logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  مقالات / اثر لیزر کم توان در ترمیم زخمهای افراد دیابتی

اثر لیزر کم توان در ترمیم زخمهای افراد دیابتی

فیزیوتراپیست اکبر رضایی

منتشر شده در : - 1387

زخم پا در بیماران دیابتی به علت پاسخ دهی نامناسب به انواع درمانها از معضلات این دسته از بیماران محسوب می شود.

متن کامل مقاله :

زخم پا در بیماران دیابتی به علت پاسخ دهی نامناسب به انواع درمانها از معضلات این دسته از بیماران محسوب می شود.

این زخم ها که اغلب از یک تاول یا خراش جزئی شروع می شود، بعلت عدم پاسخ دهی به درمان به مروربزرگ شده و گاه به علت عفونی شدن و سرایت عفونت به استخوان چاره ای جز قطع عضو باقی نمی ماند .

از دست دادن یک پا یا بخشی از آن هم از نظر روحی روانی و هم از نظر فعالیت اجتماعی ، ضربه سنگینی برای بیمار به شمار می آید .

درمانهای جدید هر روزه برای رفع این مشکل به بازار عرضه می شود ، از جمله انواع پانسمانهای گرانقیمت ، ولی مشکل همچنان به قوت خود باقی است . از جمله درمانهای نوین و مطرح در این زمینه لیزرهای کم توان یا سرد میباشند.

لیزرهای سرد همانطور که از نامشان بر می آید فاقد هر گونه اثر حرارتی بوده و درواقع با ایجاد یک سری فعل و انفعالات فتو شیمیایی در بافت تاثیر می گذارند.

بعلت عدم ایجاد حرارت ، این درمان کاملا بدون درد بوده و هیچ عارضه جانبی تاکنون برای آن گزارش نشده است.

استفاده از لیزر سرد از حدود 40 سال پیش در روسیه شروع شده و در ابتدا بیشتر درسفرهای فضایی فضانوردان کاربرد داشت . کم کم این کاربردها گسترش پیدا کرد و باتغییرات سیاسی در روسیه و کم شدن جو محافظه کاری این دانش به سایر کشورها نیز انتقال پیدا کرد.

به تدریج با تشکیل انجمن لیزر اروپا ، انجمن لیزر جهانی و انجمن لیزر آمریکا ، کشورهای غربی نیز به استفاده از این تکنولوژی کارآمد در درمان بیماری های مختلف رو آوردند . بطوری که امروزه استفاده از لیزر کم توان در دردهای مزمن و سندرم تونل کارپ به تاییدیه FDA نیز رسیده است .

از جمله کاربردهای بسیار موثر این لیزرها در انواع زخم های مزمن خصوصا زخم های دیابتی است . در افراد دیابتی در صورت کنترل نبودن سطح قند خون ، به تدریج این قند اضافه در جداره عروق رسوب میکند و منجر به تنگ شدن جدار داخلی رگ می شود . این تنگی در مویرگ های با سایز کوچک از جمله در شبکیه چشم و در عروق انتهایی دست وپا زودتر عوارض خود را نشان می دهد . کما آنکه سایر عروق از جمله عروق قلب کلیه و سایر ارگانها نیز از این عارضه در امان نیستند .

از دیگر عوارض دیابت ، نروپاتی یا آسیب به اعصاب محیطی است که با علائمی از جمله سردی و گزگزنوک انگشتان شروع شده و کم کم منجر به بی حسی پیشرونده اندام ها می شود .

بیمار دیابتی مبتلا به نروپاتی در انگشتان پا به علت کم شدن یا از بین رفتن حس در این منطقه متوجه فشار ناشی از کفش یا ضربات وارده به منطقه نشده  و همین مسئله باعث زخم شدن انگشتان پا می شود . از آنجائیکه خونرسانی منطقه نیز به علت تنگ شدن عروق انتهایی مختل شده ، این زخمها بسیار دیر خوب شده و یا اصلا بهبود پیدا نمی کنند . به مرور با عفونی شدن زخم احتمال سرایت عفونت به مناطق مجاور ویا به استخوان زیاد می شود . در این مرحله است که چاره ای جز قطع عضو باقی نمی ماند .

چنانچه فرد بیمار تا قبل از مرحله مرگ بافتی یا سیاه شدن که در پزشکی به آن گانگرن یا همان قانقاریا می گویند ، تحت درمان با لیزر سرد قرار گیرد احتمال نجات عضو و بهبود زخم بسیار زیاد است .

البته هر چه بیمار سریعتر و در مراحل اولیه ایجاد زخم یا تاول مراجعه کند، تعداد جلسات درمانی کوتاهتر و بهبودی سریعتر می باشد . در زخم های عفونی و یا عفونت استخوان تعداد جلسات گاه تا 60 جلسه در طی چند دوره می رسد .

در مواردی که انگشت سیاه یا گانگرن شده است ، چاره ای جز قطع عضو نمی باشد ولی در این مرحله نیز چنانچه بیمار تحت درمان با لیزر قرار گیرد ، امکان جراحی در وسعت کمتر ، بیشتر می شود و گاه ممکن است تنها محدود به برداشتن منطقه گانگرن گردد.

لیزر با چندین مکانیزم در این موارد عمل می کند . در وحله اول با گشاد کردن عروق باعث افزایش خونرسانی در منطقه می گردد . در زخم های عفونی تقویت سیستم ایمنی بدن را از بین بردن میکروارگانیزمها یاری می دهد . و نهایتا با تقویت فرایند ترمیم بافتی منجر به تسریع بهبود زخم می شود .

جلسات لیزر درمانی بصورت روزانه در زخم های حاد و 2تا3 بار در هفته در زخم های مزمن و حداقل بمدت 10-12 جلسه می باشد .

این درمان کاملا بدون درد و طبق آخرین تایید انجمن لیزر اروپا ، بدون عارضه می باشد و از آنجائیکه دارای اثرات سیستمیک در کل بدن است ، با گشاد کردن عروق در سرتاسر بدن در پیشگیری از عوارض دیابت در سایر نقاط از جمله چشم ، قلب و کلیه نیز موثر است.

 

بازگشت

سایر مقالات :

آسیبها و آرتروز مفصل شانه آکرومیوکلاویکولار

۱۳۹۸

فروزن شولدر شانه یخ زده frozen shoulder

۱۳۹۸

آسیب مینیسک

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز ششم

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز پنجم

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز چهارم

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز سوم

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز دوم

1396

مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز اول

1396

آسیب و پارگی رباط صلیبی

1390

فيزيوتراپي در آسیب رباط صلیبی 2

1390

UNHAPPY TRIAD

1394

آسیب های مینیسک زانو

1394

زانو و انحراف شکل آن

1394

آناتومی رباط صلیبی و تشخیص آسیب های آن

1395

درمان اسیب رباط صلیبی

1395

توانبخشی بعد از جراحی ترمیمی رباط صلیبی

1395

دررفتگی مفصل شانه

1395

آسیب مفصل شانه

1395

تمرینات ورزشی مفصل شانه

1395

آرنج تنیس بازان

1395

آرنج گلف بازان

1395

انگشت چکشی

1395

شکستگی مچ پا

1395

آسیب های مچ پا

1395

کشیدگی و پارگی عضله ساق

1395

آسیب در مینیسک

1395

توانبخشی و ورزش درمانی در کشیدگی و آسیب عضله همسترینگ (Hamstring)

1395

آسیب کشاله ران در ورزشکاران

1395

گانگلیون مچ دست

1395
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.