logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی / معاینه

معاینه

Assessment

معاینه یکی از ارکان مهم درمان بوده که می بایست به صورت دقیق و آکادمیک مورد بررسی و تشخیص قرار گیرد با همکاری پزشکان متخصص محترم و ارجاع دهنده و همچنین ارزیابی های بالینی و طرح درمان در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی این روند به صورت دقیق صورت گرفته و طرح درمان موثر بیماران ریزی و مبادرت به درمان می شود.

معاینه یکی از ارکان مهم درمان بوده و جهت تشخیص و انتخاب متد درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجاییکه نقش تشخیص دقیق در درمان بسیار مهم بوده و به عبارتی هیچ درمانی بدون تشخیص درست به سرانجام نمی رسد لذا در این بخش بیماران با معاینات بسیار دقیق , هم به لحاظ کلینیکی هم به لحاظ یافته های پاراکلینیکی انجام گرفته و کاملترین روشهای درمانی بر اساس مجهز ترین تجهیزات که بر اساس نیاز بیمار طراحی شده و در پرونده بیمار درج می گردد. در این راستا معاینات انجام گرفته بر سه اصل و اساس استوار می باشد.

 

Sensitivity  چیست؟

توانایی یک تست در زمانی که انجام آن مثبت میشود در تشخیص عارضه با میزان درصدی از خطا می تواند همراه باشد یا به عبارتی زمانی که یک تست مثبت می شود با چند درصد اطمینان می توانیم بگوییم که بیمار آن عارضه را دارد که این به اصطلاح sensitivity  گفته می شود.

Specificity  چیست؟

هنگامی که یک تست در تشخیص یک عارضه به کار برده می شود می تواند منفی باشد به عبارتی در انجام آن تست ما نمی توانیم بیماری را تشخیص دهیم به عبارت دیگر قدرت رد کردن بیماری در صورتی که تست منفی باشد با درصد مشخص به specificity معروف است.

حال اگر متخصص مربوطه بتوانند با دانش این که هر کدام از تست ها با چند درصد از اطمینان و خطا در تشخیص و تخمین احتمال بیماری هستند با تست های مختلف می تواند به تشخیص درست عارضه نزدیک شود به عبارتی با درصد اطمینان بالاتری با انجام تستهای اختصاصی می تواند بیماری را تشخیص و مبادرت به درمان نماید اما نکته بسیار مهم این است که غافل از این نکته نباشیم که تست های اختصاصی برای یک عارضه می توانند باشند ولی در حالی که برای آرزوهای دیگر نیز با درصدی می تواند به کار گرفته شود همچنین نکته دیگر اینکه نباید تمام عارضه ها را و علائم و یافته ها را به یک تشخیص واحد اطلاق نمود به عبارت دیگر ممکن است با درصد مشخصی بیمار یک عارضه را داشته و در کنار آن عارضه های دیگری نیز با درصدهای مختلف داشته باشد که برای درمان صحیح تر می بایست آنها را نیز مورد توجه قرار داد.

نمونه

بیماری با مراجعه به کلینیک با درد ناحیه کمر و مقداری دردهای ناحیه ران و ساق مراجعه می نماید. ممکن است که در این بیمار علائم درگیری دیسک کمری ، گرفتگی های عضلانی ، درگیری سیاتیک ، دردهای ناحیه لگن و یا حتی بیماری های عروقی وجود داشته باشد که نیاز است برای تشخیص هم از ام آر آی تست های بالینی و تاریخچه و نحوه پیدایش آن بررسی شود و اگر بدون توجه به تاریخچه یا تست های بالینی و یا ام آر آی که یافته های پاراکلینیکی را شامل می شود می تواند یک مشکل را به تمامی مشکلات بیمار تعمیم داده و به اشتباه تمامی مشکلات را ناشی از یک تشخیص ناصحیح قرارداد به این حالت به اشتباه مشکلات بیمار را ناشی از آن عارضه می دانیم که false positive می شود. 

 

انواع احتمالات تشخیص:

که دو مورد اول شامل به درستی تشخیص داده شده و دو مورد دوم به اشتباه تشخیص داده شده اند.

 

امروزه یکی از نکات مهم در امر درمان بیماران داشتن پرونده پزشکی کامل اعم از سوابق درمان بیماران و بیماریهای زمینه ای می باشد. در این کلینیک پرونده بیماران به دو شیوه بایگانی معمول و شیوه اینترنتی و آنلاین ثبت می گردد.

در خاتمه درمان نیز در صورت نیاز کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی تحت نظارت دکتر رضایی دکتر احمدی روند بهبودی بیماران را در اختیار پزشک معالج قرار خواهد داد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.