logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی / بیو فیدبک

بیو فیدبک

biofeedback

ایده بیو فیدبک این است که با بهره گیری از قدرت ذهن خود و آگاهی از اتفاقاتی که در بدن شما اتفاق می افتد ، می توانید کنترل بیشتری بر سلامت خود بدست آورید..وقتی راه میروید ، یا زانوی خود را بلند می کنید تا یک قدم بردارید ، شما این اقدامات را کنترل می کنید. سایر عملکردهای بدن مانند ضربان قلب ، دمای پوست و فشار خون توسط سیستم عصبی بدن کنترل می شوند. شما نمی توانید باعث سریع تر شدن ضربان قلبتان بشوید . این فقط در پاسخ به محیط شما اتفاق می افتد ، مانند وقتی که عصبی هستید ، هیجان زده یا ورزش می کنید. یک تکنیک می تواند به شما کمک کند کنترل بیشتری روی این عملکردهای معمولاً غیر ارادی داشته باشید که به این روش بیو فیدبک گفته می شود و از این روش درمانی برای پیشگیری یا معالجه بیماری از جمله سردردهای میگرنی ، درد مزمن ، بی اختیاری و فشار خون بالا استفاده می شود.

 

 


طی یک جلسه بیو فیدبک درمانی ، الکترودها به پوست شما وصل می شوند . این الکترودها و سنسورها سیگنال ها را به مانیتور ارسال می کنند ، که صدا ، فلاش نور یا تصویری را نشان می دهد که نشان دهنده ضربان قلب و تنفس ، فشار خون ، درجه حرارت پوست ، تعریق یا فعالیت عضلات است. هنگامی که تحت استرس هستید ، این عملکردها تغییر می کنند. ضربان قلب شما سرعت می یابد ، ماهیچه ها سفت می شوند ، فشار خون شما بالا می رود ، بدن شما تعریق می کند ، و تنفس شما سریع می شود. شما می توانید این واکنش های استرس را همانطور که در مانیتور اتفاق می افتد مشاهده کنید ، و هنگام تلاش برای متوقف کردن آنها ، فوراً بازخورد دریافت کنید. جلسات بیو فیدبک به طور معمول در مطب درمانی انجام می شود . یک درمانگر بیوفیدبک به شما کمک می کند تا تمرین های آرامش بخش را انجام دهید ، که برای کنترل عملکردهای مختلف بدنتان مورد نیاز است .

مواردی که در حین درمان بیو فیدبک تمرین می شود :

تنفس عمیق
منقبض و منبسط کردن عضلات بصورت متناوب
تمرکز روی یک تصویر خاص برای ایجاد تمرکز ذهن و ایجاد احساس آرامش بیشتر
تمرکز روی افکار خود و رها کردن احساسات منفی

 

 

 

درمان بیو فیدبک چند جلسه می باشد ؟ 

بسته به شرایط بیمار بین 8 تا 10 جلسه مورد نیاز است که هر جلسه کمتر از یک ساعت زمان میبرد ولی در شرایطی مثل فشار خون ممکن است تعداد جلسات بیشتر شود.

بیو فید بک برای درمان موارد دیگر نیز انجام میشود :
بی اختیاری مدفوع
یبوست
آسم
استرس
سندرم روده تحریک پذیر
درد مزمن و ...

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.