارد متفاوت می باشند که بنا به نظر و تخصص متخصص مغز و اعصاب ضرورت این داروها و نحوه تجویز آن به بیمار توضیح داده می شود در هنگام فیزیوتراپی ضرورت دارو ها برای عملکرد بهتر و نتیجه درمانی مطلوب وجود دارد.

 

 

 

آیابیماران سکته های مغزی کامل بهبودی پیدا می کنند؟

سوال مهمی که اکثر بیماران در در مورد بهبودی دارند این است که آیا درمان ها و فعالیت های بدنی و فیزیوتراپی و داروها می‌توانند باعث بهبودی کامل شوند؟

همانطور که در عناوین قبلی ذکر گردید اکثر این بیماران در صورت کنترل علائم حیاتی در موارد هموراژیک نتایج بهتری خواهند گرفت در مقایسه با بیمارانی که اختلال انسدادی یا ترومبوز دارند اما نکته بسیار مهم این است که در موارد مختلف وسعت ناحیه درگیر جا و مکان ناحیه درگیر اهمیت بسیار مهمی داشته و حتی به لحاظ سنی و جنس نیز فاکتورهای مختلفی هستند که می توانند در نتیجه درمانی تاثیر گذار باشند.

سایر بیماریها

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.