logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی / شاک ویو

شاک ویو

shockwave

یکی از درمان های بسیار موثر در دردهای مزمن استفاده از امواج شاک ویو میباشد که در کلینیک های تخصصی در زمینه انواع دردها قابل اجرا و درمان می باشد لیست کاملی از دردهای قابل درمان در کلینیک فیزیوتراپی شریعتی توسط شاک ویو وجود دارد.

 

shockwave plantar

 

یکی از درمان های غیر تهاجمی در کلینیک های فیزیوتراپی درمان انواع دردهای مزمن و همچنین در بخش های سنگ شکن بیمارستان ها استفاده از امواج صوتی در شکستن سنگ ها مانند سنگ های کلیوی ، سنگ های کیسه صفرا و سنگ های غدد بزاقی می باشد اما در کلینیک های فیزیوتراپی استفاده از این امواج برای درمان انواع بیماریها به کار برده میشود که به تفصیل در زیر به آن ها می پردازیم.

 

شاک ویو چیست؟

 شاک ویو یکی از روش های درمانی بسیار موثر در دردهای مزمن به خصوص در کلینیک های فیزیوتراپی محسوب می‌شود که فیزیوتراپیست متخصص با بهره‌گیری از متدهای مختلف ایجاد کننده امواج صوتی که به صورت متمرکز و در کسری از زمان با انرژی بالا وارد بافت می‌شود می‌تواند نتایج بسیار مطلوبی را در درمان انواع دردهای مزمن بیماران مراجعه کننده به کلینیک فیزیوتراپی ایجاد نماید.

 

اساس درمان شاک ویو چیست؟

واکنش های التهابی در بدن اصولاً در فاز maturation یا remodeling به صورت کامل انجام نمی شود و یکی از دغدغه های علوم پزشکی و به خصوص تخصص های مرتبط با درد تحریک سلول ها جهت تکمیل کردن این فاز محسوب می‌شود. فرایند تحریک سلولی توسط امواج شاک ویو نتایج قابل قبولی را ایجاد نموده است مثال قابل ذکر در این زمینه مانند هنگ کردن کامپیوتر می باشد که با ریست کردن آن می توان فرایند محاسبات کامپیوتر را مجدداً از نوع آغاز نمود. پزشک متخصص یا فیزیوتراپیست آشنا به فرآیند ترمیم بافتی با دانش این که می‌تواند توسط این امواج فرایند نهایی ترمیم را که اصولاً کامل انجام نمی شود و می تواند منجر به ایجاد دردهای مزمن شود را با این روش نوسازی و بازسازی می‌نماید در این روش فرآیند و پروسه ترمیم را از نو آغاز نموده و با ایجاد دوره های از استراحت جهت ریکاوری و بازسازی بافتی می توان نتایج بسیار موثری را در درمان این گونه بیماران را کسب نمود.

 

روند کاهش درد در درمان شاکری به چگونه است؟

پس از جلسه اول شاک ویو درمانی ممکن است که فیزیوتراپیست متخصص به بیمار در مورد شرایط کاهش درد و روند نمودار ترسیم شده توضیحاتی را ارائه نماید. در این توضیحات بیمار آگاه می‌شود که می‌تواند پس از جلسه اول ممکن است مقداری درد افزایش یابد ولی با رعایت اصول آموزش داده شده توسط فیزیوتراپیست متخصص و پرهیز از ایجاد فشارها و عوامل مستعد کننده در در بیمار و کسب شرایط ریکاوری بافت ای به گذر زمان که می‌تواند از سه تا چند روز را شامل شود درد بیمار کاهش پیدا خواهد نمود ولی نکته بسیار مهم این است که این نمودار کاهشی درد بیمار می‌تواند پس از چند روز شروع به افزایش نماید به عبارت دیگر درد بیمار افزایش یابد در این شرایط است که لازم است جلسه بعدی در شاک ویو و انجام شود. مجموعه این شرایط و رعایت اصول کلی می‌تواند در روند کاهشی درد بیمار به گذر زمان در طی جلسات کمک شایانی را بنماید.

 

 

امواج صوتی توسط روش های مختلفی می تواند تولید شود

 

 

مکانیسم اثر شاک ویو

 

 

 

این روش درمانی می تواند در :

 

 

 

 

 

سوال بیماران

آیا شاک ویو آسیب رسان است؟

پاسخ

در صورتی که روند درمان که در موارد فوق ذکر گردید و عدم رعایت تناسب انرژی تزریق شده توسط دستگاه و درمانگر می تواند آسیب رسان باشد و لازم است بر اساس نیاز تعداد جلسات و تعداد شاک های مورد نظر را تنظیم نمود.

 

 

 

 

چند جلسه درمان نیاز دارم؟

پاسخ

بسته به شرایط بیمار و نیز تحمل آن و همکاری و این که بیماری مزمن و طولانی مدت بوده است می تواند بین پنج جلسه تا ۱۰ جلسه را شامل شود.

 

 

 

 

 

چه زمانی به درمان نیاز خواهم داشت؟

پاسخ

فیزیوتراپیست متخصص با ارائه راهکارهای درمانی مختلف در جهت درمان بیمار اقدام می نماید این روش های تعیین راهکارهای یا به عبارتی پلن درمانی طراحی شده توسط درمانگر بر چند اصل و اساس استوار است و یکی از آنها کمترین عارضه و یا تحمل درد بیمار می باشد به علت اینکه امواج شاک ویو و مقداری دردناک می باشد نیاز است تا در صورت امکان اگر روش های معمول و کم درد در پلن درمانی وجود دارد انجام شده و در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب از این روش بسیار موثر برای درمان دردهای مزمن استفاده نمود.

 

 

 

 

 

با چه فاصله ای از جلسات درمانی انجام شود نتیجه مطلوب تری خواهد داشت؟

پاسخ

بسته به بافت های مختلف شرایط جنس و سن بیمار و همچنین رعایت اصول ریکاوری بین سه روز تا یک هفته می تواند جلسات شاک ویو فاصله داشته باشد.

 

 

 

 

محدودیت ها و مراقبتهای درمانی در زمان درمان و پس از آن چه خواهد بود؟

 پاسخ

یکی از مراقبت های درمانی پس از انجام شاک ویو استفاده از کیسه های یخ بلافاصله پس از آن می باشد زیرا شاک ویو می‌تواند با تغییراتی که در بافت ها ایجاد می نماید استرس‌های خفیفی را اعمال بنماید این استرس ها از تخریب های خفیف سلولی شامل بوده تا تحریک سلولی که پس از آن با انجام یخ گذاری بلافاصله در همان روز جهت کم کردن التهاب ها اقدام نمود.

یکی دیگر از مراقبت های پس از درمان شاک ویو شامل استراحت بافتی می باشد زیرا پس از انجام شاک ویو احتمال التهاب وجود دارد و رعایت استراحت جهت جلوگیری از ایجاد التهاب ضروری می باشد.

مراقبت دیگر پس از درمان توجه به انجام دقیق جلسات درمانی طبق اصول ریکاوری بافتی که در بالا ذکر گردید می باشد با رعایت اصول ریکاوری بافتی نتایج درمانی مطلوب تر و با جلسات کمتر خواهد بود.

 

 

در این کلینیک بسته به شرایط بیمار با بکارگیری دقیق امواج در ناحیه ی درمان نتایج شگرفی ایجاد گردیده است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.