logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی / اولتراسوند

اولتراسوند

Ultrasound

یکی از روش‌های بسیار موثر در فیزیوتراپی استفاده از خواص امواج صوتی در درمان انواع بیماری ها می باشد رسیدن گرما در بافت های عمقی یکی از چالش‌های بسیار مهم می باشد که می تواند توسط امواج اولتراسوند توسط فیزیوتراپیست متخصص به کار گرفته شود گرمای حاصله از نوع تبدیلی بوده و می‌تواند برای درمان انواع بیماریها در بافت های عمقی به کار گرفته شود.

 

 اولتراسوند چیست؟

یکی از روش ها و متدهای بسیار موثر در درمان انواع بیماری ها در حیطه رشته فیزیوتراپی استفاده از خاصیت امواج اولتراسوند می باشد و به طور کلی دامنه امواج اولتراسوند می‌تواند بسیار وسیع باشد استفاده از خاصیت درمانی در امواج صوتی و تاثیر آن در بافت ها می تواند در درمان کاربرد داشته باشد. ماهیت این امواج طولی بوده و توسط یک صفحه پیزوالکتریک که اختلاف پتانسیل خاصی توسط منبع تولید کننده به دو سر این صفحه ایجاد می شود تشکیل می شود. اختلاف پتانسیل ایجاد شده در صفحه کوارتز که خاصیت پیزوالکتریک دارند تبدیل به امواج صوتی با فرکانس های مختلف میشود که در حیطه درمان فیزیوتراپی می تواند در محدوده تا یک مگاهرتز و سه مگاهرتز را شامل شود.

 

 

انواع تاثیر اولتراسوند

به طور کلی خاصیت امواج صوتی در بافت ها ۲ نتیجه را در پی خواهد داشت :

نتیجه گرمایی امواج اولتراسوند ناشی از ارتعاش آنها در بافت های عمقی و تبدیل ارتعاش به صورت گرما در بافت ها را شامل می شود که می تواند تا ۶ سانتی متر در بافت نفوذ داشته باشد. امواج به کار رفته در این متد بیشتر ماهیت پیوسته داشته و توسط درمانگر و فیزیوتراپیست متخصص برای درمان بافت‌هایی که مزمن می‌باشند به کار گرفته می‌شود.

 

نتیجه مکانیکی بیشتر در امواج پالس ایجاد می شود که در پی آن امواج صوتی می‌تواند سبب ارتعاشات بافتی و به تبع آن قرارگیری رشته های کلاژن  که در بافت ها به مثابه میلگردهای داخل ساختمان می باشند و به بافت همبند استحکام می دهد را منظم تر نماید. از این خاصیت در بافت های تازه آسیب دیده یا تحت حاد میتوان در درمان استفاده نمود.

 

چگونه اولتراسوند درمانی انجام می شود؟


درمانگر یک محدوده از بافت آسیب دیده را مشخص می کند و یک ژل روی پوست شما اعمال می شود ، این کمک می کند تا امواج صوتی به طور مساوی در پوست نفوذ کنند. در طول درمان با اولتراسوند درمانگر به صورت مداوم دستگاه را روی محدوده آسیب گردش می دهد و بسته به نیاز به مدت 3 تا 10 دقیقه انجام می شود. در طول درمان ممکن است ضربان و یا گرمای خفیفی احساس کنید .احتیاطات در به کار بردن اولتراسوند
caution


در این قسمت های بدن نباید از اولتراسوند استفاده شود :

 

 

معمولا برای درمان کدام بیماری و آسیب ها از اولتراسوند تراپی استفاده می شود ؟ 

 

 

 

مزایای استفاده از اولتراسوند :

 

 

طیف کاملی از انواع اولتراسوند در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی توسط متخصصین فیزیوتراپی قابل استفاده و کاربرد در درمان بیماران وجود دارد.

 

 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.