ورود ثبت نام 22 89 26 88 09017980467

logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / درمان دیسک کمر در منزل-دکتر رضایی

درمان دیسک کمر در منزل-دکتر رضایی

درمان-دیسک-کمر-در-منزل-دکتر-رضایی

یکی از مشکلات بسیار شایع در ناحیه ستون فقرات کمری دیسک کمر و انواع اختلالات آن می باشد. این مقاله به درمان دیسک کمر در منزل از طریق ورزش های طبی و علائم موجود در دیسک کمر می پردازد در برخی موارد درمان های ابتدایی و اولیه در منزل می تواند برای بیماران کمک بسیار مهمی نموده در صورتی که درمان موثر واقع نشد می توانید با مراجعه به کلینیک های تخصصی مانند فیزیوتراپی شریعتی دیسک کمر خود را درمان کنید.

 

 

 http://scpt.ir/uploads/disc-herniation-home-treatment.jpg

درمان دیسک کمر در منزل

درمان کمر درد شدید در خانه

 

 یکی از مشکلات بسیار مهم در ناحیه ستون فقرات کمری دیسک کمر و انواع اختلالات آن می باشد با توجه به شرایط موجود که مراجعه به کلینیک های درمانی برای بیماران امکان پذیر نمی باشد در برخی موارد می‌توان با درمان های اولیه و ابتدایی در منزل علائم و نشانه های بیماران دیسک کمر را درمان نمود.

 

 http://scpt.ir/uploads/disc-herniation-signs-and-symptoms.jpg

علائم دیسک کمر پیشرفته

 دیسک کمر و انواع آن می‌توانند اختلالات متعددی را در بیماران ایجاد نمایند. این اختلالات می توانند  به حالت دردهای انتشاری مور مور شدن ، گزگز شدن یا احساس سوزش و یا نهایتاً بی‌حسی کامل را شامل شوند. در موارد شدیدتر می توانند این اختلالات درگیری در اجابت مزاج را نیز ایجاد کنند.

در لینک زیر با انواع دیسک کمر و درجات مختلف آن آشنا می شوید. 

انواع دیسک کمر-فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

علائم دیسک کمر خفیف

 همانطور که در لینک بالا ملاحظه نمودید دیسک کمر بسته به درجات و شدت آن ها و انواع دیسک کمر اختلالات مختلفی را می توانند ایجاد کنند علائم دیسک کمر خفیف می تواند از درد موضعی در ناحیه کمر گرفته تا ندرتا دردهای انتشاری را شامل شود.

 

علائم دیسک کمر و سیاتیک

 در لینک زیر اختلال سیاتیک را مشاهده می کنید در درگیری سیاتیک که می تواند در سندروم پیریفورمیس ایجاد شود همچنین می تواند در درگیری سیاتیک دیسکهای کمری که در ابتدای ایجاد سیاتیک ریشه های کمری را تحت فشار قرار می دهند می‌توانند سبب علائم سیاتیک شوند به طور کلی ترکیبی از درگیری ریشه های سیاتیک در اختلالات دیسک کمر و همچنین سندروم پیریفورمیس که می‌توانند علائم سیاتیک را ایجاد نمایند.

کاملترین و دقیق ترین درمان درد سیاتیک با فیزیوتراپی و روش های غیر جراحی

 

علائم دیسک کمر در پاها

 همانطور که در قسمت فوق ذکر گردید دیسک کمر و انواع اختلالات آن می توانند از درد موضعی تا درد انتشاری و رادیکولر که در زانو یا پاها و ساق پا و کف پا حتی انگشت شست پا ایجاد شود در برخی از موارد ممکن است که دیسک کمر شامل آتروفی عضلانی ، تحلیل ماهیچه های ساق پا ، احساس خالی کردن زانو ، عدم توانایی بلند کردن پنجه پا و یا انگشت شست را شامل شود در لینک زیر شما می توانید انواع علائم دیسک کمر و الگوهای دردهای موجود را مشاهده کنید.

علائم دیسک کمر-فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

درد دیسک کمر به کجا می زند؟

درد دیسک کمر در نواحی مختلف می‌تواند انتشار به اندام های تحتانی از ناحیه گلوتئال ها یا باسن ، پشت ران ، قسمت قدامی ران ، بی حسی و مورمور شدن در ساق پا و قوزک خارجی ، بی حسی و کرختی در انگشت شست ، درد در کشاله ران و یا ناحیه شرمگاهی را شامل شود.

علائم دیسک کمر-فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

درمان دیسک کمر با ورزش

درمان کمر درد شدید در خانه

 انجام تمرینات منظم در بیماران با دیسک کمر می تواند کمک شایانی را برای تقویت عضلات ناحیه ستون فقرات کمری و در نتیجه درمان دیسک کمر نماید.

 

در ادامه با انواع تمرینات مناسب و مهم برای درمان دیسک کمر در منزل آشنا می شوید.

 

تمرینات کششی و استرج در منزل برای درمان دیسک کمر

 

تمرینات ویلیامز-ورزشهای ویلیامز برای دیسک کمر-درمان دیسک کمر-دکتر رضایی

 

ورزشهای ویلیامز دیسک کمری 1

 

ورزشهای ویلیامز دیسک کمری 2

 

 

یکی از تمرینات مهم برای دامنه حرکتی ستون مهره های کمری و اندام فوقانی و تحتانی مطابق شکل زیر است این تمرین به نام تمرین عبادت معروف است. در این تمرین مطابق شکل از حالت چهار دست و پا به شکل عبادت تغییر حالت می دهیم. در این حالت عضلات ناحیه باسن و گلوتئال و همچنین عضلات ناحیه ستون فقرات کمری کشیده می شوند. در برخی موارد برخی از دردهای ناحیه ستون فقرات کمری به علت کوتاهی در عضلات بوده که انجام این حرکت می تواند در رفع کوتاهی آنها موثر واقع شود. حرکت را با ۱۰ ثانیه کشش در حالت عبادت و مجدداً تکرار آن به تعداد ۵ مرتبه انجام دهید.

http://scpt.ir/uploads/child-poes-disc-herniation-exercise.jpg

 

 حرکتی به ظاهر ساده ولی بسیار مهم برای درمان دیسک کمر در منزل مطابق شکل زیر است همانطور که در شکل ملاحظه می کنید به صورت طاق باز دراز کشیده و به آهستگی با سر دادن پاشنه پای خود به سمت باسن حرکت را در دو پا انجام می‌دهید. این حرکت برای رهاسازی سیاتیک و رفع دردهای درگیری سیاتیک و دیسک کمر مناسب است. می توانید حرکت را در هر پا به تعداد ۱۰ مرتبه و به صورت متناوب انجام دهید.

http://scpt.ir/uploads/heel-drag-exercise-low-back-bain.jpg

 

 

 

 

تمرینات تقویت عضلات کمر در منزل برای درمان دیسک کمر

 

مطابق شکل زیر حالت ایستاده را به خود بگیرید سپس به آرامی زانو های خود را خم کرده به نحوی که ستون فقرات کمری خود را در حالت منقبض نگه دارید بدون اینکه به سمت جلو خم شوید و به آهستگی به سمت پایین و زانو های خود را خم کرده و با انقباض ملایم عضلات ناحیه زانو و کمر مجدداً به حالت ایستاده در راهی حرکت را می توانید در ۳ ست ۱۰ مرتبه تکرار انجام دهید.

 

http://scpt.ir/uploads/disc-herniation-home-treatment-exercises-squat-1.jpg

 

http://scpt.ir/uploads/disc-herniation-home-treatment-exercises-squat-2.jpg

 

یکی از تمرینات بسیار مهم برای تقویت عضلات ستون فقرات یا پاراورتبرال شکل زیر می باشد همانطور که در شکل ملاحظه می کنید به حالت چهار دست و پا شده و از حالت A به B با انقباض عضلات ناحیه باسن ستون فقرات کمری و عضلات کمپلکس شانه به صورت متقاطع با دست راست یا پای چپ و مرتبه دیگر با دست چپ و پای راست حرکت را تکرار کنید حرکت را می توانید ده تا دوازده مرتبه و در سه ست انجام دهید. 

http://scpt.ir/uploads/disc-herniation-home-treatment-exercises-bird-dog.jpg

یکی از حرکت های بسیار مهم به خصوص در افرادی که گودی کمر دارند و همچنین سندروم فاست یا درگیری مهره های فرعی ستون فقرات کمری انجام حرکت زیر است. همانطور که در شکل ملاحظه می کنید حرکت با انقباض عضلات ناحیه شکمی و کم کردن قوس کمری و فشار کمر به زمین در حالت درازکش امکان پذیر می باشد. حرکت را می توانید در در ۱۰ ثانیه انقباض مداوم و فشار مداوم و پنج مرتبه تکرار انجام دهید.

 

http://scpt.ir/uploads/disc-herniation-home-treatment-exercises-tuck-tilt.jpg

 

حرکت پل زدن یکی از حرکت های بسیار مهم و پیش درآمدی برای ایستادن در بیماران با ناتوانی و کم بودن استقامت عضلات ستون فقرات کمری و ناحیه گلوتئال یا باسنی می باشد. این حرکت ضمن اینکه می تواند عضلات را تقویت نموده تعادل در حین ایستادن را نیز می‌تواند به بیماران آموزش دهد. همانطور که در شکل ملاحظه می کنید با انجام حرکت که به آهستگی به سمت بالا و پایین با فلش مشخص شده است تکرار می شود انجام این حرکت به آهستگی بوده و نکته مهم انجام این حرکت این است که ستون فقرات حین پایین آمدن با زمین مماس شده ولی کاملاً روی آن قرار نمی گیرد. حرکت را می توانید در ۱۰ مرتبه و سه ست تکرار کنید.

http://scpt.ir/uploads/disc-herniation-basic-bidge-exercise-home.jpg

 

 

 

برای تقویت عضلات فلکسور ران و نیز کشش سیاتیک در پشت ران مطابق شکل زیر در حالت طاق باز دراز کشیده و زانوی خود را خم می کنید حرکت را با زانوی صاف و بلند کردن پاشنه پا از رو زمین مطابق شکل زیر انجام دهید این حرکت می‌تواند برای تقویت عضلات ناحیه شکمی و همچنین عضلات فلکسور یا خم کننده ران و چهار سر رانی موثر واقع شود.

ممکن است این سوال مطرح شود که:

چگونه می توان با انجام این حرکت در رفع و درمان دیسک های کمری اقدام نمود؟

 طبق تحقیقات اخیر دیده شده است که برخی از کمردرد ها به علت ضعف در عضلات ران و همچنین عضلات هسته مرکزی بدن یا عضلات کور core muscles می باشد که یکی از عناصر مهم در آن عضلات شکمی می باشد. اگر بتوانیم عضلات شکمی خود را به طور مناسب تقویت کنیم در پیشگیری و رفع دردهای کمری موفق خواهیم بود.

http://scpt.ir/uploads/single-leg-raise-disc-herniation-home-exercise.jpg

 

یکی از تمرینات بسیار مهم در رفع کمر درد ها به خصوص در درگیری های سندروم فاست و دیسکهای کمری انجام تمرینات ویلیامز می باشد. دو مورد از تمرینات مهم ویلیامز در شکل های زیر آمده است که به تفکیک و تفصیل در لینک موجود  با این تمرینات آشنا خواهید شد. 

این تمرینات را می توانید در شکل اول به صورت متناوب در پاها و در شکل دوم به صورت جفت به تعداد ۱۰ مرتبه و سه ست مجزا انجام دهید.

 

http://scpt.ir/uploads/knee-to-chest.jpg

 

http://scpt.ir/uploads/double-knee-to-chest.jpg

 

 

  

تمرینات مکنزی کمر برای درمان دیسک کمر در منزل

 

 

درمان قطعی دیسک کمر

 در برخی از موارد ممکن است که درمان‌های اولیه و ابتدایی برای بیماران نتیجه بخش نباشد هر چند که انجام این تمرینات برای بیماران در خلال درمان های متعدد دیگری که می‌تواند به صورت تخصصی در فیزیوتراپی شریعتی تحت نظارت دکتر رضایی انجام شود برای بیماران کمک کننده باشد. 

نمونه ای از درمان های تخصصی موجود در فیزیوتراپی شریعتی

 

 

 

لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه نمایید

 

درباره فیزیوتراپی شریعتی و نمونه های درمانی

 

سوابق مشارکت تیم پزشکی شریعتی به روایت تصویر

 

درمان با واقعیت مجازی در فیزیوتراپی و توانبخشی

 

ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا دکتر رضایی

 

مرکز تخصصی درمان دیسک کمر-فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

رفع قوز کمر در یک هفته-دکتر رضایی-فیزیوتراپی شریعتی

 

فیزیوتراپی در منزل-مجهزترین درمان در منزل بابیمه-خانم و آقا در تهران-تحت نظارت کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی

 

بهترین ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک-فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

درمان خانگی سیاتیک پا-دکتر رضایی-فیزیوتراپی شریعتی

 

کاملترین و دقیق ترین درمان درد سیاتیک با فیزیوتراپی و روش های غیر جراحی

 

درمان تنگی کانال نخاعی یا استنوزیس در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی ( خندان )

 

علت کمر درد+درمان غیر جراحی کمردرد+کلینیک شریعتی+سیدخندان

 

درمان گودی کمر با تجهیزات پیشرفته و مجهز فیزیوتراپی مرکزی شریعتی تحت نظر دکتر متخصص

 

علائم درمان آسیب ویپلش شلاقی در تصادف-درد گردن-بهترین کلینیک فیزیوتراپی تهران

 

دیسک کمر-دکتر رضایی-فیزیوتراپی سید خندان

 

علت دیسک کمر-فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

علائم دیسک کمر-فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

تشخیص دیسک کمر-فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

درمان دیسک کمر-با ورزش و بدون جراحی-فیزیوتراپی شریعتی سید خندان-دکتر رضایی

 

تمرینات ویلیامز-درمان دیسک کمر-دکتر رضایی

 

جا اندازی دیسک کمر-کایروپراکتیک دیسک کمر-درمان دستی دیسک کمر-دکتر رضایی

 

ورزش های دیسک کمر-مجهزترین فیزیوتراپی تهران-دکتر اکبر رضایی

 

کشش ستون فقرات

 

فیزیوتراپی کمر-تمرین های طبی فیزیوتراپی کمر-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

 

فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی-دفترچه بیمه-کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی+دکتر رضایی

 

فیزیوتراپی با بیمه سلامت یا خدمات درمانی-نسخه الکترونیک بیمه سلامت-کد رهگیری-فیزیوتراپی شریعتی-سیدخندان-دکتر رضایی

 

فیزیوتراپی با بیمه نیروهای مسلح-دفترچه بیمه-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

فیزیوتراپی صندوق بازنشستگی نفت-شرکت ملی صنعت نفت-کلینیک شریعتی-دکتر رضایی

 

فیزیوتراپی با بیمه آسیا-معرفی نامه-بیمه-بهترین فیزیوتراپی-تهران

 

فیزیوتراپی با بیمه ایران-دفترچه-بیمه-فیزیوتراپی مجهز شریعتی-تهران

 

پرسش و پاسخ با دکتر رضایی

New layer...

بیماریها های مرتبط :

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.
اطلاع رسانی
کاربر گرامی!

به اطلاع می رساند،
 به علت عملیات مخابرات کلیه تلفن های کلینیک موقتاً قطع می باشد.خواهشمند است با شماره واتساپ کلینیک در ارتباط باشید.

باتشکر
مدیریت کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

انصراف
ورود به سامانه