ورود ثبت نام COVID-19

logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی / شاک ویو

شاک ویو

shockwave

یکی از درمان های بسیار موثر در دردهای مزمن استفاده از امواج شاک ویو میباشد که در کلینیک های تخصصی در زمینه انواع دردها قابل اجرا و درمان می باشد لیست کاملی از دردهای قابل درمان در کلینیک فیزیوتراپی شریعتی توسط شاک ویو وجود دارد.

 

shockwave plantar

 مقدمه

یکی از درمان های غیر تهاجمی در کلینیک های فیزیوتراپی درمان انواع دردهای مزمن و همچنین در بخش های سنگ شکن بیمارستان ها استفاده از امواج صوتی در شکستن سنگ ها مانند سنگ های کلیوی ، سنگ های کیسه صفرا و سنگ های غدد بزاقی می باشد. اما در کلینیک های فیزیوتراپی استفاده از این امواج برای درمان انواع بیماریها به کار برده میشود که به تفصیل در زیر به آن ها می پردازیم.

 

http://scpt.ir/uploads/shockwave-therapy-shariati-clinic-heel-spur.jpg

شاک ویو چیست؟

 شاک ویو یکی از روش های درمانی بسیار موثر در دردهای مزمن به خصوص در کلینیک فیزیوتراپی محسوب می‌شود که فیزیوتراپیست متخصص با بهره‌گیری از متدهای مختلف ایجاد کننده امواج صوتی که به صورت متمرکز و در کسری از زمان با انرژی بالا وارد بافت می‌شود می‌تواند نتایج بسیار مطلوبی را در درمان انواع دردهای مزمن ایجاد نماید.

 

http://scpt.ir/uploads/shockwave-therapy-shariati-clinic-work.jpg

اساس درمان شاک ویو چیست؟

واکنش های التهابی در بدن اصولاً در فاز maturation یا remodeling به صورت کامل انجام نمی شود و یکی از دغدغه های علوم پزشکی و به خصوص تخصص های مرتبط با درد تحریک سلول ها جهت تکمیل کردن این فاز محسوب می‌شود. فرایند تحریک سلولی توسط امواج شاک ویو نتایج قابل قبولی را ایجاد نموده است. مثال قابل ذکر در این زمینه مانند هنگ کردن کامپیوتر می باشد که با ریست کردن آن می توان فرایند محاسبات کامپیوتر را مجدداً از نو آغاز نمود. پزشک متخصص یا فیزیوتراپیست آشنا به فرآیند ترمیم بافتی با دانش این که می‌تواند توسط این امواج فرایند نهایی ترمیم را که اصولاً کامل انجام نمی شود و می تواند منجر به ایجاد دردهای مزمن شود را با این روش نوسازی و بازسازی می‌نماید. در این روش فرآیند و پروسه ترمیم را از نو آغاز نموده و با ایجاد دوره های استراحت جهت ریکاوری و بازسازی بافتی می توان نتایج بسیار موثری را در درمان این گونه بیماران را کسب نمود.

 http://scpt.ir/uploads/shockwave-therapy-shariati-clinic-heel-spur-1.jpg

روند کاهش درد در درمان شاک ویو به چگونه است؟

پس از جلسه اول شاک ویو درمانی ممکن است که فیزیوتراپیست متخصص به بیمار در مورد شرایط کاهش درد و روند نمودار ترسیم شده توضیحاتی را ارائه نماید. در این توضیحات بیمار آگاه می‌شود که می‌تواند پس از جلسه اول ممکن است مقداری درد افزایش یابد ولی با رعایت اصول آموزش داده شده و پرهیز از ایجاد فشارها و عوامل مستعد کننده در بیمار و کسب شرایط ریکاوری بافتی به گذر زمان که می‌تواند از سه تا چند روز را شامل شود درد بیمار کاهش پیدا خواهد نمود ولی نکته بسیار مهم این است که این نمودار کاهشی درد بیمار می‌تواند پس از چند روز شروع به افزایش نماید به عبارت دیگر درد بیمار افزایش یابد در این شرایط است که لازم است جلسه بعدی در شاک ویو انجام شود. مجموعه این شرایط و رعایت اصول کلی می‌تواند در روند کاهشی درد بیمار به گذر زمان در طی جلسات کمک شایانی را نماید.

 

 

امواج صوتی به روش های مختلفی می تواند تولید شود مانند:

 

 

مکانیسم اثر شاک ویو

 

شاک ویو می تواند در بیماران زیر بکار رود

 

  http://scpt.ir/uploads/Home-Care-physiotherapy-question.jpg

سوال بیماران

پاسخ

در صورتی که روند درمان که در موارد فوق ذکر گردید و عدم رعایت تناسب انرژی وارد شده توسط دستگاه و درمانگر می تواند آسیب رسان باشد بنابراین لازم است بر اساس نیاز تعداد جلسات و تعداد شاک های مورد نظر را تنظیم نمود.

 

 

 

پاسخ

بسته به شرایط بیمار و نیز تحمل آن و همکاری و این که بیماری مزمن و طولانی مدت بوده است می تواند بین پنج جلسه تا ۱۰ جلسه را شامل شود.

 

 

 

پاسخ

فیزیوتراپیست متخصص با ارائه راهکارهای درمانی مختلف در جهت درمان بیمار اقدام می نماید این روش های تعیین راهکارهای یا به عبارتی پلن درمانی طراحی شده توسط درمانگر بر چند اصل و اساس استوار است و یکی از آنها کمترین عارضه و یا تحمل درد بیمار می باشد به علت اینکه امواج شاک ویو و مقداری دردناک می باشد نیاز است تا در صورت امکان اگر روش های معمول و کم درد در پلن درمانی وجود دارد انجام شده و در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب از این روش بسیار موثر برای درمان دردهای مزمن استفاده نمود.

 

 

 

پاسخ

بسته به بافت های مختلف شرایط جنس و سن بیمار و همچنین رعایت اصول ریکاوری بین سه روز تا یک هفته می تواند جلسات شاک ویو فاصله داشته باشد.

 

 

 

 پاسخ

  1. یکی از مراقبت های درمانی پس از انجام شاک ویو استفاده از کیسه های یخ بلافاصله پس از آن می باشد زیرا شاک ویو می‌تواند با تغییراتی که در بافت ها ایجاد می نماید استرس‌های خفیفی را اعمال نماید این استرس ها از تخریب های خفیف سلولی تا تحریک سلولی می باشد که پس از آن با یخ گذاری بلافاصله در همان روز می توان التهاب حاصله را کمتر نمود.
  2. یکی دیگر از مراقبت های پس از درمان شاک ویو شامل استراحت بافتی می باشد زیرا پس از انجام شاک ویو احتمال التهاب وجود دارد و رعایت استراحت جهت جلوگیری از ایجاد التهاب ضروری می باشد.
  3. مراقبت دیگر پس از درمان توجه به انجام دقیق جلسات درمانی طبق اصول ریکاوری بافتی که در بالا ذکر گردید می باشد با رعایت اصول ریکاوری بافتی نتایج درمانی مطلوب تر و با جلسات کمتر خواهد بود.

 

 http://scpt.ir/uploads/dr rezaei physiotherapy 250.jpg

در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی بسته به شرایط بیمار با بکارگیری دقیق امواج در ناحیه ی درمان نتایج شگرفی ایجاد گردیده است.

 

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه فرمایید

 

درباره فیزیوتراپی شریعتی و نمونه های درمانی

 

سوابق مشارکت تیم پزشکی شریعتی به روایت تصویر

 

درمان موثر خار پاشنه با فیزیوتراپی و شاک ویو دکتر رضایی

 

درد کف پا-علل-تشخیص-درمان-فیزیوتراپی-شاک ویو

 

شاک ویو

 

پرسش و پاسخ با دکتر رضایی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.
ورود به سامانه