ورود ثبت نام

logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ با دکتر رضایی

اکثر بیماران در خصوص مشکلات و بیماری های موجود سوالاتی را در ذهن خود دارند که لازم است با مشورت صحیح و راهنمایی های مناسب آگاهی های لازم را در زمینه مشکلات خویش بالا برده و گام مهمی در دانش افزایی از بیماری خویش و حتی درمان آن بردارید. در این این بخش می‌توانید پاسخ مناسب و تخصصی دکتر رضایی را برای پرسش های خویش داشته باشید.

ثبت پرسش جدید

سجاد اسد پور

سلام. من چند جلسه فیزیوتراپی گردن انجام دادم ولی دردم زیاد تر شده. علتش چی میتونه باشه آیا طبیعیه؟؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه فیزیوتراپی با تحریک سلولی باعث بهبودی می‌شود اما گاهی موارد می‌تواند با رهاسازی میانجی های درد و یا به عبارتی افزایش درد بیمار در جلسات ابتدایی شود لذا هر افزایش دردی دلیل بدتر شدن و یا کاهش دردی دلیل بهتر شدن نمی باشد.
به طور کلی در بعضی موارد دردهای مزمن فیزیوتراپی می تواند در جلسات اول باعث افزایش درد بیمار نیز شود.

دلارام کوهی

با سلام و خسته نباشید خدمت شما.
آیا آرتروز با فیزیو تراپی بهبود پیدا میکنه؟

  پاسخ :
آرتروز فرایند تخریب مفصل می باشد که به گذر زمان اتفاق می افتد که می تواند با علائم التهابی و درد همراه باشد فیزیوتراپی می تواند با کاهش درد و التهاب و افزایش دامنه حرکتی و تقویت عضلات اطراف مفصل به ثبات آن کمک شایانی بنماید.
اما توجه به این نکته ضروری است که فرآیند فرسایش در تمامی مفاصل به گذر زمان با توجه کامل و صد در صد اتفاق می‌افتد و جزئی از فرایند طبیعی کارکرد مفاصل می باشد.

پردیس محمدی

سلام خسته نباشین. عذرخواهی میکنم چند روز بعد از جراحی مینیسک امکان فیزیو تراپی هست؟

  پاسخ :
یکی از اختلالات مفصل زانو آسیب های مینیسک است که ممکن است بنا به نظر پزشک جراح ارتوپد نیاز به جراحی پیدا کند. به طور کلی دو نوع تکنیک جراحی وجود دارد تکنیک اول بنام partial meniscectomy و تکنیک دوم بنام meniscus repair معروف می باشد در تکنیک اول که بازگشت به شرایط قبل از عمل راحت تر بوده جراحی با برداشتن مقداری از مینیسک که در عملکرد زانو اختلال ایجاد نموده است می تواند باعث بهبودی زودتر شود اما عیب این تکنیک این است که بافت آسیب دیده که برداشته می شود قسمتی از مینیسک بیمار می باشد که می توانست باقی بماند.
در تکنیک دوم قسمتی از بافت آسیب دیده که احتمال ترمیم در آن وجود دارد را جراح به قسمت دیگر وصل نموده و فرصت ترمیم به آن می‌دهد که می بایست تا دو ماه طول بکشد در این تکنیک بافت آسیب دیده مجدداً ترمیم میشود و لذا برداشته نمی شود ولی زمان وزن اندازی و دامنه حرکتی از تکنیک اول طولانی تر خواهد بود.
در تمامی تکنیک ها فیزیوتراپی در مرحله اول که از سه روز تا یک هفته می باشد می تواند شامل کاهش درد و التهاب و در مراحل بعدی می تواند شامل ایجاد دامنه حرکتی نرمال تمرینات قدرتی در عضلات اطراف مفصل و بهبود عملکرد اندام باشد.

سعید احمدی

با سلام من در قسمت مهره s درد شدید دارم و رگ پام انگار کشیده شده و قوزکای پام جفت نیستن میخوام بدونم علتش چیه و ایا اقای دکتر در این زمینه کمک میکنن مراجعه کنم کلینیک؟ممنونم

  پاسخ :
با سلام
این موضوع می‌تواند مرتبط با کمر و اختلالات ساختاری آن باشد که در معاینات بالینی قابل تشخیص و درمان می باشد.

علی نجفی

سلام من حدود 2 ماه پیش عمل رباط صلیبی و مینیسک داخلی داشته ام بعد از عمل وضعیتم خوب بوده ولی الان بعد از ده جلسه فیزیوتراپی احساس درد در بالای زانو وبی حسی کل پا دارم ایا مشکلی هست؟؟؟؟

  پاسخ :
یکی از عناصر مهم در ثبات مفصل زانو رباط صلیبی می باشد که به دو قسمت قدامی و خلفی تقسیم می‌شود در آسیب رباط صلیبی قدامی به نسبت نیاز به جراحی بیشتر بوده و جراحی آن راحت تر می باشد اگر آسیب رباط صلیبی به تنهایی اتفاق افتاده باشد جراحی می تواند با عوارض کمتر همراه باشد اما اگر بافت های دیگر نیز درگیر شده باشد جراح با در نظر گرفتن نوع آسیب اقدام به ترمیم یا برداشتن قسمتی از بافت آسیب دیده که قابل ترمیم نمی باشد می نماید یکی از عوارض جراحی در ترمیم رباط صلیبی خشکی مفصلی و سفتی عضلانی و بر هم خوردن ریتم عضلات و قدرت انقباضی آنها و کم شدن استقامت آنها می باشد همچنین از عوامل بسیار موثر برای کم کردن عوارض پس از عمل اقدام به فیزیوتراپی و همزمان با آن تمریناتی که متخصص فیزیوتراپی توصیه می نماید می باشد که بتواند قدرت انقباضی عضله از دست رفته و همچنین دامنه حرکتی مفصل را دوباره به دست بیاورد.
درد در بالای زانو می تواند مرتبط با خشکی مفصل باشد و نیاز است تا دامنه حرکتی آن معاینه گردد اما در مورد بی حسی از عوارض کمتر ذکر شده جراحی رباط صلیبی می باشد ولی اگر عصب های سطحی و پوستی در حین جراحی آسیب دیده باشد پس از گذر چند ماه ترمیم شده و بی حسی نیز از بین خواهد رفت.
مراحل توانبخشی و فیزیوتراپی در بازسازی رباط صلیبی به طور کلی ۴ قسمت می باشد که در سایت به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.

محمد کوثری

سلام.دو سال پیش دچار پیچ خوردگی پا به داخل شدم از اون موقع که نادیده گرفتم و گفتم خودش خوب میشه دو سال میگذره والان مثل یک ادم فلج شدم در حالت استراحت دردی ندارم ولی موقع راه رفتن فشار زیادی رو مچ پامه وخیلی درد میکنه طوری که لنگ میزنم فقطم موقع راه رفتن اینجوریم و موقع استراحت پام دردی نداره علتش میتونه چی باشه امکان خوب شدنش هست بعد دوسال

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه بعضی از عوارض ناشی از پیچ خوردن های مچ پا می توانند به گذر زمان بهبودی حاصل ننمایند لذا حتماً و ضرورتاً به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

سارا رضایی

با سلام دختر من ک 5 سال دارد در اثر زمین خوردن دچار آسیب قسمت آرنج شده. آیا فیزیوتراپی برای بهبود آسیب کودک هم موثر می باشد ؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه فیزیوتراپی می تواند به ترمیم کمک نماید در اکثر موارد در آسیب هایی که در سنین کودکی به وجود می آید به صلاحدید پزشک متخصص که ارجاع دهنده بیمار می باشد می تواند فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گیرد البته در مواردی که خفیف باشد شاید نیازی به فیزیوتراپی وجود نداشته باشد ولی در اکثر موارد فیزیوتراپی کمک کننده خواهد بود.

محمد رضا حاجی

سلام
بنده حسابدار هستم ب علت کار زیاد با مچ و انگشتان دچار درد در قسمت انگشتان شده ام
ایا فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه یک سری از درد های موجود در سیستم اسکلتی عضلانی می تواند ناشی از کار زیاد باشد اولین گام در جهت بهبودی و درمان حذف عامل ایجاد یا کمتر کردن شدت کار می باشد لذا فیزیوتراپی علی‌رغم اینکه می تواند کمک کننده باشد برای ترمیم بهتر اما باید فعالیت‌های مورد نظر را که باعث دردهای موجود شده است را حذف نمود یا حداقل کمتر نمود. البته بستن اسپیلت و آتل در مچ دست برای کم کردن فشارهای وارده به مچ دست ضرورت دارد.

امیر محمد نجفیان

با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر رضایی
مادر من 69 سال سن دارند هنگام بلند شدن و نشستن از درد زانو رنج می برند و موقع نماز خواندن نمی توانند در حالت دو زانو بشینند به دلیل درد زیاد. چه درمانی می تواند کمک کننده باشد؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به علائم اینکه می‌فرمایید می توانند دچار آرتروز شده باشند که توسط پزشک متخصص ارتوپدی قابل تشخیص بوده و لازم است تا از انجام فعالیت هایی مانند چمباتمه زدن و زانوی خم پرهیز نمایند
پزشک متخصص ارتوپدی توصیه های درمانی را انجام خواهند داد از روش های موثر برای درمان اینگونه بیماران فیزیوتراپی می باشد که می‌تواند توسط پزشک متخصص ارتوپدی ارجاع داده شود.

شادی مقدم

سلام من مادرم رزمین خوردن مانندکسی که عقب عقب بره وازپشت سرش به درچوبی حمام خورده الان ام ارای دادیم براشون فیزیوتراپی بالیزر نوشتن وتعادل نشستن وراه رفتن ندارن
دست وپاراتکان میدهند بطور نامنظم حرف میزنندغذامیخورن وکنترل ادارومدفوع رادارند اماگفتن پارگی مهره گردن وفشاربه نخاع دارند چندین دکتربردیم دکترمنشوری دکتردپور دکترزینب طاهری ....الان سوالم اینه شما مریض ماراپذیرش می کنید ؟ وواقعا نیازبه راهنمایی دارم ممنون

  پاسخ :
با توجه به علائم که می فرمایید و گویا پزشک متخصص مغز و اعصاب که در حیطه تخصص ایشان می باشد ویزیت نموده و دستور فیزیوتراپی را نموده است لذا می توانند پذیرش شوند و البته قبل از آن ویزیت متخصصین کلینیک نیز ضروری می باشد. و قابل درمان می باشند.

علی جزایری

سلام
من با درد شدید کمر و ران به دکتر مراجعه نمودم و بعد از MRI گفتند مشکلی نیست اما 10 جلسه فیزیوتراپی لیزری تجویز نمودندوسوالم این است که باید صبر کنم تا درد کم بشود (چون الان درد شدید دارم و نمیتوانم حرکات خاصی انجام دهم یا اینکه همین الان باید شروع به فیزیو نمایم؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه پزشک شما معاینه انجام داده‌اند و توصیه فیزیوتراپی و لیزر را نیز نموده اند انجام فیزیوتراپی و لیزر در صورت تجویز ایشان می‌تواند در کاهش درد شما موثر واقع شود.

ابراهیمی حسن

با سلام من مدتی زیادی است کمر درد دارم دکتر گفت پوکی استخوان است آیا فیزیوتراپی کمک می کنه

  پاسخ :
با سلام
پوکی استخوان کمتر می تواند با درد همراه باشد ولی هم در پوکی استخوان و هم در درد فیزیوتراپی می‌تواند کمک کننده باشد.

حسین پاشایی

سلام من تو ورزش دچار پارگی پارسیل در الیاف عمقی لیگمان دلتویید شدم
درمانش چیه؟
بهبود پیدا میکنه؟

  پاسخ :
با سلام بله در صورت نیاز میتوانید راهنمایی‌های مورد نظر را با تماس بخش پذیرش جهت درمان جویا شوید.

وحید خانزاده

سلام خسته نباشید
من ۴ماهو ۱۵ روزه که از عمل رباط صلیبی زانوم میگذره همه جلسات فیزیوتراپیم رفتم تمرین هم دارم ولی هنوز زانوم لقه، تواین مدت هم ن پیچیدگی ن اتفاقی برای زانوم افتاده میخاستم بدونم دیلیلش چیه طبیعیه یا مورده خاصی داره؟! ممنون میشم پاسخ بدید خیلی داره بهم فشار میاره

  پاسخ :
با سلام
درخصوص جراحی بازسازی رباط صلیبی نکته بسیار مهم در مرحله اول جراحی مناسب و فیکس گردن گرفت در زاویه ای می باشد که حالت لقی و یا شلی را که شما احساس می‌کنید نداشته باشد. در صورتی که این مسئله در عمل جراحی به نحوه درست و صحیح انجام شده باشد فیزیوتراپی شامل تقویت عضلات و تمرینات هماهنگی عضلات می تواند کمک کننده باشد تا این احساس لقی که در شما وجود دارد برطرف شود.
لطفاً بخش تمرینات رباط صلیبی را پس از عمل جراحی در لینک زیر مطالعه نمایید.
http://scpt.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%87%D8%A7/ACL-Tear/

رضا معتمد

با سلام مدتی هس ک عضله پشت پام تو فوتبال درد گرفت جدیش نگرفتم ولی در بازی بعد پام منبسط شد و نتونستم حرکتش بدم بعد چهار هفته استراحت دوباره تکرار شد ولی در هر بار ب راحتی میتونستم راه برم اذیت نمیکرد بازم بعد ی مدت استراحت بعد دوبازی ی دردی احساس میکنم چه دلیلی داره باید چیکار کنم تا خوب شه

  پاسخ :
به نام خدا
با توجه به اینکه برخی از کشیدگی های عضلانی و یا آسیب های عضلانی می‌تواند به صورت احساس درد و یا گرفتگی در پشت ساق پا و ران احساس شود و ورزشکار بدون اهمیت موضوع به ورزش خود ادامه دهد نکته بسیار مهم این است که در این شرایط آسیب می تواند تشدید شود.
لطفاً صفحه کشیدگی و پارگی عضله همسترینگ و ساق پا را در سایت مطالعه نمایید.
لطفاً جهت بررسی بیشتر وقت ویزیت تنظیم نمایید و یا در صورت امکان به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

مهدی نوروزی

باعرض سلام و خسته نباشید بنده مدت ۲ ماه عمل رباط صلیبی انجام دادم ولی هنوز پام هنگام جمع کردن درد زیادی دارد و کاملا به باسنم نمیچسبه و عضلاتم هنوز شل هستند و برای راه رفتن هم مشکل دارم خواهش راهنمایی کنید

  پاسخ :
به نام خدا
عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی یکی از جراحی‌های بسیار مهم در ثبات دینامیک مفصل زانو می‌باشد به عبارت دیگر در حالتی که ثبات زانو از طریق پارگی رباط صلیبی از بین برود نیاز به جراحی بازسازی رباط صلیبی خواهد بود. نکته پس از جراحی انجام تمرینات مورد نظر در کلینیک های فیزیوتراپی برای کسب دامنه حرکتی تقویت عضلات و ایجاد فانکشن یا عملکرد مناسب در اندام می باشد با توجه به اینکه در بعد از عمل جراحی دامنه حرکتی به علت چسبندگی ها می تواند دچار محدودیت شود لذا ورزشکار تمایلی به ایجاد دامنه حرکتی به علت درد نخواهد داشت و این عامل باعث خشکی در مفصل زانو خواهد شد.
با توجه به اهمیت دامنه حرکتی در فعالیتهای روزانه به‌خصوص در ورزشکاران لازم است تا دامنه حرکتی هرچه زودتر به دست آید زیرا با گذر زمان دامنه حرکتی محدودیت بیشتری پیدا خواهد کرد و برای کسب دامنه حرکتی ورزشکار لازم است تا درد بیشتری را تحمل کند.
با مراجعه به کلینیک های فیزیوتراپی و تاکید بر دامنه حرکتی و پروتکل های توانبخشی موجود در سایت کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی اقدام نمایید.
لطفا لینک زیر را مطالعه نمایید
http://scpt.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%87%D8%A7/ACL-Tear/

سپهر نقاش

سلام من رباط صلیبی و مینیسک داخلیم عمل کردم حدود ۴ هفته پیش الا تو هفته پنجم هستم ۱۰‌ جلسه فیزیو تراپی رفتم برق وصل کردن به عضلاتم الان زانوم ۹۰درجه بیشتر خم میشه ولی بیشتر نه اگه امکانش هست چن نمونه تمرین موثر بهم بگین که بتونم کامل باز بستش کنم و عضله بگیرم ممنون

  پاسخ :
با سلام
پروتکل های جراحی در بازسازی رباط صلیبی زانو و مینیسک به دو صورت به صورت خلاصه تقسیم می شود:
حالت اول تعیین نوع گرفت همراه با برداشتن قسمتی از مینیسک

حالت دوم تعیین نوع گرفت همراه با ترمیم مینیسک آسیب دیده

در حالت اول جراح با جراحی رباط اقدام به برداشتن قسمتی از مینیسک می نماید در این حالت نیاز به کسب دامنه حرکتی در زمان کوتاه‌تر ضرورت دارد.
وزن اندازی و کسب دامنه حرکتی به صورت کامل در حالت اول ظرف یک ماه کامل انجام خواهد شد.

ولی در حالت دوم به علت اینکه نیاز به زمان جهت ترمیم مینیسک آسیب‌دیده وجود دارد لازم است تا وزن اندازی و کسب دامنه حرکتی به تدریج ظرف دو ماه به دست آید.

بسته به شرایط بیمار اگر در حالت اول و یا دوم باشد پروتکل ها متفاوت بوده و لازم است به پروتکل ها اقدام به توانبخشی نمایید لطفاً لینک زیر را مطالعه نمایید.
http://scpt.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%87%D8%A7/ACL-Tear/
همچنین شما می توانید تمرینات wall sliding exercise که در آن به پشت خوابیده و پاهای خود را روی دیوار قرار داده و آرام آرام به سمت پایین هدایت می نماید با این حرکت دامنه حرکتی شما آهسته آهسته به ۹۰ درجه نزدیک شده و میتواند از آن بیشتر شود در صورتیکه در حالت اول باشید کسب دامنه حرکتی ظرف یک ماه و در حالت دوم ظرف دو ماه ایجاد شود.
نکته مهم در این حرکت ها حمایت پای سالم از پای جراحی شده در حرکت باز کردن زانو می باشد.

احسان غلامی

سلام
من ورزش بدنسازی انجام میدم و بدون اینکه ضربه ای بزنم یا زمین بخورم پشت کتفم درد احساس مینکم البته در زوایای خاص بیشتر میشه و درد تا پشت آرنج ادامه داره..دردم خیلی زید نیست فقط لطفا راهنماییم کنین که میتونم دوباره ورزش کنم یا نه؟آیا امکان آسیب لابروم وجود دارد یا خیر؟به دلیل مشکلات کرونا دکتری نبوده که بخوام عکس رو نشون بدم

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه در حرکت ورزشی خود آسیب ناگهانی ایجاد نکرده اید و احتمال اینکه برخی از دردها ناشی از درگیری های عصب باشد که انتشار پیدا می کند احتمال آسیب لابروم کم است هر چند که سن شما نیز کمتر از ۴۰ سال باشد احتمال آسیب لابروم کمتر می‌شود ولی در عین حال اگر در زوایای خاص مانند جمع‌کردن شانه به تنه درد منتشر شود مانند تستهایی که در سایت نوشته شده احتمال آسیب لابروم وجود دارد برای تشخیص آسیب لابروم بهترین گزینه ام آر آی با تزریق است شما می توانید پرونده پزشکی خود را با ثبت نام در سایت آپلود نموده و نتایج را جویا شوید و یا به اینستاگرام دایرکت پیام دهید.

آرمان مسلمی

سلام. برای تسکین درد اسخوان عانه که وقت زیادی از آسیب گذشته.. چه باید کرد؟ کیسه یخ یا آبگرم ؟؟ فیزیوتراپی انجام شود ؟؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از درد و آسیب گذشته است توصیه گرما می‌شود و ویزیت متخصص و انجام فیزیوتراپی می تواند کمک کننده بوده و ضرورت دارد.

رضیه بازلی

سلام و قت بخیر من یه بیمار دارم که در کشور عمان می باشد کمرشون رو در تایلند عمل کرده اند و بخاطر شرایط کرونا فعلا نمیتونن به کشور تایلند بروند و به من گفتن ایا در ایران درمان pelvic traction وجود دارد یا نه که من حقیقتا متوجه این نوع درمان نشده ام ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ :
با سلام
در برخی از کلینیکها عمل کشش در ناحیه لگن توسط فیزیوتراپیست متخصص قابل انجام می باشد. همچنین در موارد خاص دستگاه مخصوص ترکشن و کشش وجود دارد که می‌تواند جهت درمان اصلاح ساختار لگن و کمر بکار گرفته شود. در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی تمامی موارد جهت درمان بیماران وجود داشته و با نظارت دقیق انجام می‌شود.

مهدی بناکار

سلام از صبح امروز در قسمت پای سمت چپ عضله ی راست رانی کمی فرورفتگی داره و تیر میکشد درد خیلی خاصی ندارم ولی بیشتر تیر میکشد میخواستم ببینم مشکلم چیه خیلی حاد و نگران کننده است یا نه؟

  پاسخ :
با سلام
اگر این فرورفتگی در شرایط فعالیت بدنی ایجاد شده و شما احساس سوزش را داشته اید بهتر است به متخصص ارتوپدی مرجعه نموده و MRI توصیه می شود.

عذرا باقری

سلام ببخشید من پوکی استخوان دارم دو روز پیش با کمی خم شدن نابه جا به سمت جلو نمیدونم زیر قفسه سینه ام کش خورد رگ به رگ شد یا زانو ام به سینه ام خورد الان سه روز است زیر سینه سمت چپ ام یعنی دنده هام هنگام خوابیدن، بلند شدن و نشستن ونفس کشیدن و عطسه درد میکنه دکتر قلب رفتم مشکل قلبی نداشتم گفتن یک عکس بگیرم مطمئن شوید یعنی سی تی اسکن هنوز نرفتم عکس بگیرم با تشکر

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه در حین جابجا شدن این درد ایجاد شده است و متخصص قلب نیز برای شما سی تی اسکن و عکس رادیولوژی را توصیه نموده است لازم است تا حتماً این کار را انجام داده و به رویت متخصص مربوطه برسانید همچنین انجام تست های اختصاصی و بالینی برای تشخیص علت درد ضروری است که لازم است توسط متخصص انجام شود

سحر

سلام وقتتون بخیر من رباط صلیبی و مینیسک پام پاره شده میخواستم ببینم بعد عمل چقدر طول میکشه تا دوباره به ورزش حرفه ایم برگردم؟ ایا باید دوباره از صفر شروع کنم؟

  پاسخ :
با سلام
بسته به اینکه شرایط بدنی شما و اهداف شما در ورزش و نوع ورزش شما و رشته تخصصی شما چه می باشد میتواند دوره توانبخشی فیزیوتراپی در جراحی ترمیمی رباط صلیبی و پارگی مینیسک متفاوت باشد. لطفاً جهت اطلاعات بیشتر به لینک های مرتبط به آسیب‌های رباط صلیبی و پارگی های مینیسک در سایت فیزیوتراپی شریعتی مراجعه نمایید.

سودابه

سلام بنده دوماه هست که پامو حراحی کردم به علت شکستگی قوزک خارجی و سن دسموزیس و شنبه ۱۵مرداد پیج رو از پام خارج کردن ولی پلاتین بابد تا دوسال باشه،
سوال من اینه که من کی میتونم کامل راه برم وکی میتونم رانندگی کنم؟
همینطور علت اینکه هنوز پشت پام رنگش به رنگ طبیعی برنگشته علتش چی میتونه باشه؟
ممنونم از شما

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه شکستگی قوزک خارجی پا میتواند با اختلال و پارگی در رباط سین دسموز باشد که عارضه ankle mortise را ایجاد نماید لذا در مواردی که نیاز به جراحی و فیکساسیون استخوان فیبولا یا قوزک خارجی می ‌باشد جراح اقدام به فیکس کردن استخوان تیبیا یا درشت نی و فیبولا یا نازک نی از طریق پیچ می نماید که پس از مدتی آن را خارج نموده ولی به مدت دو سال تقریباً نیاز است تا استخوان فیبولا یا قوزک خارجی توسط پلیت فیکس باشد پس از برداشتن پیچ ممکن است جراح نیاز به فیزیوتراپی و کسب دامنه حرکتی در مفصل مچ پا را توصیه نماید که در کلینیک های فیزیوتراپی اقدام به کسب دامنه حرکتی مچ پا ، کسب قدرت عضلانی اطراف مچ پا ، استقامت عضلانی و همچنین سیستم حس عمقی رباط های مچ پا می نمایند. پروتکل‌های توانبخشی به نحوی که بازگشت به شرایط قبل از آسیب برای بیمار ضرورت پیدا کند ممکن است که چندین دوره توسط متخصص فیزیوتراپی تحت نظارت انجام شود. نکته بعدی در مورد شرایط خون رسانی و همچنین ریمادلینگ یا ترمیم بافت آسیب دیده می باشد که می تواند تا چند ماه این حالت وجود داشته باشد که بافت حالت طبیعی خود را به گذر زمان تا شش ماه بعد از جراحی به دست خواهد آورد

علیرضا ایمانی نسب

سلام من 4روز پیش عمل رباز و مینیسک انجام دادم و اصلا نمیتونم با عصا زیر بغل حرکت کنم همش خوابیدم تا پاشم پام مورمور میکنه و فشارم میفته علتش چیه چکار کنم دیروز جابه جا شدم شب درد بسیار وحشتناکی گرفتم

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه شرایط بعد از عمل به همین گونه برای بیماران می باشد جای نگرانی خاصی وجود ندارد لطفاً در خصوص جابجایی خود با پزشک متخصص خود و اینکه آیا مینیسک را ترمیم نموده و یا بخشی از آن را برداشته به سایت پارگی های مینیسک فیزیوتراپی شریعتی مراجعه نمایید در صورتی که مینیسک ترمیم شده باشد نیاز به استفاده از عصای زیر بغلی تا ۸ هفته وجود دارد

سعید معین فرد

سلام و وقت بخیر خدمت شما
من رباط صلیبی پای راستم را حدود چهار ماه پیش المان عمل کردم،ولی از بعد از عمل تا الان در قسمت جلوی ساق پام از زانو تا مچ هیچ احساسی ندارم.میخواستم بدونم این اتفاق بعد از عمل طبیعی هست یا اینکه احتمال داره هنگام جراحی کوتاهی از طرف جراح از بابت جایی که باید شکاف میداده رخ داده باشه و بعضی از عصبهایی که از مسیر جای جراحی رد میشده پاره شده باشه که الان باعث بی حسی ساق پا شده.چون این موضوع خیلی روی نوع راه رفتن من تاثیر گذاشته.ممنون‌.

  پاسخ :
با سلام یکی از عوارض عمل های جراحی می‌تواند بی حسی های ناشی از برش عصب های سطحی باشد اگر وسعت بی حسی کوچک باشد مشکلی ایجاد نمی کند. ولی اگر ناحیه بی حس شده وسیع باشد می‌تواند برای بیمار احساس ناخوشایندی را ایجاد نماید لذا با توجه به مجاورت های آناتومیک ناحیه جراحی شده لازم است تا با جراح خود در آلمان مشورت نمایید یا در صورت امکان ویزیت شوید.

مهدی اعلایی

با سلام من در فوتبال مینیسک داخلیم پاره شده با انجام چند جلسه دیگه فوتبال مینیسک خارجیم هم دچار اسیب شده رباط acl هم پاره شد رباط lcl هم به یه تار مویی بنده ولی با ای وجود دکتر که معاینم کرد گفت خیلی عجیبه روش راه میرم خالی نمیکنه وحتی مثل فوتبالیست ها استارت میزنم بازم خالی نمیکنه فقط تو فوتبال سریع خالی میکنه به نظرتون ایا با فیزیو تراپی ولیزر پر توان امکان ترمیم هس که نخوام عمل کنم

  پاسخ :
به طور کلی افرادی که دچار آسیب رباط صلیبی می‌شوند به دو دسته افرادی که وابسته به رباط صلیبی می‌باشند و ثبات مفصل زانوی آنها بستگی به سلامت رباط صلیبی دارد و یا افرادی که وابسته به رباط‌صلیبی نیستند و ثبات مفصل آنها به سلامت رباط صلیبی ارتباطی آن چنان ندارد تقسیم می‌شوند حال اگر در مواردی که ثبات مفصل وابسته به رباط صلیبی باشد در صورت پارگی آن مفصل دچار بی‌ثباتی شده و احساس خالی کردن زانو ایجاد می شود یا ترس از خالی کردن زانو را خواهید داشت. در موارد دیگر که افرادی بدون وابستگی به رباط صلیبی می باشند اگر رباط صلیبی آنها دچار پارگی شود ثبات مفصل آنچنان تغییر نخواهد نمود و یا احساس خالی کردن و ترس از خالی کردن را نخواهند داشت. یک شاخص بسیار مهم در تعیین نیاز به عمل جراحی احساس خالی کردن در زانو می باشد در هر نوع فعالیتی ! لذا توصیه می شود در اولین فرصت با متخصص مربوطه مشورت نموده و در صورت صلاحدید عمل جراحی آن را انجام دهید.

نبی آله شکری

با سلام من مچ پام که به تشخیص دکترها آرتروز می باشد که فقط با مسکن درد کاهش می یابد. کمی فشار که میرم دردش زیاد میشه. حالاهم مسکن مصرف میکنم لطفا راهنمایی فرمایند من چه کار کنم. .

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه آرتروز در مفصل مچ پا تقریباً به اندازه مفاصل دیگر شیوع ندارد ولی در صورت وجود می تواند درد بسیاری را برای شخص ایجاد نماید. که بسته به اینکه ناحیه درگیر تاثیری در مکانیک مفصل مچ پا دارد یا خیر می تواند رویکردهای متفاوت درمانی را داشته باشد. برخی از درمان ها می تواند توسط روش های غیر جراحی در کلینیک های فیزیوتراپی موثر واقع شوند اما در صورتیکه آرتروز شدید وجود داشته باشد تکنیک های جراحی چاره‌ساز خواهند بود. به هر حال در گام اول تعیین روش های غیرجراحی که در کلینیک های فیزیوتراپی مانند کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی قابل اجرا می باشند ضرورت آن می‌بایست برای بیمار اعمال شود.

علی موتابیان

با سلام.۳سال پیش asl پاره کردم و همون موقع عمل کردم.الحمدالله خوب بود تا ۳ روز پیش.الان سه روزه جای عمل که بخیه حدودا ۴سانتی داشته درد میکنه٫وزانوم هنگام راه رفتن همش صدا میکنه٫چی شده بنظرتون؟

  پاسخ :
باسلام فرایند ترمیم و بازسازی رباط صلیبی پاره شده توسط جراحی که توسط جراح انجام می شود اگر به صورت کامل انجام شده باشد و مشکلی در جراحی وجود نداشته باشند به راحتی آسیب نخواهد دید مگر اینکه در پی حرکت ناگهانی و پیچش که می‌تواند رباط بازسازی شده را دچار پارگی نماید که این عارضه را fail شدن ‌رباط میگویند. ولی برای بررسی بهتر لازم است که به پزشک متخصص خود را مراجعه مجدد نمایید.

امین مشهدیان

باسلام ؛ حین درگیری ورزشی لگد میخوره به دنده های سمت قلبم و بعد
عکس رادیولوژی هیچگونه شکستگی نشون نمیده اما الان
بعده از ۴۰ روز هنوز درد خفیف تو دنده ام هست جوری که
وقتی چندساعت روی صندلی میشینم دردش بیشتر حس میشه. چرا

  پاسخ :
با سلام علت درد می‌تواند تنها شکستگی نباشد هر چند که شکستگی های دنده نیازمند رادیولوژی یا سی تی اسکن در ابعاد و زوایای مختلف می باشد که نمود پیدا کند لذا اگر در صورتیکه قطعاً شکستگی وجود نداشته باشد این دلیل موجهی برای نداشتن درد شما نیست. دردهای ناحیه قفسه سینه حتی بدون شکستگی می‌توانند هفته‌ها و یا ماهها نیز طول بکشند برای درمان صحیح لطفاً به متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

رضا بازوند

با عرض سلام و خسته نباشید من 7ماه پیش عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک انجام دادم با این که الان باشگاه میرم و عضلاتم تا حدودی تقویت شده بازم زانوم خیلی درد میکنه این دردی که الان هس عادیه یا نه؟بعدم میخواستم بدونم واسه فوتبال و دوزانو نشستن و نماز خوندن چند وقت دیگه میتونم که برام مشکلی پیش نیاد؟

  پاسخ :
عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی و مینیسک در صورتیکه توأمان با هم انجام شود نیاز به کنترل دامنه حرکتی و وزن اندازی آهسته آهسته تا به مدت دو ماه ضرورت دارد و پس از آن تا ۶ ماه توانایی شخص برای انجام فعالیت های ورزشی و روزمره در کلینیک های فیزیوتراپی آموزش داده شده و ارتقا می‌یابد. در صورتیکه دردهایی در ناحیه جراحی وجود داشته باشد باید با معاینه تحت نظر متخصص این دردها را درمان نمود. برای بازگشت به شرایط قبل از آسیب تستهای اختصاصی ضرورت دارد لطفاً با کلینیک های مربوطه تماس حاصل نمایید.

علی

سلام
من یه ماه پیش عمل جراحی acl و منیسک داخلی انجام دادم و منیسک داخلیم به طور کامل برداشته شد. خواستم ببینم عوارض این برداشتن کامل چی میتونه باشه و اینکه چطور میتونم از عوارضش جلوگیری کنم؟

  پاسخ :
عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی می تواند همراه با آسیب‌های منیسک باشد که در همان زمان عمل باز سازی می توان به دو صورت درمان نمود. در مورد اول مقداری از بافت آسیب دیده مینیسک را برداشته که به این عمل پارشیال منیسکتومی گفته می‌شود. در مورد دوم زمانی که مینیسک ترمیم پذیر باشد. جراح قسمتی از مینیسک را که پاره شده به روشهای مختلف به قسمت اصلی پیوند می نماید به این نوع عمل جراحی مینیسک ریپیر می گویند. زمانی که هیچ کدام از این روشها موثر نبوده یا مینیسک قابل ترمیم نباشد ممکن است جراح اقدام به برداشتن کل مینیسک نماید. از عوارض این نوع جراحی می‌توان به آرتروز زودهنگام اشاره کرد که می توانید با مراجعه به صفحات آرتروز و به خصوص آرتروز زانو در سایت در خصوص روش‌های پیشگیری مطالعه نمایید به طور کلی پرهیز از انجام فعالیت های سنگین و نداشتن اضافه وزن در این گونه موارد جزء موارد پیشگیری محسوب می شود.

امیرمهدی بختیاری

با سلام
من حدود ۵ ماه پیش جراحی رباط صلیبی و مینیسک داخلی توسط دکترحمید رضایی داشتم ک خداروشکر تا الان نتیجه خوبی گرفتم.تنها سوالم اینه که من وقتی مدتی پشت فرمان بشینم مثلا حدود یک ساعت یا مثلا وقتی ک میخوابم و زانوم بی حرکت میشود وقتی سرپا می ایستم و فشار روی پام میاد در پایین زانو قسمت داخلیش(حس میکنم در قسمت مینیسک داخلی)احساس درد میکنم وقتی ک فشار روش میاد و پام رو تا انتها باز میکنم.ک بعد از چند قدم راه رفتن خوب میشه اما منو نگران کرده ک نکنه مشکلی داره عملم یا اینکه نکنه زود ارتروز بگیرم بخاطر این درد.ضمنا دکتر بهم گفتن ک مقدار خیلی کمی از منیسکم برداشته شده و مقدارش زیاد نبوده.خواهش میکنم کمکم کنید خیلی نگرانم.ایا طبیعیه و بعد از چنوقت دیگه رفع میشه یا نه.ممنون

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از آرتروز پس از آسیب رباط صلیبی را ایفا می‌نماید و نقش مهم جراح در عمل جراحی موفقیت آمیز بسیار بالا می باشد لازم است تا افرادی که پارگی رباط صلیبی را دارند عمل جراحی را در صورت نیاز حتما انجام دهند ولی برخی از موارد ممکن است در نواحی مختلفی از زانو درد های نامشخصی را احساس نمایید می‌تواند به علت چسبندگی های ناحیه برش جراحی و یا تغییرات مختصری در عناصر داخل مفصل باشد که می تواند توسط متخصص ارزیابی شده و در صورت نیاز به مداخلات درمانی مانند فیزیوتراپی توصیه شود لطفاً جهت معاینه توسط متخصص مربوطه وقت بگیرید. همچنین لینک سایتهای مرتبط را مطالعه نمایید.

مرضيه آزادي

با سلام ،در مركز شما فيزيوتراپي فك هم انجام ميشود؟

  پاسخ :
باسلام
بله انجام می شود.

نرگس سولتی

سلام من مدت ۱هفته است عمل رباط پا انجام دادم ، به تازگی انگشتان پام بی حس میشن میخوام ببینم مشکل جدی؟ یا با فیزیوتراپی حل میشه؟؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه عمل جراحی خود را به صورت دقیق توضیح نداده اید که منظور از عمل رباط کدام رباط می باشد ولی در صورتی که عمل جراحی رباط صلیبی قدامی بوده باشد ، معمولاً از عوارض عمل این عمل جراحی بی حسی انگشتان نمی باشد لذا لازم است توسط متخصص مربوطه معاینه شوید.

مسعود

باسلام من ۹ روز پیش عمل جراحی ACLزانو شدم بعد از گذشت 9روز از عمل پزشک برای من ۱۰ جلسه فیزیوتراپی تجویز کرد..پزشک فیزیوتراپ از من میخواهد باندمش زانوی خود راخم کنم ولی پزشک به من گفته به هیچ وجه پاتو زمین نزار و حتی حرفی از خم کردن زانو نگفته...حالا باید تو فیزیوترامی زانومو خم کنم؟آیا برای این کار رود نیست؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به سوالات قبلی مطرح شده بیماران که پاسخ داده شده است پروتکل های توانبخشی و فیزیوتراپی در جراحی رباط صلیبی قدامی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود جراحی رباط صلیبی با آسیب مینیسک و جراحی رباط صلیبی بدون آسیب مینیسک آنهایی که با آسیب مینیسک هستند و جراحی می شوند به دو دسته برداشتن قسمتی از مینیسک و ترمیم مینیسک تقسیم می‌شوند. اگر جراحی رباط صلیبی همراه با برداشتن مقداری از مینیسک باشد شما می توانید ظرف مدت ۴ تا ۶ هفته دامنه حرکتی خود را به صورت کامل به دست بیاورید و وزن اندازی را به صورت کامل پس از یک ماه داشته باشید. اما اگر جراحی رباط صلیبی قدامی با ترمیم می باشد شما نیاز به دوماه خواهید داشت تا دامنه حرکتی خود را به آهستگی به دست آورده و پس از دو ماه مجاز خواهید بود که وزن اندازی کامل را در زانوی خود داشته باشید. در حقیقت زمان بیشتری نیاز است تا مینیسک ای که جراحی شده و عمل ترمیم در آن قرار است اتفاق بیفتد فرصت ترمیم داشته باشد. لطفاً به مقاله آناتومی مکانیسم کشیدگی و پارگی رباط صلیبی قدامی که در سایت کلینیک می‌باشند مراجعه نمایید.

امیرمحمد

سلام خسته نباشید.
Acl من دچار پارگی نوع 2 اما بالا 7۰ درصد شده
آیا با عمل و فیزیوتراپی و با انجام دادن دستورات دکتر پا ب حالت سابق برمیگرده یا این مشکل به عنوان یک مشکل دائمی تا آخر عمر همراه آدم میمونه؟!

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه این عارضه در ورزشکاران حرفه‌ای نیز ایجاد می‌شود و این ورزشکاران با عمل بازسازی و تکنیک های توانبخشی می توانند به ورزش حرفه‌ای خود باز گردند لذا روش فوق می تواند به سلامت مفصل کمک کننده بوده و راهی برای بازگشت به حالت قبل از آسیب محسوب شود.

شیوا مندنی

سلام من در روز 12 ساعت کاملا روی صندلی میشینم و تمام عوارض ناهنجاری سر به جلو در من دیده میشه با این شرایط کرونا هم نمی تونم برم دکترر.من درس میخونم و این مشکل اذیتم میکنه میشه راه های درمان را بگید

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه عضلات ناحیه گردن در شرایط پشت میز و کامپیوتر و نشستن های طولانی مدت می توانند دچار خستگی شده و پس از آن اختلال ناهنجاری سر به جلو را ایجاد نمایند ، لذا لازم است تا چند روش زیر را برای پیشگیری و همچنین تا حدی اصلاح به کار ببرید :
میزان زمان نشستن خود را در فواصل زمانی کمتر تنظیم نمایید
حرکت های کششی را که در صفحات سایت آموزش داده شده است را در زمان استراحت خود انجام دهید
تمرینات اصلاحی که در صفحات ایجاد شده ذکر گردیده را انجام دهید که نمونه آن chin tuck movement می باشد
استفاده از گرمای موضعی در ناحیه گردن همراه با ماساژ در منزل نیز توصیه می شود.
در صورتی که عارضه درمان نشد و یا علائم آن تخفیف پیدا نکرد لازم است جهت ارزیابی و درمان تخصصی تر به کلینیک ها مراجعه نمایید.

مبینارئیسی

سلام اقای دکتر من ورزشکار هستم امروز بعد باشگاه وقتی میخوام بلند شدم درد خیلی بدی در زانو دارم این رباطه پامه چیه؟خطرناکه

  پاسخ :
با سلام درد زانو علل مختلفی دارد که میتوانید در مقاله « درد زانو علت علائم پیشگیری تشخیص و درمان غیر جراحی » آن را مطالعه نمایید با توجه به اینکه ورزشکار می باشید و اینکه بدون علت مشخصی هنگام بلند شدن ایجاد شده است در صورتی که مشکل قبلی نداشته باشید مشکل جدی نمی باشد ولی در صورت داشتن درد پس از سه روز و ادامه یافتن آن به متخصص مربوطه می توانید مراجعه نمایید.

احمدمعظمی

سلام من از ارتفا۶متری سقوط پاشنه پای چپم خرد شده چه
غذای بخورم زود خوب راهنمای کنید ممنون

  پاسخ :
با سلام شکستگی پاشنه به عنوان یکی از شکستگی های مهم در اندام تحتانی محسوب می شود که می توانید مطالب مقاله با کلمه کلیدی « شکستگی پاشنه فیزیوتراپی شریعتی » را جستجو نموده و مطالب مفیدی را از آن دریافت نمایید. با توجه به اهمیت این استخوان و نوع شکستگی آن توصیه می‌شود به متخصص ارتوپدی مراجعه نموده و در صورت امکان برنامه های تغذیه‌ای و دارویی خود را از متخصص مربوطه جویا شوید.

جواد جعفری

سلام دکترعزیزبنده ورزشکارملی در رشته رزمی هستم دو بابندهعمل جراحی قرار گرفت ور زانوی بنده عمل جراحی قرار گرفت ولی هنوز خالی می‌کنه سال سری دوم پین گذاشت و الان هم خالی می‌کند ازچیه تشکر

  پاسخ :
با سلام و افتخار
با توجه به سوال شما در خصوص اینکه عمل جراحی در زانوی شما انجام شده است نکته‌ قابل ذکر است این است که:

۱ چه نوع عمل جراحی قرار گرفته ؟
۲ پس از عمل جراحی دوره توانبخشی را چگونه سپری کرده اید ؟
۳ در دوره توانبخشی آیا احساس بی ثباتی و خالی کردن را در زانو داشته‌اید یا خیر؟
۴ اگر احساس بی‌ثباتی در پی حرکت ناگهانی و آسیب مجدد ایجاد شده باشد در چه حرکتی می باشد ؟
پاسخ های متعددی را خواهید داشت لذا توصیه می شود در صورت امکان یکی از مهمترین فاکتورها برای اجرای عملکرد بهتر ورزشی و بهینه در زانوی عمل جراحی شده خالی نکردن آن می‌باشد، جهت معاینه و ارزیابی به متخصص مربوطه و یا کلینیک مراجعه نمایید.

علی جادری

سلام خسته نباشید من دو ماهی هست ک رباط صلیبیمو عمل کردم و زانوم به شدت داغه انگار آتیش گرفته و همراه با درد هم هست لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام
در برخی موارد جراحی های مفصلی می توانند دچار عفونت مفصلی شوند علائم گرمی ، تورم ، حساسیت به لمس و درد از شاخص های عفونت مفصلی می باشند و ضرورت دارد که توسط پزشک معالج مجدداً ویزیت شوید.

محسن محمدی

سلام.برای چند روز اول آسیب دیدگی در قسمت رباط داخلی چه پماد یا دارویی رد برای کاهش تورم و بازگرداندن دامنه حرکتی پیشنهاد میکنید ؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به شدت ضایعه در آسیب رباط داخلی زانو می توان از سه روز تا یک هفته از کمپرس سرد استفاده نمود و همچنین از بی حرکتی که میتوانید در مقاله « تکنیک price در درمان آسیب های ورزشی فیزیوتراپی شریعتی » با جستجو در موتور جستجوی گوگل نکات بیشتر را دریافت نمایید. همچنین می توانید از پماد هایی با ترکیب منتول نیز استفاده نمایید. درصورت داشتن عارضه های شدیدتر ضرورت ویزیت متخصص و درمان های تکمیلی تر وجود دارد.

امیرمهدی

سلام دکتر
من ۱۶ سالمه و دیابت دارم
۶ ماه پیش acl عمل کردم و ترمیم مینیسک
الان بعد ۶ ماه هنوز نمیتونم روی زمین بدوم و خم میکنم پامو درد میگیره

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه معمولاً درد های زانو پس از عمل جراحی رباط صلیبی علل مختلفی دارد لذا ضرورت دارد که توسط متخصص ارزیابی مجدد شود. به طور کلی توصیه می شود که افرادی با سابقه جراحی رباط صلیبی در صورت داشتن دردهای ناحیه جراحی شده تحت نظارت متخصص فعالیت های خود را به مدت یکسال انجام دهند.

میثم

سلام .رباط صلیبی و منیکس پام رو عمل کردم بدلیل پارگی.الان بعد از 9ماه هنوزپام وقتی از صندلی پا میشم خشگ میشه و صبح زانوم به جلو میاد باید نرمش کنم زانو صاف بشن چطوری این خشگی پا رو بعد از9ماه برطرف کنم

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه پارگی رباط صلیبی و جراحی پس از آن می تواند با عوارضی مانند خشکی های مفصلی همراه باشد که یکی از شایع‌ترین آنها عدم توانایی در صاف شدن زانو یا به عبارتی برآمدگی زانو و محدودیت حرکتی اکستنشن آن می‌باشد که به این عارضه extension lag گفته می‌شود و لازم است تا در برخی موارد مداخلات فیزیوتراپی مانند باز کردن کپسول مفصلی به روش های مختلف نیاز باشد با عنایت به این نکته که بیش از ۹ ماه از عمل جراحی گذشته است و ضرورت دارد که با جراح خود در این خصوص صحبت نموده و به کلینیک های فیزیوتراپی برای رفع این محدودیت اقدام نمایید. لازم به ذکر است که با گذر زمان محدودیت ها و خشکی های مفصلی پایدارتر میشود.

فاطمه حسام

سلام من دوسال پیش رباط aclجراحی کردم و تقریبا 6 ماه ک ی حالت خورد شدن صدا تو زانوم حالت خورد شدن صدا ایجاد میشه مخصوصا صبح ها علت چیه و آیا راه درمان داره

  پاسخ :
با سلام
یکی از رباط های بسیار مهم در مفصل زانو رباط صلیبی می‌باشد که آسیب های آن لزوم جراحی ترمیم رباط صلیبی را فراهم می نماید به خصوص در افرادی که ورزشکار می‌باشند و همچنین فعالیت‌های بالایی دارند در موارد توانبخشی پس از عمل جراحی تکنیک‌های فیزیوتراپی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند که در مقاله « آناتومی مکانیزم کشیدگی و پارگی رباط صلیبی قدامی و توانبخشی » می توانید این تکنیک ها را مطالعه نمایید اما در برخی از موارد ممکن است که چسبندگی های مفصلی مزاحمت هایی را در مفصل زانو ایجاد نماید لذا توصیه می گردد به جراح خود مراجعه نموده و یا کلینیک های فیزیوتراپی ورزشی مراجعه نمایید.

مجتبی اسماعیلی

همسر بنده حدود ۲ ماه و نیم پیش عمل مینیسک زانو انجام دادند و ۳ مرحله prpهم انجام دادند . الان بعد از این مراحل درد پای همسر من هنوز ادامه دارد و بیشتر هم شده و همچنان حرکت با واکر انجام می دهند .لطف بفرمایید راهنمایی بفرمایید ایا باید کاری انجام دهیم ؟ روند درمان درست بوده ؟ چه کار کنیم ؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه جراحی و لزوم آن توسط جراح تعیین گردیده و در صورتی که پی آر پی PRP توصیه شده اگر توسط جراح انجام شده باشد لطفاً ویزیت مجدد شده و در صورت امکان راهکار و پلن درمانی جدید را از پزشک معالج خود برای بهبود درد و عملکرد بیمار جویا شوید.

امیرعلی اربابی

سلام،وقت بخیر،من از بچگی تا الان پامو میکشم روی انگشت های پام راه میرم،آیادرمانی برای این مشکل است؟

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه علت این مشکل را و همچنین سن شما و شدت ضایعه را ذکر ننموده اید ضروری است که برای هرگونه اقدام به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

خوینی

با سلام
من نسخه ارتوپد ندارم .آیا فیزیوتراپی انجام میشود
البته من تحت درمان بودم چون تحت پوشش بیمه ایرا نیست

  پاسخ :
با سلام
برای استفاده از پوشش بیمه خود لزوماً نیاز به ارائه نسخه پزشک متخصص مانند ارتوپدی ، مغز و اعصاب و یا تخصص های مربوطه را دارید کلینیک با بهره مندی از امکانات کامل و پوشش بیمه های مختلف پایه و تکمیلی خدمات خود را در قالب تعرفه های مشخص به بیماران ارائه می دهد.

رضا احمدی

سلام خسته نباشید..من رباط و مینیسکم رو عمل کردم هنوز بعد از گذشت دو هعته قسمتی از زانوم (سمت راست کشکک) بی حسه...آیا این بی حسی موندگاره یا خیر؟

  پاسخ :
با سلام
بخشی از عوارض اعمال جراحی بی حسی های موضعی می باشند که به گذر زمان اکثر این بی حسی ها برطرف می‌شوند برخی از این بی حسی ها ممکن است برای برطرف شدن ماهها طول کشیده و یا ماندگار شوند.

مسعود عندلیب

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم این که میگن مصرف دخانیات قبل و بعد از عمل رباط صلیبی باعث عوارض و ترمیم نشدن رباط میشه درسته یا نه ؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به نقش و اثر منفی دخانیات در فرایند ترمیم و بازسازی های سلولی توصیه می‌شود که از انجام این کار پرهیز نمایید

محمد

آیا بعد از پارگی رباط صلیبی یک فوتبالیست، او بعد چند وقت میتواند به حالت اولیه خود برگردد؟

  پاسخ :
با سلام
پارگی رباط صلیبی قدامی اگر نیاز به عمل داشته باشد و عمل جراحی به طور مناسبی انجام شده باشد و تکنیک های توانبخشی و فیزیوتراپی را مناسب انجام دهید می توانید پس از ۶ ماه به فعالیت‌های ورزشی خود بازگردید و حاشیه اطمینان مناسبی جهت جلوگیری از آسیبهای مجدد داشته باشید.

ز ر

سلام من ديسک کمر دارم دردش میزنه به پام به باسن وران و انگشت شصت پام دکتر گفت دیسکت خفیف و برای دردت فیزیوتراپی پا انجام بده سوالم اینه برای چه قسمتی از پام فیزیوتراپی انجام بدم؟

  پاسخ :
با سلام
با توجه به اینکه درد شما می تواند هم موضعی و هم انتشاری از ناحیه کمر باشد لطفاً با داشتن مدارک پزشکی اعم از ام آر آی و نوار عصب و عضله و همچنین نسخه پزشک وقت ویزیت بگیرید. با مراجعه شما معاینه دقیق و تعیین میزان آسیب در ناحیه انجام خواهد شد. سپس پروتکل ها و روش های درمانی برای حصول نتیجه مطلوب تعیین می گردد. لذا اکنون نمی توان به صورت دقیق ناحیه درمان را مشخص نمود.

رامین نوبری

با سلام
من ۳ سال پیش عمل رباط انجام دادم همه چیز خوب پیش میرفت که دیشب بعد بازی فوتبال یک درد ریز مابین استخوان ران و درشت نی ام احساس میکنم اما نه ورم کرده نه خالی میکنه میترسم دوباره رباط صلیبی پاره کرده باشم خوهش میکنن کمکم کنید

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه علائم منفی مانند خالی کردن زانو یا تورم مفصلی در زانوی شما وجود ندارد این پیامد خوبی می باشد اما به هر حال در صورتی که این درد به مدت بیش از یک هفته ادامه پیدا کرد لطفاً برای مشاوره و معاینه با شماره تلفنهای کلینیک در تماس باشید

فروزان میراسماعیلی

سلام وقتتون بخیر و خوشی
من دو سه سال پیش عمل ترمیم رباط صلیبی انجام دادم
رباط و مینیسک هردو تا زانو پاره شده بود و من متوجه نشده بودم چون وزنم هم زیاد بود هر دو زانو ۱۰۰% ساییده شدن زانوی چپم رو که عمل ترمیم انجام دادم مشکل در رفتگی خوب شد اما همیشه درد دارم مجبور شدم با ۲۵ سال
خودم رو بازنشسته کنم. این روزها شروع به پیاده روی کردم و روزی یک یا یک ساعت و نیم میرم پیاده روی ، یعنی ده روزی میشه، الان به شدت زانوی عمل شده درد میکنه و اذیتم، سوالم این هست که آیا پیاده روی واسه زانوهای مشکل دار من که وزنم زیاده ضرر داره؟ یا اینکه آیا باید زمانش رو کمتر کنم؟

  پاسخ :
به نام خدا و با سلام
با توجه به شرایطی که ذکر گردید و عمل جراحی در ناحیه زانوی شما انجام شده ضرورت انجام ویزیت در ناحیه زانو برای شما وجود دارد ضروری است که برای انجام هر فعالیت بدنی هرچقدر زمان کوتاه تر و در دامنه دردناک وارد نشویم مناسب تر است و در دوزهای منقسم همه فعالیت های بدنی انجام شود بهتر است لطفاً برای پذیرش وقت ویزیت تعیین نمایید

محمد اهواز

سلام وقت بخیر
دوسال پیش رباط زانوی چپ رو عمل کردم ۳۰ جلسه فیزیوتراپی رفتم خوب شد با اینکه کامل هم خم نمیشد تا اینکه دیروز خیلی بهش فشار اوردم و خیلی پله بالا پایین رفتم و همون روزشم دوتا کپسول گاز پر بلند کردم و شبش درد شدیدی تو زانو از قسمت پایین زانو دوسانت بالای جراحی درد شدی گرفتم و پام خم نمیشه ولی میتونم راه برم خالی نمیکنه متورم هم نشده فقط درد از قسمت جراحی دارم و از درد نمیتونم خمش کنم و با انگشت ک فشار میدم دردش بیشتر میشه و همش از فشارهای دیروز بوده و الا نه پیچید نه پریدم نه دویدم فقط وزن بلند کردم و پله هارو بالا پایین رفتم بنظر شما از چی میتونه باشه یخ بزارم یا گرمش کنم

  پاسخ :
سلام
نکته اول اینکه نوع عمل جراحی زانوی خود را ذکر ننموده اید علائمی که ذکر می نمایید می تواند ناشی از فشار وارده در نیروهای فشاری روی عمل جراحی ایجاد شده باشد با توجه به گذر زمان کم لازم است یخ گذاری انجام شود و از انجام فشار روی زانو پرهیز نمایید برخی موارد عوارض جراحی ها می تواند چسبندگی باشد که با فشارهای حاصله درد مفصلی در ناحیه عمل جراحی و اطراف آن ایجاد می شود.

سانازبازگیر

با سلام وخسته نباشید
من پنجاه درصداز رباط صلیبی قدامی زانوم پاره شده وبه دوتا از دکترای بیمارستان معیری مراجعه کردم دکتر اولی بهم گفتن ۱۵جلسه فیزیوتراپی برو و دکتر دوم گفتن فیزیوتراپی بری باعث میشه بیشتر پاره بشه گفتن واست آمپول و قرص مینویسم مصرف کن تا شش ماه .الان من نمیدونم حرف کدوم دکتر رو قبول کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام و درود
بسته به شرایط بیمار در مواردی که پارگی کامل نباشد با انجام فیزیوتراپی و تقویت عضلات اطراف مفصل زانو و پرهیز از انجام فعالیت های شدید به مدت ۶ ماه بازگشت به شرایط قبل امکان پذیر خواهد بود با این تفاوت که احتمال پارگی کامل در مقایسه با زانوی سالم در شرایط یکسان بیشتر خواهد بود.

در خصوص انجام فیزیوتراپی این موضوع که فیزیوتراپی باعث پارگی بیشتر میشود صحت ندارد. چون بعضی از حرکت های بسیار مهم در بازگشت حس عمقی مفصل در فیزیوتراپی انجام میشود. لطفاً با مراجعه به سایت فیزیوتراپی شریعتی و جستجو در مورد تمرینات حس عمقی در زانو با انواع تمرینات میتوانید آشنا شوید.

هومن خلیلی

سلام من چهارساله که رباط عمل کردم الان خیلی اذییتم میکنه
درد زیاد و خالی کردن چیکار باید کنم؟؟؟

البته اینم بگم که وقت استراحت بعد عمل دوماه کمتر بود
بعدش دوباره کار سنگین کردم و چند باری ضربه خورد

ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ :
با سلام
اگر احساس درد همراه با خالی کردن و تورم است لطفاً برای ویزیت به جراح خود مراجعه نمایید این علائم می تواند دال بر آسیب های مفصلی باشد.

نیلوفر نظام آبادی

باسلام و خسته نباشید. من ۲۳ سال دارم. پارسال در طول دوره ی زمانی که به باشگاه میرفتم (ورزش ایروبیک انجام میدادم) دچار درد در قسمت چپ گودی کمر شدم به طوری که سوزش شدید داشت. درمان الکترونیدلینگ برای من انجام شد که باعث شد پای چپم هم دچار درد بشه یعنی از قسمت باسن به پایین اومد تا ساق ومچ پا و با ادامه درمان تقریبا به فاصله ۳ماه خوب شد .MRI که دادم گفتن مشکلی در دیسک وجود نداره و همه چیز نرماله. اما الان دوباره درد برگشته. میخواستم بدونم به نظر شما باتوجه به سلامت دیسک این دردی که شبیه درد سیاتیکه ناشی از چیه؟ چه درمانی باید براش انجام بدم؟ چون من الان درمان پارسال رو تکرار کردم ولی بهبودی پیدا نکردم. ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ :
به نام خدا و با سلام
با توجه به اینکه در گذشته درمان شما به روش الکترونیدلینگ موثر واقع شده است و اینکه در گزارش های پرونده پزشکی شما نیز علائم دال بر دیسک بافت های دیگر می توانند منشاء درد شما باشند شما می توانید با مراجعه به سایت فیزیوتراپی شریعتی و جستجوی کلمه ساکروایلیاک و یا دردهای تریگر پوینت با با برخی از دردهایی که می‌تواند مشابه درد شما باشد آشنا شوید توصیه می شود جهت ویزیت مراجعه به مراکز تخصصی داشته باشید.

مهری عنابی

با سلام من خانمی هسنم 62 ساله دو سال پیش براثر افتادن دچار شکستگی گردن ران شدم ودر همدان جراحی شدم حال امسال بعد از 15 دقیقه پیاده روی همون پایی که عمل شده درد میگیرد سه ماه پیش عکس گرفتم دکترم کاملا راضی بود اولا علت درد چیست که با استراحت شبانه خوب می شود ثانیا ایا می توانم از جکوزی استفاده کنم ویا از زانو بند از پاسخ شما ممنونم کپسول اودین چطور به درمانم کمک می کند یا خیر

  پاسخ :
به نام خدا و با سلام
شما می توانید اطلاعاتی را که در خصوص شکستگی گردن ران نیاز دارید را در صفحه سایت کلینیک جستجو نموده و مطالعه نمایید با توجه به اینکه جراح شما از شرایط جراحی راضی می باشد لذا به نظر نمی‌آید که بافت استخوانی مشکل داشته باشد برخی موارد ممکن است که دردهای عضلات ناحیه جراحی شده سبب احساس ناخوشایند شما در حین حرکت شوند.
در مورد سوال دوم که فرموده اید میتوانید از جکوزی استفاده نمایید گرما و ماساژ آبگرم در ناحیه مذکور می تواند به رفع گرفتگی ها و بهبود دردهای شما کمک کند. همچنین تقویت عضلات ناحیه در کلینیک های فیزیوتراپی و آموزش ورزش ها به شما توصیه میشود.
کپسول آوودین می تواند سبب بهبود علائم و شرایط شما شود لذا استفاده آن در صورتی که توصیه پزشک معالج شما باشد ضرورت خواهد داشت.

آرمین

سلام خسته نباشید....بنده در فوتبال دچار پارگی رباط Acl
شدم...والان خیلی خیلی نگران آینده ورزشیم هستم؟!آیا
کسانی بودن که بعداز عمل رباط صلیبی به صورت گذشته
ورزش حرفه ایی رو ادامه داده باشن؟!؟

  پاسخ :
با سلام
یکی از مشکلات شایع در آسیب‌های ورزشی پارگی رباط صلیبی میباشد که می‌تواند توسط تکنیک های مختلفی مانند جراحی و فیزیوتراپی بعد از جراحی ترمیمی رباط صلیبی در ورزشکاران اصلاح شود. در پاسخ به سوال شما ذکر این دو نکته ضروری است

گام اول جراحی خوب ترمیم رباط صلیبی قدامی
گام دوم توانبخشی و مراقبت های پس از جراحی
اگر این دو فرایند به طور موثر و صحیح انجام شود بازگشت به شرایط قبل از ورزش میسر و مقدور خواهد بود. شما می توانید اطلاعات خود را در زمینه این آسیب را در سایت فیزیوتراپی شریعتی جستجو نمایید.

مهدی کمرپور

سلام جناب دکتر50روزه عمل جراحی ربات صلیبی ومینیکس زانو چپ انجام دادم بعداز30جلسه فیزیوتراپی درسه جای مختلف متاسفانه زانوم نه صاف میشه نه خم به سختی راه میرم فیزیوتراپی میگه کاری ازدست من برنمیاد عضلات زیر زانو کاملا خشک شده ضمنا توسط جراح ازطریق بیهوشی زانو صاف وخم شد ولی جوابگو نبود خواهشا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ :
به نام خدا
با توجه به اینکه از عوارض عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک زانو می تواند شامل خشکی های مفصلی و محدودیت‌های حرکتی باشند لذا پس از انجام عمل جراحی فیزیوتراپی به صورت دقیق با تاکید بر رفع چسبندگی ها و دامنه حرکتی ضرورت دارد تقویت عضلات اطراف مفصل زانو نیز یکی دیگر از اهداف فیزیوتراپی پس از عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی و مینیسک زانو می‌باشد.
لطفاً برای مشاوره و تعیین ویزیت با شماره تلفنهای کلینیک تماس حاصل نمایید

مهدی کمرپور

سلام جناب دکتر50روزه عمل جراحی ربات صلیبی ومینیکس زانو چپ انجام دادم بعداز30جلسه فیزیوتراپی درسه جای مختلف متاسفانه زانوم نه صاف میشه نه خم به سختی راه میرم فیزیوتراپی میگه کاری ازدست من برنمیاد عضلات زیر زانو کاملا خشک شده ضمنا توسط جراح ازطریق بیهوشی زانو صاف وخم شد ولی جوابگو نبود خواهشا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ :
به نام خدا
با توجه به اینکه از عوارض عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک زانو می تواند شامل خشکی های مفصلی و محدودیت‌های حرکتی باشند لذا پس از انجام عمل جراحی فیزیوتراپی به صورت دقیق با تاکید بر رفع چسبندگی ها و دامنه حرکتی ضرورت دارد تقویت عضلات اطراف مفصل زانو نیز یکی دیگر از اهداف فیزیوتراپی پس از عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی و مینیسک زانو می‌باشد.
لطفاً برای مشاوره و تعیین ویزیت با شماره تلفنهای کلینیک تماس حاصل نمایید

شاهرخ

سلام من۱۲ ساله ربط صلیبی پیوند زدم آقای دکتر زمستونا همیشه اذیت میشم ولی الان دو روزه زانوم خیلی درد میکنه به زور خم میشه متورمم شده البته
تو معرض سرما هم بوده خیلی خطر ناکه

  پاسخ :
به نام خدا
یکی از عوارض عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی در مفصل زانو خشکی های مفصلی و محدودیت های حرکتی می باشد اگر محدودیت حرکتی در مفصل زانوی خود ندارید می توانید با انجام تمرینات طبی موجود در سایت فیزیوتراپی مرکزی شریعتی و همچنین اعمال گرما و پرهیز از سرما احساس خشکی مفصل خود را بهبود دهید در صورت داشتن محدودیت حرکتی ویزیت شما ضرورت دارد.

فرود امیری

سلام من درسال 85 به علت تصادف درناحیه زانوی سمت چپ دچار پارگط
رباط aclبه همراه شکستگی eminencاستخوان تیبیا شدم
بعداز این اتفاق زیاد درد نداشتم ففط زانوم کاملا صاف نمی شد
الان بعد از 15 سال ازاین جریان زانوم عمل کردم که هم بازسازی
رباطaclوهم برداشتن قطعه شکسته داخل مفصل وهم برداستن
مقداری postoriorhornمینیسک خارجی عمل شدم ولی درحال حاضر
پس از14 رو زانوم کاملا صاف نمیشه ومدام ورم داره میشه برام
توضیح بدین که زانوم خوب میشه یا نه

  پاسخ :
با سلام و تشکر از توضیحات تقریباً کامل شما با توجه به اینکه عمل جراحی توسط جراح انجام شده است و زمان طولانی قبل از عمل جراحی دچار کوتاهی و عدم باز شدن زانو بوده اید به احتمال عناصر مفصلی مانند کپسول مفصلی نیز می‌توانند در فرآیند توانایی شما در باز شدن مفصل مزاحمت ایجاد کنند لذا لازم است توسط متخصصین مربوطه این موضوع ارزیابی شود

ایمان دکامی

با سلام ۱۲ روز هست جراحیacl گرفت مصنوعی سنتتیک و منیسک بیرونی و داخلی که منیسک داخلی برداشته شده الان بعداز مدت گاها از ناحیه داخلی زانو درد میگیره که از دکترم پرسیدم گفت به علت برداشته شدن منیسک داخلی هست ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه گرفت سنتتیک خوب هست یا نه باتشکر

  پاسخ :
با سلام با توجه به اینکه آسیب‌های مینیسک و تکنیک‌های جراحی آن در امروزه بر این اساس استوار است که تا حد امکان از برداشتن کامل مینیسک پرهیز نمایند لذا در مواردی که نیست به صورت کامل برداشته می شود احتمال آرتروز زودهنگام در زانو وجود دارد لذا دردهایی که در موارد برداشتن کامل نیست که داخلی به خصوص در قسمت داخلی زانو وجود دارد می تواند ناشی از فرسایش و فشار وارده در ناحیه مذکور باشد و توصیه می‌شود که توسط جراح خود در خصوص روشهای پیشگیری از آرتروز زودهنگام مشورت نمایید این روش ها می توانند جلوگیری از افزایش وزن و همچنین فشارهای وارده به مفصل زانو و تقویت عضلات می باشند فیزیوتراپی در برخی از موارد می‌تواند برای کاهش دردهای شما کمک کننده باشد

سهراب چاوشی

من چند روزه دچار درد در پایین کمر شدم.وقتی خم میشم تیر میکشه کمرم.بیمه نیروهای مسلح هستم.آیا برای استفاده از بیمه در روند درمان معاینه و ... توسط خود شما انجام میشه یا باید به متخصص مراجعه کنم تا برایم فیزیوتراپی تجویز کنه و خدمت شما بیام؟

  پاسخ :
با سلام
دردهای ستون فقرات که کمتر از یک هفته از ایجاد آن ها و بدون سابقه و بدون علت ایجاد شده است معمولاً جای نگرانی خاصی ندارند و می توانند با استراحت کردن و گرما گذاشتن بهبود یابند. در صورتی که این دردها بیش از یک هفته طول کشیدند می‌توانید با مراجعه با متخصصین مغز و اعصاب و یا ارتوپد برای درمان های تخصصی تر اقدام نمایید یکی از این درمان ها می تواند فیزیوتراپی و انجام لیزر توسط این متخصصین به شما توصیه شود با توجه به داشتن بیمه شما می توانید خدمات فوق را در قالب پوشش بیمه مسلح در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی انجام دهید

محمد

سلام من ۲۲سال سن دارم و یک ماهه که رباط صلیبی و مینیسکم پاره شده هنوز عمل نکردم میخواستم بدونم سیگار کشیدن قبل عمل خطرناکه

  پاسخ :
با سلام
عمل ترمیم رباط صلیبی و مینیسک یکی از عمل های جراحی بسیار مهم در کسب ثبات بیشتر و عملکرد زانو می باشد با توجه به اینکه تاثیر منفی دخانیات در فرایند ترمیم در بافت ها تایید شده است لذا توصیه می شود ترجیحاً استفاده نگردد.

احسان

سلام جناب دكتر ممنون از سايت خوبتون
من پارسال اذر ماه ب علت تمرين پر فشار يا يك ضربه ك نميدونم علت دقيق كدوم بوده منيسك داخلي زانوم دچار پارگي شد كه در ام ار اي اينطوري نوشته :the lateral meniscus is unremarkable, there are grade2 intra substance degeneration and pripheralradial tearin the posrerior horn of medial meniscus
ك دكتر گفت فيزيوتراپي انجام بده و استخر برو ك دقيقا بعد از ده جلسه فيزيو زماني ك ميخواسنم شروع ب ابدرماني كنم كرونا اومد و استخرا تعطيل شدن
و منم ازون ب بعد فعاليتي نداشتم و خيلي هم مشكلي نداشتم اما ورزش و دويدن اصلا انجام ندادم
حالا چند روز پيش و با گذشت يك سال و دو سه ماه چند تا حركت نرمشي انجام دادم و چند روزه احساس گز گز ميكنم داخل زانو و يك شب هم هست اصلا خوابم نميبره درد خفيفي دارم ولي مانع از خوابيدن ميشه
واقعا ديگه خسته شدم دارم ديوانه ميشم جناب دكتر بفرماييد چكار بايد كنم الان بعد يكسال منيسك من يني خوب نشده هيچ ممكنه بدتر شده باشه ؟ لطفا راهنماييم كنيد حال روحيم اصلا خوب نيست

  پاسخ :
با سلام
پارگی مینیسک و انواع آن در سایت فیزیوتراپی شریعتی به تفصیل توضیح داده شده است شما می توانید انواع پارگی های مینیسک و روند ترمیم آن را در سایت مطالعه نمایید هرچند که لازم به ذکر است در مواردی که پارگی های مینیسک در قسمتهای مرکزی باشد ترمیم به سختی انجام خواهد شد و یا ممکن است حتی انجام نیز نشود ولی نکته بسیار مهم در این فرایند سازگاری بافت آسیب دیده منیسک در گذر زمان در مفصل می باشد که این روند می‌تواند شامل تحلیل و آتروفی مینیسک که پاره شده نیز باشد در موارد خاص زمانی که ناحیه پاره شده مینیسک مشکل حرکتی و یا عملکردی ایجاد نمود می تواند توسط جراح برداشته شود.

ولی نکته کلی در خصوص انواع پارگی های مینیسک این است که تقویت عضلات چهار سر رانی و نگهدارنده مفصل زانو در بهبود علائم نقش بسیار مهمی را ایفا می نمایند توصیه می شود برای معاینه به مراکز تخصصی فیزیوتراپی و یا ارتوپد مراجعه نمایید.

عباس نورسته

با سلام سمت چپ صورتم فلج است در کودکی یک زنبور با نیش زدن بکنار لبم ، در حال حاضر از قسمت پیشانییم بالا نرفته چشم چپم در خواب باز مانده و حالت خنده ام یک مقدار مشکل دارد آیا این عصب هفت صورت که میگویند با وضعیت من قابل درمان بوده وهست و پزشکی میشناسید که معرفی کنید یا بایئد به مرکز شما مراجعه نم ممنونن میشوم

  پاسخ :
با سلام لطفاً به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید و دستورالعمل فیزیوتراپی را از ایشان در نسخه جویا شوید

مهدی نیکو

سلام خسته نباشید
من 6 هفته پیش عمل رباط صلیبی داشتم که دکتر از تاندون همسترینگم استفاده کردن
الان وقتی پامو صاف میکم پشت زانوم درد میگیره
میخواستم بدونم این درد طبیعیه ؟ اگه طبیعیه تا کی ادامه داره یا چیکار کنم زودتر دردش تموم بشه؟
ده جلسه فیزیوتراپی هم رفتم
مرسی
و

  پاسخ :
با سلام
یکی از روشهای ترمیم رباط صلیبی در زانو استفاده از تاندون همسترینگ می باشد که مزایا و معایبی دارد که در قسمت مقایسه بین تکنیک های جراحی ترمیم رباط صلیبی در سایت فیزیوتراپی شریعتی می توانید مزایا و معایب آن را مطالعه نمایید

درد پشت زانو در جراحی‌های ترمیم رباط صلیبی به روش استفاده از تاندون همسترینگ مورد شایعه می‌باشد که می‌تواند به علت overactivity تاندون ها در ناحیه همسترینگ باشد و همچنین سفتی های عضلانی گاستروکنمیوس و پوپلیتئوس نیز باشد شما می توانید با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی و بهره مندی از تکنیک‌های مختلف رهاسازی این عضلات و تقویت عضلات همسترینگ جهت درمان خود اقدام نمایید

رامین سلطانی

سلام من ۵ روزه عمل رباط صلیبی انجام دادم اما نمیتونم حتی با عصا راه بزم خاستم بدونم تا چن روز بعد عمل میتونم با عصا راه برم و اینکه عادیه آیا

  پاسخ :
سلام بله بستگی به شرایط فیزیکی و بدنی شما دارد توصیه می شود توصیه های پزشک جراح خود را هنگام ترخیص با توجه به شرایط بدنی خود انجام دهید.

مسعود جوکار

سلام
بنده حدود ۱۲ سال پیش رباط زانویه راستم پاره شد و بخاطره یسری مشکلات نتونستم عمل‌ کنم از اون موقع تا حالا با زانو بند بازی میکنم میخاستم بدونم اگه بخام عمل‌ کنم آیا امکان پذیر هست اخه شنیدم که خیلی از دکتر ها وقتی چندین سال از پاره گی‌ رباط گذشته باشه به دلایلی ک دقیق نمیدونم عمل نمیکنن! ممنون میشم راهنمایی بفرمایید????

  پاسخ :
با سلام
یکی از رباط های بسیار مهم در ثبات مفصل زانو رباط صلیبی قدامی می باشد در صورتی که دچار کشیدگی و پارگی شود ثبات زانو از بین خواهد رفت. در برخی از موارد این بی ثباتی ها در فعالیت های ورزشی سبب ایجاد نیروهای برشی و تخریبی در مفصل شده به نحوی که پس از گذر چندین سال ممکن است علائم آرتروز پیشرفته و یا آسیب در بافتهای دیگر مفصل نیز همراه با پارگی رباط صلیبی قدامی در مفصل ایجاد شود. لذا توصیه می شود در صورتیکه تشخیص جراح برای عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو وجود داشته باشد هر چه زودتر انجام شود. با این حال برخی از متخصصین در صورت نیاز در هر زمان ممکن است که جراحی را نیز انجام دهند شایسته است برای پیشگیری از عوارض بعدی با متخصص مربوطه مشورت نمایید.

امیراحمدی اذز

سلام من حدود 2سال است که عمل رباط ومنیسک انجام دادم بعداز دو سال هنوز هم زانوم 105 درجه خم میشه چیکار کنم راهنمایی کنید لطفا

  پاسخ :
با سلام یکی از نکات بسیار مهم در جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو کسب دامنه حرکتی در مراحل اولیه و تاکید بر حفظ آن در مراحل بعدی می باشد لزوم انجام فیزیوتراپی با رعایت نکات فوق در کلینیک‌های تخصصی ورزشی برای بیماران وجود دارد در صورت امکان با نظر جراح خود تکنیک های کسب دامنه حرکتی مجدد را جویا شوید

حمید

سلام
من دوهفته ای هست عمل acl انجام داده ام و این عمل را برای مرتبه دوم انجام دادم ولی این بار پای من به راحتی خم و راست می شود و حتی فیزیوتراپ هم گفت احتیاجی به فیزیوتراپی نداری میخواستم ببینم ممکن هست که عمل acl به درستی انجام نشده باشد.
ممنون

  پاسخ :
با سلام
عمل جراحی رباط صلیبی قدامی برای ترمیم آن می‌تواند با عوارض خشکی مفصلی همراه باشد که در کلینیک های فیزیوتراپی این اقدام جهت رفع خشکی های مفصلی توسط فیزیوتراپیست متخصص قابل انجام می باشد در صورتی که نظر جراح شما و همچنین فیزیوتراپیست شما بر این موضوع تایید می نماید که نیازی به عمل جراحی وجود ندارد نیاز است تا درمان ها و تمرینات خود را در منزل با تقویت عضلات و حفظ دامنه حرکتی انجام دهید به طور کلی تا مدت ۶ ماه پس از عمل جراحی نیاز است تا توجه ویژه تری به زانوی جراحی شده داشته باشید

محمدي

با سلام .با توجه به وضعيت كرونا مخصوصا براي افراد مسن ضرورت انجام فيزيوتراپي چقدره؟

  پاسخ :
با سلام
در صورتی که در فعالیت‌های روزمره دچار اختلال نمی باشید و یا درد مانع و اختلال خواب برای شما ایجاد نمی نماید می توانید از راهنمایی های موجود در سایت فیزیوتراپی شریعتی در بیماری خود استفاده نمایید توصیه میشود در صورت ضرورت بالا در موارد ذکر گردیده به کلینیک مراجعه نمایید و یا با مشورت پزشک معالج خود ضرورت آن را جویا شوید.

مینا سپه وند

باسلام و خسته نباشید
من در اثر تصادف دچار پارگی عضله چهارسر و رباط زانو شدم
الان 3 هفته از عمل جراحی من میگذره 2 هفته اول وضعیت بهتری داشتم
ولی با شروع هفته سوم و اجازه دکتر که آتل رو در آوردم دچار دردهای بسیار شدید شدم
که حتی با قویترین مسکن‌ها هم ساکت نمیشن
آیا این دردها تا این حد طبیعی هستش؟

  پاسخ :
با سلام
درد هایی که پس از برداشتن آتل می‌تواند در زانو شما ایجاد شود می‌تواند ناشی از فشار روی ناحیه جراحی شده و یا چسبندگی ها و اسپاسم‌های عضلانی باشد که لازم است توسط متخصص درمان شود شما می توانید با مشورت با جراح خود و مراجعه به کلینیک های فیزیوتراپی برای رفع مشکل خود اقدام نمایید

عباس عباسیان

سلام بنده عمل رباط صلیبی ومينيسک انجام داده ام تا چه موقع بايد عصا دست بگیرم ومی فیزیوتراپی برم ممنون کاملا راهنمایی کنيد

  پاسخ :
با سلام
تعیین پروتکل های توانبخشی بعد از عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک توسط جراح انجام خواهد شد زیرا آگاه ترین شخصی که دانش به شرایط عمل شما را دارد جراح شما است لذا لازم است تا از ایشان در مورد این سوال خود پرسش نمایید. اما آن چیزی که به صورت کلی به ورزشکاران و بیمارانی که این عمل جراحی مهم را انجام می دهند گفته می شود این است که تا دو ماه لازم است از عصا استفاده نمایند.

طرح پرسش جدید
CAPTUA
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.
ورود به سامانه