ورود ثبت نام COVID-19

logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ با دکتر رضایی

اکثر بیماران در خصوص مشکلات و بیماری های موجود سوالاتی را در ذهن خود دارند که لازم است با مشورت صحیح و راهنمایی های مناسب آگاهی های لازم را در زمینه مشکلات خویش بالا برده و گام مهمی در دانش افزایی از بیماری خویش و حتی درمان آن بردارید. در این این بخش می‌توانید پاسخ مناسب و تخصصی دکتر رضایی را برای پرسش های خویش داشته باشید.

ثبت پرسش جدید

سجاد اسد پور

سلام. من چند جلسه فیزیوتراپی گردن انجام دادم ولی دردم زیاد تر شده. علتش چی میتونه باشه آیا طبیعیه؟؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه فیزیوتراپی با تحریک سلولی باعث بهبودی می‌شود اما گاهی موارد می‌تواند با رهاسازی میانجی های درد و یا به عبارتی افزایش درد بیمار در جلسات ابتدایی شود لذا هر افزایش دردی دلیل بدتر شدن و یا کاهش دردی دلیل بهتر شدن نمی باشد.
به طور کلی در بعضی موارد دردهای مزمن فیزیوتراپی می تواند در جلسات اول باعث افزایش درد بیمار نیز شود.

دلارام کوهی

با سلام و خسته نباشید خدمت شما.
آیا آرتروز با فیزیو تراپی بهبود پیدا میکنه؟

  پاسخ :
آرتروز فرایند تخریب مفصل می باشد که به گذر زمان اتفاق می افتد که می تواند با علائم التهابی و درد همراه باشد فیزیوتراپی می تواند با کاهش درد و التهاب و افزایش دامنه حرکتی و تقویت عضلات اطراف مفصل به ثبات آن کمک شایانی بنماید.
اما توجه به این نکته ضروری است که فرآیند فرسایش در تمامی مفاصل به گذر زمان با توجه کامل و صد در صد اتفاق می‌افتد و جزئی از فرایند طبیعی کارکرد مفاصل می باشد.

پردیس محمدی

سلام خسته نباشین. عذرخواهی میکنم چند روز بعد از جراحی مینیسک امکان فیزیو تراپی هست؟

  پاسخ :
یکی از اختلالات مفصل زانو آسیب های مینیسک است که ممکن است بنا به نظر پزشک جراح ارتوپد نیاز به جراحی پیدا کند. به طور کلی دو نوع تکنیک جراحی وجود دارد تکنیک اول بنام partial meniscectomy و تکنیک دوم بنام meniscus repair معروف می باشد در تکنیک اول که بازگشت به شرایط قبل از عمل راحت تر بوده جراحی با برداشتن مقداری از مینیسک که در عملکرد زانو اختلال ایجاد نموده است می تواند باعث بهبودی زودتر شود اما عیب این تکنیک این است که بافت آسیب دیده که برداشته می شود قسمتی از مینیسک بیمار می باشد که می توانست باقی بماند.
در تکنیک دوم قسمتی از بافت آسیب دیده که احتمال ترمیم در آن وجود دارد را جراح به قسمت دیگر وصل نموده و فرصت ترمیم به آن می‌دهد که می بایست تا دو ماه طول بکشد در این تکنیک بافت آسیب دیده مجدداً ترمیم میشود و لذا برداشته نمی شود ولی زمان وزن اندازی و دامنه حرکتی از تکنیک اول طولانی تر خواهد بود.
در تمامی تکنیک ها فیزیوتراپی در مرحله اول که از سه روز تا یک هفته می باشد می تواند شامل کاهش درد و التهاب و در مراحل بعدی می تواند شامل ایجاد دامنه حرکتی نرمال تمرینات قدرتی در عضلات اطراف مفصل و بهبود عملکرد اندام باشد.

سعید احمدی

با سلام من در قسمت مهره s درد شدید دارم و رگ پام انگار کشیده شده و قوزکای پام جفت نیستن میخوام بدونم علتش چیه و ایا اقای دکتر در این زمینه کمک میکنن مراجعه کنم کلینیک؟ممنونم

  پاسخ :
با سلام
این موضوع می‌تواند مرتبط با کمر و اختلالات ساختاری آن باشد که در معاینات بالینی قابل تشخیص و درمان می باشد.

علی نجفی

سلام من حدود 2 ماه پیش عمل رباط صلیبی و مینیسک داخلی داشته ام بعد از عمل وضعیتم خوب بوده ولی الان بعد از ده جلسه فیزیوتراپی احساس درد در بالای زانو وبی حسی کل پا دارم ایا مشکلی هست؟؟؟؟

  پاسخ :
یکی از عناصر مهم در ثبات مفصل زانو رباط صلیبی می باشد که به دو قسمت قدامی و خلفی تقسیم می‌شود در آسیب رباط صلیبی قدامی به نسبت نیاز به جراحی بیشتر بوده و جراحی آن راحت تر می باشد اگر آسیب رباط صلیبی به تنهایی اتفاق افتاده باشد جراحی می تواند با عوارض کمتر همراه باشد اما اگر بافت های دیگر نیز درگیر شده باشد جراح با در نظر گرفتن نوع آسیب اقدام به ترمیم یا برداشتن قسمتی از بافت آسیب دیده که قابل ترمیم نمی باشد می نماید یکی از عوارض جراحی در ترمیم رباط صلیبی خشکی مفصلی و سفتی عضلانی و بر هم خوردن ریتم عضلات و قدرت انقباضی آنها و کم شدن استقامت آنها می باشد همچنین از عوامل بسیار موثر برای کم کردن عوارض پس از عمل اقدام به فیزیوتراپی و همزمان با آن تمریناتی که متخصص فیزیوتراپی توصیه می نماید می باشد که بتواند قدرت انقباضی عضله از دست رفته و همچنین دامنه حرکتی مفصل را دوباره به دست بیاورد.
درد در بالای زانو می تواند مرتبط با خشکی مفصل باشد و نیاز است تا دامنه حرکتی آن معاینه گردد اما در مورد بی حسی از عوارض کمتر ذکر شده جراحی رباط صلیبی می باشد ولی اگر عصب های سطحی و پوستی در حین جراحی آسیب دیده باشد پس از گذر چند ماه ترمیم شده و بی حسی نیز از بین خواهد رفت.
مراحل توانبخشی و فیزیوتراپی در بازسازی رباط صلیبی به طور کلی ۴ قسمت می باشد که در سایت به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.

محمد کوثری

سلام.دو سال پیش دچار پیچ خوردگی پا به داخل شدم از اون موقع که نادیده گرفتم و گفتم خودش خوب میشه دو سال میگذره والان مثل یک ادم فلج شدم در حالت استراحت دردی ندارم ولی موقع راه رفتن فشار زیادی رو مچ پامه وخیلی درد میکنه طوری که لنگ میزنم فقطم موقع راه رفتن اینجوریم و موقع استراحت پام دردی نداره علتش میتونه چی باشه امکان خوب شدنش هست بعد دوسال

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه بعضی از عوارض ناشی از پیچ خوردن های مچ پا می توانند به گذر زمان بهبودی حاصل ننمایند لذا حتماً و ضرورتاً به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

سارا رضایی

با سلام دختر من ک 5 سال دارد در اثر زمین خوردن دچار آسیب قسمت آرنج شده. آیا فیزیوتراپی برای بهبود آسیب کودک هم موثر می باشد ؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه فیزیوتراپی می تواند به ترمیم کمک نماید در اکثر موارد در آسیب هایی که در سنین کودکی به وجود می آید به صلاحدید پزشک متخصص که ارجاع دهنده بیمار می باشد می تواند فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گیرد البته در مواردی که خفیف باشد شاید نیازی به فیزیوتراپی وجود نداشته باشد ولی در اکثر موارد فیزیوتراپی کمک کننده خواهد بود.

محمد رضا حاجی

سلام
بنده حسابدار هستم ب علت کار زیاد با مچ و انگشتان دچار درد در قسمت انگشتان شده ام
ایا فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه یک سری از درد های موجود در سیستم اسکلتی عضلانی می تواند ناشی از کار زیاد باشد اولین گام در جهت بهبودی و درمان حذف عامل ایجاد یا کمتر کردن شدت کار می باشد لذا فیزیوتراپی علی‌رغم اینکه می تواند کمک کننده باشد برای ترمیم بهتر اما باید فعالیت‌های مورد نظر را که باعث دردهای موجود شده است را حذف نمود یا حداقل کمتر نمود. البته بستن اسپیلت و آتل در مچ دست برای کم کردن فشارهای وارده به مچ دست ضرورت دارد.

امیر محمد نجفیان

با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر رضایی
مادر من 69 سال سن دارند هنگام بلند شدن و نشستن از درد زانو رنج می برند و موقع نماز خواندن نمی توانند در حالت دو زانو بشینند به دلیل درد زیاد. چه درمانی می تواند کمک کننده باشد؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به علائم اینکه می‌فرمایید می توانند دچار آرتروز شده باشند که توسط پزشک متخصص ارتوپدی قابل تشخیص بوده و لازم است تا از انجام فعالیت هایی مانند چمباتمه زدن و زانوی خم پرهیز نمایند
پزشک متخصص ارتوپدی توصیه های درمانی را انجام خواهند داد از روش های موثر برای درمان اینگونه بیماران فیزیوتراپی می باشد که می‌تواند توسط پزشک متخصص ارتوپدی ارجاع داده شود.

شادی مقدم

سلام من مادرم رزمین خوردن مانندکسی که عقب عقب بره وازپشت سرش به درچوبی حمام خورده الان ام ارای دادیم براشون فیزیوتراپی بالیزر نوشتن وتعادل نشستن وراه رفتن ندارن
دست وپاراتکان میدهند بطور نامنظم حرف میزنندغذامیخورن وکنترل ادارومدفوع رادارند اماگفتن پارگی مهره گردن وفشاربه نخاع دارند چندین دکتربردیم دکترمنشوری دکتردپور دکترزینب طاهری ....الان سوالم اینه شما مریض ماراپذیرش می کنید ؟ وواقعا نیازبه راهنمایی دارم ممنون

  پاسخ :
با توجه به علائم که می فرمایید و گویا پزشک متخصص مغز و اعصاب که در حیطه تخصص ایشان می باشد ویزیت نموده و دستور فیزیوتراپی را نموده است لذا می توانند پذیرش شوند و البته قبل از آن ویزیت متخصصین کلینیک نیز ضروری می باشد. و قابل درمان می باشند.

علی جزایری

سلام
من با درد شدید کمر و ران به دکتر مراجعه نمودم و بعد از MRI گفتند مشکلی نیست اما 10 جلسه فیزیوتراپی لیزری تجویز نمودندوسوالم این است که باید صبر کنم تا درد کم بشود (چون الان درد شدید دارم و نمیتوانم حرکات خاصی انجام دهم یا اینکه همین الان باید شروع به فیزیو نمایم؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه پزشک شما معاینه انجام داده‌اند و توصیه فیزیوتراپی و لیزر را نیز نموده اند انجام فیزیوتراپی و لیزر در صورت تجویز ایشان می‌تواند در کاهش درد شما موثر واقع شود.

ابراهیمی حسن

با سلام من مدتی زیادی است کمر درد دارم دکتر گفت پوکی استخوان است آیا فیزیوتراپی کمک می کنه

  پاسخ :
با سلام
پوکی استخوان کمتر می تواند با درد همراه باشد ولی هم در پوکی استخوان و هم در درد فیزیوتراپی می‌تواند کمک کننده باشد.

حسین پاشایی

سلام من تو ورزش دچار پارگی پارسیل در الیاف عمقی لیگمان دلتویید شدم
درمانش چیه؟
بهبود پیدا میکنه؟

  پاسخ :
با سلام بله در صورت نیاز میتوانید راهنمایی‌های مورد نظر را با تماس بخش پذیرش جهت درمان جویا شوید.

وحید خانزاده

سلام خسته نباشید
من ۴ماهو ۱۵ روزه که از عمل رباط صلیبی زانوم میگذره همه جلسات فیزیوتراپیم رفتم تمرین هم دارم ولی هنوز زانوم لقه، تواین مدت هم ن پیچیدگی ن اتفاقی برای زانوم افتاده میخاستم بدونم دیلیلش چیه طبیعیه یا مورده خاصی داره؟! ممنون میشم پاسخ بدید خیلی داره بهم فشار میاره

  پاسخ :
با سلام
درخصوص جراحی بازسازی رباط صلیبی نکته بسیار مهم در مرحله اول جراحی مناسب و فیکس گردن گرفت در زاویه ای می باشد که حالت لقی و یا شلی را که شما احساس می‌کنید نداشته باشد. در صورتی که این مسئله در عمل جراحی به نحوه درست و صحیح انجام شده باشد فیزیوتراپی شامل تقویت عضلات و تمرینات هماهنگی عضلات می تواند کمک کننده باشد تا این احساس لقی که در شما وجود دارد برطرف شود.
لطفا تمرینات رباط صلیبی پس از عمل جراحی در سایت فیزیوتراپی شریعتی را انجام دهید.

شریفی

سلام خدمت دکتر عزیز . من یکسال پیش عمل رباط صلیبی کردم . فیزیدتراپی و کار با وزنه هم را انجام دادم . الان تو راه رفتن و دویدن 70 درصدی هیچ مشکلی ندارم . ولی از پله برای بالا رفتن وپایین امدن احساس درد میکنم . خواستم بدونم علتش چیه . چکار کنم که مشکلی نداشته باشم . ایا واقعا عمل خوب نبوده ؟ اگه راهنماییم کنین ممنون میشم . سپاس

  پاسخ :
با سلام
در پاسخ به پرسش شما لازم است که به یک سری از پرسش ها پاسخ داده شده و نکاتی اشاره شود.
پرسش اول این که آیا در زمان دویدن هنگام گرم کردن برای دویدن درد وجود دارد یا خیر اگر پاسخ بلی است و پس از گرم کردن درد از بین می رود می تواند مرتبط با التهاب های خفیف در ناحیه زانوی شما باشد.
پرسش دوم اگر درد پشت زانو است و با بالا و پایین رفتن از پله ها به خصوص در حین پایین آمدن از پله ها درد داشته باشید می تواند مرتبط با سفتی های عضلانی عضلات پشت زانو مانند گاستروکنمیوس و پوپلیتئوس باشد.
پرسش سوم اگر درد در قسمت داخل زانوی شما در حین ایستادن و یا بالا و پایین رفتن از پله ها باشد می تواند بخاطر انتقال نیروی وزن در ناحیه مذکور باشد.
لازم است برای معاینه دقیق تر و درمان به پزشک متخصص خود مراجعه نموده و یا کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی مراجعه نمایید.

رضا معتمد

با سلام مدتی هس ک عضله پشت پام تو فوتبال درد گرفت جدیش نگرفتم ولی در بازی بعد پام منبسط شد و نتونستم حرکتش بدم بعد چهار هفته استراحت دوباره تکرار شد ولی در هر بار ب راحتی میتونستم راه برم اذیت نمیکرد بازم بعد ی مدت استراحت بعد دوبازی ی دردی احساس میکنم چه دلیلی داره باید چیکار کنم تا خوب شه

  پاسخ :
به نام خدا
با توجه به اینکه برخی از کشیدگی های عضلانی و یا آسیب های عضلانی می‌تواند به صورت احساس درد و یا گرفتگی در پشت ساق پا و ران احساس شود و ورزشکار بدون اهمیت موضوع به ورزش خود ادامه دهد نکته بسیار مهم این است که در این شرایط آسیب می تواند تشدید شود.
لطفاً صفحه کشیدگی و پارگی عضله همسترینگ و ساق پا را در سایت مطالعه نمایید.
لطفاً جهت بررسی بیشتر وقت ویزیت تنظیم نمایید و یا در صورت امکان به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

مهدی نوروزی

باعرض سلام و خسته نباشید بنده مدت ۲ ماه عمل رباط صلیبی انجام دادم ولی هنوز پام هنگام جمع کردن درد زیادی دارد و کاملا به باسنم نمیچسبه و عضلاتم هنوز شل هستند و برای راه رفتن هم مشکل دارم خواهش راهنمایی کنید

  پاسخ :
به نام خدا
عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی یکی از جراحی‌های بسیار مهم در ثبات دینامیک مفصل زانو می‌باشد به عبارت دیگر در حالتی که ثبات زانو از طریق پارگی رباط صلیبی از بین برود نیاز به جراحی بازسازی رباط صلیبی خواهد بود. نکته پس از جراحی انجام تمرینات مورد نظر در کلینیک های فیزیوتراپی برای کسب دامنه حرکتی تقویت عضلات و ایجاد فانکشن یا عملکرد مناسب در اندام می باشد با توجه به اینکه در بعد از عمل جراحی دامنه حرکتی به علت چسبندگی ها می تواند دچار محدودیت شود لذا ورزشکار تمایلی به ایجاد دامنه حرکتی به علت درد نخواهد داشت و این عامل باعث خشکی در مفصل زانو خواهد شد.
با توجه به اهمیت دامنه حرکتی در فعالیتهای روزانه به‌خصوص در ورزشکاران لازم است تا دامنه حرکتی هرچه زودتر به دست آید زیرا با گذر زمان دامنه حرکتی محدودیت بیشتری پیدا خواهد کرد و برای کسب دامنه حرکتی ورزشکار لازم است تا درد بیشتری را تحمل کند.
با مراجعه به کلینیک های فیزیوتراپی و تاکید بر دامنه حرکتی و پروتکل های توانبخشی موجود در سایت کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی اقدام نمایید.

سپهر نقاش

سلام من رباط صلیبی و مینیسک داخلیم عمل کردم حدود ۴ هفته پیش الا تو هفته پنجم هستم ۱۰‌ جلسه فیزیو تراپی رفتم برق وصل کردن به عضلاتم الان زانوم ۹۰درجه بیشتر خم میشه ولی بیشتر نه اگه امکانش هست چن نمونه تمرین موثر بهم بگین که بتونم کامل باز بستش کنم و عضله بگیرم ممنون

  پاسخ :
با سلام
پروتکل های جراحی در بازسازی رباط صلیبی زانو و مینیسک به دو صورت به صورت خلاصه تقسیم می شود:
حالت اول تعیین نوع گرفت همراه با برداشتن قسمتی از مینیسک

حالت دوم تعیین نوع گرفت همراه با ترمیم مینیسک آسیب دیده

در حالت اول جراح با جراحی رباط اقدام به برداشتن قسمتی از مینیسک می نماید در این حالت نیاز به کسب دامنه حرکتی در زمان کوتاه‌تر ضرورت دارد.
وزن اندازی و کسب دامنه حرکتی به صورت کامل در حالت اول ظرف یک ماه کامل انجام خواهد شد.

ولی در حالت دوم به علت اینکه نیاز به زمان جهت ترمیم مینیسک آسیب‌دیده وجود دارد لازم است تا وزن اندازی و کسب دامنه حرکتی به تدریج ظرف دو ماه به دست آید.

بسته به شرایط بیمار اگر در حالت اول و یا دوم باشد پروتکل ها متفاوت می باشد.

شما می توانید تمرینات wall sliding exercise که در آن به پشت خوابیده و پاهای خود را روی دیوار قرار داده و آرام آرام به سمت پایین هدایت می نماید با این حرکت دامنه حرکتی شما آهسته آهسته به ۹۰ درجه نزدیک شده و میتواند از آن بیشتر شود در صورتیکه در حالت اول باشید کسب دامنه حرکتی ظرف یک ماه و در حالت دوم ظرف دو ماه ایجاد شود.
نکته مهم در این حرکت ها حمایت پای سالم از پای جراحی شده در حرکت باز کردن زانو می باشد.

احسان غلامی

سلام
من ورزش بدنسازی انجام میدم و بدون اینکه ضربه ای بزنم یا زمین بخورم پشت کتفم درد احساس مینکم البته در زوایای خاص بیشتر میشه و درد تا پشت آرنج ادامه داره..دردم خیلی زید نیست فقط لطفا راهنماییم کنین که میتونم دوباره ورزش کنم یا نه؟آیا امکان آسیب لابروم وجود دارد یا خیر؟به دلیل مشکلات کرونا دکتری نبوده که بخوام عکس رو نشون بدم

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه در حرکت ورزشی خود آسیب ناگهانی ایجاد نکرده اید و احتمال اینکه برخی از دردها ناشی از درگیری های عصب باشد که انتشار پیدا می کند احتمال آسیب لابروم کم است هر چند که سن شما نیز کمتر از ۴۰ سال باشد احتمال آسیب لابروم کمتر می‌شود ولی در عین حال اگر در زوایای خاص مانند جمع‌کردن شانه به تنه درد منتشر شود مانند تستهایی که در سایت نوشته شده احتمال آسیب لابروم وجود دارد برای تشخیص آسیب لابروم بهترین گزینه ام آر آی با تزریق است شما می توانید پرونده پزشکی خود را با ثبت نام در سایت آپلود نموده و نتایج را جویا شوید و یا به اینستاگرام دایرکت پیام دهید.

آرمان مسلمی

سلام. برای تسکین درد اسخوان عانه که وقت زیادی از آسیب گذشته.. چه باید کرد؟ کیسه یخ یا آبگرم ؟؟ فیزیوتراپی انجام شود ؟؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از درد و آسیب گذشته است توصیه گرما می‌شود و ویزیت متخصص و انجام فیزیوتراپی می تواند کمک کننده بوده و ضرورت دارد.

رضیه بازلی

سلام و قت بخیر من یه بیمار دارم که در کشور عمان می باشد کمرشون رو در تایلند عمل کرده اند و بخاطر شرایط کرونا فعلا نمیتونن به کشور تایلند بروند و به من گفتن ایا در ایران درمان pelvic traction وجود دارد یا نه که من حقیقتا متوجه این نوع درمان نشده ام ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ :
با سلام
در برخی از کلینیکها عمل کشش در ناحیه لگن توسط فیزیوتراپیست متخصص قابل انجام می باشد. همچنین در موارد خاص دستگاه مخصوص ترکشن و کشش وجود دارد که می‌تواند جهت درمان اصلاح ساختار لگن و کمر بکار گرفته شود. در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی تمامی موارد جهت درمان بیماران وجود داشته و با نظارت دقیق انجام می‌شود.

مهدی بناکار

سلام از صبح امروز در قسمت پای سمت چپ عضله ی راست رانی کمی فرورفتگی داره و تیر میکشد درد خیلی خاصی ندارم ولی بیشتر تیر میکشد میخواستم ببینم مشکلم چیه خیلی حاد و نگران کننده است یا نه؟

  پاسخ :
با سلام
اگر این فرورفتگی در شرایط فعالیت بدنی ایجاد شده و شما احساس سوزش را داشته اید بهتر است به متخصص ارتوپدی مرجعه نموده و MRI توصیه می شود.

عذرا باقری

سلام ببخشید من پوکی استخوان دارم دو روز پیش با کمی خم شدن نابه جا به سمت جلو نمیدونم زیر قفسه سینه ام کش خورد رگ به رگ شد یا زانو ام به سینه ام خورد الان سه روز است زیر سینه سمت چپ ام یعنی دنده هام هنگام خوابیدن، بلند شدن و نشستن ونفس کشیدن و عطسه درد میکنه دکتر قلب رفتم مشکل قلبی نداشتم گفتن یک عکس بگیرم مطمئن شوید یعنی سی تی اسکن هنوز نرفتم عکس بگیرم با تشکر

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه در حین جابجا شدن این درد ایجاد شده است و متخصص قلب نیز برای شما سی تی اسکن و عکس رادیولوژی را توصیه نموده است لازم است تا حتماً این کار را انجام داده و به رویت متخصص مربوطه برسانید همچنین انجام تست های اختصاصی و بالینی برای تشخیص علت درد ضروری است که لازم است توسط متخصص انجام شود

سحر

سلام وقتتون بخیر من رباط صلیبی و مینیسک پام پاره شده میخواستم ببینم بعد عمل چقدر طول میکشه تا دوباره به ورزش حرفه ایم برگردم؟ ایا باید دوباره از صفر شروع کنم؟

  پاسخ :
با سلام
بسته به اینکه شرایط بدنی شما و اهداف شما در ورزش و نوع ورزش شما و رشته تخصصی شما چه می باشد میتواند دوره توانبخشی فیزیوتراپی در جراحی ترمیمی رباط صلیبی و پارگی مینیسک متفاوت باشد. لطفاً جهت اطلاعات بیشتر به لینک های مرتبط به آسیب‌های رباط صلیبی و پارگی های مینیسک در سایت فیزیوتراپی شریعتی مراجعه نمایید.

سودابه

سلام بنده دوماه هست که پامو حراحی کردم به علت شکستگی قوزک خارجی و سن دسموزیس و شنبه ۱۵مرداد پیج رو از پام خارج کردن ولی پلاتین بابد تا دوسال باشه،
سوال من اینه که من کی میتونم کامل راه برم وکی میتونم رانندگی کنم؟
همینطور علت اینکه هنوز پشت پام رنگش به رنگ طبیعی برنگشته علتش چی میتونه باشه؟
ممنونم از شما

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه شکستگی قوزک خارجی پا میتواند با اختلال و پارگی در رباط سین دسموز باشد که عارضه ankle mortise را ایجاد نماید لذا در مواردی که نیاز به جراحی و فیکساسیون استخوان فیبولا یا قوزک خارجی می ‌باشد جراح اقدام به فیکس کردن استخوان تیبیا یا درشت نی و فیبولا یا نازک نی از طریق پیچ می نماید که پس از مدتی آن را خارج نموده ولی به مدت دو سال تقریباً نیاز است تا استخوان فیبولا یا قوزک خارجی توسط پلیت فیکس باشد پس از برداشتن پیچ ممکن است جراح نیاز به فیزیوتراپی و کسب دامنه حرکتی در مفصل مچ پا را توصیه نماید که در کلینیک های فیزیوتراپی اقدام به کسب دامنه حرکتی مچ پا ، کسب قدرت عضلانی اطراف مچ پا ، استقامت عضلانی و همچنین سیستم حس عمقی رباط های مچ پا می نمایند. پروتکل‌های توانبخشی به نحوی که بازگشت به شرایط قبل از آسیب برای بیمار ضرورت پیدا کند ممکن است که چندین دوره توسط متخصص فیزیوتراپی تحت نظارت انجام شود. نکته بعدی در مورد شرایط خون رسانی و همچنین ریمادلینگ یا ترمیم بافت آسیب دیده می باشد که می تواند تا چند ماه این حالت وجود داشته باشد که بافت حالت طبیعی خود را به گذر زمان تا شش ماه بعد از جراحی به دست خواهد آورد

علیرضا ایمانی نسب

سلام من 4روز پیش عمل رباز و مینیسک انجام دادم و اصلا نمیتونم با عصا زیر بغل حرکت کنم همش خوابیدم تا پاشم پام مورمور میکنه و فشارم میفته علتش چیه چکار کنم دیروز جابه جا شدم شب درد بسیار وحشتناکی گرفتم

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه شرایط بعد از عمل به همین گونه برای بیماران می باشد جای نگرانی خاصی وجود ندارد لطفاً در خصوص جابجایی خود با پزشک متخصص خود و اینکه آیا مینیسک را ترمیم نموده و یا بخشی از آن را برداشته به سایت پارگی های مینیسک فیزیوتراپی شریعتی مراجعه نمایید در صورتی که مینیسک ترمیم شده باشد نیاز به استفاده از عصای زیر بغلی تا ۸ هفته وجود دارد

سعید معین فرد

سلام و وقت بخیر خدمت شما
من رباط صلیبی پای راستم را حدود چهار ماه پیش المان عمل کردم،ولی از بعد از عمل تا الان در قسمت جلوی ساق پام از زانو تا مچ هیچ احساسی ندارم.میخواستم بدونم این اتفاق بعد از عمل طبیعی هست یا اینکه احتمال داره هنگام جراحی کوتاهی از طرف جراح از بابت جایی که باید شکاف میداده رخ داده باشه و بعضی از عصبهایی که از مسیر جای جراحی رد میشده پاره شده باشه که الان باعث بی حسی ساق پا شده.چون این موضوع خیلی روی نوع راه رفتن من تاثیر گذاشته.ممنون‌.

  پاسخ :
با سلام یکی از عوارض عمل های جراحی می‌تواند بی حسی های ناشی از برش عصب های سطحی باشد اگر وسعت بی حسی کوچک باشد مشکلی ایجاد نمی کند. ولی اگر ناحیه بی حس شده وسیع باشد می‌تواند برای بیمار احساس ناخوشایندی را ایجاد نماید لذا با توجه به مجاورت های آناتومیک ناحیه جراحی شده لازم است تا با جراح خود در آلمان مشورت نمایید یا در صورت امکان ویزیت شوید.

مهدی اعلایی

با سلام من در فوتبال مینیسک داخلیم پاره شده با انجام چند جلسه دیگه فوتبال مینیسک خارجیم هم دچار اسیب شده رباط acl هم پاره شد رباط lcl هم به یه تار مویی بنده ولی با ای وجود دکتر که معاینم کرد گفت خیلی عجیبه روش راه میرم خالی نمیکنه وحتی مثل فوتبالیست ها استارت میزنم بازم خالی نمیکنه فقط تو فوتبال سریع خالی میکنه به نظرتون ایا با فیزیو تراپی ولیزر پر توان امکان ترمیم هس که نخوام عمل کنم

  پاسخ :
به طور کلی افرادی که دچار آسیب رباط صلیبی می‌شوند به دو دسته افرادی که وابسته به رباط صلیبی می‌باشند و ثبات مفصل زانوی آنها بستگی به سلامت رباط صلیبی دارد و یا افرادی که وابسته به رباط‌صلیبی نیستند و ثبات مفصل آنها به سلامت رباط صلیبی ارتباطی آن چنان ندارد تقسیم می‌شوند حال اگر در مواردی که ثبات مفصل وابسته به رباط صلیبی باشد در صورت پارگی آن مفصل دچار بی‌ثباتی شده و احساس خالی کردن زانو ایجاد می شود یا ترس از خالی کردن زانو را خواهید داشت. در موارد دیگر که افرادی بدون وابستگی به رباط صلیبی می باشند اگر رباط صلیبی آنها دچار پارگی شود ثبات مفصل آنچنان تغییر نخواهد نمود و یا احساس خالی کردن و ترس از خالی کردن را نخواهند داشت. یک شاخص بسیار مهم در تعیین نیاز به عمل جراحی احساس خالی کردن در زانو می باشد در هر نوع فعالیتی ! لذا توصیه می شود در اولین فرصت با متخصص مربوطه مشورت نموده و در صورت صلاحدید عمل جراحی آن را انجام دهید.

نبی آله شکری

با سلام من مچ پام که به تشخیص دکترها آرتروز می باشد که فقط با مسکن درد کاهش می یابد. کمی فشار که میرم دردش زیاد میشه. حالاهم مسکن مصرف میکنم لطفا راهنمایی فرمایند من چه کار کنم. .

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه آرتروز در مفصل مچ پا تقریباً به اندازه مفاصل دیگر شیوع ندارد ولی در صورت وجود می تواند درد بسیاری را برای شخص ایجاد نماید. که بسته به اینکه ناحیه درگیر تاثیری در مکانیک مفصل مچ پا دارد یا خیر می تواند رویکردهای متفاوت درمانی را داشته باشد. برخی از درمان ها می تواند توسط روش های غیر جراحی در کلینیک های فیزیوتراپی موثر واقع شوند اما در صورتیکه آرتروز شدید وجود داشته باشد تکنیک های جراحی چاره‌ساز خواهند بود. به هر حال در گام اول تعیین روش های غیرجراحی که در کلینیک های فیزیوتراپی مانند کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی قابل اجرا می باشند ضرورت آن می‌بایست برای بیمار اعمال شود.

علی موتابیان

با سلام.۳سال پیش asl پاره کردم و همون موقع عمل کردم.الحمدالله خوب بود تا ۳ روز پیش.الان سه روزه جای عمل که بخیه حدودا ۴سانتی داشته درد میکنه٫وزانوم هنگام راه رفتن همش صدا میکنه٫چی شده بنظرتون؟

  پاسخ :
باسلام فرایند ترمیم و بازسازی رباط صلیبی پاره شده توسط جراحی که توسط جراح انجام می شود اگر به صورت کامل انجام شده باشد و مشکلی در جراحی وجود نداشته باشند به راحتی آسیب نخواهد دید مگر اینکه در پی حرکت ناگهانی و پیچش که می‌تواند رباط بازسازی شده را دچار پارگی نماید که این عارضه را fail شدن ‌رباط میگویند. ولی برای بررسی بهتر لازم است که به پزشک متخصص خود را مراجعه مجدد نمایید.

امین مشهدیان

باسلام ؛ حین درگیری ورزشی لگد میخوره به دنده های سمت قلبم و بعد
عکس رادیولوژی هیچگونه شکستگی نشون نمیده اما الان
بعده از ۴۰ روز هنوز درد خفیف تو دنده ام هست جوری که
وقتی چندساعت روی صندلی میشینم دردش بیشتر حس میشه. چرا

  پاسخ :
با سلام علت درد می‌تواند تنها شکستگی نباشد هر چند که شکستگی های دنده نیازمند رادیولوژی یا سی تی اسکن در ابعاد و زوایای مختلف می باشد که نمود پیدا کند لذا اگر در صورتیکه قطعاً شکستگی وجود نداشته باشد این دلیل موجهی برای نداشتن درد شما نیست. دردهای ناحیه قفسه سینه حتی بدون شکستگی می‌توانند هفته‌ها و یا ماهها نیز طول بکشند برای درمان صحیح لطفاً به متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

رضا بازوند

با عرض سلام و خسته نباشید من 7ماه پیش عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک انجام دادم با این که الان باشگاه میرم و عضلاتم تا حدودی تقویت شده بازم زانوم خیلی درد میکنه این دردی که الان هس عادیه یا نه؟بعدم میخواستم بدونم واسه فوتبال و دوزانو نشستن و نماز خوندن چند وقت دیگه میتونم که برام مشکلی پیش نیاد؟

  پاسخ :
عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی و مینیسک در صورتیکه توأمان با هم انجام شود نیاز به کنترل دامنه حرکتی و وزن اندازی آهسته آهسته تا به مدت دو ماه ضرورت دارد و پس از آن تا ۶ ماه توانایی شخص برای انجام فعالیت های ورزشی و روزمره در کلینیک های فیزیوتراپی آموزش داده شده و ارتقا می‌یابد. در صورتیکه دردهایی در ناحیه جراحی وجود داشته باشد باید با معاینه تحت نظر متخصص این دردها را درمان نمود. برای بازگشت به شرایط قبل از آسیب تستهای اختصاصی ضرورت دارد لطفاً با کلینیک های مربوطه تماس حاصل نمایید.

علی

سلام
من یه ماه پیش عمل جراحی acl و منیسک داخلی انجام دادم و منیسک داخلیم به طور کامل برداشته شد. خواستم ببینم عوارض این برداشتن کامل چی میتونه باشه و اینکه چطور میتونم از عوارضش جلوگیری کنم؟

  پاسخ :
عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی می تواند همراه با آسیب‌های منیسک باشد که در همان زمان عمل باز سازی می توان به دو صورت درمان نمود. در مورد اول مقداری از بافت آسیب دیده مینیسک را برداشته که به این عمل پارشیال منیسکتومی گفته می‌شود. در مورد دوم زمانی که مینیسک ترمیم پذیر باشد. جراح قسمتی از مینیسک را که پاره شده به روشهای مختلف به قسمت اصلی پیوند می نماید به این نوع عمل جراحی مینیسک ریپیر می گویند. زمانی که هیچ کدام از این روشها موثر نبوده یا مینیسک قابل ترمیم نباشد ممکن است جراح اقدام به برداشتن کل مینیسک نماید. از عوارض این نوع جراحی می‌توان به آرتروز زودهنگام اشاره کرد که می توانید با مراجعه به صفحات آرتروز و به خصوص آرتروز زانو در سایت در خصوص روش‌های پیشگیری مطالعه نمایید به طور کلی پرهیز از انجام فعالیت های سنگین و نداشتن اضافه وزن در این گونه موارد جزء موارد پیشگیری محسوب می شود.

امیرمهدی بختیاری

با سلام
من حدود ۵ ماه پیش جراحی رباط صلیبی و مینیسک داخلی توسط دکترحمید رضایی داشتم ک خداروشکر تا الان نتیجه خوبی گرفتم.تنها سوالم اینه که من وقتی مدتی پشت فرمان بشینم مثلا حدود یک ساعت یا مثلا وقتی ک میخوابم و زانوم بی حرکت میشود وقتی سرپا می ایستم و فشار روی پام میاد در پایین زانو قسمت داخلیش(حس میکنم در قسمت مینیسک داخلی)احساس درد میکنم وقتی ک فشار روش میاد و پام رو تا انتها باز میکنم.ک بعد از چند قدم راه رفتن خوب میشه اما منو نگران کرده ک نکنه مشکلی داره عملم یا اینکه نکنه زود ارتروز بگیرم بخاطر این درد.ضمنا دکتر بهم گفتن ک مقدار خیلی کمی از منیسکم برداشته شده و مقدارش زیاد نبوده.خواهش میکنم کمکم کنید خیلی نگرانم.ایا طبیعیه و بعد از چنوقت دیگه رفع میشه یا نه.ممنون

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از آرتروز پس از آسیب رباط صلیبی را ایفا می‌نماید و نقش مهم جراح در عمل جراحی موفقیت آمیز بسیار بالا می باشد لازم است تا افرادی که پارگی رباط صلیبی را دارند عمل جراحی را در صورت نیاز حتما انجام دهند ولی برخی از موارد ممکن است در نواحی مختلفی از زانو درد های نامشخصی را احساس نمایید می‌تواند به علت چسبندگی های ناحیه برش جراحی و یا تغییرات مختصری در عناصر داخل مفصل باشد که می تواند توسط متخصص ارزیابی شده و در صورت نیاز به مداخلات درمانی مانند فیزیوتراپی توصیه شود لطفاً جهت معاینه توسط متخصص مربوطه وقت بگیرید. همچنین لینک سایتهای مرتبط را مطالعه نمایید.

مرضيه آزادي

با سلام ،در مركز شما فيزيوتراپي فك هم انجام ميشود؟

  پاسخ :
باسلام
بله انجام می شود.

نرگس سولتی

سلام من مدت ۱هفته است عمل رباط پا انجام دادم ، به تازگی انگشتان پام بی حس میشن میخوام ببینم مشکل جدی؟ یا با فیزیوتراپی حل میشه؟؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه عمل جراحی خود را به صورت دقیق توضیح نداده اید که منظور از عمل رباط کدام رباط می باشد ولی در صورتی که عمل جراحی رباط صلیبی قدامی بوده باشد ، معمولاً از عوارض عمل این عمل جراحی بی حسی انگشتان نمی باشد لذا لازم است توسط متخصص مربوطه معاینه شوید.

مسعود

باسلام من ۹ روز پیش عمل جراحی ACLزانو شدم بعد از گذشت 9روز از عمل پزشک برای من ۱۰ جلسه فیزیوتراپی تجویز کرد..پزشک فیزیوتراپ از من میخواهد باندمش زانوی خود راخم کنم ولی پزشک به من گفته به هیچ وجه پاتو زمین نزار و حتی حرفی از خم کردن زانو نگفته...حالا باید تو فیزیوترامی زانومو خم کنم؟آیا برای این کار رود نیست؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به سوالات قبلی مطرح شده بیماران که پاسخ داده شده است پروتکل های توانبخشی و فیزیوتراپی در جراحی رباط صلیبی قدامی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود جراحی رباط صلیبی با آسیب مینیسک و جراحی رباط صلیبی بدون آسیب مینیسک آنهایی که با آسیب مینیسک هستند و جراحی می شوند به دو دسته برداشتن قسمتی از مینیسک و ترمیم مینیسک تقسیم می‌شوند. اگر جراحی رباط صلیبی همراه با برداشتن مقداری از مینیسک باشد شما می توانید ظرف مدت ۴ تا ۶ هفته دامنه حرکتی خود را به صورت کامل به دست بیاورید و وزن اندازی را به صورت کامل پس از یک ماه داشته باشید. اما اگر جراحی رباط صلیبی قدامی با ترمیم می باشد شما نیاز به دوماه خواهید داشت تا دامنه حرکتی خود را به آهستگی به دست آورده و پس از دو ماه مجاز خواهید بود که وزن اندازی کامل را در زانوی خود داشته باشید. در حقیقت زمان بیشتری نیاز است تا مینیسک ای که جراحی شده و عمل ترمیم در آن قرار است اتفاق بیفتد فرصت ترمیم داشته باشد. لطفاً به مقاله آناتومی مکانیسم کشیدگی و پارگی رباط صلیبی قدامی که در سایت کلینیک می‌باشند مراجعه نمایید.

امیرمحمد

سلام خسته نباشید.
Acl من دچار پارگی نوع 2 اما بالا 7۰ درصد شده
آیا با عمل و فیزیوتراپی و با انجام دادن دستورات دکتر پا ب حالت سابق برمیگرده یا این مشکل به عنوان یک مشکل دائمی تا آخر عمر همراه آدم میمونه؟!

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه این عارضه در ورزشکاران حرفه‌ای نیز ایجاد می‌شود و این ورزشکاران با عمل بازسازی و تکنیک های توانبخشی می توانند به ورزش حرفه‌ای خود باز گردند لذا روش فوق می تواند به سلامت مفصل کمک کننده بوده و راهی برای بازگشت به حالت قبل از آسیب محسوب شود.

شیوا مندنی

سلام من در روز 12 ساعت کاملا روی صندلی میشینم و تمام عوارض ناهنجاری سر به جلو در من دیده میشه با این شرایط کرونا هم نمی تونم برم دکترر.من درس میخونم و این مشکل اذیتم میکنه میشه راه های درمان را بگید

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه عضلات ناحیه گردن در شرایط پشت میز و کامپیوتر و نشستن های طولانی مدت می توانند دچار خستگی شده و پس از آن اختلال ناهنجاری سر به جلو را ایجاد نمایند ، لذا لازم است تا چند روش زیر را برای پیشگیری و همچنین تا حدی اصلاح به کار ببرید :
میزان زمان نشستن خود را در فواصل زمانی کمتر تنظیم نمایید
حرکت های کششی را که در صفحات سایت آموزش داده شده است را در زمان استراحت خود انجام دهید
تمرینات اصلاحی که در صفحات ایجاد شده ذکر گردیده را انجام دهید که نمونه آن chin tuck movement می باشد
استفاده از گرمای موضعی در ناحیه گردن همراه با ماساژ در منزل نیز توصیه می شود.
در صورتی که عارضه درمان نشد و یا علائم آن تخفیف پیدا نکرد لازم است جهت ارزیابی و درمان تخصصی تر به کلینیک ها مراجعه نمایید.

مبینارئیسی

سلام اقای دکتر من ورزشکار هستم امروز بعد باشگاه وقتی میخوام بلند شدم درد خیلی بدی در زانو دارم این رباطه پامه چیه؟خطرناکه

  پاسخ :
با سلام درد زانو علل مختلفی دارد که میتوانید در مقاله « درد زانو علت علائم پیشگیری تشخیص و درمان غیر جراحی » آن را مطالعه نمایید با توجه به اینکه ورزشکار می باشید و اینکه بدون علت مشخصی هنگام بلند شدن ایجاد شده است در صورتی که مشکل قبلی نداشته باشید مشکل جدی نمی باشد ولی در صورت داشتن درد پس از سه روز و ادامه یافتن آن به متخصص مربوطه می توانید مراجعه نمایید.

احمدمعظمی

سلام من از ارتفا۶متری سقوط پاشنه پای چپم خرد شده چه
غذای بخورم زود خوب راهنمای کنید ممنون

  پاسخ :
با سلام شکستگی پاشنه به عنوان یکی از شکستگی های مهم در اندام تحتانی محسوب می شود که می توانید مطالب مقاله با کلمه کلیدی « شکستگی پاشنه فیزیوتراپی شریعتی » را جستجو نموده و مطالب مفیدی را از آن دریافت نمایید. با توجه به اهمیت این استخوان و نوع شکستگی آن توصیه می‌شود به متخصص ارتوپدی مراجعه نموده و در صورت امکان برنامه های تغذیه‌ای و دارویی خود را از متخصص مربوطه جویا شوید.

جواد جعفری

سلام دکترعزیزبنده ورزشکارملی در رشته رزمی هستم دو بابندهعمل جراحی قرار گرفت ور زانوی بنده عمل جراحی قرار گرفت ولی هنوز خالی می‌کنه سال سری دوم پین گذاشت و الان هم خالی می‌کند ازچیه تشکر

  پاسخ :
با سلام و افتخار
با توجه به سوال شما در خصوص اینکه عمل جراحی در زانوی شما انجام شده است نکته‌ قابل ذکر است این است که:

۱ چه نوع عمل جراحی قرار گرفته ؟
۲ پس از عمل جراحی دوره توانبخشی را چگونه سپری کرده اید ؟
۳ در دوره توانبخشی آیا احساس بی ثباتی و خالی کردن را در زانو داشته‌اید یا خیر؟
۴ اگر احساس بی‌ثباتی در پی حرکت ناگهانی و آسیب مجدد ایجاد شده باشد در چه حرکتی می باشد ؟
پاسخ های متعددی را خواهید داشت لذا توصیه می شود در صورت امکان یکی از مهمترین فاکتورها برای اجرای عملکرد بهتر ورزشی و بهینه در زانوی عمل جراحی شده خالی نکردن آن می‌باشد، جهت معاینه و ارزیابی به متخصص مربوطه و یا کلینیک مراجعه نمایید.

علی جادری

سلام خسته نباشید من دو ماهی هست ک رباط صلیبیمو عمل کردم و زانوم به شدت داغه انگار آتیش گرفته و همراه با درد هم هست لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام
در برخی موارد جراحی های مفصلی می توانند دچار عفونت مفصلی شوند علائم گرمی ، تورم ، حساسیت به لمس و درد از شاخص های عفونت مفصلی می باشند و ضرورت دارد که توسط پزشک معالج مجدداً ویزیت شوید.

محسن محمدی

سلام.برای چند روز اول آسیب دیدگی در قسمت رباط داخلی چه پماد یا دارویی رد برای کاهش تورم و بازگرداندن دامنه حرکتی پیشنهاد میکنید ؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به شدت ضایعه در آسیب رباط داخلی زانو می توان از سه روز تا یک هفته از کمپرس سرد استفاده نمود و همچنین از بی حرکتی که میتوانید در مقاله « تکنیک price در درمان آسیب های ورزشی فیزیوتراپی شریعتی » با جستجو در موتور جستجوی گوگل نکات بیشتر را دریافت نمایید. همچنین می توانید از پماد هایی با ترکیب منتول نیز استفاده نمایید. درصورت داشتن عارضه های شدیدتر ضرورت ویزیت متخصص و درمان های تکمیلی تر وجود دارد.

امیرمهدی

سلام دکتر
من ۱۶ سالمه و دیابت دارم
۶ ماه پیش acl عمل کردم و ترمیم مینیسک
الان بعد ۶ ماه هنوز نمیتونم روی زمین بدوم و خم میکنم پامو درد میگیره

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه معمولاً درد های زانو پس از عمل جراحی رباط صلیبی علل مختلفی دارد لذا ضرورت دارد که توسط متخصص ارزیابی مجدد شود. به طور کلی توصیه می شود که افرادی با سابقه جراحی رباط صلیبی در صورت داشتن دردهای ناحیه جراحی شده تحت نظارت متخصص فعالیت های خود را به مدت یکسال انجام دهند.

میثم

سلام .رباط صلیبی و منیکس پام رو عمل کردم بدلیل پارگی.الان بعد از 9ماه هنوزپام وقتی از صندلی پا میشم خشگ میشه و صبح زانوم به جلو میاد باید نرمش کنم زانو صاف بشن چطوری این خشگی پا رو بعد از9ماه برطرف کنم

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه پارگی رباط صلیبی و جراحی پس از آن می تواند با عوارضی مانند خشکی های مفصلی همراه باشد که یکی از شایع‌ترین آنها عدم توانایی در صاف شدن زانو یا به عبارتی برآمدگی زانو و محدودیت حرکتی اکستنشن آن می‌باشد که به این عارضه extension lag گفته می‌شود و لازم است تا در برخی موارد مداخلات فیزیوتراپی مانند باز کردن کپسول مفصلی به روش های مختلف نیاز باشد با عنایت به این نکته که بیش از ۹ ماه از عمل جراحی گذشته است و ضرورت دارد که با جراح خود در این خصوص صحبت نموده و به کلینیک های فیزیوتراپی برای رفع این محدودیت اقدام نمایید. لازم به ذکر است که با گذر زمان محدودیت ها و خشکی های مفصلی پایدارتر میشود.

فاطمه حسام

سلام من دوسال پیش رباط aclجراحی کردم و تقریبا 6 ماه ک ی حالت خورد شدن صدا تو زانوم حالت خورد شدن صدا ایجاد میشه مخصوصا صبح ها علت چیه و آیا راه درمان داره

  پاسخ :
با سلام
یکی از رباط های بسیار مهم در مفصل زانو رباط صلیبی می‌باشد که آسیب های آن لزوم جراحی ترمیم رباط صلیبی را فراهم می نماید به خصوص در افرادی که ورزشکار می‌باشند و همچنین فعالیت‌های بالایی دارند در موارد توانبخشی پس از عمل جراحی تکنیک‌های فیزیوتراپی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند که در مقاله « آناتومی مکانیزم کشیدگی و پارگی رباط صلیبی قدامی و توانبخشی » می توانید این تکنیک ها را مطالعه نمایید اما در برخی از موارد ممکن است که چسبندگی های مفصلی مزاحمت هایی را در مفصل زانو ایجاد نماید لذا توصیه می گردد به جراح خود مراجعه نموده و یا کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی مراجعه نمایید.

مجتبی اسماعیلی

همسر بنده حدود ۲ ماه و نیم پیش عمل مینیسک زانو انجام دادند و ۳ مرحله prpهم انجام دادند . الان بعد از این مراحل درد پای همسر من هنوز ادامه دارد و بیشتر هم شده و همچنان حرکت با واکر انجام می دهند .لطف بفرمایید راهنمایی بفرمایید ایا باید کاری انجام دهیم ؟ روند درمان درست بوده ؟ چه کار کنیم ؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه جراحی و لزوم آن توسط جراح تعیین گردیده و در صورتی که پی آر پی PRP توصیه شده اگر توسط جراح انجام شده باشد لطفاً ویزیت مجدد شده و در صورت امکان راهکار و پلن درمانی جدید را از پزشک معالج خود برای بهبود درد و عملکرد بیمار جویا شوید.

امیرعلی اربابی

سلام،وقت بخیر،من از بچگی تا الان پامو میکشم روی انگشت های پام راه میرم،آیادرمانی برای این مشکل است؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه علت این مشکل را و همچنین سن شما و شدت ضایعه را ذکر ننموده اید ضروری است که برای هرگونه اقدام به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

خوینی

با سلام
من نسخه ارتوپد ندارم .آیا فیزیوتراپی انجام میشود
البته من تحت درمان بودم چون تحت پوشش بیمه ایرا نیست

  پاسخ :
با سلام
برای استفاده از پوشش بیمه خود لزوماً نیاز به ارائه نسخه پزشک متخصص مانند ارتوپدی ، مغز و اعصاب و یا تخصص های مربوطه را دارید کلینیک با بهره مندی از امکانات کامل و پوشش بیمه های مختلف پایه و تکمیلی خدمات خود را در قالب تعرفه های مشخص به بیماران ارائه می دهد.

رضا احمدی

سلام خسته نباشید..من رباط و مینیسکم رو عمل کردم هنوز بعد از گذشت دو هعته قسمتی از زانوم (سمت راست کشکک) بی حسه...آیا این بی حسی موندگاره یا خیر؟

  پاسخ :
با سلام
بخشی از عوارض اعمال جراحی بی حسی های موضعی می باشند که به گذر زمان اکثر این بی حسی ها برطرف می‌شوند برخی از این بی حسی ها ممکن است برای برطرف شدن ماهها طول کشیده و یا ماندگار شوند.

مسعود عندلیب

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم این که میگن مصرف دخانیات قبل و بعد از عمل رباط صلیبی باعث عوارض و ترمیم نشدن رباط میشه درسته یا نه ؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به نقش و اثر منفی دخانیات در فرایند ترمیم و بازسازی های سلولی توصیه می‌شود که از انجام این کار پرهیز نمایید

محمد

آیا بعد از پارگی رباط صلیبی یک فوتبالیست، او بعد چند وقت میتواند به حالت اولیه خود برگردد؟

  پاسخ :
با سلام
پارگی رباط صلیبی قدامی اگر نیاز به عمل داشته باشد و عمل جراحی به طور مناسبی انجام شده باشد و تکنیک های توانبخشی و فیزیوتراپی را مناسب انجام دهید می توانید پس از ۶ ماه به فعالیت‌های ورزشی خود بازگردید و حاشیه اطمینان مناسبی جهت جلوگیری از آسیبهای مجدد داشته باشید.

ز ر

سلام من ديسک کمر دارم دردش میزنه به پام به باسن وران و انگشت شصت پام دکتر گفت دیسکت خفیف و برای دردت فیزیوتراپی پا انجام بده سوالم اینه برای چه قسمتی از پام فیزیوتراپی انجام بدم؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه درد شما می تواند هم موضعی و هم انتشاری از ناحیه کمر باشد لطفاً با داشتن مدارک پزشکی اعم از ام آر آی و نوار عصب و عضله و همچنین نسخه پزشک وقت ویزیت بگیرید. با مراجعه شما معاینه دقیق و تعیین میزان آسیب در ناحیه انجام خواهد شد. سپس پروتکل ها و روش های درمانی برای حصول نتیجه مطلوب تعیین می گردد. لذا اکنون نمی توان به صورت دقیق ناحیه درمان را مشخص نمود.

رامین نوبری

با سلام
من ۳ سال پیش عمل رباط انجام دادم همه چیز خوب پیش میرفت که دیشب بعد بازی فوتبال یک درد ریز مابین استخوان ران و درشت نی ام احساس میکنم اما نه ورم کرده نه خالی میکنه میترسم دوباره رباط صلیبی پاره کرده باشم خوهش میکنن کمکم کنید

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه علائم منفی مانند خالی کردن زانو یا تورم مفصلی در زانوی شما وجود ندارد این پیامد خوبی می باشد اما به هر حال در صورتی که این درد به مدت بیش از یک هفته ادامه پیدا کرد لطفاً برای مشاوره و معاینه با شماره تلفنهای کلینیک در تماس باشید

فروزان میراسماعیلی

سلام وقتتون بخیر و خوشی
من دو سه سال پیش عمل ترمیم رباط صلیبی انجام دادم
رباط و مینیسک هردو تا زانو پاره شده بود و من متوجه نشده بودم چون وزنم هم زیاد بود هر دو زانو ۱۰۰% ساییده شدن زانوی چپم رو که عمل ترمیم انجام دادم مشکل در رفتگی خوب شد اما همیشه درد دارم مجبور شدم با ۲۵ سال
خودم رو بازنشسته کنم. این روزها شروع به پیاده روی کردم و روزی یک یا یک ساعت و نیم میرم پیاده روی ، یعنی ده روزی میشه، الان به شدت زانوی عمل شده درد میکنه و اذیتم، سوالم این هست که آیا پیاده روی واسه زانوهای مشکل دار من که وزنم زیاده ضرر داره؟ یا اینکه آیا باید زمانش رو کمتر کنم؟

  پاسخ :
به نام خدا و با سلام
با توجه به شرایطی که ذکر گردید و عمل جراحی در ناحیه زانوی شما انجام شده ضرورت انجام ویزیت در ناحیه زانو برای شما وجود دارد ضروری است که برای انجام هر فعالیت بدنی هرچقدر زمان کوتاه تر و در دامنه دردناک وارد نشویم مناسب تر است و در دوزهای منقسم همه فعالیت های بدنی انجام شود بهتر است لطفاً برای پذیرش وقت ویزیت تعیین نمایید

محمد اهواز

سلام وقت بخیر
دوسال پیش رباط زانوی چپ رو عمل کردم ۳۰ جلسه فیزیوتراپی رفتم خوب شد با اینکه کامل هم خم نمیشد تا اینکه دیروز خیلی بهش فشار اوردم و خیلی پله بالا پایین رفتم و همون روزشم دوتا کپسول گاز پر بلند کردم و شبش درد شدیدی تو زانو از قسمت پایین زانو دوسانت بالای جراحی درد شدی گرفتم و پام خم نمیشه ولی میتونم راه برم خالی نمیکنه متورم هم نشده فقط درد از قسمت جراحی دارم و از درد نمیتونم خمش کنم و با انگشت ک فشار میدم دردش بیشتر میشه و همش از فشارهای دیروز بوده و الا نه پیچید نه پریدم نه دویدم فقط وزن بلند کردم و پله هارو بالا پایین رفتم بنظر شما از چی میتونه باشه یخ بزارم یا گرمش کنم

  پاسخ :
سلام
نکته اول اینکه نوع عمل جراحی زانوی خود را ذکر ننموده اید علائمی که ذکر می نمایید می تواند ناشی از فشار وارده در نیروهای فشاری روی عمل جراحی ایجاد شده باشد با توجه به گذر زمان کم لازم است یخ گذاری انجام شود و از انجام فشار روی زانو پرهیز نمایید برخی موارد عوارض جراحی ها می تواند چسبندگی باشد که با فشارهای حاصله درد مفصلی در ناحیه عمل جراحی و اطراف آن ایجاد می شود.

سانازبازگیر

با سلام وخسته نباشید
من پنجاه درصداز رباط صلیبی قدامی زانوم پاره شده وبه دوتا از دکترای بیمارستان معیری مراجعه کردم دکتر اولی بهم گفتن ۱۵جلسه فیزیوتراپی برو و دکتر دوم گفتن فیزیوتراپی بری باعث میشه بیشتر پاره بشه گفتن واست آمپول و قرص مینویسم مصرف کن تا شش ماه .الان من نمیدونم حرف کدوم دکتر رو قبول کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام و درود
بسته به شرایط بیمار در مواردی که پارگی کامل نباشد با انجام فیزیوتراپی و تقویت عضلات اطراف مفصل زانو و پرهیز از انجام فعالیت های شدید به مدت ۶ ماه بازگشت به شرایط قبل امکان پذیر خواهد بود با این تفاوت که احتمال پارگی کامل در مقایسه با زانوی سالم در شرایط یکسان بیشتر خواهد بود.

در خصوص انجام فیزیوتراپی این موضوع که فیزیوتراپی باعث پارگی بیشتر میشود صحت ندارد. چون بعضی از حرکت های بسیار مهم در بازگشت حس عمقی مفصل در فیزیوتراپی انجام میشود. لطفاً با مراجعه به سایت فیزیوتراپی شریعتی و جستجو در مورد تمرینات حس عمقی در زانو با انواع تمرینات میتوانید آشنا شوید.

هومن خلیلی

سلام من چهارساله که رباط عمل کردم الان خیلی اذییتم میکنه
درد زیاد و خالی کردن چیکار باید کنم؟؟؟

البته اینم بگم که وقت استراحت بعد عمل دوماه کمتر بود
بعدش دوباره کار سنگین کردم و چند باری ضربه خورد

ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام
اگر احساس درد همراه با خالی کردن و تورم است لطفاً برای ویزیت به جراح خود مراجعه نمایید این علائم می تواند دال بر آسیب های مفصلی باشد.

نیلوفر نظام آبادی

باسلام و خسته نباشید. من ۲۳ سال دارم. پارسال در طول دوره ی زمانی که به باشگاه میرفتم (ورزش ایروبیک انجام میدادم) دچار درد در قسمت چپ گودی کمر شدم به طوری که سوزش شدید داشت. درمان الکترونیدلینگ برای من انجام شد که باعث شد پای چپم هم دچار درد بشه یعنی از قسمت باسن به پایین اومد تا ساق ومچ پا و با ادامه درمان تقریبا به فاصله ۳ماه خوب شد .MRI که دادم گفتن مشکلی در دیسک وجود نداره و همه چیز نرماله. اما الان دوباره درد برگشته. میخواستم بدونم به نظر شما باتوجه به سلامت دیسک این دردی که شبیه درد سیاتیکه ناشی از چیه؟ چه درمانی باید براش انجام بدم؟ چون من الان درمان پارسال رو تکرار کردم ولی بهبودی پیدا نکردم. ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ :
به نام خدا و با سلام
با توجه به اینکه در گذشته درمان شما به روش الکترونیدلینگ موثر واقع شده است و اینکه در گزارش های پرونده پزشکی شما نیز علائم دال بر دیسک بافت های دیگر می توانند منشاء درد شما باشند شما می توانید با مراجعه به سایت فیزیوتراپی شریعتی و جستجوی کلمه ساکروایلیاک و یا دردهای تریگر پوینت با با برخی از دردهایی که می‌تواند مشابه درد شما باشد آشنا شوید توصیه می شود جهت ویزیت مراجعه به مراکز تخصصی داشته باشید.

مهری عنابی

با سلام من خانمی هسنم 62 ساله دو سال پیش براثر افتادن دچار شکستگی گردن ران شدم ودر همدان جراحی شدم حال امسال بعد از 15 دقیقه پیاده روی همون پایی که عمل شده درد میگیرد سه ماه پیش عکس گرفتم دکترم کاملا راضی بود اولا علت درد چیست که با استراحت شبانه خوب می شود ثانیا ایا می توانم از جکوزی استفاده کنم ویا از زانو بند از پاسخ شما ممنونم کپسول اودین چطور به درمانم کمک می کند یا خیر

  پاسخ :
به نام خدا و با سلام
شما می توانید اطلاعاتی را که در خصوص شکستگی گردن ران نیاز دارید را در صفحه سایت کلینیک جستجو نموده و مطالعه نمایید با توجه به اینکه جراح شما از شرایط جراحی راضی می باشد لذا به نظر نمی‌آید که بافت استخوانی مشکل داشته باشد برخی موارد ممکن است که دردهای عضلات ناحیه جراحی شده سبب احساس ناخوشایند شما در حین حرکت شوند.
در مورد سوال دوم که فرموده اید میتوانید از جکوزی استفاده نمایید گرما و ماساژ آبگرم در ناحیه مذکور می تواند به رفع گرفتگی ها و بهبود دردهای شما کمک کند. همچنین تقویت عضلات ناحیه در کلینیک های فیزیوتراپی و آموزش ورزش ها به شما توصیه میشود.
کپسول آوودین می تواند سبب بهبود علائم و شرایط شما شود لذا استفاده آن در صورتی که توصیه پزشک معالج شما باشد ضرورت خواهد داشت.

آرمین

سلام خسته نباشید....بنده در فوتبال دچار پارگی رباط Acl
شدم...والان خیلی خیلی نگران آینده ورزشیم هستم؟!آیا
کسانی بودن که بعداز عمل رباط صلیبی به صورت گذشته
ورزش حرفه ایی رو ادامه داده باشن؟!؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از مشکلات شایع در آسیب‌های ورزشی پارگی رباط صلیبی میباشد که می‌تواند توسط تکنیک های مختلفی مانند جراحی و فیزیوتراپی بعد از جراحی ترمیمی رباط صلیبی در ورزشکاران اصلاح شود. در پاسخ به سوال شما ذکر این دو نکته ضروری است

گام اول جراحی خوب ترمیم رباط صلیبی قدامی
گام دوم توانبخشی و مراقبت های پس از جراحی
اگر این دو فرایند به طور موثر و صحیح انجام شود بازگشت به شرایط قبل از ورزش میسر و مقدور خواهد بود. شما می توانید اطلاعات خود را در زمینه این آسیب را در سایت فیزیوتراپی شریعتی جستجو نمایید.

مهدی کمرپور

سلام جناب دکتر50روزه عمل جراحی ربات صلیبی ومینیکس زانو چپ انجام دادم بعداز30جلسه فیزیوتراپی درسه جای مختلف متاسفانه زانوم نه صاف میشه نه خم به سختی راه میرم فیزیوتراپی میگه کاری ازدست من برنمیاد عضلات زیر زانو کاملا خشک شده ضمنا توسط جراح ازطریق بیهوشی زانو صاف وخم شد ولی جوابگو نبود خواهشا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ :
به نام خدا
با توجه به اینکه از عوارض عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک زانو می تواند شامل خشکی های مفصلی و محدودیت‌های حرکتی باشند لذا پس از انجام عمل جراحی فیزیوتراپی به صورت دقیق با تاکید بر رفع چسبندگی ها و دامنه حرکتی ضرورت دارد تقویت عضلات اطراف مفصل زانو نیز یکی دیگر از اهداف فیزیوتراپی پس از عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی و مینیسک زانو می‌باشد.
لطفاً برای مشاوره و تعیین ویزیت با شماره تلفنهای کلینیک تماس حاصل نمایید

مهدی کمرپور

سلام جناب دکتر50روزه عمل جراحی ربات صلیبی ومینیکس زانو چپ انجام دادم بعداز30جلسه فیزیوتراپی درسه جای مختلف متاسفانه زانوم نه صاف میشه نه خم به سختی راه میرم فیزیوتراپی میگه کاری ازدست من برنمیاد عضلات زیر زانو کاملا خشک شده ضمنا توسط جراح ازطریق بیهوشی زانو صاف وخم شد ولی جوابگو نبود خواهشا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ :
به نام خدا
با توجه به اینکه از عوارض عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک زانو می تواند شامل خشکی های مفصلی و محدودیت‌های حرکتی باشند لذا پس از انجام عمل جراحی فیزیوتراپی به صورت دقیق با تاکید بر رفع چسبندگی ها و دامنه حرکتی ضرورت دارد تقویت عضلات اطراف مفصل زانو نیز یکی دیگر از اهداف فیزیوتراپی پس از عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی و مینیسک زانو می‌باشد.
لطفاً برای مشاوره و تعیین ویزیت با شماره تلفنهای کلینیک تماس حاصل نمایید

شاهرخ

سلام من۱۲ ساله ربط صلیبی پیوند زدم آقای دکتر زمستونا همیشه اذیت میشم ولی الان دو روزه زانوم خیلی درد میکنه به زور خم میشه متورمم شده البته
تو معرض سرما هم بوده خیلی خطر ناکه

  پاسخ :
به نام خدا
یکی از عوارض عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی در مفصل زانو خشکی های مفصلی و محدودیت های حرکتی می باشد اگر محدودیت حرکتی در مفصل زانوی خود ندارید می توانید با انجام تمرینات طبی موجود در سایت فیزیوتراپی مرکزی شریعتی و همچنین اعمال گرما و پرهیز از سرما احساس خشکی مفصل خود را بهبود دهید در صورت داشتن محدودیت حرکتی ویزیت شما ضرورت دارد.

فرود امیری

سلام من درسال 85 به علت تصادف درناحیه زانوی سمت چپ دچار پارگط
رباط aclبه همراه شکستگی eminencاستخوان تیبیا شدم
بعداز این اتفاق زیاد درد نداشتم ففط زانوم کاملا صاف نمی شد
الان بعد از 15 سال ازاین جریان زانوم عمل کردم که هم بازسازی
رباطaclوهم برداشتن قطعه شکسته داخل مفصل وهم برداستن
مقداری postoriorhornمینیسک خارجی عمل شدم ولی درحال حاضر
پس از14 رو زانوم کاملا صاف نمیشه ومدام ورم داره میشه برام
توضیح بدین که زانوم خوب میشه یا نه

  پاسخ :
با سلام و تشکر از توضیحات تقریباً کامل شما با توجه به اینکه عمل جراحی توسط جراح انجام شده است و زمان طولانی قبل از عمل جراحی دچار کوتاهی و عدم باز شدن زانو بوده اید به احتمال عناصر مفصلی مانند کپسول مفصلی نیز می‌توانند در فرآیند توانایی شما در باز شدن مفصل مزاحمت ایجاد کنند لذا لازم است توسط متخصصین مربوطه این موضوع ارزیابی شود

ایمان دکامی

با سلام ۱۲ روز هست جراحیacl گرفت مصنوعی سنتتیک و منیسک بیرونی و داخلی که منیسک داخلی برداشته شده الان بعداز مدت گاها از ناحیه داخلی زانو درد میگیره که از دکترم پرسیدم گفت به علت برداشته شدن منیسک داخلی هست ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه گرفت سنتتیک خوب هست یا نه باتشکر

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه آسیب‌های مینیسک و تکنیک‌های جراحی آن در امروزه بر این اساس استوار است که تا حد امکان از برداشتن کامل مینیسک پرهیز نمایند لذا در مواردی که نیست به صورت کامل برداشته می شود احتمال آرتروز زودهنگام در زانو وجود دارد لذا دردهایی که در موارد برداشتن کامل نیست که داخلی به خصوص در قسمت داخلی زانو وجود دارد می تواند ناشی از فرسایش و فشار وارده در ناحیه مذکور باشد و توصیه می‌شود که توسط جراح خود در خصوص روشهای پیشگیری از آرتروز زودهنگام مشورت نمایید این روش ها می توانند جلوگیری از افزایش وزن و همچنین فشارهای وارده به مفصل زانو و تقویت عضلات می باشند فیزیوتراپی در برخی از موارد می‌تواند برای کاهش دردهای شما کمک کننده باشد

سهراب چاوشی

من چند روزه دچار درد در پایین کمر شدم.وقتی خم میشم تیر میکشه کمرم.بیمه نیروهای مسلح هستم.آیا برای استفاده از بیمه در روند درمان معاینه و ... توسط خود شما انجام میشه یا باید به متخصص مراجعه کنم تا برایم فیزیوتراپی تجویز کنه و خدمت شما بیام؟

  پاسخ :
با سلام
دردهای ستون فقرات که کمتر از یک هفته از ایجاد آن ها و بدون سابقه و بدون علت ایجاد شده است معمولاً جای نگرانی خاصی ندارند و می توانند با استراحت کردن و گرما گذاشتن بهبود یابند. در صورتی که این دردها بیش از یک هفته طول کشیدند می‌توانید با مراجعه با متخصصین مغز و اعصاب و یا ارتوپد برای درمان های تخصصی تر اقدام نمایید یکی از این درمان ها می تواند فیزیوتراپی و انجام لیزر توسط این متخصصین به شما توصیه شود با توجه به داشتن بیمه شما می توانید خدمات فوق را در قالب پوشش بیمه مسلح در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی انجام دهید

محمد

سلام من ۲۲سال سن دارم و یک ماهه که رباط صلیبی و مینیسکم پاره شده هنوز عمل نکردم میخواستم بدونم سیگار کشیدن قبل عمل خطرناکه

  پاسخ :
با سلام
عمل ترمیم رباط صلیبی و مینیسک یکی از عمل های جراحی بسیار مهم در کسب ثبات بیشتر و عملکرد زانو می باشد با توجه به اینکه تاثیر منفی دخانیات در فرایند ترمیم در بافت ها تایید شده است لذا توصیه می شود ترجیحاً استفاده نگردد.

احسان

سلام جناب دكتر ممنون از سايت خوبتون
من پارسال اذر ماه ب علت تمرين پر فشار يا يك ضربه ك نميدونم علت دقيق كدوم بوده منيسك داخلي زانوم دچار پارگي شد كه در ام ار اي اينطوري نوشته :the lateral meniscus is unremarkable, there are grade2 intra substance degeneration and pripheralradial tearin the posrerior horn of medial meniscus
ك دكتر گفت فيزيوتراپي انجام بده و استخر برو ك دقيقا بعد از ده جلسه فيزيو زماني ك ميخواسنم شروع ب ابدرماني كنم كرونا اومد و استخرا تعطيل شدن
و منم ازون ب بعد فعاليتي نداشتم و خيلي هم مشكلي نداشتم اما ورزش و دويدن اصلا انجام ندادم
حالا چند روز پيش و با گذشت يك سال و دو سه ماه چند تا حركت نرمشي انجام دادم و چند روزه احساس گز گز ميكنم داخل زانو و يك شب هم هست اصلا خوابم نميبره درد خفيفي دارم ولي مانع از خوابيدن ميشه
واقعا ديگه خسته شدم دارم ديوانه ميشم جناب دكتر بفرماييد چكار بايد كنم الان بعد يكسال منيسك من يني خوب نشده هيچ ممكنه بدتر شده باشه ؟ لطفا راهنماييم كنيد حال روحيم اصلا خوب نيست

  پاسخ :
با سلام
پارگی مینیسک و انواع آن در سایت فیزیوتراپی شریعتی به تفصیل توضیح داده شده است شما می توانید انواع پارگی های مینیسک و روند ترمیم آن را در سایت مطالعه نمایید هرچند که لازم به ذکر است در مواردی که پارگی های مینیسک در قسمتهای مرکزی باشد ترمیم به سختی انجام خواهد شد و یا ممکن است حتی انجام نیز نشود ولی نکته بسیار مهم در این فرایند سازگاری بافت آسیب دیده منیسک در گذر زمان در مفصل می باشد که این روند می‌تواند شامل تحلیل و آتروفی مینیسک که پاره شده نیز باشد در موارد خاص زمانی که ناحیه پاره شده مینیسک مشکل حرکتی و یا عملکردی ایجاد نمود می تواند توسط جراح برداشته شود.

ولی نکته کلی در خصوص انواع پارگی های مینیسک این است که تقویت عضلات چهار سر رانی و نگهدارنده مفصل زانو در بهبود علائم نقش بسیار مهمی را ایفا می نمایند توصیه می شود برای معاینه به مراکز تخصصی فیزیوتراپی و یا ارتوپد مراجعه نمایید.

عباس نورسته

با سلام سمت چپ صورتم فلج است در کودکی یک زنبور با نیش زدن بکنار لبم ، در حال حاضر از قسمت پیشانییم بالا نرفته چشم چپم در خواب باز مانده و حالت خنده ام یک مقدار مشکل دارد آیا این عصب هفت صورت که میگویند با وضعیت من قابل درمان بوده وهست و پزشکی میشناسید که معرفی کنید یا بایئد به مرکز شما مراجعه نم ممنونن میشوم

  پاسخ :
با سلام لطفاً به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید و دستورالعمل فیزیوتراپی را از ایشان در نسخه جویا شوید

مهدی نیکو

سلام خسته نباشید
من 6 هفته پیش عمل رباط صلیبی داشتم که دکتر از تاندون همسترینگم استفاده کردن
الان وقتی پامو صاف میکم پشت زانوم درد میگیره
میخواستم بدونم این درد طبیعیه ؟ اگه طبیعیه تا کی ادامه داره یا چیکار کنم زودتر دردش تموم بشه؟
ده جلسه فیزیوتراپی هم رفتم
مرسی
و

  پاسخ :
با سلام
یکی از روشهای ترمیم رباط صلیبی در زانو استفاده از تاندون همسترینگ می باشد که مزایا و معایبی دارد که در قسمت مقایسه بین تکنیک های جراحی ترمیم رباط صلیبی در سایت فیزیوتراپی شریعتی می توانید مزایا و معایب آن را مطالعه نمایید

درد پشت زانو در جراحی‌های ترمیم رباط صلیبی به روش استفاده از تاندون همسترینگ مورد شایعه می‌باشد که می‌تواند به علت overactivity تاندون ها در ناحیه همسترینگ باشد و همچنین سفتی های عضلانی گاستروکنمیوس و پوپلیتئوس نیز باشد شما می توانید با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی و بهره مندی از تکنیک‌های مختلف رهاسازی این عضلات و تقویت عضلات همسترینگ جهت درمان خود اقدام نمایید

رامین سلطانی

سلام من ۵ روزه عمل رباط صلیبی انجام دادم اما نمیتونم حتی با عصا راه بزم خاستم بدونم تا چن روز بعد عمل میتونم با عصا راه برم و اینکه عادیه آیا

  پاسخ :
سلام بله بستگی به شرایط فیزیکی و بدنی شما دارد توصیه می شود توصیه های پزشک جراح خود را هنگام ترخیص با توجه به شرایط بدنی خود انجام دهید.

مسعود جوکار

سلام
بنده حدود ۱۲ سال پیش رباط زانویه راستم پاره شد و بخاطره یسری مشکلات نتونستم عمل‌ کنم از اون موقع تا حالا با زانو بند بازی میکنم میخاستم بدونم اگه بخام عمل‌ کنم آیا امکان پذیر هست اخه شنیدم که خیلی از دکتر ها وقتی چندین سال از پاره گی‌ رباط گذشته باشه به دلایلی ک دقیق نمیدونم عمل نمیکنن! ممنون میشم راهنمایی بفرمایید????

  پاسخ :
با سلام
یکی از رباط های بسیار مهم در ثبات مفصل زانو رباط صلیبی قدامی می باشد در صورتی که دچار کشیدگی و پارگی شود ثبات زانو از بین خواهد رفت. در برخی از موارد این بی ثباتی ها در فعالیت های ورزشی سبب ایجاد نیروهای برشی و تخریبی در مفصل شده به نحوی که پس از گذر چندین سال ممکن است علائم آرتروز پیشرفته و یا آسیب در بافتهای دیگر مفصل نیز همراه با پارگی رباط صلیبی قدامی در مفصل ایجاد شود. لذا توصیه می شود در صورتیکه تشخیص جراح برای عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو وجود داشته باشد هر چه زودتر انجام شود. با این حال برخی از متخصصین در صورت نیاز در هر زمان ممکن است که جراحی را نیز انجام دهند شایسته است برای پیشگیری از عوارض بعدی با متخصص مربوطه مشورت نمایید.

امیراحمدی اذز

سلام من حدود 2سال است که عمل رباط ومنیسک انجام دادم بعداز دو سال هنوز هم زانوم 105 درجه خم میشه چیکار کنم راهنمایی کنید لطفا

  پاسخ :
با سلام یکی از نکات بسیار مهم در جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو کسب دامنه حرکتی در مراحل اولیه و تاکید بر حفظ آن در مراحل بعدی می باشد لزوم انجام فیزیوتراپی با رعایت نکات فوق در کلینیک‌های تخصصی ورزشی برای بیماران وجود دارد در صورت امکان با نظر جراح خود تکنیک های کسب دامنه حرکتی مجدد را جویا شوید

حمید

سلام
من دوهفته ای هست عمل acl انجام داده ام و این عمل را برای مرتبه دوم انجام دادم ولی این بار پای من به راحتی خم و راست می شود و حتی فیزیوتراپ هم گفت احتیاجی به فیزیوتراپی نداری میخواستم ببینم ممکن هست که عمل acl به درستی انجام نشده باشد.
ممنون

  پاسخ :
با سلام
عمل جراحی رباط صلیبی قدامی برای ترمیم آن می‌تواند با عوارض خشکی مفصلی همراه باشد که در کلینیک های فیزیوتراپی این اقدام جهت رفع خشکی های مفصلی توسط فیزیوتراپیست متخصص قابل انجام می باشد در صورتی که نظر جراح شما و همچنین فیزیوتراپیست شما بر این موضوع تایید می نماید که نیازی به عمل جراحی وجود ندارد نیاز است تا درمان ها و تمرینات خود را در منزل با تقویت عضلات و حفظ دامنه حرکتی انجام دهید به طور کلی تا مدت ۶ ماه پس از عمل جراحی نیاز است تا توجه ویژه تری به زانوی جراحی شده داشته باشید

محمدي

با سلام .با توجه به وضعيت كرونا مخصوصا براي افراد مسن ضرورت انجام فيزيوتراپي چقدره؟

  پاسخ :
با سلام
در صورتی که در فعالیت‌های روزمره دچار اختلال نمی باشید و یا درد مانع و اختلال خواب برای شما ایجاد نمی نماید می توانید از راهنمایی های موجود در سایت فیزیوتراپی شریعتی در بیماری خود استفاده نمایید توصیه میشود در صورت ضرورت بالا در موارد ذکر گردیده به کلینیک مراجعه نمایید و یا با مشورت پزشک معالج خود ضرورت آن را جویا شوید.

مینا سپه وند

باسلام و خسته نباشید
من در اثر تصادف دچار پارگی عضله چهارسر و رباط زانو شدم
الان 3 هفته از عمل جراحی من میگذره 2 هفته اول وضعیت بهتری داشتم
ولی با شروع هفته سوم و اجازه دکتر که آتل رو در آوردم دچار دردهای بسیار شدید شدم
که حتی با قویترین مسکن‌ها هم ساکت نمیشن
آیا این دردها تا این حد طبیعی هستش؟

  پاسخ :
با سلام
درد هایی که پس از برداشتن آتل می‌تواند در زانو شما ایجاد شود می‌تواند ناشی از فشار روی ناحیه جراحی شده و یا چسبندگی ها و اسپاسم‌های عضلانی باشد که لازم است توسط متخصص درمان شود شما می توانید با مشورت با جراح خود و مراجعه به کلینیک های فیزیوتراپی برای رفع مشکل خود اقدام نمایید

عباس عباسیان

سلام بنده عمل رباط صلیبی ومينيسک انجام داده ام تا چه موقع بايد عصا دست بگیرم ومی فیزیوتراپی برم ممنون کاملا راهنمایی کنيد

  پاسخ :
با سلام
تعیین پروتکل های توانبخشی بعد از عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک توسط جراح انجام خواهد شد زیرا آگاه ترین شخصی که دانش به شرایط عمل شما را دارد جراح شما است لذا لازم است تا از ایشان در مورد این سوال خود پرسش نمایید. اما آن چیزی که به صورت کلی به ورزشکاران و بیمارانی که این عمل جراحی مهم را انجام می دهند گفته می شود این است که تا دو ماه لازم است از عصا استفاده نمایند.

حسین حیدریان

سلام ایا زانو وقتی رباط نیمه پاره (بدون خالی کردن)ومینیسک داشته باشه میتونه بدون عمل مشکلو کامل برطرف کنه

  پاسخ :
با سلام
در صورتی که درصد پارگی زیر ۵۰ باشد و شرایط زندگی شما به صورت ورزش شدید نباشد با انجام فیزیوتراپی و برخی از توانبخشی ها و تمرینات تقویت عضلات چهار سر ران با نظر جراح و متخصص ارتوپدی می‌توانید

علی

سلام من داخل فوتبال دچار پارگی جزئی رباط acl شدم
الان حدود پنج ماه هست که گذشته یه ۲۰ جلسه فیزوتراپی رفتم و تقویت عضلات پا با کش هنو ی دردی کمی دارم و زانوم بعضی وقتا صدا میده نظرتون چیه؟؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه پارگی و کشیدگی های رباط صلیبی قدامی در مفصل زانو می تواند باعث تغییرات جزئی و یا قابل توجهی در نیروهای وارده به مفصل زانو شود لذا برخی موارد که در پی این آسیب ها در زانو میباشند می‌توانند همراه با صدای حین حرکت باشند که در قبل از آسیب نبوده است توصیه می شود ویزیت متخصص مربوطه انجام شود.

سیما صالح

سلام، ۴ سال پیش رباط صلیبی زانو هایم در اثر پریدن از پله پارگی کامل داشت، با فیکس کردن و تزریق ژل مشکل تا حدودی برطرف شد و ادامه فعالیت داشتم اما پس از ۴ سال با توجه به درد شدید و انجام ام ار ای و رادیوگرافی دکتر معالج فرمودند چون آرتروز دارم نباید زانو های شما را با آتل یا گچ فیکس کنیم و توصیه به ژل درمانی کردند . اما دکتر ارتوپد دیگر توصیه به فیکس کردن مجدد زانو ها دارند ، اکنون در شک هستم با توجه به اینکه مجددا رباط صلیبی قدامی و خلفی زانو های من پاره شدند کدام گزینه درمان صحیح تر است؟
ژل درمانی یا فیکس کردن؟!

  پاسخ :
با سلام
با توجه به این نکته که فرموده اید پارگی کامل رباط صلیبی قدامی زانو در شما ایجاد شده است در این حالت اکثر متون تخصصی و رفرنس ها و مقالات جمیعا بر لزوم عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی ACL تاکید دارند ولی در برخی موارد ممکن است جراح با توجه به شرایط استفاده از اندام در زندگی روزمره شما به خاطر کم تحرکی و یا شرایط سنی این عمل بازسازی را توصیه ننماید در این گونه موارد توصیه به درمانهای غیر جراحی و مراقبت ها و فیزیوتراپی می باشد اما نکته در این است زمانی که رباط صلیبی در زانو دچار پارگی می شود نیروهای مخربی که سبب آرتروز در زانو می‌شوند بیشتر می شوند و همان نیروها باعث می شود که مفصل آسیب دیده نسبت به مفصل سالم زودتر دچار آرتروز شود. حال درمان آرتروز در اولویت شما خواهد بود و لازم است با ویزیت تخصصی شرایط شما به صورت دقیق بررسی شده و پلن درمانی مطرح شود.

ابوالفضل معینی زاده

سلام. خدا قوت.
بنده دو سال پیش عمل رباط صلیبی کردم و الان بعد این مدت،
در محل عمل، استخوان من ورم کرده و درد میکنه.
چاره کار چیه؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه یکی از موارد عوارض جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی مفصل زانو چسبندگی ها و عوارض پس از آن میباشد لازم است به متخصص خود مراجعه نمایید.

محمد خراسانی

سلام وقت بخیر عمل رباط صلیبی و ترمیم مینیسک انجام دادم و
بعد از ۲ هفته بخیه‌ها را کشیده و پانسمان برداشته شده، الان بعد از ۲ روز از کشیدن بخیه، بالای زانوم یکم ورم کرده البته درد ندارم. آیا این میتونه ی مشکل نگران کننده باشه؟

  پاسخ :
با سلام
تورم های پس از دو هفته و حتی تا یک ماه پس از عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی در زانو با توجه به این که آسیب ناگهانی ایجاد نشده باشد جای نگرانی خاصی ندارد و لازم است تا بر اساس پروتکل‌های توصیه شده توسط جراح خود و یا سایت فیزیوتراپی مرکزی شریعتی اقدام نمایید.

مهدی عابدی

سلام وقت بخیر من حدود دو هفته میش عمل رباط صلیبی و مینیسک انجام دادم ولی درد خیلی شدید دارم و زانوم اصلا خم نمیشه میخواستم بدونم طبیعی هست این‌موضوع یا خیر ؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به این که دامنه حرکتی و کسب آن پس از انجام با عمل بازسازی رباط صلیبی قدامی ضروری می باشند لطفاً با مشورت پزشک متخصص خود به کلینیک های فیزیوتراپی مراجعه نمایید

حسین پیرداده

سلام ، استخوان رادیوس آرنج دست من سه ماه پیش شکست، فیزیوتراپی هم رفتم ولی هنوز هم درد داره هم ورم داره وکج شده،دکتر معالج میگه ورم برا خون مردگی همین باعث درد وکج شدنش شده،راهی هست ک خون مردگی داخل مفصل آرنج از بین بره؟

  پاسخ :
با سلام یکی از شکستگی های مهم در اندام فوقانی شکستگی سر استخوان رادیوس در آرنج می باشد که می تواند همراه با محدودیت حرکتی و تورم باشد با توجه به اینکه پزشک معالج شما فیزیوتراپی را برای شما نسخه نموده و هنوز دامنه حرکتی کامل نشده است لذا لازم است تا درمان خود را تمدید نموده و با تاکید بر کسب دامنه حرکتی و انجام حرکت ها به صورت منظم و مداوم در منزل بتوانید به عملکرد نرمال مفصل خود برگردید لازم است تا این حرکت ها تحت نظر فیزیوتراپیست متخصص انجام شود برای رفع خون مردگی همان فیزیوتراپی کمک کننده خواهد بود.

علی مهدیزاده

سلام دکتر خسته نباشید بنده منیسک داخلی پام رو ترمیم کردم الان نزدیک به ۱۰ روزه ..ازهمون روز اول باعصا تونستم راه برم الانم بدون عصا راه میرم فقط مشکلم اینه که زانو رو نمیتونم خم کنم یع درد خفیف هم دارم ..کارمند اداره برق هستم میتونم ۲۰ روز دیگه برم سرکار..کارم پیاده روی روز ۵ ساعت...باتشکر

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه ترمیم مینیسک در زانوی شما انجام شده است پروتکل های توانبخشی در ترمیم مینیسک وزن اندازی پس از یک ماه به صورت کامل می باشد شما می بایست با مشاوره جراح خود پروتکل های پیشنهادی ایشان را انجام دهید همچنین توصیه می شود آهسته و تحت نظر کلینیک های فیزیوتراپی به شرایط قبل از آسیب خود برگردید و حدالامکان از وزن اندازی شدید و زودهنگام پرهیز کنید

علی مهدیزاده

دکتر جان سلام من ۲۰ روز منیسک زانو رو عمل کردم یعنی ترمیم کردم دکتر چندتا حرکت ورزشی گفته انجام میدم ..الان که انجام میدم توی پام درد میکنه دکتر جان طبیعی یا نباید زیاد فشار بیارم.دکتر گفته تا ۱۱ فروردین باید زانو رو بتوی کامل خم کنی.‌میشه یه راهنمایی کنید ...باتشکر

  پاسخ :
با سلام
پروتکل های توانبخشی در ترمیم مینیسک می‌توانند به کسب دامنه حرکتی از یک ماه تا دو ماه را شامل شوند بسته به اینکه چه نوع ترمیمی و در کجای مینیسک اتفاق افتاده است جراح به شما توصیه خواهد نمود که با چه روشی بتوانید دامنه حرکتی خود را به دست آورید نکته بسیار مهم این است که قبل از انجام حرکت ها می بایست ناحیه مورد نظر را گرم نموده و با انجام حرکت های آهسته و زمان دار به تدریج دامنه حرکتی را به دست آورید می توانید با مراجعه به سایت فیزیوتراپی شریعتی با برخی از این تمرینات آشنا شوید.

فرزاد قاسمی

دکتر من بعداز عمل ترمیم۱۵روزپیش منیسک دکتر جراحم چندتا حرکت ورزشی گفته انجام بدم بعد گفته ۱۱فروردین اومدی باید زانتو کامل بتونی خم کنی..تمرین رو انجام میدم پیشرفت هم تو ۲روز داشتم ...بنظرتون درد طبیعه سامن دارم فشار میارم

  پاسخ :
با سلام
همانطور که در پرسشهای قبلی ذکر گردیده است کسب دامنه حرکتی پس از جراحی های زانو بخصوص ترمیم مینیسک می‌تواند از یک ماه تا ۲ ماه را شامل شود شما می توانید برخی از این تمرینات را در سایت فیزیوتراپی شریعتی جستجو نموده و آشنا شوید یکی از روش‌های بسیار مهم و بی خطر این است که قبل از انجام کسب دامنه حرکتی مفصل خود را با آب گرم گرم نموده و به آرامی ماساژ داده و آهسته در حالتی که به پشت دراز کشیده اید زانوی خود را خم نموده و کف پا روی زمین باشد به آهستگی با انجام حرکت انگشتان پا و تماس کف پا در روی زمین می توانید میزان خم شدن زانوی خود را افزایش دهید لازم به ذکر است که این گونه حرکت ها با مقداری درد همراه خواهد بود اما اگر پس از انجام تمرینات درد به مدت ۲ ساعت و بیشتر از آن طول کشید می بایست میزان کشش زانوی خود را کمتر کنید.

علی صالحی

سلام، من شش روز پیش عمل ACL زانو انجام دادم، الان قسمتی از ساق پا هنوز بیحس هست ضمن اینکه با عصا که راه میرم رگهای پای عمل شده بشدت باد میکنن و مچ پام سیاه میشه، لطفا راهنماییم کنید آيا عمل مشکلی داشته ، ضمنا هنوز نتونستم لب تخت وقتی نود درجش کردم با زور خودش حرکتش بدم.

  پاسخ :
با سلام
یکی از عوارض عمل های جراحی به خصوص در ناحیه زانو می تواند بی حسی های عصب های سطحی ناحیه جراحی شده باشد که پس از گذر زمان این عارضه برطرف خواهد شد همچنین تورم در ناحیه وریدها می تواند به علت عدم وزن اندازی در ناحیه و عدم پمپاژ عضلانی در ورید های پشت ساق پا را شامل باشد لازم است تا به نکات پس از عمل جراحی شده در سایت مراجعه نموده و همچنین نکات ذکر شده توسط جراح خود را پس از عمل جراحی انجام دهید شما می توانید همچنین تمرینات مناسب پس از دوره جراحی ترمیم رباط صلیبی را در سایت فیزیوتراپی شریعتی جستجو نموده و انجام دهید.

علی

سلام خسته نباشید بعد چند ماه از عمل acl می توانم دوچرخه سواری ح حرفه ای رو شروع کنم

  پاسخ :
با سلام
با توجه به رفرنس های موجود در بازگشت آسیب پس از جراحی رباط صلیبی زمان ذکر گردیده برای بازگشت به فعالیت ورزش حرفه‌ای شش ماه می باشد به شرطی که بتوان تحت کنترل کلینیک های فیزیوتراپی فعالیت ورزشی پیش نیازهای قبل از آن را فراهم نمود

محمد خراسانی

سلام آقای دکتر ۵ هفته پیش جراحی acl و ترمیم مینیسک انجام دادم، دکتر بهم گفته موقع راه رفتن نصف وزنما روی پام بندازم. اما بعضی مواقع قسمت داخلی زیر زانوم ی مقدار درد میگیره آیا این درد طبیعیه؟

  پاسخ :
با سلام
پروتکل های توانبخشی و بازگشت به شرایط قبل از آسیب را میتوانید در بخش آناتومی مکانیسم کشیدگی و پارگی رباط صلیبی قدامی و توانبخشی در سایت فیزیوتراپی شریعتی را مطالعه نمایید همچنین می توانید با جستجو در بخش جستجوی سایت فیزیوتراپی شریعتی در خصوص آسیب‌های مینیسک و ترمیم آن و توانبخشی آن نیز مطالعه نمایید.
در پاسخ به سوال شما نکته بسیار مهم این است که برخی از دردهای ناحیه زانو به خصوص در قسمت داخل می‌تواند ناشی از چسبندگی های پس از عمل جراحی باشد و طبیعی می باشد.

میلاد قاسمی

سلام من رباط صلیبی پام پاره شد عمل نکردم مینیسک پام هم پاره شد بعد سه سال بعد سه سال عمل کردم
بعد عملم ب دوران کرونا خوردم نتونستم فیزیو یا استخر برم و بازتوانی رو در خونه انجام دادم
بعد ۶ ماه رفتم پیش یه دکتر خوب بهم برنامه بازتوانی داد
الانم پام یکم بهتر شده ولی موقع صاف کردن پام در زاویه ۶۰درجه یه درگیری داره زانوم و یکم درد میخواستم ببینم مشکلش چیه

  پاسخ :
با سلام
یکی از مشکلات تعویق انداختن عمل بازسازی رباط صلیبی قدامی آسیبهای مفصل زانو می باشد که می تواند یکی از آنها آسیبهای مینیسک باشد. با توجه به اینکه عمل ترمیم رباط صلیبی و فیزیوتراپی پس از آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد لازم است تا پروتکل‌های درمانی خود را که در کلینیک های فیزیوتراپی تحت نظر فیزیوتراپیست خوب انجام می‌شود را پیگیری نمایید. از عوارض های عمل می‌تواند چسبندگی ها و ضعف عضلانی و همچنین اسپاسم های عضلانی در تغییرات پس از جراحی باشد لازم است برای ویزیت به نزد متخصص جراح خود و یا کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی مراجعه نمایید.

حنیف

سلام
من سه سال رباط صلیبی و زانو رو عمل کردم
در حال عادی هیچ مشکلی ندارم
حتی تو وزنه زدن سنگین
ولی هنگام استارت زدن و دویدن سری و ایستادن زانو متورم می‌شود و البته چنانچه یک هفته استراحت کنم دوباره خوب خواهد شد

  پاسخ :
با سلام
تورم در مفصل زانو به خصوص در موارد جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی یا ACL می تواند مرتبط با بورس های اطراف زانو ، مینیسک و کپسول مفصلی باشد. برای بررسی بیشتر لطفاً وقت ویزیت جراح خود و یا کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی بگیرید.

محمد جواد فرهادی

با سلام. من ورزش بوکس انجام میدم. حدود یکسال هست که استخوان چهارم متاکارپ دستم شکست. دستم جراحی و پین گذاری شد . مشکلی در دامنه حرکتی ندارم فقت دستم خیلی ضعیف شده و اصلا نمیتونم مشت بزنم. چه مدت طول میکشه که به حالت اول برگرده؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از شکستگی هایی که در بوکسورها ایجاد می شود شکستگی های متاکارپ به خصوص سوم و چهارم می باشد. از عوارض این شکستگی ها ممکن است کوتاه شدن طول متاکارپ را شامل شود اگر طول متاکارپ تغییری نکرده است می توانید به آهستگی تمرینات خود را انجام دهید. در صورت داشتن درد ویزیت متخصص ضروری است.

محمد محمدی

سلام من 6 ماه عمل acl انجام دادم امروز خوردم زمین و
انگار که پام پیچ خورد آیا دوباره پاره شده؟؟

  پاسخ :
با سلام
آیا احساس بی ثباتی در ناحیه زانو ایجاد شده یا در مفصل مچ پا؟
شما می توانید پس از گذر ۲۴ ساعت و انجام تکنیک پرایس که در سایت فیزیوتراپی شریعتی وجود دارد اگر به مدت ۴۸ الی ۷۲ ساعت مفصل زانوی شما متورم گردید به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید.

رامین مرادی

سلام وقت بخیر. زانوی راست مادرم بعد زا ام آر آی تشخیص پارگی مینیسک داده شد. پاشمتورم و بود و بعد دو جلسه دارو درمانی تورمش کم نشد. با عوض کردن دکتر مادرمو به صورت آرتوسکوپی عمل کردن . بعد عمل اصلا هیچ فیزیوتراپی تجویز نکردن . یک بار هم ژل به زانوشون تزریق کردن حدود یک ماه بعد از عمل . تو این دوماهی که عمل شده اینیکی پاش هم درد اومده و اونو هم گفته از آرتروزه و قرص نوشته. زانوی عمل شده شون هم باز درد داره و بعد خوابیدن خشک میشه یا یه مدت تو ماشین میشینه خشک میشه. دوباره عکس گرفتیم و دکتر گفته چسبندگی پیدا کرده زانوی عمل شده ش. میخواستم ببینم این از سهل انگاری مادرم میتونه باشه یا خطای پزشک؟(تعجم از اینه بعد از عمل زانو هیچ فیزیوتراپی تجویز نکردن) هر بار هم مراجعه میکنیم چند تا قرص ناپروکسین و آمپول نوروبیان و ویتامین و قرص های خارجی برای آرتروز و درد زانو مینویسن. از طرفی هم رماتیسم مفصلی داره. از یه طرف عصب دستاش چسبندگی داشت و دست راستشو هم عمل کرد به صورت لیزری . اصلا آقای دکتر نمیدونیم چیکار کنیم. این همه هزینه ولی از روز اولشم بدتر شده مادرم. به چه تخصصی مراجعه کنیم؟ کجا بریم ؟ درضمن اگه تو تبریز محل یا دکتر مناسبی سراغ دارید ممنون میشم راهنمایی کنید.خدا خیرتون بده

  پاسخ :
با سلام
پارگی منیسک و انواع اختلالات آن در افراد میانسال و مسن یکی از شایع‌ترین اختلالات در مفصل زانو محسوب می‌شود یکی از روش‌های درمانی درمان‌های جراحی در مواردی می باشد که درمان‌های بسته یا غیر جراحی نتیجه مطلوبی را برای بیمار ایجاد ننماید.
با توجه به اینکه یکی از عوارض مهم در جراحی های مینیسک زانو می تواند مقداری چسبندگی های زانو و اختلالات عملکردی باشند جراح در غالب موارد توصیه به فیزیوتراپی پس از عمل جراحی مینیسک زانو می نماید در کلینیک های فیزیوتراپی تخصصی به بیماری که عمل جراحی مینیسک را انجام داده است در مراحل اول کنترل التهاب ناشی از عمل جراحی و مراقبت ها آموزش داده شده و پس از آن با ارتقاء و بهبود سلامتی عملکرد مفصل زانو تقویت عضلات ، رفع چسبندگی مفصلی انجام می شود و پس از آن در مواردی که نیاز به مهارت های فعالیت های روزانه می باشد در بخش ورزش به بیمار تحت نظارت آموزش داده شده و بهبود عملکرد مفصل انجام میشود.
موارد ذکر شده در فوق برای آشنایی جهت پروتکل های بهبود عملکرد بیمار پس از عمل جراحی مینیسک ذکر گردیده است و طبق رفرنس و منابع موجود توضیح داده شده است اگر طبق موارد فوق نباشد ممکن است برای بیمار عوارضی مانند چسبندگی و یا محدودیت های حرکتی و خشکی مفصلی و نهایتاً کاهش عملکرد مفصل ایجاد شود و هر چه این موارد اصلاح نشده و در دراز مدت همراه بیمار باشد ممکن است که عملکرد بیمار کاهش یافته و جبران اختلال مفصل به سختی انجام شود و نیاز به جراحی های مجدد باشد لطفاً با جراح خود مشورت نموده و یا جهت ویزیت اقدام نمایید.

سجاد اسماعیلی

سلام خسته نباشید من رباط صلیبی عمل کردم 5ماه پیش
فیزیوتراپی رفتم ورزشم میکنم تو خونه ولی پام هنوز صاف
نمیشه تو راه رفتنم تعصییر گذاشته میشه لطفا راهنمایی کنید
ایا همین جوری میمونه من بهترین راه چیه ممنون

  پاسخ :
با سلام
با توجه به مطالب عنوان گردیده در سوالات قبلی بیماران با ترمیم رباط صلیبی قدامی در مفصل زانو و مقالات ذکر گردیده یکی از مشکلات عمده در این عمل جراحی چسبندگی های مفصلی و بخصوص خشکی در مفصل زانو می باشد زمان مناسب برای این کار یک تا دو ماه کسب و دامنه حرکتی می باشد اگر فراتر از آن زمان خشکی مفصلی ادامه یابد انجام آن بوده و بیمار می‌بایست درد بیشتری را برای کسب دامنه حرکتی تحمل کند و همچنین ممکن است به روش‌های تهاجمی تر این دامنه حرکتی به دست آید لطفاً حتماً با جراح خود و یا کلینیک فیزیوتراپی ورزشی در تماس باشید.

عارف قاطع

با سلام و خسته نباشید آرنج دست من محدودیت حرکت داره حدود بیست سال قبل دست من به علت شکستگی و در رفتگی عمل جراحی شد و بعد از عمل درای محدودیت حرکت شد آیا امکان رفع محدودیت حرکت وجود دارد

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه حدود ۲۰ سال از شکستگی گذشته است اکنون برای کسب دامنه حرکتی لازم است از تکنیک‌های جراحی برای این کار استفاده نمایید توصیه می شود در صورت امکان به فوق تخصص های اندام فوقانی و دست مراجعه نمایید.

محمد عفت طلب

سلام، من حدود نه ماه پیش زانوم آسیب دید و بر طبق عکس mri پارگی جزئی acl داشتم که متخصص گفت حدود هشتاد درصد رباط صلیبی پاره شده، برام فقط فیزیوتراپی نوشت و الان بعد گذشت شش ماه از فیزیوتراپی هنوز هم احساس درد میکنم. می‌خوام بدونم اصلا به طور طبیعی خوب میشه یا دوباره باید به متخصص برای جراحی مراجعه کنم؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از ملاک های تعیین نیاز عمل جراحی در آسیب و پارگی رباط صلیبی میزان شلی مفصل و احساس خالی کردن مفصل در فعالیت‌هایی مانند راه رفتن و یا دویدن می باشد که توسط متخصصین ارتوپدی و یا فیزیوتراپی ورزشی قابل اجرا و انجام می باشد. لذا برای تعیین نیاز به عمل جراحی و یا اینکه مشکل درد زانوی شما اکنون بعد از گذشت شش ماه از فیزیوتراپی در ناحیه زانو چه می باشد نیاز است تا توسط متخصصین ویزیت شوید.

سهراب

با سلام من 4 ماه هست عمل مینیسک و رباط
انجام دادم و 40 جلسه فیزیوتراپی رفتم اما هنوز
پا به باسن نمیچسبه آیا این نگران کننده هست
یا عادی هست زمان میبره لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  پاسخ :
با سلام
نخیر عادی نیست می بایست شما در ماه اول و یا نهایتاً دوم در صورت صلاحدید پزشک جراح خود دامنه حرکتی خود را به دست می‌آوردید نیاز است تا با مشاوره جراح خود به کلینیک های فیزیوتراپی که بخش ورزش و حرکت درمانی دارند مراجعه نمایید.

ملیکا محبی مقدم

سلام.
فک من حدود دو ساله با باز و بسته شدن در میره و صدای خیلی بلندی هم میده و باعث درد توی فک و سرم میشه.
تقریبا 3 یا 4 سال پیش هم با پشت سر افتادم زمین و پشت گوشم ضربه خورد و برآمدگی پیدا کرد.
با توجه به اینا، درد فکم به این ضربه مربوطه؟
با فیزیوتراپی این در رفتگی مدام فکم از بین میره؟
چه قدر تاثیرگذاره؟
ممنون میشم راهنماییم کنید!

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه مفصل تمپورومندیبولار یا گیجگاهی فکی یکی از مفاصل مهم در ناحیه سر و گردن و صورت می باشد و اختلالات آن می تواند سبب درد های ناحیه سر و صورت و عدم توانایی در باز و بسته شدن مناسب فک شود که این می تواند نتیجه اختلالات سر و گردن ایجاد شده باشد.
نیاز است تا بررسی و معاینه دقیق به عمل آید. متخصصین فک و صورت افراد واجد شرایط برای این ارزیابی می باشند برخی از کلینیک های فیزیوتراپی ممکن است اقدام به درمان‌های خاصی نمایند ولی بنا به شواهد و توضیحاتی که ذکر گردیده است نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد لذا درمان را تحت نظر متخصصین فک و صورت انجام دهید.

جاویدکناری

باسلام چهارماه و نیم پیش عمل رباطaclانجام دادم ده جلسه فیزیوتراپی رفتم الان زانوم صد درجه بیشتر خم نمیشه یکم درد در زانو دارم ولی فعالیت روزانم راحت انجام میشه زانوم تورم نداره، مشاوره گرفتم گفتن زیر بیهوشی خم کن یع توضیح درخصوص خم کردن زانو زیر بیهوشی بدین ایا دوره نقاهت داره و یا اسیب به رباط نمیزنه حیتن خم کردن، تشکر

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه در مقالات قبلی و سوالهای قبلی بیماران ذکر گردیده بوده است یکی از عوارض جراحی های ترمیم رباط صلیبی در ناحیه زانو خشکی های مفصلی می باشد که این خشکی ها می بایست تا دو ماه در صورت صلاحدید جراح شما از طریق تمرینات دامنه حرکتی به دست آید. درصورت فراتر رفتن زمان دامنه حرکتی نیاز به کسب دامنه حرکتی و ایجاد آن سخت تر خواهد شد به نحوی که ممکن است پس از چهار ماه و یا بیشتر نیاز به کسب دامنه حرکتی در شرایط بیهوشی ایجاد شود و یا بیمار تحمل درد زیادی را برای اعاده دامنه حرکتی نماید توصیه می شود با جراح خود حتماً مشورت نموده و در صورت صلاح جهت تکمیل دامنه حرکتی و کنترل التهاب ها به کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی مراجعه نمایید. اگر کسب دامنه حرکتی تحت کنترل به دست آید آسیب به رباط شما نخواهد زد.

مهدی شاهرخی

سلام وقت بخیر بنده حدود ۴۹ روز هست جراحی رباط صلیبی داشتم الان حین فیزیوتراپی هستم زانوم امروز حین تمرین کمی خالی کرد خواستم ببینم نظرشما چیه فیزیوتراپیست گفت که چون چهارسرهات ضعیفه بخاطرهمینه

  پاسخ :
با سلام
در پاسخ به سوال شما نیاز است به سوال های زیر پاسخ دهید

۱/ آیا دامنه حرکتی مفصل زانوی شما کامل شده است؟
۲/ آیا علاوه بر آسیب رباط صلیبی آسیب مینیسک نیز داشته‌اید؟
۳/ در صورت داشتن آسیب مینیسک پروتکل جراحی انجام شده است؟ به عبارتی جراحی در ناحیه مینیسک شما به چه صورت بوده است؟ یا ترمیم انجام گردیده است یا قسمتی از مینیسک آسیب دیده را برداشته اند. کدام؟
به طور کلی برخی از احساس خالی کردن های زانو می‌تواند ناشی از ضعف عضلات چهار سر رانی باشند هر چند که می بایست توسط همکاران به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرند.
علائم خالی کردن مفصل زانو پس از آسیب رباط صلیبی قدامی شامل موارد زیر است:

۱/ ضعف عضلات چهار سر رانی
۲/ درگیری های مینیسک
۳/ عدم فیکساسیون رباط صلیبی قدامی به طور مناسب
۴/ فیل fail شدن گرفت رباط صلیبی ( آسیب مجدد آن )
۵/ تورم در زانو و التهاب
۶/ داشتن extension lag یا به عبارتی محدودیت های دامنه حرکتی و به خصوص باز نشدن آن
و موارد دیگر را می‌تواند شامل شود.

حجت اله درخشان تبار

باسلام
بنده درحین انجام ورزش دچارآسیب دیدگی ازناحیه زانوشدم،بعدازگرفتن mriدکترگفتن مینیسک پاره هست ولی به احمتال زیادباprp برطرف بشه،بعدازانجام prpهیچ نتیجه ای حاصل نشدتااینکه به دکتردیگری مراجعه کردم ایشان گفتن بایدمینیسک عمل بشه ،چهارماه بعدازعمل وضعیت پام اندکی بهترشددوباره به دکترمراجعه کردم ،یک مرحله سوزن ویک مرحله ژل تزریق کردن ، باگذشت دوماه ازتزریقات بازهم زانودرددارم ،دیگه نمیدونم چکارکنم
خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ :
با سلام
آسیب های ناحیه زانو در ورزش می تواند طیف وسیعی را همزمان در شخص گرفتار کند برخی از این آسیب ها می توانند از پارگی مینیسک گرفته تا التهاب های اطراف ناحیه زانو را شامل شود. با توجه به اینکه پروتکل های درمانی در آسیب‌های مینیسک می‌تواند مواردی را که شما ذکر کردید را شامل شود اما نیاز است تا معاینه مجدد انجام گردد. لطفاً برای معاینه وقت بگیرید.

امیر حسین مرادی

سلام
من مشکل سر خوردگی بین مهره 4 و 5 و بیرون زدگی دیسک مهره 5 و فشار بر عصب s1 را دارم . دکتر برای من فیزیو تراپی نوشته می خواستم بدونم هزینه ی هر جلسه فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی چقدره؟

  پاسخ :
با سلام
شما می توانید با در دست داشتن نسخه پزشک معالج شما که فیزیوتراپی را برای شما تجویز نموده است با مراجعه به فیزیوتراپی شریعتی و صدور نسخه الکترونیک بیمه تامین اجتماعی خدمات فیزیوتراپی در اسپوندیلولیستزیس را که برای شما تجویز نموده اند را دریافت نمایید همچنین برای اطلاعات در مورد هزینه ها میتوانید با بخش پذیرش به شماره های ۸-۲۲۸۹۲۶۸۹ تماس حاصل نمایید.

عباس نورسته

آیا این عصب هفت صورت ترمیم ویا جراحی ندارد

  پاسخ :
با سلام
عصب زوج هفتم مغزی از اعصاب بسیار مهم در ناحیه صورت می باشد که می تواند حرکت های عضلات صورت را بر عهده بگیرد. آسیب‌های این عصب معمولاً به درجات مختلفی تقسیم بندی می شوند ممکن است که جراح در صورت نیاز در موارد شدید اقدام به ترمیم عصب نماید.
لطفاً لینک زیر را مطالعه نمایید
http://scpt.ir/انواع-بیماریها/Bells-palsy/

جعفر رمضان قربانی

سلام خسته نباشید،4ماه عمل کردم ولی روی زانو
درد دارم،برای راه رفتن مشکل ندارم،تا اخر هم جمع
میشه

  پاسخ :
با سلام
برخی از عوارض عمل جراحی رباط صلیبی می تواند دردهای مفصلی ناشی از چسبندگی ها باشد شما میتوانید با مراجعه به جراح خود و یا کلینیک های فیزیوتراپی تخصصی ورزشی مانند فیزیوتراپی شریعتی برای درمان اقدام نمایید.

مصطفی عباسیان

سلام‌
من حدودا دو سال پیش عمل زانو انجام دادم رباط پام پاره شده بود و یه مقداری هم منیسک رو ترمیم کردحالا بعد از دو سال بغل برش جراحی زانو این یکی دو روز درد شدیدی احساس می‌کنم یکم هم ورم داره کار سنگینی هم این دو روز انجام ندادم که یوقت فکر کنم اونجا فشار بهش اومده باشه

  پاسخ :
با سلام
همانطور که در مقالات قبلی نیز ذکر گردیده است از عوارض جراحی ترمیم رباط صلیبی می تواند دردهای مزمن در ناحیه زانو بخصوص در داخل و خط مفصلی باشد. البته این علائم دلیلی برای انجام ندادن عمل جراحی نیست زیرا در صورت عدم جراحی آرتروز زود هنگام در مفصل ایجاد می شود.
لطفاً با جستجو در سایت فیزیوتراپی شریعتی انواع تمرینات جهت تقویت عضلات اطراف زانو را برای بهبود دردهای زانو انجام دهید.

بیتاظاهری

سلام و ارادت خدمت اقای دکتر.من دندون 6فک پایین سمت چپ روکشیدم و بعد ازیک روز صورتم فلج شد.بعضیا میگن بلزپالسیه بعضیا میگن فاشیاله و به علت قصور دندون پزشکیه.نوارعصب عضله ام آر آی و عکس اوپی جی هم دادم.دکتر مغز و اعصاب میگه یه ضایعه توی مغزت هست.ریشه دندونم هنوز توی فکم مونده و یه دندون عقل پنهان هم دارم توی همون قسمت .داروهای کورتون و ویتامین ب بهم دادن.اونارو خوردم اما هیچ بهبودی حاصل نشد.فیزیوتراپی هم انجام دادم دردم بیشتر شد و درد به دست و گردنمم زد.صورتم گز گز میکنه و درد داره به طرف راست صورتمم منتشر میشه.هرکجا میرم جواب درست بهم نمیدن.بخدا دیگه خسته شدم.لطفا راهنمایی کنید و بفرمایین که این برگشت پذیر و قابل برگشت هست یاخیر؟؟؟؟؟

  پاسخ :
با توجه به موارد ذکر شده توصیه می گردد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه فرمایید.

شریفی

سلام خسته نباشی . عمل رباط صلیبی یکساله پیش انجام دادم . موقع گرم کردن برای ورزش هیچ مشکل و دردی ندارم و موقع فوتبال هم الحمدلله هیچ مشکلی ندارم فقط میترسم استارت سریع بزنم . تا حالا هم امتحان نکردم و نرفتم . مشکلی پیش نمیاد اگه استارت سریع بزنم ؟ دوم اینکه موقع بالا رفتن از پله احساس درد کمی در داخل زانوم میکنم . علتش بگین ممنون میشم . ممنون

  پاسخ :
با سلام
عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی در مفصل زانو می‌تواند عوارضی مانند آتروفی و تحلیل عضلانی را در مفصل زانو ایجاد نماید علی‌رغم اینکه ممکن است دامنه حرکتی مفصل شما نرمال بوده باشد و همچنین در خلال فعالیت های متوسط مشکلی نداشته باشید ولی لازم است تا به لحاظ قدرت عضلانی و استقامت عضلانی و همچنین فاکتورهای موثر در فعالیت های شدید ورزشی مورد ارزیابی قرار گیرید. در پاسخ به این سوال شما که آیا در استارت سریع مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد نیازمند به یک معاینه دقیق توسط متخصصین ورزش و یا ارتوپد جراح شما می باشد.

اکبر منیری

سلام خسته نباشید من الان حدود سه ماه از عمل رباط صلیبی زاویه چپم میگذره تازگیا احساس درد تو زانوم دارم لطفا راهنماییم کنین چیکار کنم

  پاسخ :
سلام
همانطور که در مقالات قبلی و همچنین پرسش و پاسخ های مشابه موارد شما ذکر گردیده است در زمانی که درد شما در قسمت داخل زانو و در محل خط مفصلی باشد میتواند علت درگیری مینیسک و همچنین در قسمتهای برش جراحی شده اگر باشد ناشی از چسبندگی ها باشد اگر دامنه حرکتی در مفصل شما نرمال است و همچنین قدرت عضلانی مناسبی دارید می بایست مواردی را که ذکر کردید توسط متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد.

امین شکری

با سلام و خدا قوت آیا پارگی مینیسک تاثیری در بالا رفتن سطح‌CPK در آزمایش خون دارد؟؟؟تشکر

  پاسخ :
با سلام
سطح آنزیم کراتین فسفوکیناز با فعالیت بدنی تغییر پیدا می کند ولی این ارتباط با آسیب مینیسک در جایی تاییدنشده است.

ابوالفضل ترابی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
بنده عمل acl و مینیسک داشتم و مسخواستم بدونم بعد از خوب شدن کامل .... میتونم در رشته بوکس حرفه ای یا عناوین مشابه فعالیت کنم ؟؟؟به طور حرفه ای ؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به نکته کاملا خوب شدن که می‌فرمایید بله اکثر ورزشکاران حرفه ای با آسیب رباط صلیبی و عمل جراحی مناسب و توانبخشی و فیزیوتراپی پس از آن می‌توانند به دوره ورزشی حرفه‌ای خود برگردند و تحت نظر می بایست باشند

محسن حسینی

با سلام حدود یک سال پیش در اثر ضربه قسمت متصل کننده دنده به جناق سینه صدا تق تق و درد شدید دارد. که در عکس مشخص نیست. اسکن استخوان هم انجام دادم. روند بهبودی بعد از حدود یک سال حاصل نشده. لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام
مفصل استخوان دنده به استخوان جناغ توسط بافتهای نگهدارنده محافظت می شود. ضربه و تروما می‌تواند این بافتهای نگهدارنده را آسیب زده و به تبع آن حرکت را در مفصل دنده به استخوان جناغ بیشتر نماید که این می تواند همراه با درد باشد. با توجه به اینکه عارضه استخوانی مشخصی وجود ندارد لذا این گونه آسیب ها در عکس رادیولوژی مشخص نخواهد بود ولی می توانند همراه با درد مزمن باشند. در برخی موارد ممکن است استفاده از گرما و همچنین ماساژ موضعی در اینگونه موارد کمک کننده باشد. همچنین در مواردی که نیاز به مداخلات درمانی دیگر باشد در کلینیک هایی مانند فیزیوتراپی شریعتی قابل اجرا و درمان می باشند.

عارف ناصری

سلام ، حدود ۱۰ سال قبل بعنوان راکب موتورسیکلت در حال تردد بودم که با دیوار برخورد و طی اون تصادف زانوی بنده با دیوار برخورد و یک ماه قادر به تکان دادن زانوی خود نبودم بعد از اون حادثه حدود یک سال بعد در حال بازی فوتبال هنگام چرخش احساس برخورد دو استخوان به هم در قسمت زانو رو داشتم که بعد از اون هم یک ماه خانه نشین و امکان حرکت زانو را نداشتم و در هر دو مورد به پزشک مراجعه نکردم در حال حاضر بعضا دچار خالی شدن زانو درد مقطعی و گاها ممتد در قسمت راست زانو رو دارم

  پاسخ :
با سلام
توصیه می‌شود که حتماً به پزشک مراجعه نمایید و در صورت صلاحدید پزشک خود عکس رادیولوژی و ام آر آی را برای تشخیص بهتر بگیرید علائمی که نشان می دهید می تواند آسیب مهم در زانو باشد.

فاطمه

باسلام واحترام. من 17روزپیش عمل رباطaclومنیسک پاانجام دادم برای باردوم هست منیسک انجام میدم درناحیه زیرزانو وکنارجای عمل بخیه هام ازداخل ونیزکشککم درد شدید دارم ممنون میشم بگیدمیتونه مشکلی باشه یانه؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به زمان ۱۷ روز عمل رباط صلیبی و مینیسک که می فرمایید بیشتر دردهایی که در ناحیه ذکر شده می باشند می تواند ناشی از عمل جراحی باشد و نمی توان به طور قطع مشکل را تایید یا رد نمود در صورت امکان مجدداً ویزیت جراح خود شوید.

امیر

سلام خسته نباشید دکتر ، میخواستم ببینم شما prp زانو انجام میدید برایه پارگی رباط و ایا این روش خوبیه یا نه (پارکی نصفی نه کامل )

  پاسخ :
با سلام
خیر ولی در برخی از مراکز توسط فوق تخصص ارتوپدی می تواند انجام شود.

عدنان کرمی

سلام من حدود 6ماه پیش عمل رباط صلیبی انجام دادام الان راحت میتونم بدوم و خم راست کنم ولی این زانو ی که عمل کردم لاغر تر از اون پام هس زیاد نیست ولی میخواستم ببینم با بدنسازی میشه درستش کرد ممنون میشم کمک کنید

  پاسخ :
با سلام
اگر علائمی مانند خالی کردن زانو و یا قفل کردن و یا احساس بی ثباتی در مفصل زانوی عمل شده خود را ندارید شرایط شما مناسب است و می‌توانید با مراجعه فیزیوتراپی زانو در سایت فیزیوتراپی شریعتی تمرینات مرتبط با افزایش قدرت عضلانی و استقامت را انجام دهید. این مسئله که آتروفی یا تحلیل عضلات در زانوی عمل شده میفرمایید در اکثر بیماران مشاهده می‌شود و لازم است تا تاکید بیشتری در کسب قدرت عضلانی و تمرینات تقویت عضلات را در برنامه کاری خود داشته باشید.

هادی حسینی

سلام، بنده نامه رسان (پستچی) هستم، کارم با موتور هست، توی فصل سرما خودم رو خوب می‌پوشانم، الان که هوا گرمه، شب برای خواب پنجره رو باز میذاریم، پتو که از روی پاهام کنار میره از مچ پا به پایین کاملا استخوان پاهام درد میگیره، لطفا راهنمایی بفرمایید، ممنون

  پاسخ :
با سلام
یکی از عوامل ایجاد درد در اندامها سرمای مزمن و طولانی مدت میباشند با توجه به شرایط شغلی شما لازم است تا در فصول سرد سال از پوششهای مناسبی در موتورسیکلت خود استفاده نمایید تا اندام شما در معرض سرمای مزمن قرار نگیرد همچنین استفاده از گرما های سطحی در بافت هایی که می فرمایید مشکل دارید می تواند کمک کننده باشد. پس از گرما می توانید از ماساژ های عمیق در بافت های دردناک نیز استفاده کنید همچنین توصیه می شود در فصول سرد سال از کرسی استفاده کنید. شما می توانید جهت بررسی دقیق تر ویزیت پزشک متخصص شوید.

مهدی سرافراز

باسلام وعرض ادب.بنده 2ماهه دردخفیفی در ناحیه بازو دست راست دارم.جواب ام ار ای التهاب وپارگی عضله میباشد.نظر دکترم عمل هست.البته ده جلسه فیزیوتراپی رفتم خیلی بهتر شدم.خواستم نظر شما راهم بدونم ایا عمل واجب هست یابا فیزیو تراپی خوب میشود.باتشکر فراوان .

  پاسخ :
با سلام
شایعترین تاندون ای که در ناحیه شانه دچار پارگی می تواند شود تاندون سوپرااسپیناتوس می باشد علائم این آسیب می تواند درد و همچنین صداهای مفصلی را شامل شود البته در برخی موارد ممکن است دردهای ناشی از تریگر پوینت ها در عضلات پشت شانه به علت درگیری عصب های شانه ای یا آگزیلاری سبب درد شانه نیز شود که در این گونه موارد لازم است با دقت درمانی هم در ناحیه شانه به علت پارگی و هم در ناحیه پشت شانه به علت سفتی های عضلانی و تریگر پوینتها درمان متمرکز شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. موارد دیگر نیز می تواند سبب درد شانه و انتشار آن به بازو شود که نیاز به ویزیت دقیق تر می باشد.

جاویدکناری

باسلام نردیک به شش ماهه عمل رباطacl انجام دادم راه رفتن زیاد مشکل ندارم ران بزرگ دارم و زانوم تا اخر خم نمیشه حدود120 درد در عضلات پشت ران دارم موقع خم کردن ده جلسه فیزیوتراپی رفتم به خاطر شغلم بیشتر نتونستم برم، ممنون میشم شرح وضعیتمو بگین، تشکر

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه یکی از عوارض عمل جراحی رباط صلیبی در مفصل زانو محدودیت های حرکتی آن می باشند لازم است تا دامنه حرکتی به طور کامل به دست آید در صورتی که دامنه حرکتی به صورت کامل نباشد برخی از انجام فعالیت های روزانه برای شما مقدور نخواهد بود لازم است تا فیزیوتراپی خود را تمدید نمایید و در کسب دامنه حرکتی کامل زانوی خود کوشا باشید.

مجتبی مرادی

سلام،دکتر من الان دوماه هست عمل مجدد رباط انجام دادم ولی موقعی که راه می رم یه حالت خالی کردن و لرزش وبی جونی داخل زانوم احساس میکنم درضمن زیر زانوم درد میکنه،ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام
با توجه به مواردی که ذکر نموده اید لازم است جهت بررسی میزان بی ثباتی زانوی خود به متخصص مربوطه مراجعه مجدد نمایید

مجید خواجه محمدلو

سلام من بعد از کار خانه و تمیزی پله ها که حدود ۴۰ تا بودن زانو م دچار یک درد در جلوی زانو شد که نمیتونستم تا دو روز خم و راست کنم , بعد دو روز مشکل هم و راست کردن رفع شد تا حدودی ولی الان نزدیکه ۱۵ روزه هنوز درد زانو دارم و حتی بدتر هم از قبل رفتم دکتر گفت مینیسک شده دارو داد با فیزیک تراپی ولی فرقی نکرده الان باید چه کنم؟

  پاسخ :
با سلام
آسیب های مینیسک از نظر ناحیه درگیری به ۳ منطقه
دارای خون‌رسانی کافی
بدون خون‌رسانی کافی
بینابینی
تقسیم می شوند
اگر ناحیه درگیری خون‌رسانی کافی نداشته باشد احتمال ترمیم کم بوده و یا انجام نخواهد شد بهتر است با انجام تمرینات طبی زانو که در سایت فیزیوتراپی شریعتی و همچنین در اینستاگرام به صورت کلیپ موجود است عضلات اطراف زانوی خود را تقویت کرده و از ایجاد فشار در زانوی خود پرهیز کنید تا فرصت ترمیم احتمالی را به مینیسک آسیب دیده بدهید.
لازم به ذکر است که اعمال گرما کمک بیشتری خواهد داشت.

رضا شمسی

باسلام وخسته نباشید
من درحین فوتبال بازی کردن هم رباط صلیبی و هم مینسک داخلی پام دچار پارگی شدند البته با تشخیص پزشک مربوطه مورد عمل جراحی قرار گرفتم و دکتر بهم گفت:تا ۶ ماه ورزش کردن برات ممنوعه منم اطاعت امر کردم الان حدود ۷ ماه گذشته ولی نمیتونم بدوئم وحتی درحین راه رفتن هم پای چپ(پای عمل شده) وقتی میزارمش جلوی پای راستم وصاف بمونه یعنی راه رفتن عادی ویجورایی پریدن روی پای چپم چنان دردی میکنه ک میگم خدایا الانه ک دوباره باز بشه در ضمن ۲۵ جلسه فیزیوتراپی هم رفتم جناب اقای دکتر رضایی من تا چند ماه باید اینطور باشم ایا پام خوب میشه ک دویدنو شروع کنم یا خیر یا باید دوباره مورد عمل جراحی قرار بگیره؟؟؟

  پاسخ :
با سلام
شما می توانید در سایت فیزیوتراپی شریعتی در مورد عوارض عمل جراحی و مراقبتهای پس از عمل جراحی رباط صلیبی نکاتی را که ذکر گردیده است مطالعه نمایید یکی از این عوارض می تواند چسبندگی های مفصلی باشد که با محدودیت های حرکتی به خصوص در حین صاف شدن زانو یا اکستنشن ایجاد می‌شود و می‌تواند این حالت چسبندگی خشکی هایی را در فعالیت‌های زانوی شما ایجاد نماید انجام تمرینات دامنه حرکتی و تقویت عضلات می تواند به رفع مشکلات شما کمک موثری نماید همچنین لازم است در صورت نیاز ویزیت جراح خود و یا با شماره تلفن های فیزیوتراپی شریعتی برای ویزیت و درمان اقدام نمایید.

علی بندی زاده

سلام خسته نباشین
من امروز یکی از دوستام با فشار افتاد روی دستم. و الان ماهیچه جلو بازوم بین شانه و ماهیچه درد میکنه
میخواستم بدونم که دکتر برم یا ن و میتونه عوارضی داشته باشه یا ن و واسه اینکه زودتر خوب بشه چیکار کنم
ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ :
با سلام
با توجه به آسیب این که در حین بی حرکتی نیز درد دارید شایسته است که پزشک شما را ویزیت کند.

عبدالعلی قلیدوست

با سلام و خسته نباشید
دنده مریض دارای شکستگی بوده و دکتر جهت بهبود عملکرد ریه توصیه کرده که وسیله ای شبیه بادکنک جهت تقویت ریه و عمل دم و بازدم صورت بگیره،کالای پزشکی های زیادی سوال کردم اما نداشتن، اگر اطلاعاتی یا خود این وسیله را دارید محبت می‌فرمایید کمک کنید

  پاسخ :
با سلام
یکی از مشکلات بیماران با شکستگی دنده محدودیت های ظرفیت تنفسی و عملکرد پایین ریه ها می باشد لازم است تا تمرینات تنفسی به اینگونه بیماران آموزش داده شده و عملکرد ریه ها بهبود یابد. برخی از کالاها ی پزشکی برای آموزش و بهبود عملکرد ریه ها وجود دارد شما می توانید در مراکز فروش اینگونه تجهیزات پزشکی تهیه نمایید.

رحیم انصاریپور

باسلام وعرض ادب .درهنگام بازی فوتبال در اثر یک تکل ساده یکصدا درناحیه زانو احساس کردم وپس از یخ درمانی به دکتر مرجعه نمودم که اعلام کردند mcl پاره شده واحتیاج به گرفتن گچ دارد ولی بنده به دلایلی ازجمله کار و...راغب به گرفتن گچ نیستم ضمنا تورم وسیاهی در زانو وجود نداردولی درد داردایا با بستن زانوبند فنرداروخوردن قرصهای مسکن درمان صورت میگیرد لطفا راهنمایی نمایید.

  پاسخ :
با سلام
برای تشخیص پارگی رباط داخلی هم تست بالینی و هم ام آر آی زانو ضرورت دارد و لازم است و متخصص ارتوپدی در این موضوع تشخیص نهایی را اعلام نماید. بسته به انواع پارگی و درجات آن درمانهای متفاوتی وجود دارد در مراحل اولیه بی‌حرکتی و یخ گذاری و همچنین آتل گرفتن و در موارد پیشرفته تر درمان‌های تخصصی‌تر ضرورت دارد مسبوق بر این متدها گچ گیری نیز انجام می‌شده است ولی با توجه به شرایط آتل و قابلیت انجام درمانهای دیگر با باز کردن آتل مانند فیزیوتراپی می‌تواند در اینگونه موارد به بیماران با پارگی رباط داخل زانو کمک کننده باشد. استفاده از داروهای تسکین‌دهنده درد کمکی به پروسه ترمیم و درمان نخواهد نمود لطفاً در خصوص هر نوع اقدام درمانی با متخصص مربوطه و معاینه دقیق در ارتباط باشید.

رویا

سلام وخسته نباشید ازجلوی عیدتاالان پاشنه پایم،روی یک تکه اسباب بازی بچه ها رفته پیش شکسته بند رفتم بدترشد،و رم داره هنوز راه رفتن برام عذاب آورشده،پای راستم روزی آب داغ میگیرم دردساکت می‌شود لطفاراهنمایی ام کنید برای ازبین رفتن دردپاشنه،پایم،تاغوزک پاورم،کرده برای تسکین دردچیکارکنم

  پاسخ :
با سلام
برخی از دردهای ناحیه پاشنه پا به علت حرکت های مداوم و فشارهایی که روی ناحیه مذکور اعمال می‌شود می‌تواند مزمن شود. از دردهای ناشی از پیچ خوردگی مچ پا گرفته تا کشیدگی کف پا و حتی خارپاشنه می‌تواند دردهای پاشنه را ایجاد نماید شما می توانید برای معاینه دقیق تر نزد متخصص مراجعه نموده و درمان هایی مانند فیزیوتراپی و شاک ویو برای شما انجام دهند. کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی با ارائه درمان‌های تخصصی در درمان اینگونه بیماران نتایج قابل قبولی را ایجاد نموده است.

محمد حسین

سلام دکتر من بعد از عمل رباط صلیبی تقریبا 2 ماه بعد اون تستایی که شما برای رباط صلیبی انجام میدید که ببینید پاره است یا مشکلی داره رو انجام دادم تا ببینم چجوریه بعد فهمیدم نباید این کارو میکردم . حالا میخواستم بدونم کارم اشتباه بود یا نه

  پاسخ :
با سلام
تست هایی را که شما برای رباط صلیبی انجام داده‌اید ذکر نکرده اید در هر صورت برای تشخیص پارگی رباط صلیبی و اینکه شرایط ترمیم مناسب است یا خیر می بایست متخصص ویزیت نمایند

شیرین امیری زاده

سلام.
من ساییدگی مفصل دارم و رباط و مینیسک پای راستم پاره شده.
آیا چون ساییدگی زانو دارم عمل کردن فایده ای نداره؟
چه راهکاری بهم پیشنهاد میدین؟

  پاسخ :
سلام
لطفا برای بررسی دقیق میزان پارگی رباط و مینیسک به فوق تخصص ارتوپدی مراجعه نمایید

محمد سرداری

با عرض سلام بنده رباط صلیبیم رو دوماه قبل جراحی کردم همه چیز خوب بوده اما الان حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه مانده تا زانوم صاف بشه البته زانوم رو با تمرینات فیزیوتراپی که بهم گفتن کامل صاف میکنم اما بعد از دقایقی اون حالت ۱۰ درجه خمیدگی رو به خود میگیره امروز خواستم فیزیوتراپیم رو عوض کنم که فیزیوتراپ جدید گفتن بخاطر اینکه ۸ هفته گذشته بهت قول نمیدم صاف بشه هر احتمالی وجود داره الان خیلی ترسیم تو رو خدا راهنماییم کنید (دکتر برای زانوم از بریس استفاده نکردن و قبل از جراحی هم کمی مشکل صاف شدن رو داشتم و اینوه دیر فیزیدتراپی رو شروع کردم بعد از سه هفته اما از سومین هفته که فیزیوتراپی رو شروع کردم تا الان که ۸ هفتس پیشرفت خیلی خوبی داشته هم از لحاض قدرت هم دامنه حرکتی فقط اون ده پونزده درجه صافی مونده)

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه یکی از مشکلات جراحی در ترمیم رباط صلیبی زانو محدودیت های حرکتی آن و خشکی مفصلی می باشند لازم است هرچه زودتر با تاکید بر تمرینات دامنه حرکتی مفصل زانو و همچنین تکنیک‌های رهاسازی مایوفاشیال و تقویت عضلات که تحت نظر فیزیوتراپیست متخصص می‌باشد به عملکرد نرمال زانوی خود برگردید اگر موارد ذکر شده را رعایت کنید نتیجه مطلوب را به دست خواهید آورد.

مسعود حسنی

سلام آقا من پام دچار ضربه شد و رفتم پیش پزشک عکس گرفتن و گفتند پات مو ورداشته و باید اتل ببندی بعداً ۳ هفته باز کردم و دیدم هنوز درد و ورم داردو الان کسانی که از گیاه سردر می‌آورند گفتند از روناس یا همان بویاق استفاده کن اما هنوز پام خوب نشده

  پاسخ :
با سلام
نیاز است تا برای تشخیص شکستگی و انواع درمانهای آن به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید و لازم است تا از درمان های خودسرانه پرهیز کنید. ضمناً لازم به ذکر است که برخی از آسیب ها ممکن است تا چندین مدت همراه با درد باشند ولی در هر صورت ضرورت دارد که متخصص مربوطه شما را ویزیت کند.

علی ناظمی

سلام و وقت بخیر
من با امروز اگه حساب کنم هشت روز میشه که عمل جراحی مینیسک و ربات انجام دادم.عملم خداروشکر موفق بود و طی این هشت روز خیلی خوب از زانوم مراقبت کردم.اما دیشب موقع خواب من بدنم کمی متمایل به راست کردم و به شکل یور خابیدم و کاملا حواسم بود که به پای راستم که عمل کردم آسیبی نرسه.
اما پس از مدتی احساس کردم که از قسمت زانوی پای آسیب دیده صدای جابه جایی استخان میاد.این اتفاق دو بار رخ داد و من از شدت ترس همون موقع شکل خابیدنم عوض کردم و از ترس اینکه پام دوباره آسیب دیده باش خواب به چشمم نیومد اصلا.اینم بگم که اصلا احساس درد نمیکنم ولی خیلی میترسم خدایی نکرده اتفاقی افتاده باشه
لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام
اگر جراح شما عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی و همچنین مینیسک شما را خوب انجام داده باشند و شما نیز مراقبت های لازم را که شامل بستن مناسب آتل و فشار انداختن در حدی که جراح به شما توصیه نموده است را انجام داده باشید جای نگرانی خاصی ندارد صداهای مفصلی می تواند به علت دیگری باشند شما می‌توانید مراقبت های پس از عمل جراحی رباط صلیبی را در سایت فیزیوتراپی شریعتی مطالعه نمایید.

ایمان دوپیر

باسلام،من رباط صلیبی پاک پاره شده میخواستم ببینم جراحی کنم یاازروشهای دیگه استفاده کنم،ممنون

  پاسخ :
با سلام
تعیین ملاک های جراحی با پزشک متخصص ارتوپدی می باشد و همچنین مطالبی را که در سایت عنوان گردیده است را لطفاً مطالعه نمایید. درصد پارگی ، بیومکانیک زانوی شما ، فعالیت های بدنی شما ، و عوامل دیگر داخلی در زانوی شما تاثیر گذار بر نیاز به عمل جراحی یا تکنیک های غیر جراحی که در کلینیک های فیزیوتراپی امکان پذیر است خواهد بود. لطفاً جهت ویزیت متخصص مربوطه اقدام نمایید.

مهرداد اشعري

با سلام
زانوي پرانتزي دارم و اخيرا درد زانو آزار دهنده شده. زاويه زانوي راست حدود 10 درجه و زانوي چپ حدود هفت درجه. آيا نياز به جراحي هست يا با فيزيوتراپي و ورزش ، برطرف ميشه؟

  پاسخ :
با سلام
در این مقدار زاویه انحراف زانو معمولاً می‌توانید با درمان های فیزیوتراپی نتیجه مطلوب را بگیرید هر چند که فاکتورهای متعدد دیگری دخیل در نیاز به عمل جراحی وجود دارد مانند سطح فعالیت بدنی شما همچنین میزان وزن و شاخص توده بدنی شما به هر حال لازم است برای تعیین نیاز جراحی به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

اعظم نوبرانی

با عرض سلام وخسته نباشید . دو هفته پیش در یک مهمانی برای چند ساعت گن پوشیدم که کمی تنگ بود .بعد از آن الان مدتی است در ناحیه قفسه سینه احساس درد دارم .این درد در هنگام بازدم بیشتر میشود . لطفا راهنمایی کنید ایا ممکن است دنده ها دچار آسیب شده باشد؟

  پاسخ :
با سلام
معمولاً پوشیدن لباس های تنگ با اختلالات استخوانی در کوتاه مدت ارتباطی ندارد و این می‌تواند مرتبط با سفتی های عضلانی و اسپاسم های ناشی از احساس ناخوشایند لباس تنگ در شما ایجاد شود. گاهی اوقات استفاده از کیسه های آب گرم و ماساژ موضعی می تواند به رفع مشکل کمک کننده باشد ولی اگر نتیجه حاصل نگردید می‌توانید برای درمان به فیزیوتراپی شریعتی مراجعه نمایید. توصیه می شود در نوار جستجوی سایت فیزیوتراپی شریعتی کلمه تریگرپوینت را جستجو نموده و مقالات مرتبط با مشکل احتمالی خود را مطالعه نمایید.

آرمین عطاپور

سلام
اقای دکتر من دو سال پیش موقع فوتبال بازی کردم رباط صلیبیم پاره شده و مینیسکم آسیب دیده بعد اون به دلیل بد رژیمی و کنکور نتوستم وزنم رو ثابت نگه دارم و دور ور 8 یا 10 کیلو اصافه وزن دارم البته یکمم استخوانم از اول پر وزن تر بوده و اون هم وزنم رو بیشتر کرده
امسال وقت عمل دارم
با این اضافه وزن پایم رو عمل میکنند یا نه؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی در اکثر افراد نیاز به مراقبت های پس از آن دارد که شایسته است تا با رژیم های غذایی مناسب تر وزن خودرو به حالت ایده آل برسانید هر چند که مقدار اضافه وزن ذکر شده مانع بزرگی برای عمل نکردن در زمان شما محسوب نمی شود ولی وزن ایده آل به نتایج بهتر و بهبود سریع تر به شما کمک خواهد نمود.

عبدالحمید

سلام ترقوه شان من شکسته قسمیکه ناحیه داخلی بالایی ناحیه خارجی قرار گرفته یک سوم انتها آیا نیاز به جراحی دارم عکس ترقوه را هم دارم

  پاسخ :
با سلام
شکستگی ترقوه معمولاً نیاز به جراحی ندارد به خصوص در افراد با سن کمتر ولی اگر عوارض ناشی از شکستگی در ناحیه ترقوه مانند درگیری اعصاب ناحیه بازوی و همچنین فشار روی عروق خونی ناحیه بازوی میتواند شمارا کاندید جراحی نماید. شایسته است به متخصص ارتوپدی و فوق تخصص شانه برای تشخیص و نیاز به درمان های دقیق تر مراجعه نمایید.

حسین حیدریان

با سلام.الان یک ماهی هست که بعلت افتادن کاشی روی بالای انگشتهای پای چپم درد دارم.بیست روز تو گچ بوده.ولی اصلا نمیتونم وزنمو بندازم رو پام یا راه برم.دکتر گفته بوده دو تا از ربات های صلیبی پام له شده. به نظرتون چقدر طول می‌کشه تا بتونم مثل قبل کارامو انجام بدم؟با فیزیوتراپی درست میشه؟

  پاسخ :
با سلام
لازم است به متخصص مراجعه نماید و ویزیت شوید.

علی آرشیا

با سلام و خسته نباشید خدمت شما
من دو ماه پیش در فوتسال زانوم آسیب دید بعد از گرفتن MRI دکتر گفت منیسک پام کشیده شده و استخوانم خون ریزی کرده و یکی از مینی رباط های پام پاره شده یک ماه پایم را گچ گرفت الان حدود 30 روز است که گچ را باز کرده ولی هنوز در گوشه زانوم درد دارم و نمی توانم زیاد راه بروم آیا دردش عادیه یا نه اگر عادی نیست درمانش چیه ممنون

  پاسخ :
با سلام
یکی از عارضه های بسیار مهم در آسیب رباط صلیبی می‌تواند توأمان آسیب مینیسک در زانو نیز باشد که با نیروی والگوس یا همان نیرویی که سبب داخل رفتن زانو می شود سبب ایجاد آسیب در مینیسک داخلی و همچنین خونریزی در استخوان فمور یا تیبیا میشود هر چند که برخی از این خونریزی ها همراه با مایع مفصلی یا تورم مفصلی ممکن است باشد ولی گچ گیری یا آتل گیری برای بیمار مناسب خواهد بود هر چند که توقع بر اینکه بعد از گچ گیری هیچگونه دردی وجود نداشته باشید توقعی ناصحیح است لذا لازم است تا پس از گچ گیری حتماً بنا به صلاحدید متخصص ارتوپدی فیزیوتراپی برای شما تجویز شود تا فرایند ترمیم در زانو و عملکرد آن بهبود یابد.

مهدی قاسمی

ببخشید من رباط و مینیسک پام رو عمل کردم و من بعد از چند ماه میتونم بدن سازی و بعد از چند ماه میتونم به فوتبال برگردم

  پاسخ :
با سلام
برای شرایط بازگشت به ورزش و همچنین فعالیت های قبل از آسیب رباط صلیبی و مینیسک شما می توانید مقالات مرتبط با آسیب رباط صلیبی و همچنین مینیسک را در سایت فیزیوتراپی شریعتی جستجو نمایید.

اما به صورت کلی می توان ذکر کرد که پس از شش ماه میتوانید به حرکت های بدنسازی و پس از تقریبا ۶ تا ۹ ماه می توانید به فوتبال به آهستگی و با رعایت تحت نظر پزشک تیم و فیزیوتراپیست متخصص تیم برگردید.

مهدي محمدپور

باسلام
من توي فوتبال پام پيچ خورد و هم ترك استخون دور مچ پا داشتم هم تاندوم پام آسيب ديد
به گفته پزشك ٣ هفته پام داخل آتل بودش و ١٠ جلسه فيزيوتراپي رفتم
ولي متاسفانه هنوز بعد از كمي راه رفتن مچ پام ورم شديدي ميكنه و درد كمي احساس ميكنم
تقريبا يك هفته از اتمام جلسات فيزيوتراپي گذشته

  پاسخ :
با سلام
آسیب های مچ پا یکی از شایع ترین آسیب ها در بدن محسوب شده و همچنین فوتبال یکی از پر آسیب ترین ورزش ها می باشد.

از آسیب های شایع در مچ پا آسیب رباط و تاندون می باشد که این آسیب ها می تواند تا چندین ماه همراه با درد باشند. از نکات بسیار مهم در درمان این آسیب ها توجه به مزمن نشدن درد و التهاب می باشد. اگر رعایت نکاتی که در سایت فیزیوتراپی شریعتی در آسیب های مچ پا ذکر گردیده است را رعایت ننمایید درد شما می‌تواند مزمن شود و بافت فیبروز ایجاد نموده و درمان آن به مراتب سخت‌تر شود.

لازم است تا با مراجعه مجدد به پزشک متخصص خود و فیزیوتراپی ورزشی با انجام تمرینات ورزشی یا تمرینات حس عمقی در ناحیه مچ پا و همچنین بستن مچ پا هم کمک به بهبود حس عمقی نمایید و هم با تقویت عضلات جهت جلوگیری از آسیب‌های مجدد و تورم مچ پا اقدام نمایید.

احمد چمالی

سلام من زانو ۳ ماه نیم دچار کشیدگی شد بعد از کذشت ۳ ماه رفتم پیش دکتر ،بعد دکتر گف برو ام آرای بگیر بعد ازین که جواب ام آرای رو دید گف پات رو جراحی کردی گفتم نه گف چرا جراحی کردی بعد ازین که معاینه کرد دید که جراحی نکردم گف ۲۰ جلسه لیزر مینویسم الان چیکار کنم خوب میشه با لیزر

  پاسخ :
با سلام
هر آسیبی که در بدن به وجود می آید لازم است تا همه ابعاد مورد نیاز برای بهبودی کامل مرتفع شود و به عبارت دیگر مشکلاتی را که در بیمار ایجاد شده است را به تدریج و یک به یک اصلاح نمود لازم است برای معاینه دقیق و طرح ریزی پلن درمانی مناسب به متخصص و فیزیوتراپی ورزشی مراجعه نمایید.

مهدی قاسمی

ببخشید آقای دکتر کسی که عمل جراحی رباط و مینیسک انجام داده بعد از چند ماه میتونه بره سرکار مثلا مثل فستفودی و تراکت و .....کارهایی که سرپا باید باشی بیشتر

  پاسخ :
با سلام
در عمل جراحی رباط صلیبی و دوره نقاهت پس از آن افراد معمولاً از سه ماه به بعد می توانند شروع به راه رفتن نمایند اما انجام حرکت های سنگین و ایستادن های طولانی مدت می تواند دردهایی را در زانو برای این گونه افراد ایجاد نماید. به طور کلی پس از چهار ماه میتوانید به فعالیت‌های روزمره خود برگردید ولی باید به این نکته توجه کنید که هر چه زودتر به شرایط محیط کار برگردید و کمتر از چهار ماه باشد احتمال اینکه زانوی شما دردناک شود وجود دارد نکته قابل توجه این است که انجام فعالیت های شدید مستلزم این است که حداقل ۶ ماه از عمل جراحی گذشته و فیزیوتراپی کاملی انجام شده باشد. همچنین به صورت دوره‌ای تحت نظر فیزیوتراپیست متخصص و یا جراح خود باشید.

کبرا دیان

باسلام من مدت دوماه متوجه شدم چسبندگی مفصل زانودارم دارو استفاده کردم ولی درد دارم هردو زانو دکترم میگه باید تزریق کنیم ک خوب شه بگم واقعا درمانش همینه انجام بدم

  پاسخ :
با سلام
چسبندگی های مفصل زانو علل مختلفی دارند که می بایست توسط متخصص بررسی و ارزیابی و درمان شود رفع چسبندگی عامل بسیار مهمی می باشد که می بایست توسط متخصص به شما توصیه می شود گاهی اوقات تزریق کردن به بیماران توصیه می‌شود که علی‌رغم آن لازم است و فیزیوتراپی در ناحیه زانو برای رفع چسبندگی ها نیز انجام شود همچنین شما می توانید برای رفع چسبندگی های مفصل زانوی خود از گرما های شبانه و ماساژ های مورد نظر برای رفع چسبندگی در ناحیه زانوی خود اقدام نمایید این ماساژ ها می بایست پس از اعمال گرما و به صورت عمیق انجام شود.

مهدی امیری

سلام من ام آرای دادم جواب این بود پارگی جزئی در پرگزیمال acl و افیوژن مفصلی با شدت کم میشه بگید چیکار کنم؟

  پاسخ :
با سلام
آسیب های رباط صلیبی در مفصل زانو می تواند علل مختلف و علائم مختلفی را ایجاد نماید تشخیص این آسیب ها توسط ام آر آی و یافته‌های بالینی توسط متخصص می باشد برخی موارد ممکن است که آسیب خفیف بوده و با استراحت و کمپرس یخ در هفته اول پس از آسیب مرتفع گردد ولی در موارد شدیدتر نیاز است فیزیوتراپی انجام شود همچنین تعیین ملاک های نیاز به درمان های تخصصی تر و کلینیکال توسط متخصصین ارتوپدی و فیزیوتراپیستهای ورزشی امکان پذیر می باشد لذا لازم است در درجه اول ویزیت متخصص مربوطه شوید.

مهدی قاسمی

ببخشید اگر بعد از عمل چهارسر و پشت ران و قدرت صاف و خم کردن و قدرت زانو خوبی داشته باشی امکان داره زودتر به ورزش برگردی؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از ملاکهای بازگشت به ورزش قدرت عضلات می باشد اما تنها ملاک محسوب نمی شود و عوامل دیگری در بازگشت به ورزش تاثیرگذار می باشند که این عوامل می‌تواند هماهنگی بین عضلات قدرت و استقامت عضلات ، شرایط مفصل و محیط را شامل می شود و از همه مهمتر زمان بازگشت به ورزش می باشد که توسط متخصص فیزیوتراپی ورزشی و جراح شما تعیین می گردد لطفاً برای بازگشت به شرایط ورزش حتماً مشورت نمایید.

آرام کوهنورد

سلام اقای دکتر ببخشید من عمل رباط صلیبی انجام دادم الان 2 ماه هستش ولی پام جم نمیشه 20 جلسه هم فیزیوتراپی رفتم هنوزم میرم

  پاسخ :
با سلام
یکی از نکات بسیار مهم در عمل ترمیم رباط صلیبی مفصل زانو رعایت دامنه حرکتی و کسب آن در موعد مقرر می باشد پس از دو ماه عمل جراحی تحت هر شرایطی لازم است که دامنه حرکتی مفصل زانوی شما کامل باشد لذا توصیه می شود که با فیزیوتراپیست و جراح خود مشورت نموده و تا حد امکان درصورتی‌که حرکت های دامنه حرکتی دردناک باشد انجام دهید و دامنه را به دست بیاورید زیرا پس از این دوره کسب دامنه حرکتی با درد بیشتری همراه خواهد بود.

آسیه ازاد

سلام خدمت شمااقای دکتررضایی .مادرم به دیابت۲وازانسولین بمدت۴سال استفاده میکندنزدیک یکسال است انگشت شصت پابه سمت قلب تیرمیکشدبطوری که زجراوراست غیرقابل تحمل.اسکن وسونوگرافی ازعصباانجام داده وتشخیص دکترمغزواعصاب این بوده که عصب پای مادرم خیلی ضعیفه .ایابنظرشمابافیزیوتراپی درمان میشودیابایدپیگیری توسط دکترخاصی شود.ممنون ازشمالطفاراهنمایی فرمایید؟

  پاسخ :
با سلام
متخصصین مغز و اعصاب با بررسی دقیق نوار عصب و عضله و تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا فیزیوتراپی می تواند به بیماران دیابتی کمک کننده باشد به شما توصیه فیزیوتراپی را خواهند نمود. شما می توانید از متخصص مربوطه در خصوص تاثیرگذاری فیزیوتراپی در بازگشت عصب سوال نمایید.

امیر حسین بهرامیان

سلام وقت بخیر من سه روز پیش در اثر ورزش دوچرخه سواری دچار کشیدگی ربات زیر قوزک پاشدم ورمش کمه ولی درد زیادی دارم به نظر شما چه کار کنم؟

  پاسخ :
با سلام
کشیدگی و پیچ خوردگی مچ پا و درگیری در رباط های مچ پا یکی از آسیب های شایع در مفصل مچ پا محسوب می شوند و در مراحل اولیه کشیدگی در رباط های مچ پا لازم است از یخ گذاری و بی حرکتی در مفصل مچ استفاده نمایید شما می توانید در سایت فیزیوتراپی شریعتی تکنیک پرایس price راز جستجو نموده و روشهای انجام آن را مطالعه نمایید به طور مختصر این روشها شامل یخ گذاری بی‌حرکتی را بالا قرار دادن عضو و فشار روی ناحیه جهت جلوگیری از التهاب می باشد.

کوثر جوهری

دختری مجرد هستم حدود یک سال میشه زانوی پای راست م رو نمیتونم غم و راست کنم سه ماه پیش از صندلی افتادم افتادم زانوی پای راست م کمبود شد ولی درد نمیکرد بعد از یک ماه یه روز زانویم بسیار درد میکرد از پله نمیتونستم برم بالا و پایین ،رفتم دکتر عکس گرفتم هیچی نشون نداد دکتر قرص و پماد نوشت یک هفته مصرف کردم قرص رو نمی‌خورم اما الان درد میکنه به نظر شما چکارر باید کنم؟ ممنون میشم از راهنمایی شما آقای دکتر

  پاسخ :
با سلام
لطفاً مطالب موجود در سایت فیزیوتراپی شریعتی در خصوص زانو و درد های زانو را جستجو نموده و مطالعه نمایید و در صورتی که پس از یک ماه انجام نکاتی که در سایت ذکر گردیده است درد داشتید به متخصص مراجعه نمایید.

علیرضا

سلام.من نزدیک به ۲سالو نیم روی زانوی راستم عمل acl و مینیسک داشتم خدارو شکر تا الان مشکلی نداشتم نه درد نه خالی کردن ولی تازگیا زیر کشکک در محل برش عمل احساس درد میکنم درراه رفتن و خم و راست کردن زانو....ممنون میشم راهنمایی کنین.آیا نیاز به فیزیوتراپی دارم؟

  پاسخ :
با سلام
اگر دامنه حرکتی در مفصل زانوی شما نرمال است و مانند زانوی سالم شما است و و درد ناحیه ذکر شده در اثر فعالیت بدنی ملایم ایجاد شده و در حرکت های ناگهانی و شدید ایجاد نشده است جای نگرانی ندارد و بهتر است برای ویزیت به متخصص مراجعه نمایید. قطعاً برای برخی از دردها در افراد با جراحی ترمیم رباط صلیبی در زانو فیزیوتراپی تاثیر مفیدی خواهد داشت.

امیدی

سلام خانمم مشکل تیروئید کم کار داشته ولی گردن درد شدید دار بطوریکه به دکتر غدد مراجعه می‌کند می‌گویند ربطی ندارد و یک خفیف هم دارند ولی سمت راست متمایل به زیر گردن درست روی رگ تورم ودرد شدید دارن متاسفانه هنوز تشخیص علت تورم ودرد داده نشده لطفا راهنمایی بفرماييد

  پاسخ :
سلام
برخی موارد تورم می تواند به خاطر درگیری های غدد لنفاوی ناحیه گردن باشد که در موارد درگیری های خفیف درد آنچنانی وجود ندارد ولی در بعضی موارد اسپاسم‌های عضلات ناحیه گردن می تواند دردهای شدیدی را نیز ایجاد کند در هر صورت لازم است توسط متخصص ویزیت و معاینه شوید.

نگین رجبی

باسلام وخسته نباشید مادرم دیروز قوزک خارجی پاشون سرجای خودش شکسته دکترش گفته تا 3ھفتھ باید توگچ باشھ آیا میتونن طی این مدت حمام کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ :
با سلام
برای تمامی موارد شکستگی ها که گچ گیری انجام میشود ضرورت دارد که با بستن عایقی جهت جلوگیری از نفوذ آب به ناحیه گچ گیری شده در صورت نیاز استحمام انجام شود البته لازم است تا مراقبت های ضروری جهت جلوگیری از سر خوردن بیمار انجام شود.

هادی عباسی

سلام ببخشید من کنار زانو چپم سمت بیرون درد میکنه ام ار ای کردم دکتر گفتن رباطتون ۹۰درصد پارگی داره ولی زانوی من هیچ متورم نشده یعنی امکان پارگی بدون متورم شدن هست؟

  پاسخ :
با سلام
برخی از آسیب های زانو به گذر زمان ممکن است ایجاد شده باشد ولی آسیب های پارگی رباط صلیبی اکثراً با تورم و خونریزی مفصلی می تواند همراه باشد علی‌رغم اینکه شما ممکن است درد ناحیه بیرون زانو را داشته باشید ولی احتمال اینکه آسیب رباط صلیبی به صورت مختصر نیز وجود داشته باشد وجود دارد. لذا لازم است برای تشخیص بهتر به متخصصین مختلف با نظرات مختلف و مناسب مراجعه نموده و برای جمع‌بندی نهایی بین تشخیص ها اقدام نمایید.

سارا امجدیان

سلام دکتر رضایی عزیز. مقاله شما درباره TOS کاملترین مقاله ای بود که تا حالا خوندم. از 21 سالگی با درگیری عجیب دست راستم با علائمی که نمیدونم عروقی هستند یا عصبی دچار بیماری شدم و درد طی 10 سال به مرور کل سمت راست بدنم رو گرفته و پزشکان بین 3 تا تشخیص سرگردانند. درد مرکزی که به مرور جزء سمپاتیکم بهش اضافه شده. درد با کامپونت سمپاتیک یا درد منطقه ای پیچیده. و TOS. ولی چیزیکه عیانه اینکه نبض رادیال دست راستم بشدت ضعیف شده و رگ کاروتید کنار گردنم بشدت ورم کرده و با مقایسه با سمت چپ کاملا میشه فهمیدش. من به احتمال زیاد درگیری عروقی دارم و میخام با کمک شما تشخیص و درمان بشم تروخدا کمکم کنید هر تستی دستور بدید انجام میدم که درگیری عروقم مشخص بشه و پزشکان حرفمو باور کنند. لطفا کمکم کنید و ازین بیماری خلاصم کنید بلکه با روش های غیر جراحی که نوشتین مثل آنژیوپلاستی درمان بشم. بی صبرانه منتظر نظرتون خواهم بود.. متشکرم

  پاسخ :
با سلام
شما محبت دارید امیدوارم مفید فایده قرار گرفته باشد. به امید آن روز که بتوانیم برای تمامی بیماران مراجعه کننده به کلینیک و یا نیازمند به راهنمایی از راه دور کمک موثری داشته باشیم.

با توجه به توضیحاتی که شما فرموده اید و پیگیری هایی که داشته‌اید درگیری های ذکر شده می‌تواند توسط معاینات دقیق و داشتن پرونده پزشکی که لازم است همراه خود در معاینه بیاورید تشخیص داده شود. لذا توصیه می شود جهت معاینه تخصصی با داشتن پرونده پزشکی خود به کلینیک مراجعه فرمایید. و یا با متخصصینی که مشورت داشته‌اید مراتب را مجدداً تکرار نمایید.

سعید بخشی

سلام. فوتبال حرفه ای بازی میکنم. من دو هفته پیش حین فوتبال رباط صلیبی قدامیم آسیب دیده. MRI گرفتم دکتر گفت باندل اصلیش پاره شده و باندل فرعی سالمه. الآن فعالیت های روزانه رو میتونم انجام بدم ولی نمیتونم فشار به زانو بیارم. یه دکتر گفت که باید چار ماه استراحت کنم و زانو بند آتل دار ببندم و پنج جلسه prp انجام بدم و بعد به ورزشم برگردم. دکتر دیگه گفت اگه میخوام فوتبال رو ادامه بدم باید حتما عمل کنم چون قسمت پاره شده به هیچ وجه ترمیم نمیشه. سوالم اینه که آیا برای بازگشت به فوتبال حرفه ای عمل لازمه؟ اگر بخوام فوتبال رو ادامه ندم چی؟ اگه عمل نکنم دچار آرتروز یا مشکلات دیگه نمیشم؟

  پاسخ :
با سلام
پارگی رباط صلیبی به خصوص در باندل های اندرومدیال و یا پوسترولترال که دو باندل تشکیل دهنده رباط صلیبی می باشد می تواند اتفاق بیفتد که به لحاظ ساختاری می‌تواند مفصل تا حدی تست‌های کلینیکی رامنفی نموده در حالی که احساس ورزشکار از زانو متفاوت باشد.

اگر شما حین فعالیت های ورزشی دچار خالی کردن زانو نیستید و همچنین در برخی از فعالیت‌ها پس از دوره فیزیوتراپی خود توانایی در انجام تست های تخصصی و فانکشنال را دارید احتمال اینکه نیاز به جراحی نداشته باشد وجود دارد اما این تست ها می بایست توسط متخصص ارزیابی شود. هر چند که در برخی موارد متخصص کارآزموده می‌تواند برای شما تا حد زیادی راهکارهای مناسبی را برای تصمیم گیری و طرح درمان مطرح نماید.

قطعاً با هر آسیب در رباط صلیبی کاندید جراحی نخواهید بود اما در فعالیت های ورزشی اگر عوامل ذکر گردیده که مسبوق به سابقه توضیح داده شده است را مشکل داشته باشید برای داشتن فعالیت ورزشی بالا نیاز به جراحی در شما وجود خواهد داشت.

اگر بی ثباتی در مفصل با پارگی رباط صلیبی وجود داشته باشد و زندگی فعال داشته باشید بی‌ثباتی می‌تواند منجر به آرتروز در مفاصل شما در درازمدت شود لطفاً برای مشورت و طرح تصمیم نیاز به جراحی با متخصص ارتوپدی و یا فیزیوتراپیست ورزشی مشورت نمایید.

مسعود

سلام من حدودا ۹۰روزه ک رباط صلیبی و مینیسک رو عمل کردم اما کامل کامل پام جمع نمیشه ینی به ران نمیچسبه و درد داره ,طبیعیه یا ن ?

  پاسخ :
با سلام
انجام دامنه حرکتی در جراحی ترمیم در ماه اول و همچنین در مواردی که همراه با ترمیم مینیسک باشد نهایتاً در ماه دوم ضرورت دارد که به صورت کامل انجام شود لذا توصیه می شود با جراح خود و یا فیزیوتراپیست ورزشی خود جهت کسب دامنه حرکتی حتماً مشورت نمایید.

رضا عزیری

سلام
ACL من تو جواب ام ار آی نوشته پارگی شدید ،دکترم رفتم گفت کامل پاره نشده ولی مینیسکم هم پاره شده
فیزیوتراپی هم رفتم بعضی از دکترا میگن عمل کن بعصیا میگن خالی نمیکنه عمل نکن وقتی خالی کرد عمل کن
نظامی هم هستم از پام خیلی استفاده میکنم و سرپا زیاد میمونم و باهاش فعالیت و کوهنوردی انجام میدم در اینده حالا نمیدونم عمل کنم یا نه اگه عمل نکنم میترسم بدتر شه بعدا بنظرتون چکار کنم؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از شاخص های بسیار مهم برای تعیین نیاز به عمل جراحی خالی کردن زانو می باشد که اگر حداقل یک بار نیز ایجاد شده باشد ضرورت عمل جراحی وجود خواهد داشت هر چند که برخی موارد خالی کردن ها می‌تواند دلایل دیگری را نیز داشته باشد. اگر ام آر آی شما دقیق بوده باشند و یا همچنین معاینات که ارجح بر ام آر آی می باشد تایید می نماید که پارگی وجود ندارد و یا حداقل به صورت کامل نیست ضرورت عمل جراحی کمتر می شود به هر حال مجموعه عوامل ذکر گردیده جهت عمل جراحی و یا غیر عمل جراحی توسط فیزیوتراپی می‌تواند توسط جراح و متخصص تعیین گردد.

علی مهدیزاده

سلام دکتر۴ ماه پیش منیسک داخلی زانوم رو باتجویز دکتر ترمیم کردم...الان جای بخیه ۴سانتی خیلی درد میکنه ..من کارم پیاده رویه روزانه ۴ ساعت ...بنظرتون منیسک داخلی ترمیم شده با پیاده روی امکانش هست پاره بشه ...دکتر من مامور اداره برق هستم چند وقتیه دارم عذاب میکشم یعنی منبع درامدم فقط اداره برقه خیلی ترس دارم کارمو از دست بدم میشه راهنمایی کنید تازه هم متاهل شدم .با پی ارپی میشه پامو به حالت قبل برگرده بخدا مرخصی نمیدن...بره عمل ترمیم هم ۱۵ روز قبل عید و ۱۵ روز بعد عید رو مرخصی گرفتم ..بخدا بادرد رفتم سرکار...ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ :
با سلام
یکی از درگیری های بسیار مهم در ناحیه زانو درگیری‌های مینیسک می باشد با توجه به اینکه پارگی های مینیسک و انواع آن به لحاظ ترمیم میتواند زمانبر باشد و در خلال درمان و ترمیم ضرورت وجود دارد که از انجام فعالیتهای پر فشار در ناحیه منیسک های زانو پرهیز شود توصیه می شود حتماً برای درمان دقیق تر و بهتر به متخصص زانو مراجعه نمایید همچنین تاکید می شود برای درمان مناسب تر از متخصص مربوطه برای همکاری سازمان مورد نظر شما نامه همکاری دریافت نمایید. لطفاً مطالب مقالات مرتبط با مینیسک را در سایت فیزیوتراپی شریعتی مطالعه کنید.

سینا بیگی

سلام خسته نباشین
من تو بازی فوتبال پام پیچ خورد وصدای تق داد بعدش رفتم ام ار ای و اینا قبل از اینکه نتیجش بیاد خود عکسرو به پزشک نشون دادم و گفت باید جراحی بشه ولی من فقط یه مقدار تورم اونم خییییلی کم تو زانو دارم و اصلا پام خالی نمیره راحت میتونم حرکت کنم چون زمان اومدن جوابش خیلی طول میکشه خواستم لطف کنین و بگین که به نظرتون امکان اشتباه پزشک هست<؟ که مثلا نیازی به جراحی نباشه چونراحت زانوم خم هم میشه فقط به طور کامل نمیرسه به پشن ران و وختی زیاد خمش میکنم یکم درد میکنه لطفا راهنمایی کنین

  پاسخ :
با سلام
نکته بسیار مهم همانطور که در مقالات قبلی در خصوص آسیب های زانو ذکر گردیده است لزوم عمل جراحی در مفصل زانو می باشد یکی از نیازها و ملاک های جراحی در مفصل زانو احساس خالی کردن در آن می باشد. توصیه می شود در صورت معاینه متخصص با انجام فیزیوتراپی قبل از هرگونه اقدام جراحی از درمانهای غیر جراحی برای بهبود مفصل زانوی خود استفاده نمایید.

همچنین لازم به ذکر است که در فیزیوتراپی ضرورت انجام تمرینات ورزشی برای کسب دامنه حرکتی مناسب توصیه می شود.

مهلا

17ساله ام.کف پاهام صاف هست.ازکجاباید کفش مربوط به صافی کف پاراتهیه کنم؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از اختلالات بسیار مهم و شایع در کف پا صافی کف پا می باشد برای درمان اولیه صافی کف پا یا کف پای صاف استفاده از کفی های مناسب در کفش ها و همچنین کفش های استاندارد طبی می باشد شما می توانید با جستجوی بیشتر و همچنین رعایت نکاتی که در مقالات مرتبط با صافی کف پا در خصوص مکانیک کف پا در سایت فیزیوتراپی شریعتی ذکر گردیده است برند مناسب کفش خود را تهیه کنید.

به طور کلی کفش هایی مناسب هستند که کفی یک تکه داشته و مقداری ضربه گیر باشند ، پنجه باریک نداشته باشند و پای شما در خلال راه رفتن احساس ناخوشایندی نداشته باشد.

مسعودزمانی

سلام من یه تصادف داشتم ک منجربه شکستگی پتلاپام شدبعدجراحی پین گذاری اتمام اینکاراکه بعدپنجاه روزپام ازگج دراوردن الان هفت جلسه فیزیوتراپی میرم لیزردرمانی ولی دامنه پام ازنوددرجه بیشترنمیتونم بازکنم اگه امکانش هس راهنماهییم کنید؟آیا پین موجوددرپام دردامنه حرکتی پام تاثیرداره اگه داره چقدرتاثیرداره؟
توضیح بدیدممنون میشم

  پاسخ :
با سلام
شکستگیهای پاتلا در ناحیه زانو می‌توانند از شکستگی عرضی ساده تا شکستگی‌های کامل و خرد شدن را شامل باشند. برای پاسخ به سوال شما ضرورت دارد که عکس‌ رادیولوژی شما و روش جراحی مطالعه گردد. توصیه می‌شود با جراح خود در خصوص اینکه آیا دامنه حرکتی شما به علت جراحی محدود شده است یا به علت محدودیت های ناشی از برش جراحی است مشورت نموده و در صورت امکان کسب دامنه حرکتی را در مفصل زانوی خود انجام دهید.

محمد

سلام اقای دکتر
نزدیک به یک ماه هست که داخل زانوی راست بر اثر ضربه درد دارد متخصص گفته رباط صلیبیم ریش ریش شده ۱۰ جلسه فیزیوتراپی هم رفتم می خواستم بدونم نیاز به عمل جراحی داره یا ن؟
با تشکر

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه یکی از شاخص‌های عمل جراحی در آسیب رباط صلیبی احساس خالی کردن در زانو می باشد اگر این احساس را ندارید و آسیب شدیدی برای زانوی شما ایجاد نشده است کاندید عمل جراحی نمی باشید هرچند که برای تعیین عمل جراحی ضرورت دارد که تست های دقیق‌تری نیز انجام شود

فاطمه عبادی

سلام وقتتون بخیر
3 روز پیش عمل پارگی رباط صلیبی داشتم و موفقیت امیز بوده
امروز یه ضربه کوچیک ب زانوم وارد شد و احساس درد دارم و نگران از اینکه منجر ب عمل دوباره نشه
میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام
پس از عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی نکاتی را می بایست مورد توجه قرار دهید. که در سایت فیزیوتراپی شریعتی میتوانید با جستجوی مراقبت‌های صلیبی تذکر شده آشنا شوید ضربات خفیف و بدون وزن اندازی غالباً مشکلی برای زانوی شما ایجاد نمی کنند.

عذرا الله داد

سلام،
مادر من يك روز صبح پاي چپشان دچار بي حسي شد. بعد از مراجعه به بيمارستان كانال نخاعي عمل شد. ٣ ماه در منزل فيزيوتراپي انجام ميشه، بصورت كششي و تمريني و كمك به راه رفتن. ولي پاي چپ فقط ٢٠درصد تغيير كرده و زانو چپ هنوز حركت ندارد.به جهت از دست ندادن زمان ٦ ماهه فيزيوتراپي ميخواهم بدونم ايا احتياج به تغيير روش فيزيوتراپي هست و ايا در كلينيك شما ميشود به ادامه درمان اميدوار بود .
ممنون از شما.

  پاسخ :
با سلام
تنگی کانال نخاعی و عارضه های ناشی از آن می‌تواند شامل بی حسی مور شدن و حتی خالی کردن اندام تحتانی مانند زانو حین راه رفتن باشد. همچنین آتروفی یا تحلیل رفتن در عضلات از عوارض دیگر این مشکل در ستون فقرات می باشد. با توجه به اینکه روش های متعدد درمانی برای این عارضه وجود دارد و یکی از روش‌ها عمل جراحی می باشد لازم است تا در صورت امکان بیمار ویزیت شده و با پرونده پزشکی کامل جهت ویزیت به متخصص مراجعه نمایند. متدهای درمانی در کلینیک های مختلف مانند فیزیوتراپی شریعتی می تواند برای بیماران کمک کننده باشد.

عذرا الله داد

سلام،
مادر من يك روز صبح پاي چپشان دچار بي حسي شد. بعد از مراجعه به بيمارستان كانال نخاعي عمل شد. ٣ ماه در منزل فيزيوتراپي انجام ميشه، بصورت كششي و تمريني و كمك به راه رفتن. ولي پاي چپ فقط ٢٠درصد تغيير كرده و زانو چپ هنوز حركت ندارد.به جهت از دست ندادن زمان ٦ ماهه فيزيوتراپي ميخواهم بدونم ايا احتياج به تغيير روش فيزيوتراپي هست و ايا در كلينيك شما ميشود به ادامه درمان اميدوار بود .
ممنون از شما.

  پاسخ :
با سلام
تنگی کانال نخاعی و آرزوهای ناشی از آن می‌تواند شامل بی حسی مور شدن و حتی خالی کردن اندام تحتانی مانند زانو حین راه رفتن باشد همچنین آتروفی در عضلات از عوارض دیگر این مشکل در ستون فقرات می باشد با توجه به اینکه روش های متعددی برای این عارضه وجود دارد و یکی از آن روش‌های بسیار مهم عمل جراحی می باشد لازم است تا در صورت امکان بیمار ویزیت شده و با پرونده پزشکی کامل جهت ویزیت به متخصص مراجعه نمایند روش‌های درمانی در کلینیک های مختلفی مانند فیزیوتراپی شریعتی می تواند برای بیماران کمک کننده باشد.

صادق صفوی

سلام خسته نباشید بنده 7ماهه رباط و مینیکس پامو عمل کردم چند روز پیش داشتم ورزش میکردم یهو پاک در رفت الان پامو خم میکنم درد ندارن ولی می‌خوام صافش کنم تیر میکشه میخواستم بدونم دلیلش چیه آیا مشکلی داره ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ :
با سلام
مراقبت های پس از جراحی ترمیم رباط صلیبی و مینیسک زانو لازم است که در سایت فیزیوتراپی شریعتی مطالعه شود همچنین انجام تقویت عضلات در اطراف مفصل زانو از ضرورت های دوره نقاهت می باشد که لازم است را انجام دهید برای ارزیابی دقیق لازم است که ویزیت شوید اگر تورم وجود دارد ضرورت بیشتری برای ویزیت شما وجود دارد.

سيد جواد شفيعي

رباط پا ك عمل كردع بعد ي ماه احتمال اينكه دوباره پاره بشه در چ صورت اتفاق ميفته

  پاسخ :
با سلام
احتمال پارگی رباط صلیبی در دوره توانبخشی وجود دارد. اگر شما نکاتی را که فیزیوتراپیست ورزشی به شما گوشزد می کند و همچنین در سایت فیزیوتراپی شریعتی در بخش مراقبت ها پس از عمل جراحی رباط صلیبی وجود دارد را رعایت ننمایید ممکن است سبب آسیب مجدد گرفت در ناحیه زانوی ترمیم شده خود باشید. قالب آسیب‌های پارگی مجدد رباط صلیبی با فشارهای ناگهانی می توانند در ناحیه زانو ایجاد شود.

نوذرآقاپور


سلام خسته نباشید زانوی چپ من پیچ خوردمینیسک داخلی و رباط قدامی آسیب دیدودکترآرترسکوپی کرد گفت مینیسک پاره شده و رباط صلیبی هم یک چهارمش مونده دکترمینیسک ترمیم کرد ولی به ربط دست نزد
آیا رباط بعدا جوش میخوره الان بیشتر ازیه ماه از عملم گذشته اما زانوم درد میکنه قبلا فوتبال بازی میکردم آیادوباره میتونم برگردم فوتبال بازی کنم یا برای همیشه بایدبزارم کنار تاچه مدت وچه نکاتی رو باید رعایت کنم این یه زره رباط پاره نشه آیا به این رباط امیدی هست

  پاسخ :
با سلام
آسیب های ناحیه زانو به خصوص توأمان بودن رباط صلیبی و مینیسک زانو از نکات بسیار مهمی است که در جراحیهای آرتروسکوپی زانو می‌تواند مورد توجه جراحان قرار گیرد اما وقتی که رباط صلیبی به طور کامل پاره نشده باشد ضرورت عمل جراحی وجود ندارد لذا جراح بنابه تشخیص خود جراحی را در ناحیه رباط انجام نخواهد داد و این به نفع بیمار میباشد.

فرایند ترمیم در رباط صلیبی با درصدی از پارگی انجام نخواهد شد ولی با همان مقداری که جراح برای شما توصیه به عمل نکرده است شما می توانید به زندگی خود ادامه دهید.

ثریاصمدی

سلام وخدا قوت خدمت شما .بنده یه خانم هستم و مادر زادی چرخش قوزک پا داشتم که ۳ سالگی جراحی شدم و قوزکم برگشت جاش ولی کوتاهی ولاغری پا دارم و تا دوسال پیش دردآنچنانی نداشتم حالا که درد دارم با مراجعه به پزشک و عکس به من گفتن که باید مچ پام فیکس بشه سوال من از شما اینکه آیا بعداز فیکس کردن مدل راه رفتنم بدتر نمیشود؟ویا چرخش مچ پا به چه اندازه کم میشود چون جوان هستم خیلی دلشوره دارم به خاطر ترس از اینها درد رو تحل میکنم سوال دومم آیا برای کوتاهی پا جراحی کنار فیکس کردنم انجام میشه داد یا اصلا درمانی ندارد.ممنون میشم زودتر پاسخم رو بدید

  پاسخ :
با سلام
جراحی های ترمیمی در کودکان می‌تواند توسط متخصصین ارتوپدی مخصوص کودکان انجام شود هر چند که برخی از این جراحی ها در درازمدت و در بزرگسالی می توانند همراه با عوارضی باشند از جمله عوارض این جراحی ها ممکن است که کوتاهی در اندام ها و اختلالاتی در رشد و آتروفی عضلانی باشد. برای بررسی دقیق تر به متخصص ارتوپدی اصلاحی مراجعه نمایید و با توصیه جمیع متخصصین به نظر کلی اقدام نمایید. در پاسخ به سوال شما ذکر این نکته ضروری است که فیکس کردن ناحیه می‌تواند باعث کمتر شدن درد شما شده ولی راه رفتن را مقداری ممکن است برای شما سخت تر کند.

در پاسخ به سوال دیگر شما در مورد کوتاهی بله می تواند توسط جراحی های ترمیمی رفع کوتاهی انجام شود. ولی نیاز آن را متخصص جراح برای شما تشریح خواهد نمود.

ایران نژاد

سلام اقای دکتر وقت بخیر، سوال من در مورد شخص ورزشکاری است (کاراته…)که اقایی ۳۷ ساله هستند و دچار پارگی ۲ دیسک کمر و وارد شدن فشار به نخاع شده اند، تشخیص عمل دادن برای ایشون ، میخواست نظر شما رو بدونم اگه امکان داره
واقعا سپاس

  پاسخ :
با سلام
اختلالات دیسک کمر و فشار دیسکهای کمری به ناحیه نخاعی منجر به ایجاد اختلالات حسی در اندام های تحتانی می‌شود با توجه به یافته های بالینی در معاینات ممکن است جراح برای بیمار توصیه به جراحی نموده و یا فیزیوتراپی و درمانهای غیر جراحی را توصیه نماید غالب توصیه ها در درجه اول درمان های غیرجراحی بوده و در درجات بعدی می‌تواند جراحی چاره ساز باشد لذا قبل از هرگونه اقدام جراحی اگر جراح صلاح بداند درمانهای غیر جراحی را ممکن است توصیه کند.

لعیا

سلام من حدوداسال95 ای سی ال عمل کردم الان 2 ساله که زانو درد دارم و زانوم ورم دارد علت چیه

  پاسخ :
با سلام
ورم زانو دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها می تواند عوارض پس از عمل جراحی و یا حتی آسیب های قبل از عمل جراحی باشد برخی از عارضه های جراحی می تواند چسبندگی های ناحیه زانو در ترمیم رباط صلیبی نیز باشد لازم است تا ویزیت متخصص شوید.

نسرين مرادي

با عرض سلام .من حدود يكساله كه درد شديد در مفصل شانه راست دارم به پزشك مراجعه كردم برام MRIشانه نوشت كه انجام دادم.ريپورت اون نوشته كه مفصل AC دست راستم دچار هايپرتروفي شده .از نظر شما چه درماني رو توصيه ميكنيد؟ با تشكر

  پاسخ :
با سلام
لازم است تا ویزیت متخصص شوید و همچنین به لحاظ سندروم مایوفاشیال یا تریگرپوینت های شانه نیز بررسی دقیق انجام گردد.

مهدی قاسمی

سلام آقای دکتر من مچ پام خیلی آرام پیچ خورده و زیر قوزک پام فقط هنگام راه رفتن درد میگیره من باید چه کنم

  پاسخ :
با سلام
برای پیچ خوردگی های خفیف لازم است تا مقداری کمپرس یخ گذاشته و با تقویت عضلات اطراف مچ پا برای جلوگیری از پیچ خوردگی مجدد اقدام نمایید لطفاً در سایت فیزیوتراپی شریعتی بخش تمرینات مچ پا را مطالعه فرمایید.

محمد کلانتر

سلام عرض ادب
بنده رباط قدامی و خلفی پای چپ را عمل کردم روز سوم بعد از عمل دوره فیزیو‌ را شروع کردم حدود پنج هفته از عمل گذشته و سی جلسه فیزیو را گذراندم ولی متاسفانه هنوز زانو لق یعنی راحت به چشم دیده میشه که ساق و ران از هم جدا تکان میخوره... دکتر فیزیو میگه که تا شش ماه طول میکشه ولی تمام نگرانی بنده از فیکس کردن رباط در حین عمل... توجه داشته باشید pcl , acl هر دو با هم عمل شده لطفا بفرمایید این لقی تا مدتها که بافت عضلاتی تقویت بشه طبیعی؟؟؟؟ اگر خیر چه اقدامی باید داد ایا مجدد عمل نیاز دارد یا قیدش را باید زد و زندگی کرد یا پس از مدتها فیکس میشه
تو را خدا جواب من را بدید که کلافه هستم اخه خیلی سختی و درد کشیدم تشکر

  پاسخ :
با سلام
بی ثباتی در مفصل زانو پس از عمل جراحی یه دو علت می‌تواند ایجاد شود علت اول ناشی از ضعف عضلانی بوده که با گذر زمان با تقویت عضلات مرتفع خواهد شد.
مورد دوم در شرایط تحت عمل جراحی می باشد که خارج از حیطه اختیارات فیزیوتراپیست بوده و ممکن است که برای این حالت نیاز به جراحی مجدد بنا به تشخیص متخصص ارتوپدی باشد.
با توجه به موارد فوق نیاز به معاینه متخصص ارتوپدی در شما وجود دارد. در این معاینه ثبات مفصل زانو توسط متخصص تعیین گردیده و اگر این بی ثباتی ناشی از عمل جراحی یا ضعف عضلانی باشد پروتکلهای اصلاحی به شما توصیه خواهد شد لطفاً برای ویزیت متخصص ارتوپدی اقدام نمایید.

اسما ملک زاده

سلام آیا امکان درمان گودی کمر در سن سی سالگی بدون جراحی وجود داره و ادامه امکان افزایش قد

  پاسخ :
با سلام
درمان گودی کمر در هر سنی به خصوص در سنین کمتر امکان پذیر می باشد و افزایش قدی که ناشی از اصلاح گودی کمر باشد در حد بسیار ناچیز می باشد.

سبحان پوررضا

سلام وقت بخیر بنده شش ماه پیش رباط صلیبی خودم رو عمل کردم وبعد از شیش ماه الان میتونم وزنه بزنم منتها زانوم بخاطر عضلات ضعیفم هنوز ناپایداره و هنوز توی زانوم آب جمع شده هست
پیش پزشکم رفتم ایشون گفتن عادیه و می تونی به ورزش برگردی میخواستم بدونم همچین چیزی هست؟چون واقعا نگرانم

  پاسخ :
با سلام
جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو یکی از جراحی های بسیار مهم در ثبات مفصل زانو می باشد از عوارض این جراحی چسبندگی ها ، ضعف عضلانی ، تورم های مفصلی گذرا می باشد.
با توجه به اینکه شش ماه از عمل جراحی شما گذشته است تورم در مفصل شما تاکنون می بایست بر طرف شده باشد مگر اینکه تورم ناشی از اختلالات دیگری باشد که نیاز به معاینه ، تشخیص و درمان صحیح و به موقع می باشد لذا لازم است ویزیت متخصص شده و در صورت امکان فیزیوتراپی در ناحیه زانوی خود انجام دهید فیزیوتراپی می تواند برای ترمیم بافت های جراحی شده کمک کننده باشد.

محبوبه احمدی

باسلام وخسته نباشید
من ۵۰روز هست ک عمل ACLدوطفه چپ وراست انجام دادم ک حدود۱۳جلسه فیزیوتراپی رفتم بعد از اتمام ۱۰جلسه اول فیزیوتراپیستم را تغییر دادم ک ایشون متوجه چسپندگی شدن ودر طول سه جلسه مقدری ازآن چسپندگی را پاره کردن ودامنه حرکتی پاهای من به ۹۰رسیده ولی من بدلیل اینکه دیگر تحمل این درد پاره کردن چسپندگی را نداشتم به پزشکم مراجعه کردم برای من ژل تزریق کردن .آیا با تزریق ژل چسپدگی برطرف میشود؟آیا میزان درد کاهش میابد؟آیا روش دیگری هم وجود دارد؟ چند مدت دیگر زمان دارم تا دامنه حرکتی پاهام به حالت طبیعی برگردد؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به مقالات مرتبط با آسیب رباط صلیبی قدامی مفصل زانو در سایت فیزیوتراپی شریعتی و اینکه عوارض ترمیم رباط صلیبی در زانو می‌تواند چسبندگی ، تورم ، ضعف عضلانی و محدودیت های حرکتی باشد لازم است تا فیزیوتراپی ورزشی در زانو پس از عمل جراحی انجام شود البته یک سری از مراقبت ها پس از عمل جراحی وجود دارد که در سایت فیزیوتراپی شریعتی می‌توانید جستجو نموده و مطلع شوید. رفع چسبندگی ها در مفصل زانو به روش های مختلفی امکان پذیر است. از ماساژ ، گرمای عمقی و انجام تمرینات دامنه حرکتی گرفته تا تجهیزاتی که در کلینیک فیزیوتراپی ورزشی قابل اعمال در زانو می‌باشد تا محدودیت های حرکتی و چسبندگی ها را رفع نمایند را شامل می شود.
در پاسخ به سوال اول شما که با تزریق آیا چسبندگی برطرف می‌شود؟ قابل ذکر است که قالب چسبندگی ها نیاز به مواردی که ذکر شد می باشد و تزریق می تواند فرایند التهابی را در زانو به طور مناسبی جهت بهبود اصلاح کند.
در پاسخ سوال اول به صورت غیر مستقیم سوال دوم شما پاسخ داده شده است که اصلاح فرآیند التهابی می تواند منجر به کاهش درد زانو شود و این پاسخ سوال دوم شماست.
در پاسخ به سوال سوم شما روش دیگری هم برای رفع چسبندگی ها وجود دارد که در کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی قابل اجرا و انجام می باشد. مانند انواع ماساژ و مایوفاشیال ریلیز ، گرما های عمقی ، در برخی موارد مزمن استفاده از شاک ویو برای رفع چسبندگی ها استفاده می شود.
در پاسخ به سوال چهارم شما لازم به ذکر است که هر چقدر زودتر تمرینات دامنه حرکتی پس از جراحی ترمیم رباط صلیبی انجام شود نتیجه موثر تر بوده و بیمار درد کمتری در تمرینات را متحمل خواهد شد اگر بیش از سه ماه از جراحی بگذرد درد بیمار در انجام تمرینات دامنه حرکتی بیشتر خواهد شد و لذا لازم است تا در کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی تاکید بر دامنه حرکتی و انجام موارد ذکر شده برای بهبود آن مورد توجه قرار گیرد.

حمید محمدیها

سلام بنده حدودا ۱۰روز هست جراحی aclوترمیم مینسیک انجام دادم پزشکم فیزوتراپی نوشته ۱۰جلسه انجام دادم زانوم حدود ۹۰درجه خم میشه برای اینکه میخوام فوتبال بازی کنم از کی میتونم برای ادامه روند باز توانی به شریعتی مراجعه کنم چون راهم دور هست پس از چند روز گذشت از جراحی مناسب هست تشکر

  پاسخ :
با سلام
روند فیزیوتراپی پس از ترمیم رباط صلیبی از هفته اول جراحی قابل اجرا بوده و پس از آن تا مرحله ای که بتوانید به فوتبال خود برگردید تحت نظارت فیزیوتراپیست ورزشی می باشید. لذا می توانید با شماره های بخش پذیرش فیزیوتراپی شریعتی تماس گرفته با داشتن پرونده پزشکی جهت معاینه و طراحی پلن درمانی خود اقدام نمایید.

مريم رضايي

سلام،مادر من از كمر ميخوره زمين و الان ٢ روزه پهلو درد داره و مسكن استفاده ميكنه.آيا شكسته؟با چه عكسي مشخص ميشه؟

  پاسخ :
با سلام
برای تشخیص شکستگی ها بهترین روش استفاده از رادیولوژی و سی تی اسکن می باشد لطفاً برای ویزیت متخصص اورژانس به مراکز درمانی نزدیک خود مراجعه نمایید.

فرشته بشارپور

سلام،همسرم مشکل بیرون زدگی مهره ی 2,3,4وپارگی دیسک رو‌ دارن دکترشون 15جلسه لیزر‌ وفیزوتراپی تحویز کردن آیا با این روش خوب میشه

  پاسخ :
با سلام
اختلالات دیسکهای کمری انواع مختلفی دارند که بسته به درجات و شدت آنها درمانهای متعدد با نتایج مختلفی وجود دارد یکی از روش های مناسب فیزیوتراپی و درمان های موجود در کلینیک های فیزیوتراپی می باشد. روش‌هایی که فیزیوتراپیست برای درمان کمر درد توصیه می کند می تواند شامل انواع الکتروتراپی ، اولتراسوند ، تمرینات طبی و درمانهای تخصصی مانند مایوفاشیال ریلیز ماساژ و یا جااندازی مفاصل باشد بسته به شدت ممکن است درمان ها متفاوت باشد. لطفاً با مراجعه به سایت فیزیوتراپی شریعتی و جستجوی کلمه دیسک کمر با انواع روشهای درمانی موجود در این عارضه آشنا شوید.

مهدی قاسمی

سلام خسته نباشید
آقای دکتر من دو ماه هست عمل کردم آیا هر چه بیشتر راه برم برایم بهتر هست الان راحت میتونم راه برم و حتی میتونم نرم دویی کنم

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه نوع عمل خود را ننوشته اید اگر از عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی در مفصل زانو می باشد لطفاً طبق پروتکل های ذکر شده در سایت فیزیوتراپی شریعتی می توانید اقدام نمایید.

مهران چشمه خضر

سلام دو ماه از جراحی رباط صلیبی من گذشته بعد عمل لقی زانو داشتم 22 جلسه فیزیو تراپی هم رفتم ولی لقی من بر طرف نشد البته عضلات چهار سر رونم ضعیفه چون هنوز پامو زمین نزاشتم بخاطر ترمیم منیسک.. ایا این علت وجود دارد که با داشته یک رباط صلیبی که پیوند خورده بازهم پام خالی که ... و اینکه با وجود داشتن رباط صلیبی که پیوند زدم و عضلات قوی اگر فراهم بشه برای زانوم ایا لقی زانوم خوب میشه یا نه ؟؟؟ اصلا لقی تا چه حد برای زانو خطرناکه ...ایا بیماری مشابه به این داشتین که لقی زانو داشته باشه ولی مشکلی برا زانوش پیش نیومده باشه

  پاسخ :
با سلام
یکی از عوامل بسیار مهم در ثبات مفصل زانو رباط صلیبی می‌باشد. در پارگی رباط صلیبی که عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی در زانو انجام می شود می بایست گرفت در زاویه خاص و مناسبی شود که این زاویه به لحاظ ثبات در مفصل زانو حین عملکرد بسیار مهم است. پس از عمل ترمیم رباط صلیبی ممکن است به علت ضعف عضلانی مقداری لقی در زانو احساس شود و ربطی به این حالت رباط نداشته باشد اگر با فیزیوتراپی و تقویت عضلات اطراف زانو این احساس از بین برود نشانی از سلامت رباط می باشد ولی در غیر این صورت نیاز است تا با جراح خود مشورت نمایید.

زهرا پهلوان یلی

با سلام . همسر بنده خانم با سن 42 سال دارند . سال گذشته با پیچش پا دچار آسیب زانو شدند و پس از مراجعه به پزشکان ارتوپد مختلف نظر به عمل مینسک زانو شد که انجام گردید ولی پس از عمل درد زانوی همسر بنده بهبودی نداشته و علیرغم فیزیوتراپی ها متعدد و معاینات زیاد توسط پزشکان مختلف پس از یکسال همچنان با درد همراه بوده و امکان حرکت زیاد نمی دهد . لطفا راهنمایی بفرمایید چه کار باید کنیم چه کسی تشخیص صحیح می تواند بدهد ؟ ایا درمان دارد ؟ از حسن توجه شما سپاسگزارم .

  پاسخ :
با سلام
برخی موارد به علت جراحی های زانو که می‌تواند شامل رباط صلیبی و یا مینیسک زانو باشد چسبندگیهایی در مفصل زانو ایجاد می‌شود که در ام آر آی دیده نمی شود لطفاً به این موضوع توجه کنید. موارد دیگر باید در معاینه دقیق مشخص شود.

مبینا احمدی

سلام من حدودا یکی دو سال پیش با یکی از ددستانم در باشگاه بهم خوردیم و زانو من ضربه خورد من در زانوم احساس درد و سوزش کردم و بعد از چند وقت یک استخوان از زیر زانوم بیرون اومدع و احساس سوزش و گاهی اوقات احساس درد دارم فیزیوتراپی هم ۱۰ جلسه انجام دادم ولی خوب نشد و بدتر شد
به پزشک هم مراجعه گفت پیچ خوردگی کشک زانوم دارم و الان هم زانوم کمی باد کردع
من ورزش والیبال انجام میدم و یک ماه هست که تمرین نکردم و هنوز هم احساس سوزش دارم
لطفت بگید چطوری درمانش کنم و میتونم از اول ماه دوباره به تمرین برگردم؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به انجام ورزش حرفه‌ای و به خصوص والیبال کی می تواند فشار مضاعفی را به ناحیه زانو ها اعمال کند و هم چنین برخوردی که در ناحیه زانو و بنا به تشخیص پزشک شما که کشکک را مقداری دچار انحراف دیده اند لازم است معاینه دقیقی به عمل آید برخی از پرش ها به خصوص در ورزش هایی مانند والیبال می‌تواند در ناحیه زانو درد های مزمن ای را ایجاد نماید برای معاینه دقیق وقت بگیرید

حسن نعمت پور

با سلام-ACL عمل کردم و پس از ۱۸ ماه رباط به قسمتی گیر و زانوم قفل و کاملا باز نمیشه
متشکرم

  پاسخ :
با سلام
لطفاً جهت معاینه تخصصی به برای نتایج بهتر پس از عمل جراحی باید به صورت دوره ای به جراح خود مراجعه نمایید.

کاظم فرامرزی

سلام.من ۶ماهه که عمل رباطaclو مینیسک انجام دادم ولی هنوز عضله های ران الارغم ورزش بدن سازی که انجام میدم شل هست

  پاسخ :
با سلام
عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی و ترمیم مینیسک می تواند همراه با ضعف عضلانی ناشی از عوارض پس از عمل باشد به خاطر همین موضوع جراح شما توصیه فیزیوتراپی و تمرینات موجود در آن را می نماید لازم است تا در صورت امکان ویزیت جراح و یا فیزیوتراپیست ورزشی شوید.

امیر

سلام وقت بخیر حدودا ۵ ماه پیش رباط صلیبی پام پاره شد ولی جراحی نکردم با حرکات بدنسازی و حرکات پا تونستم زانو رو تقویت کنم و الان میتونم ورزش معمولی انجام بدم و حتی دوندگی کنم اما پام از قسمت زانو به پایین کج شده و به سمت بیرون انحراف داره(۱۰-۲۰درجه) که باچشم دقیقا مشخصه میخواستم بدونم اگر عمل نکنم آسیبی به سایر قسمت های پا وارد میشه یا حتما باید جراحی کنم. ممنون از شما

  پاسخ :
با سلام
باتوجه به مقالاتی که در سایت فیزیوتراپی شریعتی در خصوص نقش رباط صلیبی در ثبات مفصل زانو ذکر گردیده است در موارد پارگی این رباط مهم در مفصل زانو ثبات مفصل از بین رفته و می‌تواند دچار آسیب‌های فرسایش مفصل شود اما برخی موارد ممکن است که با انجام تمرینات ورزشی بار ثبات مفصل زانو از طریق تقویت عضلات به عضلات اعمال شود اما این ممکن است کافی نباشد و لزوم جراحی در برخی موارد که به افراد نان کوپر معروف هستند بیشتر از افراد کوپر می باشند به عبارت دیگر در افراد نان کوپر وابستگی به رباط صلیبی در موارد پارگی وجود دارد و اگر جراحی نکنند می توانند در زمان بیشتر نسبت به زانوی سالم دچار آسیب های مانند آرتروز زودهنگام و یا آسیب های دیگری مانند پارگی های مینیسک زانو شوند.

مهدیه قبادی

سلام اقای دکتر من یه ام آر آی دادم. چون تو شهرستان دور افتاده ایم میخواهم برای درمانم پیش یک ارتوپد در تهران بیایم اما نمیدانم تو گزارشم چی ثبت شده من گزارشم رو مینویسم میشه در موردش توضیح بدین . Chondromalasia patellofemoral(cartilage thinning and bone marrow edem; subchondral bone marrow edema at both patella and right lateral tibiofemoral

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه در گزارش ام آر آی کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک در شما گزارش شده است که در سمت راست بیشتر است شما می توانید راجع به این موضوع مقاله مرتبط را در سایت فیزیوتراپی شریعتی با جستجویی کلمه کلیدی کندرومالاسی مطالب مفیدی دریافت کنید.

احسان شفیعی

سلام آقای دکتر خوبید من رباط پاره کردم و آتل گرفتم بعد از5روز آتل. رو باز کردم و روش راه رفتم الان درد بدی پیچیده. تو پام و ورم دوبرابر شده باید چیکار کنم؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه نوع رباط را ذکر نکرده اید و زمان بسیار کمی از آتل گذشته است لازم است تا به متخصص مراجعه نموده و در صورت امکان پروتکل های پیشنهادی را انجام دهید.

مریم محسنی

سلام آقای دکتر می شه زحمت بکشین گزارش ام آر آی منو کلیتشو بگین من 14سل ورش بدنسازی کردم وبخاطر ور زانوم رفتم دکتر؛؛؛؛؛؛deegenerative tear of body of right lateral meniscous; myxoid degeneration of both ACL and body of left medial meniscus.; small cyst baker bilaterally; آقای دکتر من الان با این گزارش دچار ارتروز شدم؟ چون هر دکتریرفتم یکی گفته آرتروزه یکی گفته کندگیه غضروف داری

  پاسخ :
با سلام
با توجه به گزارش ام آر آی زانوی شما مطالب زیر برداشت می شود
مقداری تحلیل و فرسایش در مینیسک خارجی زانوی شما و همچنین رباط صلیبی و مینیسک داخلی وجود دارد که می تواند به علت فرسایش یا آرتروز باشد. برای تشخیص بهتر معاینات بالینی ضروری است.

مهدی قاسمی

سلام
آقای دکتر من وقتی ورزش میکنم به طور مثال اسکات میزنم انگار دوتا زانوم داغ میشن و کمی درد هم دارد در بیشتر حرکات اینجور هستم

  پاسخ :
با سلام
حرکت اسکات در تمرینات ورزشی جزء حرکت های بسیار مهم و البته می تواند در صورت عدم توجه به رعایت اصول انجام صحیح آسیب رسان باشد لازم است تا در مورد احساس موجود در زانو معاینه بالینی توسط متخصص به عمل آید اگر این احساس همراه با صدای مفصلی و درد باشد ضرورت معاینه و ام آر آی از زانو وجود دارد. شما می توانید در سایت فیزیوتراپی شریعتی در مورد کندرومالاسی مطلب مرتبط با موضوع خود را مطالعه نمایید.

امیر فلکی

سلام بنده ۳۳روز هست رباط aclومینیسک ترمیم کرده پزشکم دیروز پس از مراجعه گفتن ۱عصا کم کنم امروز موقع راه رفتن نزدیک بود زمین بخورم پای عمل شدم یکم فشار اوردم جوری که خم نشد دردی هم نگرفت صدا هم نداد امکان داره رباط پاره بشه ممنون

  پاسخ :
با سلام
پارگی رباط صلیبی و جراحی پس از آن مراقبت های خاصی لازم دارد که انجام شود لطفاً در سایت فیزیوتراپی شریعتی مطالعه نمایید.

با توجه به اینکه خم شدن در حین زمین خوردن اتفاق نیفتاده و دردی هم نداشته و به خصوص صدا هم نداده است احتمال پارگی رباط کم است.

علی امینی

سلام باعرض خسته نباشید یه سوال داشتم میخواستم بگم موقع عمل جراحی رباط های زانودکترعروق هم واجبه

  پاسخ :
با سلام
در برخی از موارد که ضایعات تروماتیک حاد و شدید وجود داشته باشد به نحوی که آسیب عروقی جدی در ناحیه زانو ایجاد شده باشد در جراحیهای زانو از متخصص عروق نیز استفاده می‌شود.

مهدی قاسمی

سلام خسته نباشید
آیا اگه وزن 10کیلو اضافه بشه هم به چهارسر هم به بالاتنه آیا به رباط و مینیسک فشار میاد

  پاسخ :
با سلام
اضافه وزن می تواند فشار به اندام تحتانی اعمال نماید و این فشار به مفاصلی که تحمل وزن دارند و نزدیک تر به زمین هستند بیشتر میباشد.

پرستو ترکزاده

سلام جناب دکتر من رباط صلیبی پاره کردم و مینیسک ها خونریزی کردن...بعد از عمل جراحی چند وقت بعدش میتونم راحت راه بروم...معلم هستم میخواستم ببینم اگر ادل شهریور عمل کنم تا اول مهر میتونم راحت سرکلاس راه برم یا وایستم؟؟؟

  پاسخ :
با سلام و درود
زمان لازم برای بازگشت به فعالیت های روزمره زندگی منهای ورزش کردن تقریباً دو ماه می باشد. به عبارت دیگر حداقل دو ماه زمان لازم است تا بتوانید به صورت ملایم و با فیزیوتراپی منظم و مناسب بتوانید تقریباً بدون لنگش راه بروید. البته این موضوع می‌تواند به شرایط و تکنیک‌های عمل جراحی شما نیز ارتباط داشته باشد

هستی خوشدلی

سلام من حدود یک هفته پیش عمل جراحی رباط سلیبی انجام دادم و درد زانوم در قسمت زیر کشکک و سمت داخلیه زانو و کشکک درد شدید دارد هنگام حرکت و درکل نمیتونم بدون گرفتن پا با دست، پامو بیارم بالا یا حرکت بدم.. ایا این درد طبیعیه؟! البته میتونم خم کنم

  پاسخ :
با سلام
بله این درد طبیعی هست ولی لازم است تا مراقبت های پس از عمل جراحی رباط صلیبی را در سایت فیزیوتراپی شریعتی مطالعه نمایید.

معصومه سامانی

سلام من چند سال هست بدنسازی کار میکنم تو سالا اول تمرینم حرکات اشتباه زیاد زدم و درد شانه داشتم ، الان یک سالی هست که درد شانه دارم، با توجه به علائمش احتمالا ایمچمینت سرشانه باشه ، شما درمانی برای مشکلم دارید؟

  پاسخ :
با سلام
سندروم ایمپینجمنت شانه یکی از مشکلاتی است که در مفصل شانه در حرکت های ناصحیح و یا وضعیت های بد در مفصل شانه ایجاد می شود علائم این عارضه درد موضعی به خصوص در چرخش رو به داخل و باز شدن مفصل شانه یا حرکت ابداکشن است در سایت فیزیوتراپی شریعتی مقاله همین موضوع نوشته شده لطفاً مطالعه کنید درمانهای این عارضه نیز ذکر گردیده است.

رضا طالبی

با سلام خدمت دکتر گرامی بنده از ناحیه زانو دچار پارگی صلیبی خلفی pcl شدم دکتر برام فیزیوتراپی و پماد و قرص آدووین تجویز کردند آیا راهی هست تا زودتر و بهتر درمان شد ؟ممنونم

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه شدت آسیب چه اندازه میباشد و همچنین نکاتی که فیزیوتراپیست به شما آموزش داده است را به دقت انجام دهید و از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید تا بافت به نحوه موثری ترمیم شود.

مجتبی ناموری

سلام آقای دکتر. بنده ۲ماه و ۹روزی میشه رباط و مینیسک عمل کردم. هیچ مشکلی الان ندارم و روال درمان خوب بوده. فقط دکتر فیزیوتراپ گفتن فعلا تا سه ماه نباید موتور سیکلت سوار شی حتی ترک بخاطر لرزش موتور گفتن . یکی دوستان بعد یک ماه عمل سوار موتور شده بودن . می خواستم بدونم واقعا مشکل داره موتور سیکلت برام؟ . ضمنا بعد عمل یک بار پیش دکتر جراح رفتم دیگه پیش دکتر فیزیوتراپ میرفتم چون کارشون خوب بود و مشکلی نداشتم .

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه در عوارض بعد از عمل جراحی رباط صلیبی می‌تواند تورم و همچنین مشکلات دامنه حرکتی و به علت هنوز سفت نبودن گرفت توصیه به سوارشدن موتورسیکلت نمی‌شود و حتی ممکن است که شما سوار شوید و یک بار مشکل به وجود نیاید ولی احتمال اینکه در برخی از حالت ها دچار مشکلاتی برای زانوی شما شود وجود دارد.

نسرین محمدپور

سلام قای دکتر من ام آر آی زانو گرفتم میشه خواهش کنم ام ار ای منو بخونین . مشکل زانوم رو بگین .فقط میخوام بدونم الان ام آر ای من آرتروز زانو نشون داده؟degenerativ tear of ; ; body of right lateral meniscusm; myxoid degeneration of both ACL and body of left medial meniscus; chondromalacia of patellofemoral [cartilage thinnning and bone marrow edema]; small baker cyst bilaterally; subchondral bone marrow edema at both patella and right lateral tibiofemoral ; a cystic lesion measured 35*11 mm at medial of right knee adjacent to tibia infavor of pes anserine bursa is seen

  پاسخ :
باسلام
مقداری آرتروز در زانوها وجود دارد که همراه با ساییدگی و تحلیل مینیسک بخصوص داخلی شده است و همچنین فرآیند آرتروز و استحاله در رباط صلیبی در زانوها وجود دارد همچنین مقداری کیست بیکر در زانوها وجود دارد که خفیف است.
کندرومالاسی یا ساییدگی کشکک به مقدار خفیف وجود دارد.
کیست و ابعاد ۳۵ میلیمتر در ۱۱ میلیمتر در قسمت تاندون پس انسرین وجود دارد.

رضا برومندی

سلام من دوسال پیش رباط صلیبیم پاره شده مخاسم ببینم الان بد دوسال میخام عمل کنم احتمالش چقدره خوب خوب بشه و اینکه این ک دوسالی عمل نکردم تاثیریم داره رو اینکه بخاد عمل نشه یا اینکه مث اون عمل چن روز بد پارگی نشه

  پاسخ :
با سلام
آسیب رباط صلیبی و پارگی های آن و به دو روش غیر جراحی و جراحی درمان پذیر می‌باشند بسته به نظر جراح و اینکه آسیب به چه درجه ای از شدت می باشد روش های جراحی و غیر جراحی ممکن است پیشنهاد شود. اگر نیاز به عمل جراحی داشته باشید یکی از شاخص ها برای انجام عمل جراحی احساس خالی کردن در ناحیه زانو می باشد. هر چه زودتر اقدام به جراحی نمایید بهتر است. زیرا در صورتی که عمل جراحی را به عقب بیندازید فرآیند فرسایش مفصل و آرتروز زودهنگام ایجاد خواهد شد.
همچنین پس از عمل جراحی توانبخشی و فیزیوتراپی بسیار مهم است.

نسرین محمد پور

ممنون از اینکه جواب ام ار ای منو دادین آقای دکتر . آقای دکتر من دوسه تا دکتر هم رفتم بجز یک دکتر بقیه مثل شما طبق شواهد گزارش ام ار آی ارتروزو تایید کردن متاسفانه من کلیشه رو ندارم . فقط خواستم بگم چون من سالهای زیادی ورزش بدنسازی کردم . و در سن پنجاه سالگی فرسودگیه مینیک نرماله .احتمالش هست که بخاطر ورزش های سنگین پا که انجام دادم و زانوم خیلی زیر فشار وزنه های سنگین بوده مینیسک و رباط صلیبیم طبق گزارش دچار دژنراتیو شده باشه ؟ یا این شواهد قطعیت آرتروز رو تایید میکنه .چون اگر ساییدگی غضروف من انقد بوده که باعث تحلیل مینیسکم شده . من خشکی صبحگاهی مفصل ندارم و موقع بالا رفتن از پله درد ندارم فقط زیر کشککم بعضی اوقات موقع ایستادن درد میکنه خیلی کم

  پاسخ :
با سلام
قطعاً ورزش کردن برای حفظ سلامتی مفاصل بسیار مهم است. ولی برای ورزشکار توجه به اصول حرکت های ورزشی و پرهیز از آسیب های ورزشی حیاتی است.
تغییرات دژنراتیو یا فرسودگی مفاصل به گذر زمان در تمامی افراد ایجاد می شود چه در ورزشکار چه غیر ورزشکار علائمی را هم که ذکر می کنید علائم شدیدی در مفصل شما به نظر نمی آید لذا ورزش خود را به صورت ملایم تر ولی مستمر ادامه دهید و ویزیت متخصص شوید.

هادی خسروی

با عرض سلام و خسته نباشید حدود دو ماه پیش پسرم زمین خورد و رباط پشتی زانوش کشیده شد
سه هفته تو کج بود بعد از باز شدن کج یک هفته طول کشید را رفت الانم خوب راه میره ولی انگار همون زانوش یمقدار موقع راه رفتن رو به عقب میره انگار خوب نشده نمیدونم چیکار بکنم

  پاسخ :
با سلام
اگر حین آسیب صدای مفصلی ایجاد شده باشد و تورم در مفصل به خصوص در ۲۴ ساعت یا ۴۸ ساعت اولیه ایجاد شده باشد ضرورت ام آر آی وجود دارد. همچنین برخی موارد به علت گچ گیری می تواند مفصل دچار خشکی شود که نیاز فیزیوتراپی برای باز کردن خشکی مفصلی وجود دارد ضرورتاً برای معاینه و انجام فیزیوتراپی به کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی مراجعه نمایید.

میلاد

سلام،خسته نباشید
ببخشید، من الان ۷ ماهه عمل رباط صلیبی و مینیسک داشتم،،تمام نکاتی که دکتر گفتنو انجام دادم فیزیوتراپی رو کامل رفتم و یکی دوماهی هم رفتم بااه بدنسازی ولی متاسفانه بالای زانوم(چهارسر ران) هنوز تقویت نشده و فقط پوست و استخونه ،،میخواستم ببینم مشکل از کجاست و باید چکار کنم.؟؟
ـ باتشکر

  پاسخ :
با سلام
یکی از آسیب های مهم در مفصل زانو درگیری رباط صلیبی و میتواند همزمان آن آسیبهای مینیسک زانو باشد. روش های درمانی متعددی مانند غیر جراحی و جراحی وجود دارد که در تکنیک های جراحی یکی از عوارض آن می تواند تحلیل عضلانی در مفصل باشد افرادی که جراحی ترمیم رباط صلیبی را در زانوی خود انجام میدهند می بایست نسبت به زانوی سالم خود تاکید بیشتری در فرایند تقویت عضلات اطراف مفصل داشته باشند. برخی تمرینات تقویت عضلات اطراف مفصل زانو در سایت فیزیوتراپی شریعتی بخش فیزیوتراپی زانو با جستجو در قسمت فوقانی سایت قابل دسترس می باشد.
انجام تمرینات تقویت عضلات مستمر و پایدار برای مفاصل جراحی شده بسیار ضروری است.

جواد حسینی

سلام خسته نباشید.. عمل رباط صلیبی ومینیسک داخلی انجام دادم روزهای اول پام رو راحت در حد 100درجه باز وبسته می کردم ودردی نداشتم ولی الان در روز 12احساس درد در ناحیه مینیسک داخلی وهمچنین افزایش ورم در بالای زانوم دارم البته یه بار ک خاستم زانوبند رو در روز 3ببندم احساس کردم ک زانوم در حد خیلی ریز میخاد در بره ایا ممکنه ک دوباره رباط یا مینیسک پاره شده باشن؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از عوارض جراحی ترمیم رباط صلیبی مفصل زانو خشکی های مفصلی می باشد اما نکته بسیار مهم این است که برخی موارد ممکن است که بی ثباتی های در مفصل زانو به صورت ناپایدار ناشی از ضعف عضلانی به وجود بیاید که برای رفع این بی ثباتی های ناپایدار تقویت عضلانی اطراف مفصل زانو ضرورت دارد.
در برخی موارد ممکن است که بی ثباتی ها به صورت پایدار ناشی از عوارض شرایط عمل جراحی باشد همچنین آسیب های پس از جراحی و پارگی های دیگر می تواند به ثبات مفصل زانوی شما آسیب برساند برای تشخیص علت معاینه دقیق و بررسی و موارد ذکر شده ضرورت دارد لذا لازم است برای معاینه وقت ویزیت تعیین نمایید.

مهین زارعزاده

سلام خسته نباشیدمن ۴۰روزه عمل بازپارگی تاندون شانه کردم هنوزدردشدیددارم هرچه مسکن شیاف استفاده میکنم خوب نمشم خیلی پشیمانم ازعملم همش کارم گریه کردنه لطفاراهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام
یکی از عوارض عمل جراحی در مفاصل چسبندگی های مفصلی و دردهای مزمن ناشی از آن می باشد لطفاً برای ویزیت به متخصص مربوطه مراجعه نمایید.
روش های فیزیوتراپی به خصوص در اعمال جراحی و پس از آن در بهبود دردها و عوارض آن بسیار کمک کننده می باشد.

هما مومنی

سلام آقای دکتر من هم ساییدگیه مفصل دارم هم نرمی کشکک دکترم گفته به هیچ عنوان حرکات اسکات ولانگز نزنم . سوالم اینه آیا تمرین هیپ تراست[همون پل باسن باهالتر ]برای آرتروزم مضره یا مفید. واینکه اگر حرکت جلو پا دستگاه رو با کش مینی لوپ انجام بدم آیا برای نرمی کشکک مضره؟

  پاسخ :
با سلام
نکته بسیار مهم در عوارض آرتروز در مفاصل تضعیف عضلات اطراف مفصل می باشد که می تواند به مرور زمان بر مشکلات بیمار بیفزاید. در تکنیک های فیزیوتراپی یکی از روش‌ها بهبود حرکت مفاصل و تقویت عضلات اطراف آن می باشد انجام حرکت های صحیح در دامنه های مناسب نه تنها برای مفصل مضر نیست بلکه بسیار کمک کننده است اما می بایست تحت نظر متخصص فیزیوتراپی ورزشی انجام گردد.
در پاسخ به سوال شما درجه آسیب و میزان آرتروز ذکر نگردیده است در موارد خفیف و متوسط حرکت‌ها را می‌توانید به آهستگی و با کنترل انجام دهید ولی در موارد شدید نیاز به نظارت و محدودیت های حرکتی در مراحل اولیه درمان می باشد.
همچنین در پاسخ به سوال دوم شما شما می توانید حرکت جلو پا با دستگاه را با چرخش زانو و ساق به سمت خارج و نهایتاً تا ۳۰ درجه ی جمع شدن یا فلکشن با کش یا دستگاه انجام دهید.

سیناتوانایی

سلام دکتر وقت بخیر من همه ی پیام هارا خوندم متاسفانه در مورد مشکل من اصلا نبود من دقیقا ۶ ماهه پیش عمل رباط صلیبی و مینیسک انجام دادم و الان بعد شش ماه باوجود ۳۰ جلسه فیزیوتراپی پام کامل صاف نمیشه و زاویه داره حتی تو راه رفتن هم زاویه پای عمل شدم مشخصه لطفا جواب این رو بدید مابقی سوالات همه درخصوص خم شدن زانو بود برای صاف شدن بعد ۶ ماه ایا عمل من fail بوده!؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از مشکلات به خصوص در جراحی ترمیم رباط صلیبی مفصل زانو عارضه اکستنشن لگ extension lag می باشد که در کلینیک های فیزیوتراپی با تمریناتی مانند prone knee hang که در این حالت شخص با دراز کشیدن به شکم روی تخت به نحوی که زانو بیرون از تخت قرار گیرد و آویزان کردن آن و در برخی موارد استفاده از وزنه جهت اعمال نیروی بیشتر تحت نظر فیزیوتراپیست متخصص ورزشی انجام می شود. این تمرین در دوره کسب دامنه حرکتی که در مراحل اول و دوم توانبخشی و فیزیوتراپی پس از ترمیم رباط صلیبی اهمیت بالایی دارد.
همچنین تمرینات دیگری نیز در دوره‌های مختلف نقاهت و توانبخشی پس از عمل به ورزشکار توصیه می شود. نکته مهم در سوال شما این است که این عارضه ربطی به fail شدن رباط ندارد و لازم است تا هرچه زودتر این عارضه مرتفع گردد زیرا در صورتیکه مفصل زانوی شما حین ایستادن به انتها نرسد عضلات چهار سر رانی حین ایستادن لاجرم به فعالیت بیش از حد نرمال را خواهند داشت و این در گذر زمان مفصل شما را مستعد آرتروز خواهد نمود.

محمد مقدم

سلام خدمت شما بنده در طی برخوردی که زانوی بنده درگیر شد و نتیجه ام آر آی مبنی بر پارگی رباط و همچنین مینیسک میباشد پس از گذشت ۲ ماه و انجام ۱۰ جلسه فیزیوتراپی هنوز که مشکل در نشتن بر توالت ایرانی دارم و در صورت سفت کردن چهار سر ران دردی در قسمت جلویی زانو احساس میکنم البته در راه رفتن یا پله و کار های غیره هیچگونه خالی کردن را مشاهده نکردم و در حالت عادی درد احساس نمیکنم و حتی شاید توان دویدن هم داشته باشم گرچه زانو شاید بسیار اندک درد داشته باشد دکتر نظر بر عمل جراحی دارند الان با شرایط بنده آیا نیاز به عمل جراحی حتمی می باشد ؟ آیا روشی جز عمل پیشنهاد میکنید ؟ ممنون از لطف شما

  پاسخ :
با سلام
برای ارزیابی در مفصل زانو و نیاز به عمل جراحی مراحل مختلفی در نظر گرفته می شود. در معاینات که توسط غالباً جراح تعیین می گردد گرفتن تاریخچه یا هیستوری از بیمار ، معاینات بالینی دقیق و تست های تشخیصی آسیب های احتمالی همچنین یافته های پاراکلینیکی مانند ام آر آی و موارد مشابه به تشخیص دقیق و تعیین نیاز عمل جراحی کمک شایانی خواهند نمود.
همچنین در برخی موارد که از مرحله حاد آسیب گذشته باشند با انجام تست های فانکشنال و همچنین آزمونهای پرسشنامه‌ای که استانداردهای تعریف شده برای آنها تدوین گردیده است به تعیین نیاز به عمل جراحی کمک خواهد نمود. لزوماً برای رعایت دقیق نیاز عمل جراحی توصیه موارد فوق می شود لطفاً به متخصص مربوطه مراجعه نموده و مراحل را از ایشان جویا شوید.

یوسف

سلام.یک سال پیش پای راستم عمل aclانجام دادم.الان راه رفتن و کارهای روزمره مشکلی ندارم.ولی وقتی زانوم به طرف داخل میچرخه احساس در رفتگی و درد در حد اینکه نمیتونم روی پام وایسم.بعضی اوقات زانوم رو کامل جمع میکنم با فشار،فوری درست میشه.ولی بعضی اوقات تا چند روز درد،تورم و التهاب داره و با دارو دوباره خوب میشه.لطفا راهنمایی کنید .ممنون میشم

  پاسخ :
با سلام
از عوارض عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی مفصل زانو ضعف عضلانی و احساس درد در محل جراحی و یا کپسول مفصلی می باشد. انجام فیزیوتراپی در کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی و همچنین تقویت عضلات و در صورت امکان معاینات دوره ای در صورت داشتن مشکلات و اندک می تواند در بررسی و رفع مشکلات پس از جراحی بیماران کمک موثری نماید. تست های مینیسک زانو با توجه به مواردی که ذکر گردیده توسط متخصص ضرورت دارد.

علی مهدیزاده

سلام دکتر من ۶ماه منیسک داخلی زانو پاره شده بود توسط دکتر صدیقی تصمیم کردم الان نسبت به قبل از عمل بهترم ولی جای عملم درد میکنه تحمل میکنم ...زانوی عمل شده لاغر تر شده خیلی هم تمرین میکنم میخواستم یه راهنمایی بکنید قرص یا داوریی رو معرفی میکنید تا قوی تر بشه..باتشکر9

  پاسخ :
با سلام
عمل های جراحی در مینیسک زانو می تواند شامل برداشتن قسمتی از مینیسک که به آن پارشیال منیسکتومی و ترمیم قسمتی از مینیسک پاره شده است که به آن مینیسک ریپیر می گویند تقسیم می شود. توانبخشی و روشهای فیزیوتراپی در اعمال جراحی ذکر گردیده متفاوت می باشد و غالباً به میزان زمان وزن اندازی در زانو و کسب دامنه حرکتی برمی گردد که در مینیسک ریپیر زمان بیشتری نیاز است. با توجه به اینکه روش‌های جراحی ذکر گردیده در شما مشخص نیست و پروتکل های توانبخشی را ذکر نکرده اید لذا لازم است برای ویزیت متخصص جراح خود مراجعه نموده و در صورت امکان دستور فیزیوتراپی و نسخه های دارویی و مکمل را از متخصص خود دریافت نمایید.

مسعود

سلام من حدود ۵ ماه عمل رباط صلیبی و مینیسک داخلی انجام دادم همه چیز به خوبی پیش میره ,فقط اینکه تو درجات آخر ک خم میخام بکنم به ران برسه هنوز درد دارم آیا تو درد پامو خم کنم که برسه و دامنه تکمیل بشه یا خیر ممنون میشم پاسخگو باشید ,باتشکر

  پاسخ :
با سلام
انجام دامنه حرکتی در دوره های توانبخشی پس از ترمیم رباط صلیبی مفصل زانو و به خصوص اگر ترمیم مینیسک همراه آن باشد می بایست به گذر زمان انجام شود اگر جراح شما به شما تاکید کسب دامنه حرکتی به صورت کامل را نموده باشد و به شما اطمینان از اینکه مینیسک ها مشکلی در کسب دامنه حرکتی نخواهند داشت بدهد لازم است تا دامنه حرکتی خود را به طور کامل و با داشتن درد در انتها تکمیل نمایید. ذکر این نکته ضروری است که قبل از هر گونه انجام تمرینات دامنه حرکتی گرم کردن موضع و استفاده از تجهیزات و دستگاه های فیزیوتراپی در کلینیک های فیزیوتراپی به اعاده دامنه حرکتی کمک بسیار مهمی خواهند نمود.

مجبد

باسلام ازپرستاران بیمارستان می‌باشم ۱۵ روز قبل در اثر زمین خوردن باموتور رباط pclدچار پارگی وکنده شدن سر استخوان شده البته من از روز پنجم با عصا راه رفتم الان فقط کمی تورم ودردو تندرنس در ناحیه داخلی زانو دارم پزشکم فلوشیپ جراحی زانو داره میگه بهتره عمل کنی آیا اگه عمل نکنم وبا فیزیوتراپی وورزش عضلات چهارسر ران را تقویت کنم بعدها مشکلی ایجاد نمیشه واون تکه استخوان آزاد. باعث قفل شدن زانو نخواهد شد؟؟متشکرم

  پاسخ :
با سلام
با تشکر از توضیح کامل شما در خصوص آسیب موجود همکار گرامی لازم به توضیح است که در موارد مشابه ذکر شده نیاز به جراحی وجود دارد و ضرورت جراحی اکیداً توصیه می‌شود با توجه به اینکه جراحی نیز به شما تاکید نموده است.

سیدحامدسیدجلیلی

سلام آقای دکتر روز بخیر . من بدنسازی کار میکنم اخیرا فقط در حرکات جلو بازو که انجام میدم قسمت داخلی ارنجم درد میکنه جوری که احساس نمیتونم حتی سبک ترین وزنه ای رو در حرکت جلو بازو بزنم اما الباقی حرکات و انجام میدم اصلا دردی ندارم میخواستم بدونم چیکار باید کنم ایا لازم هست حضوری خدمت برسم ممنون

  پاسخ :
با سلام
یکی از آسیب‌هایی که در حرکت بدنسازی به خصوص در حرکت جلو بازو می تواند به وجود بیاید و درد مزمن را در ناحیه آرنج و به خصوص در قسمت داخلی ایجاد نماید درگیری‌های عضلات فلکسور کارپی اولناریس و همچنین لیگامان اینتراوسئوس در بین استخوان های ساعد می باشد همچنین ممکن است برخی موارد اگر درد موضع کوچکی باشد ناشی از محل اتصال تاندون عضله دوسر بازویی در ناحیه قدامی آرنج نیز باشد برای معاینات دقیق تر میتوانید به کلینیک مراجعه نمایید.

علی مهدیزاده

دکتر سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم من ۶ ماه منیسک داخلی زانوم که قسمتی پاره شده بود توسط دکتر ترمیم کردم ..الان کامل پامو میتونم خم و راست کنم دامنه حرکتی پام کامله..فقط جای بخیه ۴سانتی عملم درد میکنه وزانوی عمل شده خیلی لاغر شده ..تمرین هم زیاد میکنم بابت قویتر شدن چهارسر زانو..از روز عمل از سرویس فرنگی استفاده کردم فشار هم نیاوردم حتی نماز هم نشسته خوندم ...یه راهنمایی کنید قرص یا تمرین که زانوم عمل شده قویتر بشه باتشکر

  پاسخ :
با سلام
پیرو پاسخ قبلی و توضیحات تکمیل تر شما لازم است تا تمرینات را به طور منظم در ناحیه زانوی خود انجام دهید همچنین می توانید برای ویزیت به متخصصین مربوطه مراجعه نموده و جهت درد موضع ذکر گردیده و علت و درمان آن اقدام نمایید.

علی جمشیدی

سلام خسته نباشید ببخشید من چهارسال پیش رباط صلیبی پاره کردم پارسال وامسال دوبار عمل کردم ولی متاسفانه دوبار ناموفق بوده علت چی میتونه باشه با دوتا دکتر مختلف

  پاسخ :
با سلام
دلایل مختلفی برای فیل fail شدن رباط صلیبی در مفصل زانو که عمل ترمیم رباط انجام شده است وجود دارد. نکاتی را که در سایت فیزیوتراپی شریعتی تحت عنوان مراقبتهای پس از عمل جراحی ذکر گردیده است حتماً مطالعه نمایید هرچند که برای بررسی موارد دقیق نیاز به معاینات متخصص وجود دارد.

مهدی قاسمی

سلام
آقای دکتر من 3 ماه هستش عمل رباط و منیسک انجام دادم و هنوز پام تا حدودی باد داره باید چه کنم

  پاسخ :
با سلام
عوارض پس از عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک پا در مفصل زانو تورم و خشکی مفصلی می باشد که لازم است ویزیت متخصص شوید.

زهرا عزیزی

سلام آقای دکتر من وقتی از پله بالا میرم زانوم درد نمیکنه اما موقع پایین اومدن از پله قسمت کناره داخلی زانوم درد میگیره گاهی همزیر کشکک قدم 160وزنم هم بین 58تا59متغیره علتش چه عواملی میتونه باشه البته من پای راستم کیست بورسیت پس آنسرین داشت که دوبار به فاصله 14روز کورتون تزریق کردن در محل کیست البته پای چپم هم درد داخلی داشت اما دکترم گفت اگر هم پای چپت هم بورسیت پس نسرین داشته باشه اونقدری نبوده که تو گزارش ذکر بشه وبرام گلوکوزامین و داروی ضد التهاب داد چون نرمیه کشکک هم داشتم و کشککم یک مقدار هم التهاب داشت

  پاسخ :
با سلام
عواملی را که ذکر نموده اید می تواند دال بر بورسیت پس نسرین باشد. هر چند که می بایست برای معاینه دقیق ویزیت شوید ولی به هر حال درمانهای فیزیوتراپی می توانند در زانوی شما موثر واقع شود با تاکید در ناحیه

حسین اغنیا

با عرض سلام
حدود ۴ سال پیش دچار گرفتگی شدید عضله به علت ضربه در فوتبال شدم. با گذشت زمان متوجه خالی شدن قسمت آسیب دیده شدم، الان متوجه شدم که عضله خیاطه چهارسر رانم دچار پارگی شده و دچار پای پرانتزی پیش رونده شدم. آیا راه درمان با فیزیوتراپی و بقیه درمان ها به جز جراحی وجود دارد و یا نه حتما باید جراحی انجام بدهم. اگر بله دور نقاهت به نظر شما چند وقت است و امکان دارد که دوباره بتوانم ورزش حرفه ای انجام بدهم؟ و آیا با این اوصاف عمل سختی پیش رو دارم؟

  پاسخ :
با سلام
آسیب های پارگی در عضلات در درجات یک و دو قابل ترمیم بوده و در درجه سه که پارگی کامل عضلانی باشد نیاز به جراحی وجود دارد. هرچند که بنا به آن چیزی که شما ذکر نموده اید ضرب حامل پارگی بوده و لذا با این شرایط می توانید با فیزیوتراپی نتیجه مورد نظر را بگیرید هر چند که زانوی پرانتزی در فوتبال به عنوان یک عارضه جدی که به جهت آن ورزش حرفه‌ای خود را کنار بگذارید محسوب نمی‌شود مگر در موارد بسیار شدید
توصیه می شود جهت پاسخ دقیق تر به سوال خود ویزیت شوید.

حمید رضا ذوالفقاری

سلام
من تو فوتبال زانوی پای راستم ضربه خورد
همون موقه بعد از ضربه یخ و استفاده از ژل و... کردم
از ضربه ایی ک ب پام برخورد کرده سه هفته میگذره
در طول این سه هفته من فیزیوتراپی رفتم

پیش دکتر رفتم گفتن ک ۱۰ درصد پارگی رباط داری

میخوام بدونم چقدر طول میکشه تا من سریع تر خوب بشم ؟؟؟؟

  پاسخ :
با سلام
پارگی های با درصد کم در رباط صلیبی درصورتی که ثبات مفصل زانو را از دست نداده باشید می‌توانند بدون عمل جراحی و در زمان تقریبی ۶ تا ۸ هفته نتیجه مطلوبی را داشته و به شرایط ورزش حرفه‌ای خود بازگردید. بدیهی است انجام فیزیوتراپی تحت نظر قرار گرفتن زیر نظر متخصص فیزیوتراپی ورزشی نقش بسیار مهمی در بهبود شرایط شما و باکیفیت خواهد داشت.

محسن بلوچی

سلام خسته نباشید
ببخشید برای درمان فتق ورزشی چه کارایی بایدانجام دادو چه قرص هایی مصرف کرد؟

  پاسخ :
با سلام
فتق ورزشی عارضه‌ای است که می تواند دردهای موضعی و انتشاری را ایجاد نماید با توجه به شدتی که در این عارضه وجود دارد درمانهای متفاوتی توصیه می شود. یکی از درمان‌ها در مراحل اولیه پرهیز از فشارهای وارده به ناحیه مذکور و تقویت عضلات می باشد ولی در مواردی که شدید باشد ضرورت عمل جراحی وجود دارد. دارو به صلاحدید جراح توصیه خواهد شد.

مجید نساجپور

من استخوان مچ دستم سیاه شده آیا می‌شود عمل نکرد. راه دیگری دارد

  پاسخ :
با سلام
سیاه شدن استخوان مچ دست در استخوان لونیت شایع‌ترین است که به عارضه کین باخ معروف است. البته در استخوان های دیگری مانند استخوان اسکافوئید یا ناوی و ممکن است در شکستگی های استخوان هم هیت نیز وجود داشته باشد که بسته به نظر فوق تخصص دست ممکن است در روشهای درمانی متفاوتی توصیه شود. غالباً اگر این عارضه پیش روند باشد عمل جراحی توصیه می شود.

رضا سبزی

با سلام من سه ماه پیش عمل رباط صلیبی و مینیسک داشتم میخواسم بگم پای عمل شده من کامل باز و بسته نمیشود بعد عمل ایا طبیعیه و چطوری بفهمم باز پاره نشده یا نه ممنون

  پاسخ :
با سلام
یکی از عوارض جراحی های ترمیم رباط صلیبی و مینیسک در مفصل زانو چسبندگی ها و محدودیت های حرکتی آن می باشد با توجه به اینکه در مقالات موجود در سایت فیزیوتراپی شریعتی مراقبتهای پس از عمل جراحی رباط صلیبی نوشته شده و به صورت کامل توضیح داده شده است لطفاً مقالات مربوط را مطالعه نمایید. این بخشی از عوارض مفصل زانو محسوب شده و می بایست برای نتیجه بهتر درمان خود تحت نظر فیزیوتراپی ورزشی تمرینات و اعمال فیزیوتراپی خود را انجام دهید.

منفرد

سلام دکتر الان ۸ روز جراحی رباط pcl انجام دادم کمی با عصا می توانم راه بروم ولی شب موقع خواب یا نیمه های شب از درد بالای ساق پا زیر کشکک بیدار می شوم ، گاهی اوقات هم احساس بی حسی در پنجه همان پای عمل شده می شوم علت را میخواستم بدانم و اینکه از کی باید فیزیوتراپی را شروع کنم آیا نباید راه بروم و کی عصا را کنار بگذارم؟

  پاسخ :
با سلام
عوارض جراحی در مفصل زانو بخصوص در ترمیم رباط صلیبی التهاب ها و محدودیت های حرکتی و مراقبتهای پس از آن می‌باشد که باید حتماً مورد توجه قرار گیرد شما میتوانید به سایت فیزیوتراپی شریعتی بخش مراقبتهای پس از عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی مراجعه نموده و نکات مفیدی را از آن دریافت نمایید هرچند که لازم است در خصوص بازگشت به شرایط نرمال زندگی خود با جراح خود مشورت نمایید.

امید حقیقت جو

سلام.خسته نباشید.من نزدیک ۶ ماه عمل رباط ای سی ال انجام دادم ولی هنوز درد حس میکنم و زانوم به طور کامل جمع نمیشود

  پاسخ :
با سلام
با توجه به سوالات متعدد بیماران جراحی ترمیم رباط صلیبی در خصوص عوارض پس از عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی مفصل زانو ذکر گردیده و مقالات مراقبتهای پس از ترمیم رباط صلیبی در مفصل زانو در سایت فیزیوتراپی شریعتی وجود دارد شما می توانید این مراقبت ها را در سایت مطالعه نمایید هرچند که ضرورت دارد تا به طور دقیق معاینه شوید.

با توجه به اینکه حدود ۳ الی ۴ ماه از زمان کسب دامنه حرکتی در مفصل زانو بعد از ترمیم رباط گذاشته است ضرورت دارد هرچه زودتر اقدام نمایید.

مریم شیروی

سلام خدا قوت ،الان حدود ۶ الی ۷ هفته از تعویض مفصل لگنم میگذره دکترم هم طاهری اعظم بوده میخواستم ببینم میتونم الان باشگاه برم و تمرینات چربی سوزی انجام بدم یا نه؟

  پاسخ :
با سلام
تعویض مفصل لگن یکی از جراحی های مهم در آسیب های مفصلی لگن و هیپ محسوب می شود.
در صورتی که تعویض مفصل به صورت کامل باشد انجام فعالیت های نرمال زندگی بنا به توصیه جراح و فیزیوتراپیست ورزشی می تواند به شما آموزش داده شود.

مهدی قاسمی

سلام خسته نباشید
آقای دکتر من 3 ماه رباط و منیسک عمل کردم و چون رشتم فوتباله دارم میرم بدنسازی و من دارم اسکات 20 کیلو میزنم آیا ضرر نداره به راحتی هم میزنم

  پاسخ :
با سلام
ترمیم رباط صلیبی و مینیسک مراحل مختلفی دارد یکی از عوامل تعیین کننده آن مراحل زمان و توانمندی‌های شخص می باشد. شما می توانید برنامه های تمرینی رباط صلیبی و دوره نقاهت آن پس از جراحی ترمیم را در سایت فیزیوتراپی شدید انجام دهید و شایسته است که قبل از آن توسط فیزیوتراپیست ورزشی ویزیت شوید..

میثم میربابایی

آیا پارگی Acl به صورت خود به خود و فقط با استفاده از زانوبند واستراحت دادن زانو،امکان پذیر میباشد؟؟

  پاسخ :
با سلام
اگر سوال شما ترمیم پارگی رباط صلیبی یا acl با استراحت است پاسخ خیر است. اما علائم التهابی آن با استراحت کردن و یخ گذاری و فیزیوتراپی و تقویت عضلات می تواند بهبود یابد

محمدجواد

با سلام 8 ماه پیش عمل رباط صلیبی با مینیسک خارجی انجام دادم، بعد از 6 ماه شروع به بدنسازی و عضله سازی با وزنه کردم، در این مدت 2 ما مشکلی نداشتم تا اینکه یک روز متوجه درد در ناحیه عمل یا جای که تیغ جراحی خورده دارم طوری که نمیتونم زانوی پام رو روی زمین بذارم یا درست جمع کنم

  پاسخ :
با سلام
یکی از مشکلات جراحی ترمیم رباط صلیبی در مفصل زانو چسبندگیهای محل جراحی می باشد که می تواند با درد مزمن ناحیه به گذر زمان همراه باشد. در صورتیکه برنامه های فیزیوتراپی دوره توانبخشی را به دقت انجام داده باشید این عوارض کمتر ایجاد می شود لطفاً جهت ویزیت به فیزیوتراپیست ورزشی و یا جراح خود مراجعه نمایید و برای درمان احتمالی مورد ذکر شده اقدام نمایید.

معین متین

عرض سلام واحترام خدمت آقای دکتر،من از دوماه پیش بدنبال بالابردن دست چپ جهت برداشتم وسیله ای از کابینت بالایی در آشپزخانه دچار درد درناحیه آرنج دست شده ام که گاهی تخفیف میابد وگاهی با حرکت کردن مجدد تشدید میشود،ودردمزمن شده است،لطفا راهنمایی بفرمایید،ممنون.

  پاسخ :
با سلام
برخی از دردهای مزمن شانه که علت مشخصی ندارند می‌توانند ناشی از اسپاسم های عضلانی و یا گیر کردن عصب های سطحی لابلای عضلات باشند که این عارضه به نام تریگرپوینت معروف است. الگوی درد های مختلفی در ناحیه شانه و علت‌های آن در سایت فیزیوتراپی شریعتی ذکر گردیده است. همچنین در برخی موارد ممکن است دردها ناشی از گیر کردن اعصاب ناحیه اندام فوقانی در ستون فقرات گردنی باشند که در اینگونه موارد نیز درمانهای غیر جراحی مانند فیزیوتراپی برای این گونه بیماران موثر واقع می شود.

شما می توانید در سایت فیزیوتراپی شریعتی با جستجوی کلمه دیسک گردن به انواع مقالات و الگوهای درد های ذکر شده در سایت فیزیوتراپی شریعتی مراجعه نموده و درمان اولیه را توسط متخصص مربوطه جویا شوید.

رها

سلام ی مدته رگه زیر کشکک زانوم بعد استحمام و سرمای شدید درمیره و دردش میزنه ب ساق پام مشکلش چیه؟البته یکمم پام پرانتزیه

  پاسخ :
با سلام
ترکینگ یا حرکت در مسیر استخوان کشکک زانو در برخی موارد ممکن است بخاطر ضعف عضلانی یا اختلال ساختار مفصل دچار نقص شده و عارضه بی ثباتی را در مفصل ایجاد کند. این عارضه در موارد شدید دردناک بوده و می تواند سبب دررفتگی مفصل نیز شود.
توصیه می شود برنامه های تمرینی تقویت عضلات زانو را در سایت فیزیوتراپی شریعتی مطالعه نموده و برای معاینه به متخصص مراجعه کنید.

محمد روحانی

سلام خسته نباشین من اسفند سال 98عمل رباط صلیبی داشتم با مینیسک بعد 10جلسه رفتم فیزیوتراپی بعدش نتونستم چون سرباز بودم حالا دیروز بین دوتا جای بخیه عمل یعنی وسطش درد بدی دارم حس میکنم دوبار رباط ام آسیب دیده ایا امکانش هس درست یه انگشت از زیر زانو درد دارم وحشتناک

  پاسخ :
با سلام
با توجه به سوالهای متعدد در این خصوص و این مشکل و پاسخی که داده شده است این مشکل یکی از موارد بسیار شایع در بیماران با ترمیم رباط صلیبی می‌باشد که علت اصلی آن چسبندگی ها و تغییرات بیومکانیکی تاندونهای گرفت شده در زانوی شما میباشد. لازم است تا توسط متخصص ویزیت شده و درمان خود را ترجیحاً در کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی انجام دهید.

رضا پیکانی

باسلام خدمت دکتر عزیز من 13روزه عمل رباط صلیبی انجام دادم والان مچ پام ورم کرده و رنگ پوست پام زرد و قرمز و سیاه شده همراه با درد لطفاً راهنمایی بکنید هنگام می‌خوام با عصا جابجا بشم احساس میکنم میخواد پام کنده بشه

  پاسخ :
با سلام
لازم است جهت ویزیت و بررسی موارد احتمالی عفونت‌ها به متخصص جراح خود مراجعه نمایید.

مهتاب مقنی

سلام و خسته نباشید من بازیکن فوتسال هستم و سن ۱۶ سالگی دچار کشیدگی شدید رباط صلیبی و اسیب دیدگی مینیسک شدم فیزیو تراپیم تموم شده و دوماه ازش گذشته و تقریبا الان ۵.۶ ماه هستش که تمرین میکنم اما دوباره دچار بی قراری شدید تو زانوم شدم به حدی که تو گوگل سرچ کردم و میخوام بدونم علتش چیه و باید عمل بشه؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از عوارض عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی مفصل زانو ضعف عضلات اطراف مفصل می باشد که می‌تواند احساس بی ثباتی را در مفصل ایجاد نماید اما در برخی از موارد ممکن است آسیب هایی به رباط ترمیم شده در مفصل ایجاد شده باشد که می‌تواند منجر به بی ثباتی های پایدار شود در مورد اول با انجام فیزیوتراپی و تقویت عضلات می‌توان مشکل را اصلاح نمود ولی در مورد دوم هرچند که تقویت عضلات می تواند از شدت بی‌ ثباتی کم کند ولی نهایتاً در موارد شدیدتر نیاز به مداخلات جراحی وجود دارد لذا ضرورت دارد برای تعیین نوعی عارضه ویزیت شوید.

امیر حسین جعفرب

سلام وقت بخیر اقای دکتر
من 15 سالمه و تو فوتبال مینیسک داخلیم درجه3 به صورت افقی پاره شده.و دکتر برام ده جلسه فیزیو تراپی نوشته.ایا مینیسک ترمیم میشه یا عمل میخواد و اینکه کی میتونم دوباره فوتبال بازی کنم؟؟؟؟؟

  پاسخ :
با سلام
پارگی مینیسک با توجه به درجات آسیب می تواند در موارد خفیف با فیزیوتراپی و در موارد شدید توسط جراحی بهبود یابد.
توصیه می شود قبل از هر اقدام جراحی درمان غیر جراحی را انجام دهید تا در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب جراحی انجام شود.

در صورت جراحی با روش برداشتن قسمتی از مینیسک ۲ ماه و در صورت ترمیم مینیسک با جراحی ۴ ماه زمان بازگشت خواهد بود البته موارد زمان بسته به نظر جراح متفاوت خواهد بود.

مهدی وظیفه شناس

سلام و خسته نباشید.
من فوتبال بازی می کنم و حدود سه و نیم ماه پیش عضله همسترینگم کش اومد و بعد از اون ۱۰ جلسه فیزیوتراپی هم رفتم اما هیچ تاثیری روی ناحیه آسیب دیده نذاشت.
دکتر به نظر شما مشکل از چی می‌تونه باشه؟!

  پاسخ :
با سلام
آسیب های عضله همسترینگ به درجات مختلف تقسیم بندی می شوند. که می توانید در سایت فیزیوتراپی شریعتی مطالعه نمایید. در برخی موارد این ترمیم می‌تواند به صورت گره های عضلانی درد مزمن ایجاد کند. اگر این حالت ایجاد شده باشد ضرورت دارد تا متخصص فیزیوتراپی ورزشی این گره ها را باز کند تا درد مزمن برطرف شود.

مهدی وظیفه شناس

ممنون بابت پاسخگویی.
طبق ذکر شما باید بگم مصدومیت من درجه‌ی اوله و تا چقدر احتمال میدین که گره عضلانی باشه؟؟

  پاسخ :
با سلام
برای کشیدگی های درجه اول نیز گره های عضلانی ایجاد می شود. این کشیدگی ها می توانند سبب درد مزمن شوند.

لقمان بهرامي

سلام من ترقوم سر مفصل در رفت الان فاصله ش كم شده بعد يك سال ولي هنوز درود يك سانت خلاصي داره ميشه پلاتين كرد چون ورزش سنگين انجام ميدم يه خورده ازين ميشم بعضي وقتها احساس ميكنم شونم اويزونه بهترين دكتر براي اين عمل كيه!؟ ممنونم????

  پاسخ :
با سلام
در رفتگی ها در مفصل ترقوه و آکرومیون شانه می توانند به درجات مختلفی تقسیم بندی شوند که در برخی موارد نیاز به عمل جراحی دارند در حالت کلی به ۶ مرحله و یا درجه ای از آسیب تقسیم‌بندی می‌شوند که از درجه ۳ به بالا ضرورت عمل جراحی وجود دارد. شما می توانید برای مشاوره نیاز به جراحی با فوق تخصص شانه مشورت نمایید.

علی اصغر عباییان

سلام ... من 10 سال پیش از ارتفاع افتادم وپاشنه ی پام خورد شد اونموقع خودم نمیدونستم چی شده دکتر ارتوپد که ریس بیمارستانم بود گفت نمیشه عمل کرد ونمیخاد بعدیکماه ما فهمیدیم که باید هفته اول عمل میکردیم من یکسال نمیتونستم راه برم الانم بعد 10 سال هنوز نمیتونم بهش فشار بیارم چون ورم میکنه و روز بعدش درد میگیره شنیدم جدیدن پاشنه پارو جوش میدن و دردش تمام میشه این واقعیت داره؟

  پاسخ :
با سلام
شکستگی پاشنه یکی از عارضه های دردناک در ناحیه پا محسوب می شود. شما می توانید مقاله شکستگی پاشنه پا را در سایت فیزیوتراپی شریعتی مطالعه نمایید که به صورت کامل تدوین گردیده است همچنین در مواردی که زاویه بهلر در پاشنه پا از بین رفته باشد توسط متخصص ضرورت آرترودز تعیین می‌گردد که در این روش ممکن است جراح سطوح مفصلی را به هم فیکس کرده که نهایتاً سبب کاهش درد شما خواهد شد اما برای تعیین بهترین روش نیاز به مشاوره تخصصی و ویزیت متخصصین دارید.

سجاد رفیعیان

سلام ببخشید من پارگی رباط acl و پارگی gerade2در شاخ خلفی منیسک زانوی چپ دارم دکتر گفت باید 1ماه گچ کنی به نظرتون با گچ کردن خوب میشه؟؟؟

  پاسخ :
با سلام
در موارد پارگی رباط صلیبی به صورت کامل ضرورت عمل جراحی وجود دارد. اما زمانی که پارگی به صورت ناقص باشد در صورتی که بی‌ثباتی در مفصل زانو ایجاد نشده باشد می توان توسط درمان های غیرجراحی مشکل مفصل را حل نمود یکی از این درمان های غیرجراحی استفاده از آتل ها به جای گچ گیری و فیزیوتراپی می باشد.

محمد حسین بینایی

سلام من رباط پامو الان نزدیک 8 ماه عمل کردم و تو یه بازی پام مثل قبل صدا خورد ولی ن درد ن چیزی هیچی ندارم پام یکم انگاری بی حس میخوام بدونم امکان داره پاره شده باشه دوباره رباط پام چون مثل قبل صدا خورده

  پاسخ :
با سلام
صداهایی که در مفصل ایجاد میشود اگر همراه با تورم باشند غالباً همراه با آسیب خواهند بود اگر تورم نداشته باشند می توانند ناشی از تغییرات بیومکانیکی مفصل باشند توصیه می‌شود برای مطمئن شدن ویزیت متخصص شوید

مهدی قاسمی

سلام خسته نباشید
دکتر از کجا بفهمیم که رباطیا منیسک پامون سطحی پاره شده

  پاسخ :
با سلام
برای مطمئن شدن از آسیب ها تست های بالینی و همچنین ام آر آی و نهایتاً آرتروگرافی تشخیص های مهمی می باشند که آیا آسیب در مینیسک یا رباط مفصل زانو اتفاق افتاده است یا خیر

امیدقیاسوند

سلام خسته نباشید من الان 2هفته که رباط صلیبی عمل کردم این 2هفته خیلی اذیت شدم درد شدید دارم زانوم خیلی درد میکنه ماساژش میدم اروم میشه مشکلی برام پیش نمیاد با ماساژ ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ :
با سلام
ماساژ منعی برای جراحی ترمیم رباط صلیبی ندارد و لازم است تا پس از تقریبا دو هفته از عمل جراحی انجام شود. و بهتر است تا به صورت آهسته از انتها به ابتدا به صورت ملایم برای رفع ادم انجام شود.

مسعود احسانی

سلام خسته نباشید من بهمن 99 عمل رباط صلیبی انجام دادم.بعد از عمل احساس کردم یه قطعه داخل پام هست به دکترم که گفتم گف ill برای کمک به به زانوت گذاشته شده الان بعد از گذشت 7ماه از عمل همون قسمت درد میگیره و اجازه نمیده ورزش کنم دردش در سراشیبی بیشترین مقدار و داره.

  پاسخ :
با سلام
عمل ترمیم رباط صلیبی در مفصل زانو توسط جراح به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در برخی موارد ممکن است از تجهیزات مختلفی برای بهبود کیفیت عمل جراحی استفاده شود. لازم است تا با فیزیوتراپیست ورزشی در خصوص بهبود عملکرد خود مشورت نموده و معاینه شوید. برای معاینه بهتر پرونده‌های پزشکی همراه داشته باشید.

مهدی قاسمی

سلام
آقای دکتر من 4ماه رباط و منیسکم رو عمل کردم الان راحت میتونم هم وزنه بزنم هم راحت پاس و شوت بزنم من میتونم بعد از 2ماه دیگه که میشه 6ماه عمل کردم به فوتبال برگردم

  پاسخ :
با سلام
برای بازگشت به شرایط ورزش پس از ترمیم رباط صلیبی و به خصوص مینیسک همزمان لازم است و فیزیوتراپیست ورزشی برنامه مدونی از عملکردهای ورزشی شما را به شما ارائه دهد و توصیه می‌شود تا به صورت دقیق برنامه را انجام داده و اطلاعات شرایط بدنی و مفصل خود را به فیزیوتراپیست ورزشی خود گزارش دهید. طبق آن چیزی که در متون و مقالات سایت فیزیوتراپی شریعتی ذکر گردیده است پس از ۶ ماه می توانید با رعایت مراقبت ها به شرایط ورزشی خود بازگردید.

سعیده سنجابی

سلام من دوماهه سه عمل مینیسککتومی پارشیال و کندروپلاستی و عمل استئوتومی تیبیا برای مشکل ژنووارم در پای چپم انجام دادم.پارگی از نوع دسته سطلی بود.الان چند روزه بدون عصا کمی راه میرم‌.با فیزیوتراپی زانومو تونستم کامل خم کنم اما از وقتی که وزن انداختم موقع استراحت داخل زانو میسوزه و احساس خشکی داره چون سخت خم و راست میشه و شدیدا هم عضله رانم ضعف میره آیا این درد طبیعیه و با فیزیوتراپی و ورزش حل میشه؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه ترمیم مینیسک یکی از جراحی های بسیار مهم و البته لازم است تا به حداقل دو ماه رعایت وزن اندازی و کسب دامنه حرکتی انجام شود توصیه می شود تا فیزیوتراپی به صورت دراز مدت برای بهبود علائم خشکی و کسب قدرت عضلانی انجام شود. تمرینات ورزشی تحت نظر فیزیوتراپیست ورزشی می تواند برای رفع درد ناشی از ضعف عضلانی نیز مفید واقع شود.

نادرعزت پناهی

باعرض سلام اینجانب برای درامدروزانه مجبور به رفتن روی درخت شدم وازروی درخت درحدود3متری به زمین یکدفعه سقوط کردم وازتاحیه ران مج دست دچاراسیب شدم وبعدازانتقال ب بیمارستان بعداز سونو ورادیولوژی دکتربهم گفت شدیدا کوفته شده وبایداستراحت کنی العان حدودبیست روز هنوز نمیتوانم بدون عصا راه بروم وازناحیه باستن سمپ چپ درد شدیدی دارم روی رانموقلم پام درددارد وکنارقلم پام احساس تورفتگی عضله دارم وازناحیه مج پای چپ سرما حس میکنم خواستم راهنماییم کنید بنده یک کارگرهستم ونمیتوانم داخل خانه بمانم چ کارکنم ک ازاین مشکل نجات پیداکنم ناگفته نماند ازناحیه پایین کمرم احساس دردزیادی دارم

  پاسخ :
با سلام
با توجه به آسیب ناشی از ضربه در سقوط و اینکه پزشک معالج شما فقط کوفتگی را برای شما تشخیص داده‌اند می‌توانید پس از گذشت حداقل یک تا دو هفته از آسیب گرما گذاشته و ماساژ موضعی را در نواحی مجبور از انتها به ابتدا یعنی از قسمت هایی مانند مچ پا ساق پا و پس از آن ران انجام دهید. توصیه می شود موارد فوق را به صورت مداوم و هر شب انجام دهید و تمرینات نواحی آسیب دیده مانند زانو کمر که در سایت فیزیوتراپی شریعتی ذکر گردیده است را به صورت مداوم انجام دهید.

محمدی

من ۲ سال پیش دچار پارگی درجه ۳ منیسک شدم البته پزشک گفت رباط زانو هم دچارپارگی شد اما من زانوم خالی نمیکنه فقط هنگام خم شدن زانوم درد داره وبالا رفتن از پله از عمل زانو م هم خیلی میترسم چون خیلی ها بعد از عمل دچار مشکل شدن میشه با فیزیو تراپی یا دارو مشکلم حل بشه

  پاسخ :
با سلام
پارگی های مینیسک در صورتیکه محدودیت های حرکتی و یا احساس خالی کردن را در زانو ایجاد ننمایند می‌توانند توسط روش های غیرجراحی به مرور زمان بهبود پیدا کنند و یا حداقل علائم آن تخفیف یابد اما در صورتیکه دو عارضه مهم خالی کردن زانو و یا قفل کردن زانو در آسیب مینیسک ایجاد شود ضرورت جراحی وجود خواهد داشت عوامل دیگری نیز در ملاک عمل جراحی وجود دارد ولی دو عامل ذکر شده از اولویت‌های بالاتری برخوردار هستند لذا توصیه می‌شود درمانهای غیر جراحی مانند فیزیوتراپی را قبل از اقدام جراحی انجام داده و در صورتی که نتیجه مطلوبی حاصل نگردید می توانید عمل جراحی را انجام دهید.

روح الله خواجه صالحانی

سلام من چهار روز پیش زانوی خود را عمل پارگی acl و مینیسک انجام داده ام امروز ساق پاهام خیلی میسوزه میخواستم بدونم نشانه چیه باید به بیمارستان مراجعه کنم

  پاسخ :
با سلام
مراقبت های پس از عمل ترمیم رباط صلیبی و مینیسک در سایت فیزیوتراپی شریعتی وجود دارد هر چند که برخی از عوامل مهم توجه به تورم همراه با گرمی و درد شدید در زانو می باشد که می تواند به خاطر برخی از عوامل عفونی ایجاد شود لازم است اگر موارد ذکر گردیده در شما وجود داشت و در اولین فرصت به متخصص خود مراجعه نمایید.

اسماعیل پولادی

با سلام .من عصر دیروز با دمبل کمی تمرین کردم صبح که از خواب بیدار شدم دربازوی دست چپم برآمد گی غیر. طبیعی دیدم و به پزشک مراجعه کردم .نظر پزشک پارگی تاندون عضله بود و عمل باز وکمپرس یخ را توصیه کرد .می خواستم بدانم آیا بافیزیو تراپی یا کارهای دیگری غیراز عمل جراحی بهبودی حاصل می شود یا نه .پیشا پیش از لطف شما سپاسگزارم.

  پاسخ :
با سلام
پارگی در عضلات یکی از عوامل مهم برای تعیین عمل جراحی می باشد هرچند که در برخی از موارد با شدت کم ممکن است نیازی به جراحی وجود نداشته باشد یکی از عضلات بسیار مهم در کمپلکس شانه عضله بایسپس یا دوسر بازویی می باشد در پارگی این عضله همانطور که در مقالات موجود در سایت فیزیوتراپی شریعتی ذکر گردیده است اگر مربوط به سر بلند عضله باشد ( شایع تر از پارگی سر کوتاه ) نیاز به جراحی وجود نداشته زیرا سر کوتاه عضله می تواند به صورت جبرانی بار را از روی سر بلند عضله بردارد ولی اگر مربوط به ناحیه دیستال یا محل اتصال این عضله به آرنج باشد نیاز به عمل جراحی وجود خواهد داشت. نکته بسیار مهم در پارگی این عضله این است که اگر حین تمرین صدا در ناحیه عضله ایجاد شده باشد و چند روز پس از آن کبودی ایجاد شود و یا قدرت عضلات شما به خصوص در جمع کردن آرنج کم شده باشد ضرورت ام آر آی وجود خواهد داشت.
به طور کلی برای پارگی های ناحیه دیستال جراحی ضرورت داشته ولی برای ناحیه پروگزیمال با شدت کم می توان عوامل غیر جراحی را در درمان دخیل نمود.

فاطمه

سلام خسته نباشید من حدودا 10 ماه هستش که acl و مینیسک جراحی کردم چند وقتی هست زیر زانوم حس میکنم یک برآمدگی وجود داره که با لمس کردنش یا زمانی که روی زانو می ایستم احساس درد شدید دارم میخواستم بدونم اتفاق خاصی هستش باید به دکتر مراجعه کنم یا اینکه این برآمدگی برطرف میشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ :
با سلام
اگر پس از عمل جراحی ویزیت پزشک متخصص و جراح خود شده اید و ایشان رضایت خود را داشته اند و نیز حرکت ناگهانی در زانوی خود انجام نداده‌اید برخی از این موارد می‌تواند به علت ترمیم بافت و تورم ناشی از آن باشد که با انجام ماساژ و گرما و حرکت های کششی که در کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی به شما آموزش داده می شوند مرتفع خواهد شد در غیر اینصورت لازم است به متخصص خود مراجعه نمایید.

فرزاد رستمی

سلام اقای دکتر خسته نباشین
تقریبا یک ماهو نیم پیش از پشت زانوم احساس کشیدگی کردم در فوتبال
و با مراجعه به پزشک گفتن رباط Acl اسیب خیلی خفیفی دیده و با 10 جلسه فیزوتراپی خیلی بهتر شد شرایط زانوم ولی در دو حالت یه درد خفیفی دارم با عرض معذرت اول در حالت نشستن در دسشویی و حالت دوم وقتی کف پا در زمین هست و فشار میارم
ولی دکتر گفت مشکلی نداره و میتونید به زندگی عادی برگردید و فوتبال بازی کنید
من هم هم تمیرینات فیزیو تراپی و هم در باشگاه بر روی رباط پام کار میکنم
خواستم بدونم مشکلی که نداره کم کم فعالیت ورزشی و فوتبال رو باهاش شروع کنم

  پاسخ :
با سلام
دردهای پشت زانو که ناشی از تروما ها و ضربات ایجاد شده باشند می‌توانند ناشی از عناصر خلفی کپسول مفصلی و همچنین رباط صلیبی و یا عضلات پشت زانو باشند در مواردی که پزشک برای شما شرایط آسیب خفیف را تشخیص داده باشد دردهایی که در پشت زانو ایجاد می‌شوند می‌توانند ناشی از اسپاسم های عضلانی در پشت زانو نیز باشند که در گذر زمان احساس سنگینی در پشت زانو را در شما ایجاد می کنند شما میتوانید فرایند تمرین ورزشی خود را انجام داده و با فیزیوتراپیست ورزشی جهت رفع دردهای پشت زانو که غالباً می‌توانند به علت اسپاسم های عضلات به خصوص از عضلات گاستروکنمیوس و پوپلیتئوس باشند اقدام نمایید.

حدیث باجلان

سلام من تصادف کردم 7ماه پیش، جراحی شدم پلاتین گذاشتن،بعد 5ماه پام ورم کرده بود رفتم دوباره جراحی کردن الان از جراحی دوم 4ماه میگذره جای بخیه یکم ورم کرده مشکل از چیه؟

  پاسخ :
با سلام
مورد اول اینکه ناحیه آسیب دیده و نحوه آسیب را ذکر ننموده اید اما به طور کلی برخی از جراحی ها بسته به ناحیه آسیب می توانند سبب تورم در مفصل و ناحیه شوند لازم است در صورت امکان توضیحات کاملتری را ذکر نمایید.

مهدی گل محمدی

سلام من ۶ روز رباط صلیبی و مینسک عمل کردم و پا م بدونه درد تا ۵۰درصد جمع میکنم رفیق من همون عمل رو انجام داده ولی ۲۴ روز گذشته ولی هنوز نمیتوته پاشو جمع کنه

  پاسخ :
با سلام
تفاوت های عمل جراحی در مفصل زانو می تواند علیرغم اینکه ناحیه همان ناحیه می باشد ولی پروتکل‌ها و فرایند نقاهت متفاوت باشد

مهساابراهیمی

سلام
من ۹ماه پیش طی یک اتفاقی هردو پام ب شدت آسیب دید توی ران و ساق پام پلاتین دارم هر دو پاشنه پام ب شدت خرد شده بود ولی خوشبختانه الان رو ب بهبودی ام و حدود ۲ماهه که خودم میتونم راه برم ولی سوال من این بود که اصلا وضعیتم با اینکه بهتر میشه ولی این سوال ذهن منو مشغول کرده که چقدر دیگه میتونم ب زندگی عادیم برگردم
این مورد خیلی اذیتم میکنه و هیچ کودوم از دکترام هم بهم دراین مورد چیزی نمیگن بهم
طرز راه رفتنم بااینکه هیچ کوتاهی توی پاهام نیست اصلا خوب نیست و همه اطرافیانم با طرز راه رفتنم مشکل دارن
توی پاشنه هام درد دارم موقع راه رفتن
نمیدونم دلیل این نقصی که توی راه رفتن هست چیه
چون واقعا اذیتم میکنه
چقدر طول میکشه که من به حالت عادی زندکیم برگردم چون خیلی وقته گذشته و این اذیتم میکنه لطفا حوابمو بدین ممنونم

  پاسخ :
با سلام
برای تعیین زمان تقریبی بازگشت به شرایط عادی زندگی خود نیازمند ارزیابی دقیق معاینه بالینی و بررسی پرونده های پزشکی و نوع عمل جراحی های انجام شده شما می باشد لازم است برای ویزیت وقت بگیرید.

فرزاد خوش نیام

سلام
۷هفته هست که عمل بازسازی aclو ترمیم منیسک انجام دادم یک هفته پیش عصا کنار گذاشتن اما در هنگام راه رفتن سریع زانوم صدای تق تق میده و به همراه درد هست جای نگرانی هستش یا طبیعی؟

  پاسخ :
با سلام
صدا های مفصلی به خصوص در جراحی‌های ترمیم رباط صلیبی در مفصل زانو تا حدی طبیعی بوده و در صورتی که آسیب جدی به آن وارد نشده باشد مشکلی ایجاد نمی کند. لازم به ذکر است مراقبت های پس از عمل بازسازی رباط صلیبی در مفصل زانو را در سایت فیزیوتراپی شریعتی مطالعه نمایید.

مهدی خسروزاده

سلام وقت بخیر
من اوایل اریبهشت تصادف کردم که باعث شکستگی گردن استخوان ران پای چپم شد. برای تقویت پای چپم فیزیوتراپی کردم ولی هنوز موقع راه رفتن بدنم به سمت چپ و پایین متمایل می شود. ممنون می شوم اگر راهنماییم کنید و تمرینهای ورزشی که می توانم در منزل انجام دهم را بفرمایید.

  پاسخ :
با سلام
شکستگی گردن استخوان ران یکی از پیش کسی های بسیار مهم در استخوان ران یا فمور و مفصل هیپ می باشد با توجه به اینکه در این نوع شکستگی راستای عضلات ناحیه گلوتئال مقداری تغییر پیدا می کند و مستعد ضعف در این عضلات می شوید لازم است تا عضلات را تقویت نموده و در صورتی که عمل جراحی انجام شده باشد تحت نظر جراح و فیزیوتراپیست متخصص تمرینات دوره نقاهت خود را انجام دهید.
تمرینات می تواند شامل موارد زیر باشد:
حرکت اول: به پهلو دراز کشیده و به نحوی که پای مبتلا به سمت بالا قرار گرفته و به آهستگی حرکت بالا آوردن اندام تحتانی یا پای خود را از ناحیه مفصل لگن یا حیب انجام دهید حرکت را میتوانید به آهستگی در ۱۰ تکرار و سه ست انجام دهید.
حرکت دوم : حالت ایستاده گرفته و پای مبتلا را به سمت جلو قرار می دهید به آهستگی از زانو حرکت خم شدن به سمت جلو را انجام داده و حرکت را مجدداً تکرار کنید. این حرکت را می‌توانید برای پای دیگر را نیز انجام دهید. برای هر پا ۶ مرتبه تا ۱۰ مرتبه و در سه ست مجزا انجام دهید.
حرکت سوم : به حالت درازکشیده پای خود را از ناحیه زانو و مچ پا به حالت درازکش با انقباض عضلات باسنی بلند می کنید این حرکت برای تقویت عضلات گلوتئال یا عضلات سرینی بسیار مفید است. این حرکت را در ۳ ست ۱۰ تا ۱۲ مرتبه تکرار می توانید انجام دهید.

مهدی خسروزاده

سلام
سوالی رو فراموش کردم بپرسم
بعد از عمل شکستگی گردن استخوان رانم، پایم به سمت بیرون متمایل شده یعنی موقع راه رفتن پایم به سمت بیرون متمایل می شود. می خواستم علت و روش برطرف کردن مشکل را در منزل بدانم.
با تشکر

  پاسخ :
با سلام
با شرایط ذکر شده نیاز به ویزیت متخصص و یا فیزیوتراپیست وجود دارد برای این عارضه وقت ویزیت بگیرید.

علی

سلام و عرض خسته نباشید
دوماه پیش عمل بازسازیaclوترمیم منیسک انجام دادم میخواستم ببینم ورم زانوم تا چند ماه ادامه دارد وطبیعی هستش؟؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از عوارض عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی در مفصل زانو تورم و ضعف عضلات می باشد. برای رفع عوارض پس از عمل جراحی نیاز به این وجود دارد که دوره نقاهت را در کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی تحت نظارت فیزیوتراپیست متخصص انجام دهید برخی از تورم ها می تواند ناشی از چسبندگی ها و فرآیند ترمیم باشد که می‌تواند تا دو ماه نیز ادامه دار باشد و پس از آن چسبندگی های مفصلی که ناشی از ایجاد بافت فیبروز می باشند می بایست توسط حرکت های کششی و تجهیزات فیزیوتراپی برای ترمیم مرتفع شوند. پس از ۳ الی ۴ ماه با انجام موارد فوق می بایست شرایط مفصل شما به صورت نرمال به آهستگی برگردد.

مریم

سلام سوالم در مورد قوز کمر هست آیا در سن من هم میشه درمانش کرد باید چیکار کنم ؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از عارضه های مهم و شایع در ستون فقرات ایجاد کیفوز یا قوز در سنین مختلف می باشد. کلینیک های فیزیوتراپی با توصیه تمرینات مناسب و آموزش آن به بیماران جهت جلوگیری از افزایش و حتی بهبودی در صورتی که این عارضه ها فانکشنال باشد اقدام می نمایند.
همچنین انجام ورزش شنا به صورت مداوم می تواند به بهبود این عارضه کمک شایانی نماید.

جلال عقیلی فر

سلام بنده ۱۰ماه پیش دچار پارگی رباط صلیبی قدامی زانو شدم باتوجه به معاینه دکترم و عکس ام ار ای تشخیص داد که زانوپایدار میباشدوخالی نمیکند ۲۰جلسه فیزیوتراپی رفتم کمی بهتر شدو محدودیت حرکتیم برطرف شد اما الانوالان وقتی راه می روم هردوپاهام از ناحیه پشت زانو درد شدیدی میگیره بطوری که احساس سوزش در زانوهام بخصوص پای سالمم دارم میترسم دوتا پاهام اسیب دیده باشن یا اینکه طبیعه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام
یکی از اختلالات بسیار مهم در مفصل زانو بی ثباتی های آن پس از پارگی های رباط صلیبی در زانو می باشد با توجه به اینکه شرایط احساس شما و همچنین در معاینه ای که انجام شده است بی‌ثباتی وجود ندارد این می‌تواند برای شما یک پیام مناسب و خوبی باشد که نیاز به عمل جراحی وجود ندارد اما برخی از دردهایی در ناحیه زانو بخصوص از پشت زانو می‌تواند ناشی از گارد عضلانی در عضلات گاستروکنمیوس یا دوقلو باشد که نیاز به فیزیوتراپی دارند توصیه می‌شود به کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی برای رفع این اختلالات اقدام نمایید.

موذنی

با سلام..پدر من 88 سالشون هست سه ساله که فراموشی دارند و حدود یک ماه پیش موقع راه رفتن متوجه شدم که پای راستشون بخوبی نمیتوانند روی زمین بگذارند و تعادل خود را حفظ کنند بعد بردن به بیمارستان و انجام سیتی اسکن و ام آر آی از مغز، متوجه شدند که در نیمکره چپ مغز هاله ای از خون به اندازه اندک وجود دارد. چنر روز در آی سی یو و چند روز در بخش بودند. دکتراشان فیزیوتراپی چهار اندام در منزل دستور دادند. در حال حاضر پدرم که قبلا با واکر راه میرفتند، اصلا نمیتوانند راه بروند. آیا فکر می کنید فیزیوتراپی با APS چقدر برای به راه انداختن پدرم موثر است. و اینکه فیزیوتراپی با دستگاه TENS FARADIC در مورد مغزی پدرم بهتر جواب میدهد یا APS تراپی؟؟؟؟

  پاسخ :
با سلام
خونریزی های مغزی و اختلالات عروقی در مغز با توجه به ناحیه درگیر می‌توانند و اختلالات وسیعی را در بخش حرکتی و یا حسی ایجاد نمایند در بخش حرکتی می تواند با درجات مختلفی از ضعف ناپایدار تا ناتوانی در حرکت در اندام ها را شامل شود. یکی از توصیه های پزشکی برای رفع این حالت استفاده از جریانات الکتروتراپی که شامل جریانات فارادیک و FES میباشند که فیزیوتراپیست متبحر برای تحریک عضلات درگیر با دانش آناتومی در عصب عضله سبب انقباض مصنوعی در عضلات درگیر می شود با رعایت نکات ذکر شده توسط متخصص مغز و اعصاب و استفاده منظم داروهای توصیه شده و رژیم های غذایی می‌توانید به بهبود شرایط بیمار به گذر زمان اقدام نمایید در برخی موارد ممکن است که پزشک متخصص مغز و اعصاب برای شما فیزیوتراپی را در منزل توصیه نماید.

سعيدبختياري

سلام خدمت شما
من ٢ماه ازعمل رباط ميگذره ودكتري كه من عمل كردبرحمت خدارفت ومن پيش دكترديگه اي نرفتم الان چكاربايدبكنم اصلادكتراي ديگه من ويزيت ميكنن چون خودشون عمل نكردن اصلا نميدونم چكاركنم اقاي دكتركمكم كنيدمن چكاربايدبكنم.ممنون ميشم

  پاسخ :
با سلام
لازم است تا مقاله مراقبت های پس از عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی را در سایت فیزیوتراپی شریعتی مطالعه نموده و برای ویزیت متخصص اقدام نموده و شرایط خود را برای متخصص مربوطه شرح دهید.

فرزاد

سلام آقای دکتر تقریبا دو ماهی هستش که عمل رباط ACLوترمیم منیسک انجام دادم .
داخل زانو و پشت زانو و اطراف اون در هنگام راه رفتن درد حس میکنم اما درد ثابت نیست و جابجا میشه وفقط در هنگام راه رفتن هستش به نظر شما طبیعی هست؟؟
ویک سوال دیگه در هنگام راه رفتن صدای تق تق به گوش میرسه به طوری که در هر قدم یه تق میکنه اما همراه بادرد نیستش به نظرتون نیاز به پیگیری هستش؟؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از عوارض جراحی ترمیم رباط صلیبی در مفصل زانو ضعف عضلانی می باشد. ضعف عضلانی می‌تواند سبب ایجاد بی‌ثباتی در مفصل زانو شده و همچنین هنگامی که این ضعف عضلانی همراه با گره ها و اسپاسم های عضلانی در اطراف مفصل باشد سبب درد در مفصل خواهد شد. با تقویت عضلات اطراف مفصل و رفع این گره های عضلانی می توانید از دردهای مزمن رهایی پیدا کنید. همچنین برای رفع صداهای مفصلی که گاهاً بدون درد می باشد با ماساژ های عمقی و رفع چسبندگی های مفصلی می توانید تا حدی این صداهای مفصلی که ناشی از چسبندگی های مفصل می باشد را مرتفع سازید شایسته است که برای تمام این اقدامات به کلینیک‌های تخصصی فیزیوتراپی ورزشی مراجعه کنید.

طرح پرسش جدید
CAPTUA
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.
ورود به سامانه