logo

فیزیوتراپی مرکزی شریعتی (خندان) SHARIATI CENTRAL PHYSIOTHERAPY

ثبت نام

آسیب های مینیسک زانو

فیزیوتراپیست اکبر رضایی

منتشر شده در : کیهان ورزشی - 1394

 

متن کامل مقاله :

 

زانو دارای دو مینیسک داخلی به شکل C لاتین و منیسک خارجی به شکل O لاتین است. این ساختمان از جنس فیبری غضروفی ( فیبروکارتیلاژ ) میباشد که بین دو استخوان فمور ( ران ) و تیبیا ( درشت نی ) قرار گرفته است. منیسکها در تمامی حرکات زانو مشارکت داشته و نقش بسیار مهمی در تعدیل نیروهای مضر مفصلی دارند . به عبارتی میتوانند با کاهش نیروهای مضر به حرکت بهتر مفصل کمک کنند.

اسیبهای مینیسک اغلب ناشی از ترکیب فشار و چرخش در زانو است . هنگامی که پنجه و ساق پا نسبت به ران چرخش خارج داشته باشند مینیسک داخلی بیشتر اسیب می بیند و هنگامی که پنجه و ساق پا به سمت داخل چرخش داشته باشند مینیسک خارجی بیشتر اسیب می بیند. این اسیبها میتواند هنگام خم شدن مفصل و یا باز شدن ناگهانی بعد از خم بودن اتفاق بیفتد. در این حالت مینیسک بین دو استخوان دچار گاز گرفتگی میشود و در این وضعیت اگر نیروی چرخشی یا پیچشی اضافه گردد ، مینیسک به دام افتاده ، از مرکز کنده و پاره میشود.
به لحاظ شیوع اسیب مینیسک داخلی 5 برابر مینیسک خارجی است و این بیشتر به خاطر اتصالات بیشتر مینیسک داخلی و نیز تحمل بیشتر وزن در این ناحیه است.
ترکیب اسیب منیسک داخلی و رباط صلیبی و رباط داخلی بنام Unhappy triad معروف است که قبلا توصیف شد.
در اسیب شناسی مینیسک به لحاظ شکل اسیب انواع مختلفی از جمله : پارگی عرضی  افقی , طولی ,  شعاعی , دسته سطلی , فلپ , منقاری وجود دارد که نوع عرضی بیشتر در سالمندان و در اسیبهای ورزشی بیشتر طولی دیده میشود.

علایم بالینی اسیبهای زانو و بخصوص مینیسکها شامل :

قفل کردن  ، خالی شدن ، تورم ( بخصوص 24 ساعت بعد از اسیب ) و محدودیت های حرکتی من جمله در 20 تا 30 درجه باز کردن و یا خمش انتهایی زانو است زیرا در این حالت منیسکها تحت فشار قرار می گیرند. روشهای تشخیصی بالینی توسط پزشک و فیزیوتراپیست قابل انجام بوده و تشخیص قطعی توسط ام آر آی و دیگر روشهای پاراکلینیکی می باشد.

در صورت تشخیص پارگی در منیسک بسته به اینکه اسیب در قسمت محیطی مینیسک که حاوی رگهای خونی مناسبتری میباشد میتواند با نتایج قابل قبولی از درمان غیر جراحی همراه باشد که توسط فیزیوتراپیست و به توصیه جراح ارتوپد انجام میگردد. اما در مواردی که اسیب در ناحیه مرکزی بوده که به لحاظ خونی کامل نیست ، احتمالا درمان غیر جراحی نتیجه بخش نبوده و به تشخیص جراح جراحی انجام میگردد.
روند درمان جراحی را جراح حین عمل آرتروسکوپی تعیین مینماید و آن میتواند شامل برداشتن قسمتی از منیسک ویا در موارد شدید کل منیسک باشد. ولی در بعضی موارد ممکن است که جراح تشخیص دهد که منیسک احتمال ترمیم داشته و در این موارد وی با بخیه های ریزی که در بافت اسیب دیده منیسک میکند لبه های آن را به هم میدوزد تا با گذر زمان و زیر نظر فیزیوتراپیست کارآزموده در کلینیک روند بعدی درمان انجام گردد.
نکته مهم در بازگشت ورزشکار به میادین پس از اسیب نداشتن عجله و توجه به دستور و کنترل روند درمان توسط جراح و فیزیوتراپیست میباشد. به لحاظ طول درمان ، پس از جراحی در روش دوم زمان بیشتری نسبت به روش اول مورد نیاز است.

بازگشت

سایر مقالات :

آسیب مینیسک

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز ششم

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز پنجم

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز چهارم

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز سوم

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز دوم

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز اول

1396

اثر لیزر کم توان در ترمیم زخمهای افراد دیابتی

1387

آسیب رباط صلیبی

1390

فيزيوتراپي در آسیب رباط صلیبی 2

1390

UNHAPPY TRIAD

1394

زانو و انحراف شکل آن

1394

رباط های زانو

1394

آناتومی رباط صلیبی و تشخیص آسیب های آن

1395

درمان اسیب رباط صلیبی

1395

توانبخشی بعد از جراحی ترمیمی رباط صلیبی

1395

دررفتگی مفصل شانه

1395

آسیب مفصل شانه

1395

تمرینات ورزشی مفصل شانه

1395

آرنج تنیس بازان

1395

آرنج گلف بازان

1395

انگشت چکشی

1395

شکستگی مچ پا

1395

آسیب های مچ پا

1395

کشیدگی و پارگی عضله ساق

1395

آسیب در مینیسک

1395

توانبخشی و ورزش درمانی در کشیدگی و آسیب عضله همسترینگ (Hamstring)

1395

آسیب کشاله ران در ورزشکاران

1395

گانگلیون مچ دست

1395
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.