logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی

genuvarum

در حالت طبیعی ایستاده با زانوهای صاف، زمانی که قوزک‌ها کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، نباید فاصله چندانی بین زانوها وجود داشته باشد. اگر به هر دلیلی فاصله بین زانوها افزایش یابد، درحالی که قوزک‌ها به هم چسبیده‌اند پای پرانتزی (ژنوواروم) نامیده می‌شود. به علت کمانی شدن پاها در این بیماری اصطلاح پای پرانتزی به کار می‌رود. در حالت پرانتزی شدن، ساق پاها به سمت داخل انحراف می‌یابد.

 

geno varus valgus shariati

 

 

پای پرانتزی  Genu Varum چیست؟

 

در حالت طبیعی ایستاده با زانوهای صاف، زمانی که قوزک‌ها کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، نباید فاصله چندانی بین زانوها وجود داشته باشد. اگر به هر دلیلی فاصله بین زانوها افزایش یابد، درحالی که قوزک‌ها به هم چسبیده‌اند پای پرانتزی (ژنوواروم) نامیده می‌شود. به علت کمانی شدن پاها در این بیماری اصطلاح پای پرانتزی به کار می‌رود. در حالت پرانتزی شدن، ساق پاها به سمت خارج انحراف پیدا کرده و به عبارت دیگر قوزک ها به داخل منحرف می شوند.

 

 

geno varus valgus shariati

 

 

 

عواملی که باعث پای پرانتزی یا ژنوواروم می‌گردند عبارتند از:

 

 

 

 

  

 

عوارض ناشی از زانوی پرانتزی :

 

 

  

 

 

دلایل پای پرانتزی در نوزادان : 

 

پای پرانتزی در هنگام تولد نوزاد کاملا طبیعی است. این مسئله به خاطر حالت خمیده جنین در رحم می باشد. نوزاد تازه به دنیا آمده چند هفته به زمان نیاز دارد تا پاها را به طور کامل بکشد و صاف کند. در روزهای اول تولد نوزاد به خوبی نمی تواند پاها را خم کند. با گذشت زمان ، نوزاد می تواند پاها را خم و راست کند و به راحتی تعادل خود را حفظ کند و بایستد. فاصله بین زانوها با ایستادن و راه رفتن نوزاد مشخص می شود اما پاها کم کم به طرف بیرون صاف می شوند. در سن سه تا شش ماهگی نوزاد ، پای پرانتزی دیده نمی شود اما در هشت ماهگی بیشتر نوزادانی که مشکل پای پرانتزی دارند مشخص می شوند. اگر نوزاد تا سه سالگی این مشکل را داشته باشند یا ایستادن و راه رفتن آن ها با مشکل مواجه باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

 

 http://scpt.ir/uploads/dr rezaei physiotherapy 250.jpg

درمان زانوی پرانتزی:

 

 

geno varus shariati

 

 

 

geno varus shariati

 

 

درصورت عدم درمان پای پرانتزی با افزایش سن احتمال آسیب مفصل زانو که منجر به آرتروز زانو می‌شود تشدید می‌گردد؛ بنابراین در مواردی که به علت ژنوواروم شدید، آرتروز زانو ایجاد شده‌است احتمال انجام تعویض مفصل زانو (آرتروپلاستی) مطرح می‌شود.

 

geno varus shariati

 

 

 

ملاحظات اصلاحی و درمانی :

 

 

در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی با بهره گیری از تجهیزات توانبخشی قبل از عمل جراحی و پس از آن نتایج مناسبی در بیماران ایجاد شده است.

 

geno varus valgus shariati

 

 

 

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه نمایید

 

درمان آرتروز با فیزیوتراپی تحت نظارت دکتر رضایی فیزیوتراپیست و متخصص آسیب شناسی ورزشی

 

درمان کندرومالاسی یا ساییدگی کشکک در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی ( خندان )

 

فیزیوتراپی زانو-تمرین های طبی فیزیوتراپی زانو-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

 

 

 

 

 

سایر بیماریها

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.