logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / ساکروایلیاک

ساکروایلیاک

sacroiliac

یکی از مفاصل بسیار مهمی که شاید در اکثر ورزشکاران نقش بسیار مهمی را در ثبات ستون فقرات بازی می‌کند مفصل ساکروایلیاک می باشد این مفصل به لحاظ اینکه اندام تحتانی را به ستون فقرات وصل نموده اهمیت بالایی دارد. اغلب ورزشکارانی که دچار اختلالات این مفصل می‌شوند کسانی هستند که به نحوی ممکن است که دچار آسیب های قبلی ای یا عدم بالانس بین عضلات ناحیه کمر و سیستم هسته مرکزی می باشند. همچنین این اختلال می تواند در کوهنوردانی که ممکن است ساعت ها و یا روزها به علت طولانی مدت ایستادن و راه رفتن به وجود آید. از مشخصات این مشکل می‌توان به درد عمقی در ناحیه کمر که به صورت خطی و یا گاه به صورت انتشار به سمت اندام مبتلا تا پشت زانو انتشار می یابد اشاره کرد .

یکی از مفاصل بسیار مهمی که شاید در اکثر ورزشکاران نقش بسیار مهمی را در ثبات ستون فقرات بازی می‌کند مفصل ساکروایلیاک می باشد این مفصل به لحاظ اینکه اندام تحتانی را به ستون فقرات وصل نموده اهمیت بالایی دارد. اغلب ورزشکارانی که دچار اختلالات این مفصل می‌شوند کسانی هستند که به نحوی ممکن است که دچار آسیب های قبلی ای یا عدم بالانس بین عضلات ناحیه کمر و سیستم هسته مرکزی می باشند. همچنین این اختلال می تواند در کوهنوردانی که ممکن است ساعت ها و یا روزها به علت طولانی مدت ایستادن و راه رفتن به وجود آید. از مشخصات این مشکل می‌توان به درد عمقی در ناحیه کمر که به صورت خطی و یا گاه به صورت انتشار به سمت اندام مبتلا تا پشت زانو انتشار می یابد اشاره کرد . 

  

 

آناتومی :

مفصل ساکروایلیاک در کنار قاعده ستون فقرات، زیر ستون فقرات کمری و بالای استخوان دنبالچه (کوکسیکس) قرار دارد. این مفصل استخوان ساکروم را به لگن متصل می‌کند. سطح مفصل با استفاده از غضروف مفصلی پوشیده شده و همچنین مفصل با استفاده از رباط های قوی و ضخیم نیز تقویت شده که باعث پایداری زیاد این مفصل می شود.  درد مفصل ساکروایلیاک یکی از دردهای مربوط به کمر می باشد که مربوط به بخش لگن می باشد و سناریوهای متعددی باعث بوجود آمدن این درد می شود مانند جراحت ناشی از تصادف, جهت گیری نامناسب بیومکانیکی بدن, تغییرات هورمونی در زنان باردار و یا امراض ورم مفصلی ( آرتریت روماتوئید ). مفصل ساکروایلیاک باعث کمک در انتقال نیرو در فعالیتهای با تحمل وزن می شود.

 

 ویژگی‌های مفصل ساکروایلیاک :

 


 

علت ایجاد درد  :

 

درمان درد مفصل ساکروایلیاک :

 

 

 

پیشگیری از درد مفصل ساکروایلیاک :

 

سایر بیماریها

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.