logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / درمان فیزیوتراپی در شکستگی کالیس

درمان فیزیوتراپی در شکستگی کالیس

Physical therapy in colles fracture

یکی از شکستگی های شایع در افراد با سن بالا و افتادن روی دست در حالت کشیده می باشد که با جابجایی قطعه شکسته شده به سمت خلف به نام کالیس معروف است درمان فیزیوتراپی یکی از درمان های بسیار موثر برای این گونه افراد و کاهش عوارض آن می باشد.

یکی از شکستگی های شایع در خانم های بالای ۵۰ سال شکستگی کالیس می باشد که بیشتر با افتادن روی دست در حالت کشیده ایجاد می شود این شکستگی با جابجایی استخوان رادیوس یا زند اعلا به سمت خلف ایجاد می شود که برای اولین بار توسط Abraham colles در سال ۱۸۱۴ توضیح داده شد و به همین علت به نام شکستگی کالیس مطرح گردید.

 

خطرات ایجاد شکستگی کالیس

افرادی که دچار پوکی استخوان می باشند و یا خانم های مسن و یائسه که تعادل آنها ناپایدار می‌باشد در معرض این نوع شکستگی قرار می‌گیرند که با افتادن روی دست درحال کشیده شده می تواند ایجاد شود.

 

تشخیص شکستگی کالیس

تشخیص از طریق رادیولوژی که توسط متخصص ارتوپدی توصیه می گردد انجام می گردد. در عکس رادیولوژی قسمت انتهایی استخوان رادیوس به سمت خلف جابجایی پیدا کرده و یا ممکن است بدون جابجایی همراه با خط شکستگی در ناحیه مذکور باشد. علائم می تواند شامل درد التهاب و یا در موارد شدیدتر جابجایی و تغییر فرم مچ دست باشد که به نام dinner fork یا bayonet  نیز معروف است که جابجایی قسمت انتهایی به سمت خلف و خارج می باشد.

 

علائم شکستگی کالیس

 

درمان شکستگی کالیس

در مواردی که نیاز به جراحی باشند درمان می تواند توسط جراح متخصص ارتوپدی شامل پین گذاری و جا اندازی قطعات استخوان جابجا شده باشد که می تواند پس از ۶ هفته عکس رادیولوژی برای تایید شکستگی و ترمیم مناسب آن انجام شود. در مواردی که نیاز به جراحی وجود ندارد می تواند بین ۴ تا ۶ هفته گچ گیری و پس از آن فیزیوتراپی توصیه شود.

 

نتیجه درمان شکستگی کالیس

بسته به نوع شکستگی که می‌تواند داخل مفصلی و همراه با خط شکستگی در قسمت استخوان های مچ دست امتداد یافته باشد می تواند درمان طولانی تر و یا در غیر این صورت درمان با دوره زمانی کوتاه تر باشد و عوامل موثری مانند سن و جنس می‌تواند در فرایند ترمیم شکستگی کالیس تاثیر گذار باشد و از دو ماه تا یک سال می تواند درمان ادامه یابد.

 

درمان فیزیوتراپی در شکستگی کالیس

پس از رفع علائم اولیه شکستگی کالیس است که می‌تواند شامل جراحی و یا گچ گیری باشد با نظر پزشک متخصص ارتوپدی بیمار به کلینیک های تخصصی فیزیوتراپی مراجعه نموده و می تواند فرایند ترمیم بافت استخوان همراه با کسب دامنه های حرکتی نرمال مفصل باشد.

درمان می‌تواند در مراحل اولیه شامل:

باشد.

در کلینیک فیزیوتراپی تخصصی شریعتی تمامی موارد فوق به دقت کنترل و پایش می گردد.

سایر بیماریها

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.