logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / شکستگی سر استخوان بازو

شکستگی سر استخوان بازو

Humeral-Head-fracture

یکی از شکستگی های شایع در کمپلکس شانه در افراد مسن و شکستگی های سر استخوان بازو می‌باشد که در اثر برخورد و افتادن روی زمین ایجاد می شود این شکستگی بسته به اینکه چند قطعه و همراه با جابجایی شده باشد و یا این که شکستگی به خط مفصلی امتداد یافته باشند تقسیم بندی های متعددی دارد تکنیک های فیزیوتراپی و مگنت و بی حرکتی ها و کسب دامنه و یا نهایتاً جراحی از درمان های موثر این شکستگی محسوب می‌شوند.

شکستگی سر استخوان بازو یا proximal humerus fracture در حقیقت یک نوع شکستگی بیشتر در اثر برخورد و افتادن روی شانه در افراد مسن و نیز برخورد مستقیم در افراد جوان تر ایجاد می شود این نوع شکستگی در افراد میانسال که تا حدی پوکی استخوان دارند بیشتر دیده می شود به عبارتی پوکی استخوان یک ریسک فاکتور Risk factor محسوب شده و علائم شامل درد التهاب و کاهش توانایی در حرکت شانه می باشد. اختلالات می تواند همراه با درگیری عصب و شریان آگزیلاری auxiliary باشد. 

 

اپیدمیولوژی :

این نوع شکستگی ۴ تا ۷ درصد کل شکستگی ها را در افراد بالغ شامل می‌شود و شایع‌ترین شکستگی در استخوان بازو محسوب می شود. پس از شکستگی لگن و استخوان رادیوس سومین شکستگی در افراد مسن به لحاظ شیوع محسوب می شود.

تشخیص :

شامل رادیولوژی انتریور و پوستریور Y or outlet view  ، سی تی اسکن ، MRI و  تست های بالینی بیمار مانند دفورمیتی بازو و عدم توانایی بیمار در حرکت آن می باشد.

 

طبقه بندی انواع شکستگی :

سیستم کلاسه بندی انواع شکستگی neer classification شایع ترین می باشد که بسته به تعداد قطعه شکسته دو تا ۴ قطعه و اینکه قطعات شکسته شده جابجایی دارند یا خیر انجام می شود.

کلاسه بندی دیگر شامل AO/OTA classification system می باشد که بسته به unifocal , bifocal بودن و اینکه به سطح مفصلی رسیده است یا خیر شامل می شود.

درمان :

بسته به میزان آسیب شامل دو مرحله جراحی و غیر جراحی می شود .  که غیرجراحی  شامل بی حرکتی از طریق آتل و بررسی و follow up بیماران از طریق رادیولوژی هفتگی می باشد.

 

 

 

پس از نقاهت بافت شکسته چه در مرحله جراحی و یا غیر جراحی پس از آتل گیری فیزیوتراپی و کسب دامنه حرکتی مجدد در مفصل و همچنین استفاده از میدانهای مغناطیسی مانند مگنت و جریانات پرفرکانس الکتروتراپی اولتراسوند هات پک اینفرارد و ضرورت آن تمرینات کشش مفصل سرشانه به علت جلوگیری از خشکی های مفصلی ضرورت پیدا می کند که توسط فیزیوتراپیست متخصص کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی قابل اجرا و درمان می باشد.

سایر بیماریها

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.