logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / فیزیوتراپی در آسیب و پارگی های مینیسک زانو متخصص ورزشی

فیزیوتراپی در آسیب و پارگی های مینیسک زانو متخصص ورزشی

meniscus

مینیسک ها بافت هایی شبیه غضروف، ولی به مراتب محکم تر از آن و با خاصیت ارتجاعی زیاد مثل لاستیک هستند. در هر زانوی ما دو مینیسک (مینیسک داخلی و مینیسک خارجی) وجود دارد. مینیسک ها تقریبا به شکل C انگلیسی هستند. مینیسک زانو گاهی هنگام انجام فعالیت هایی پاره می شود که فشار یا ضربه مستقیم حاصل از چرخش یا پیچ خوردن با نیروی شدید را به زانو وارد می کنند. چرخش یا حرکت محوری ناگهانی، سر پا ایستادن طولانی مدت یا بلند کردن اشیاء سنگین علت پارگی مینیسک زانو می باشد.

 

 

 

آسیب های منیسک چیست؟

 

مینیسک ها بافت هایی شبیه غضروف، ولی به مراتب محکم تر از آن و با خاصیت ارتجاعی زیاد مثل لاستیک هستند. در هر زانوی ما دو مینیسک (مینیسک داخلی و مینیسک خارجی) وجود دارد. مینیسک ها تقریبا به شکل C انگلیسی هستند که در مینیسک داخلی بیشتر شبیه بوده ولی در مینیسک خارجی شبیه o انگلیسی می باشد. که مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو ، یعنی بین استخوان ران و ساق پا قرار گرفته اند و باعث پایداری مفصل زانو در تمام دامنه حرکتی شده و در محدودیت چرخش داخلی و خارجی مفصل زانو و همچنین در خم و باز شدن این مفصل مشارکت دارند، این ساختار همچنین به عنوان جذب کننده شوک shock absorption میان استخوان ران و ساق پا با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل میکند. مینیسک ها همچنین در لغزنده کردن مفصل زانو برای تسهیل حرکت خم و راست شدن مفصل نیز مشارکت دارند.

 

  

 

در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین می رسد،  استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو به شدت به یکدیگر کوبیده می شوند و مینیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش می دهد. آسیب های مینیسک در بسیاری از ورزش ها مخصوصا ورزش های دارای برخورد مانند بسکتبال، فوتبال آمریکایی، کشتی و فوتبال اتفاق می افتد. آسیب های مینیسک به ویژه هنگامی که مینیسک داخلی درگیر باشد اغلب با آسیب های رباط همراه است. بسته به اینکه، شکل پارگی مینیسک چگونه است و در کدام قسمت از آن قرار دارد این پارگی ها را به انواع مختلفی تقسیم می کنند.  پارگی ها ممکن است طولی ، عرضی ، دسته سطلی ، زبانه ای ، شاخی یا ترکیبی از انواع قبلی باشند. در بسیاری اوقات پارگی های مینیسک که در حین ورزش به وجود می آیند همراه با دیگر آسیب های زانو مانند پارگی رباط صلیبی جلویی زانو است. 

 

 

علت پارگی مینیسک زانو :

 

مینیسک زانو گاهی هنگام انجام فعالیت هایی پاره می شود که فشار یا ضربه مستقیم حاصل از چرخش یا پیچ خوردن با نیروی شدید را به زانو وارد می کنند. چرخش یا حرکت محوری ناگهانی ، سر پا ایستادن طولانی مدت یا بلند کردن اشیاء سنگین علت پارگی مینیسک زانو می باشد. از دیگر مواردی که باعث پارگی مینیسک میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 

 

علایم آسیب مینیسک :

 

 

 

درمان پارگی مینیسک :

 

درمان به دو صورت جراحی و غیر جراحی انجام میشود. روش های غیر جراحی شامل فیزیوتراپی ، دارو درمانی ، تزریق PRP و تزریق اوزون است.

 

 

 

 

 درمان پارگی مینیسک با فیزیوتراپی :

 

 

 

 

 

تزریق اوزون در درمان پارگی مینیسک :

 

 

 

 

 

 

 

تزریق PRP در درمان پارگی مینیسک :

 

http://scpt.ir/uploads/prp in meniscus tear.jpg

 

 

 

 


 

 

 لطفا جهت اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه نمایید

 

آسیب های مینیسک زانو

 

درمان کیست مینیسک زانو با فیزیوتراپی در پارگی و آسیب مینیسک-متخصص

 

درمان آسیب و پارگی مینیسک زانو با فیزیوتراپی و بدون جراحی

 
 

 

 

 

سایر بیماریها

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.